****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Březen 2008

Jaro, kde jsi?

31. března 2008 v 22:55 Příroda
Snad tyto obrázky už konečně přivolají jaro.

Babiččin rychlý bramborový salát

31. března 2008 v 22:31 Recepty

Rychlý bramborový salát

Když babička upekla králíka, dělala k němu tzv. rychlý bramborový salát. Hodí se i k sekané (to má ráda moje rodina), ke karbanátkům, vepřovým řízkům. To už nechám na vaší chuti.
Ale jezte ho o víkendu v kruhu rodiny, protože česnek a cibule dělá svoje.
Co budeme potřebovat:
Vařené brambory, cibuli, česnek, olej, ocet, sůl, kdo chce - mletý pepř.
Cibuli nasekáme na drobno, dáme do mísy a trochu zalijeme octem. Přidáme na drobno nasekaný česnek. Potom krájíme brambory na plátky přímo do mísy. Osolíme (případně opepříme) a celé promícháme. Zalijeme přiměřeně olejem, brambory v něm nemají plavat. Necháme v chladnu chvíli odležet.
Salát je velmi rychlý a není příliš kalorický.
Dobrou chuť !

Něco pro zasmání

28. března 2008 v 14:05 Různé
Něco pro zasmání došlo mailem, tak se podělím.
Tak jak jde práce?
Ani se neptej, čekám na pátek!

Akupresurní body na chodidle

27. března 2008 v 9:38 Zdraví

Znáte svá chodila? Pokud ano, tak… Chřipku zaženete jediným stiskem!

body na chodidle

Šikovným stiskem se dá ulevit od bolesti i zlepšit zdravotní stav.

Svoje nohy týráme v úzkých botách, denně je používáme, ale často opomíjíme důkladnou péči o ně. Přitom se v nich nachází malý zázrak! Chodidla jsou totiž jako mikrokosmos, pod kůží se na nich jako hadi svíjejí tisíce jemných nervů, díky kterým si lehce můžeme pomoci od bolestí a aktivovat uzdravující síly. Než však s léčbou začnete, je dobré si předem nechat ukázat masáž refexních zón na chodidlech od odborníka, abyste věděli, kde a jak silně stisknout…

KAŽDÉ MÍSTO NA NOZE JE PROPOJENO S JINÝM ORGÁNEM V TĚLE.

1 Čelo a vedlejší dutiny
2 Ramena a zátylek
3 Štítná žláza
4 Šíje
5 Horní lymfatické cesty
6 Žaludek
7 Ledviny
8 Slezina
9 Střeva
10 Slinivka břišní
11 Tenké střevo
12 Páteř

Teorie, která za tím stojí

Stejně jako na uchu, tak i na chodidlech se odrážejí všechny vnitřní orgány. "Vycházíme z toho, že každá reflexní zóna chodidel je přímo propojena s určitým orgánem, svalem, kloubem nebo nervy," říká terapeutka specializovaná na reflexní zóny. "Ošetření je pacientovi ušito přímo na míru, podle jeho potíží určíme, který hmat použít." A tak pomocí reflexní terapie lze odstranit bolesti kloubů, zad, hlavy, migrény, poruchy spánku, vyčerpání, ale i alergie. Většině pacientů se hned po masáži viditelně uleví. "Neumíme nahradit diagnózu lékaře, ale často díky některým znakům potíže rozpoznáme," říká terapeutka. "Když zaznamenám nějaké bolestivé místo, je to často upozornění na to, že v těle je něco v nepořádku."

Zkušenosti odborníků

Za důležitou reflexní zónu označují experti bod ledvin (bod 7). "V asijském léčitelství je tento bod označován jako vřídlo," říká doktor čínské medicíny Michael Koch (43) z nemocnice Johanitů v Bramsche. "Jemná citlivá masáž těchto bodů povzbuzuje prokrvení, snižuje krevní tlak a přináší do oběhového systému rovnováhu." Masáž může dokonce prý pomáhat i při artróze. "Intenzita bolesti se sníží o více než 70 procent, pohyblivost kolenního kloubu o 12 procent," tvrdí profesorka Christine Uhlemannová, ředitelka centra pro léčitelství na univerzitní klinice v Jeně. V současnosti probíhá v Jeně studie s pacienty, kteří trpí syndromem podrážděného střeva. I tady počítá expertka s podobně příznivým výsledkem.

Kam sáhnout pro pomoc?

Kdo častěji trpí na chřipkové infekce, měl by si pravidelně masírovat spodní stranu bříšek na prstech u nohou (bod 1) a místo pod čtvrtým prstem (bod 5). Jejich stimulace posiluje činnost imunitního systému. Ztuhlá ramena se dají uvolnit lehkým tlakem na spodní oblast palce (bod 2) nebo na horní střední oblast chodidla (bod 4). Hyperaktivní štítná žláza se dá zklidnit masáží bodu 3. Tlak na bod 6 uklidňuje žaludek, bod 7 podporuje důležité prokrvení ledvin. Bod osm povzbuzuje funkci sleziny, bod 9 uklidňuje střeva. Jemný stisk spodní střední část chodidla (bod 10) podporuje činnost slinivky břišní. O trochu hlouběji uložený bod 11 má příznivý vliv na trávení v tenkém střevě. A pokud vás bolí záda, pak vám pomůže masáž vnitřní klenby chodidla (bod 12).
l72


Zdroj: internet

Zamie - foto

26. března 2008 v 8:35 Pokojové květiny
Přikládám slíbené fotografie mých včerejších kořistí.
Zamie
Phalaenopsis


Nová květina

25. března 2008 v 22:11 Příroda
Před několika dny jsem viděla v televizi zajímavou rostlinu. Má tuhé zelené listy, hned mě upoutala. A také proto, že je bujného vzrůstu. Nevím, čím to je, ale přitahují mě velké rostliny. Čím větší, tím lepší. Pokud bude moje sběratelská vášeň takhle pokračovat, budu já za chvíli bydlet pod stanem a moje milované květiny u nás doma.
Kytku jsem viděla minulý týden za výkladem květinářství v blízkém městě. Skoro jsem nemohla dospat do dnešního dne. Rozhodla jsem se, že si jí při cestě k paní doktorce koupím. Nezůstalo při jedné. Koupila jsem si ještě Phalaenopsis, aby můj fialový nebyl tak sám.
Co je pro jiné cukrárna nebo autosalón, je pro mě květinářství. Přitahuje mě, jako můru světlo.
Ale, abych vám konečně prozradila, co jsem s takovou pýchou donesla domů - Zamii.
Hned jsem pátrala na internetu, jak se pěstuje, zalévá, hnojí a jinak opatruje. Seznam.cz ale neví všechno. Jako by se země slehla. Celé odpoledne jsem hledala a výsledek je žalostný. Nakonec jsem našla zmínku v encyklopedii Wikipedia.
Zamie je nutné odlišit od další běžně prodávané rostliny podobného názvu - kulkas zamiolistý (Zamioculcas zamiifolia), která má oproti zamii voskové a lesklé listy a chybí ji středový kmínek. Jak již název napovídá, má podobný tvar zpeřených listů. Jedná se nicméně o zcela odlišnou rostlinu, která není cykasem. Pochází z Madagaskaru a patří mezi áronovité (Araceae).
Toto je obrázek u německého popisu. Svoji rostlinu vyfotím a přiložím obrázek.
A to je celé moje malé dobrodružství se Zamií.

Vybráno z receptů

24. března 2008 v 15:17 Recepty
Když vás honí mlsná.


Jablečné kroužky se skořicí

Suroviny:
4 velká jablka
2 vejce
1 dl mléka
150 g hladké mouky
špetka citronové kůry
1 sáček vanilkového cukru
1 sáček skořicového cukru
1 sáček kypřicího prášku
olej na smažení
malinový kompot na ozdobení
celá skořice na ozdobu
moučkový cukr na posypání
Příprava:
1. jablka nakrájíme na 2 cm široké plátky,
2. mouku prosijeme, přisypeme kypřicí prášek, špetku citron. kůry a cukr,
3. přidáme vejce, mléko podle potřeby, promícháme,
4. plátky v těstíčku obalíme a na pánvi smažíme,
5. hotové zdobíme moučkovým cukrem, kousky celé skořice a malinovým kompotem.
Dobrou chuť !!!

Nová bankovka

22. března 2008 v 9:04 Různé

Nová tisícikoruna: Bude mít více ochranných znaků

Česká národní banka vydá 1. dubna do oběhu novou tisícikorunovou bankovku.

Bankovka oproti starším vzorům obsahuje více ochranných prvků a bude ji tak těžší padělat. Důvodem je zastaralost původní verze bankovky, která ovšem nadále zůstává v platnosti. Na dnešní tiskové konferenci o tom informoval člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek.
Centrální banka již v červenci loňského roku vydala do oběhu novou bankovku v hodnotě 2000 korun. Výrobní cena bankovky se podle Řežábka pohybuje v řádech korun a její životnost je v průměru 3,5 roku.
V oběhu jsou v současnosti tisícikoruny vzor 1996, které budou s novou bankovou souběžně v oběhu dalších několik let. "Podle mého názoru až do přijetí eura," uvedl Řežábek. Pro letošní rok plánuje centrální banka vydat 30 milionů nových tisícikorun.
Mezi lidmi mohou být ještě také již neplatné tisícovky z roku 1993, které je možné stále vyměnit na pobočkách centrální banky.
Ochranné prvky nové tisícovky:
* nový typ ochranného proužku (širší než proužek dosavadní), mikrotext na něm označuje hodnotu bankovky a zkratku ČNB.
* nový proužek rovněž v závislosti úhlu dopadajícího světla mění barvu z hnědofialové na zelenou.
* označení hodnoty bankovky při průhledu proti světlu vedle vodoznaku s portrétem Františka Palackého
* nové tisícovky budou jako další bankovky (po dvoutisícovkách) nést podpis guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy.

První jarní den

20. března 2008 v 10:29 Příroda
pampelišky
Dnes, 20. března, v 6:48 hodin nastává astronomicky JARO. Dnešní den je první jarní den. Při pohledu z okna to tak ale vůbec nevypadá.
jarní den 20.3.2008

Rovnodennost

Rovnodennost je astronomický termín pro okamžik, kdy Slunce má vůči světovému rovníku nulovou deklinaci.
Jarní rovnodennost nastává na severní polokouli obvykle okolo 20. března a podzimní 23. září, přičemž jejich přesný čas se může mírně měnit.
Rovnodennosti mají vztah k náklonu zemské osy od roviny oběhu Země okolo Slunce, nikoli se vzdáleností Země od Slunce nebo polohou na ekliptice.
Přesná definice pomocí deklinace může být nahrazena některou lidovější.

* Rovnodennosti jsou okamžiky, kdy Slunce přechází přes rovník.
* Rovnodennosti nastávají, když den trvá stejně dlouho jako noc, tedy právě dvanáct hodin. (neplatí pro póly)

Data jarní a podzimní rovnodennosti jsou opačná na severní a jižní polokouli.
jaro1-06

Březnová rovnodennost

* Nastává obvykle 20. března, v Česku tedy jde o jarní rovnodennost.
* Slunce vychází přesně na východě a zapadá na západě (ovšem horizont pohledu by musel být v nadmořské výšce 0 m nad mořem Středozemním). Na rovníku přechází v poledne přes nadhlavník.
* Na severním pólu Slunce vyjde - začíná polární den.
* Na jižním pólu Slunce zapadne - začíná polární noc.
jaro-kočičkyZdroj: internet

Ještě malý přídavek

19. března 2008 v 8:03 Když nemůžu spát
Nedalo mi to a ještě jsem něco přidala mimo soutěž. Snad obrázky vykouzlí úsměv na vaší tváři.

Také ráda soutěžím

19. března 2008 v 7:52
"Soutěžím o legrační fotografii mého mazlíčka a vtipný komentář. Pokud se domníváte, že moje foto a komentář předčí ty ostatní, dejte mu svůj hlas na tuto adresu:
Za každý hlas děkuji.

Oslava sv. Patrika v Irsku

18. března 2008 v 20:18 Svátky
Dnes jsem dostala od přítelkyně pár obrázků z průvodu, v kterém Irové oslavovali svého patrona - svatého Patrika. Jak je vidět, vyjít si nebo vyjet lze v čemkoliv. Svítilo sluníčko, tak se oslavy vydařily.
dorostenky 1
traktor
ulice
holčička
tančící Ir

Svatý Patrik se narodil kolem roku 385 v Británii. Jeho celé jméno bylo Magonus Sukatos Patrikius. Otec svatého Patrika byl římským prefektem a zároveň byl také diakonem. Jeho dědeček byl dokonce knězem. Přesto v mládí světec příliš k víře neinklinoval, byl k ní lhostejný. V 16.letech byl zajat piráty, odvezen do Irska a prodán pohanskému druidovi Milgovi do otroctví. Zde pásl ovce po celých 6 let. Svatý Patrik viděl ve svém vyhnanství Boží trest za svůj předchozí život a obrátil se k Bohu, jak píše ve své knize Vyznání. Začal žít postním životem, modlil se ve dne i v noci, někdy až sto modliteb. Jedné noci měl pak sen, že se vrátí zpět do své země. Uprchl od Milga a po strastiplném putování se po několika letech skutečně vrátil do své vlasti. Nějaký čas také pobýval v klášteře v Galii, kde se vzdělával. Několikrát se vrátil do Irska zpět, kde hlásal křesťanství.

Po svém vysvěcení na biskupa byl svatý Patrik 8.dubna 432 papežem Celestýnem I. ustanoven biskupem v Irsku. Obcházel "svůj" ostrov a obracel na křesťanství jednotlivé kmenové vůdce. Když viděli poddaní obrácení svých pánů, přijímali také křesťanství. Po dvaceti letech své misijní činnosti byl sám svatý Patrik velmi překvapen velkým zájmem o křesťanské hodnoty, nárůstem kněží a řeholníků na ostrově.

V roce 452 ustanovuje město Armach jako svoje sídelní biskupské město. Celých třicet let hlásal svatý Patrik křesťanství v Irsku. Sám pokřtil na 120 000 lidí, založil okolo 300 kostelů, vykonal mnoho zázraků. Podle legend vyhnal např. všechny zmije z Irska a dodnes tam žádna nežije, ačkoli v sousední Anglii je jich spousta.
Známé je také jeho vyučování dogmatu o Nejsvětější Trojici. Světec toto dogma vysvětloval pomocí trojlístku jetele, který je dnes státním symbolem Irska.

Svatý Patrik zemřel 17.března 461 a v podstatě okamžitě po své smrti byl uctíván jako světec.

Měl patrně vliv i na šíření křesťanství na našem území. Před pověstnou cyrilometodějskou misií u nás působila tzv. iroskotská misie, která byla tvořena následovníky svatého Patrika. Tito kněží byli s největší pravděpodobností prvními šiřiteli učení Krista Pána u nás.

Svatý Patrik je patronem: Irska, bednářů, horníků, kadeřníků, kovářů, rolníků; přímluvce za ochranu dobytka. Nejčastěji je zobrazován jako biskup.
Mezi jeho atributy patří : hadi, jetelový trojlístek, oheň, ovce.
Ir


Zdroj: internet

Dušan Samo Jurkovič

17. března 2008 v 17:50 Architektura

Dušan Samo Jurkovič: hravá secese v lidovém balení

Jurkovič23.8.1868, Turá Lúka - 21.12.1947, Bratislava
Slovenský architekt, návrhář nábytku a entograf Dušan Samo Jurkovič, hlavní představitel secesní architektury lyricky podbarvené lidovým stavitelstvím a výtvarným uměním. Pro jeho stavby jsou příznačné moderní dispozice, osobité konstrukční řešení, živá barevnost a přírodní materiály.
K nejznámějším dílům z jeho rozsáhlé a rozmanité tvorby patří kromě staveb na beskydských Pustevnách a lázeňských budov a kolonády v Luhačovicích například turistická chata Peklo u Nového Města nad Metují, vlastní vila v Brně-Žabovřeskách či vila dr. Náhlovského v Praze-Bubenči. Jurkovič rovněž projektoval budovy úřadů, škol, nemocnic, obytných nájemních domů, četné pomníky a památníky, například mohylu Milana Rastislava Štefánika na Bradle, nebo působivé vojenské hřbitovy pro padlé v první světové válce v západní Haliči. Byl i autorem přestavby zámků v Novém Městě nad Metují, ve Zbraslavi a v Molitorově u Kouřimi. Jako vůbec prvnímu architektovi v Československu mu byl v roce 1946 udělen titul národní umělec.
Pustevny
Pustevny

Zdroj: internet

Sukulenty

17. března 2008 v 10:12 Příroda

Sukulenty nebo kaktusy
Sukulenty mají zdužnatělé listy, stonky nebo kořeny, v nichž jsou zásobní pletiva pro ukládání vody a živin. Vyskytují se na všech kontinentech kromě Antarktidy. Často jsou zaměňovány s kaktusy, ale ty jsou ve skutečnosti nejznámějšími představiteli takzvaných stonkových sukulentů, které mají zásobní pletiva vyvinuta ve stonku a původní listy byly přeměněny na trny.
Adenium obesum
Nenáročné na péči
Sukulenty pocházejí z oblastí, kde dochází často k extrémním výkyvům počasí, panuje tam nedostatek vody, velká horka či naopak velmi nízké teploty. V našich mírnějších klimatických podmínkách se pěstují relativně dobře a jsou proto velmi oblíbené. Ovšem nedá se říci, že nevyžadují žádnou péči. Je pravda, že když je necháme po léta stát na okně a občas je jen zalijeme, nezahynou, ale nebudou ani kdovíjak růst.
Dorstenia gigas
Světlo a teplo
Důležité je pro ně světlo, v místech jeJich původu svítí slunce celý den a o stín je nouze. Proto pokud je pěstujeme v bytě, nejvhodnějším stanovištěm je pro ně okno, směrované nejlépe na jih či na západ. Další důležitou veličinou pro správný růst je teplo. Optimální teplotou v období růstu, tedy v létě, je asi 25 °C, pro přezimování by měla být teplota samozřejmě nižší, ale nevadí jim ani pokojové teploty. Pokud ale chceme, aby bohatě kvetly, měli bychom jim zajistit teploty nižší než pokojové.
Lithops sp
Zálivka
Obecně u všech suchomilných rostlin platí pravidlo, že substrát nesmí být trvale mokrá, je nutné nechat ji vždy prosychat a teprve pak rostlinu znovu zalévat. V období vegetace snesou sukulenty více vody, na podzim její množství omezujeme a přes zimu je zalijeme jen občas. Zalévat je můžeme buď přímo na substrát nebo dáme na čas květináč do nádoby s vodou a když se substrát provlhčí, opět ho vyjmeme.


Zdroj: Praxis-Media

Velikonoce

17. března 2008 v 6:01 Tradice a obyčeje

Velikonoce - něco z historie

Velikonoce jsou nejvýznamnějším svátkem křesťanské církve, je spojený s památkou umučení a vzkříšení Krista. Velikonoce se však slavily ještě v době předkřesťanské. Zřejmě navazovaly na svátek židovský - pesach - památka vysvobození Židů z egyptského zajetí a později také oslavovali příchod Mesiáše. Pohané vítali jaro a začátek zemědělských prací.
Velikonoce jsou pozůstatkem roku řízeného současně sluncem - slunovrat a měsícem - úplněk. Od počátku se křesťané snažily oddělit velikonoce od židovského svátku pesach. Vedli se také spory o datum mezi Alexandrií a Římem.
Asi koncem 6. stol. byl přijat obecně způsob výpočtu data velikonoc - Alexandrijský způsob. Vychází ze zásady slavit velikonoce po jarní rovnodennosti - 21.3. v neděli po prvním jarním úplňku. Takto stanovená neděle může být v rozmezí od 22.3. do 25.4. pro určování data jsou různé tabulky.

Křesťanské Velikonoce

  • Vzkříšení Ježíše Krista je pro křesťany centrálním bodem jejich víry, smrt není konec, ale nový začátek nového života
  • proto se o Velikonocích zvěstuje, že život zvítězil nad smrtí, pravda nad lží, spravedlnost nad nespravedlností a láska nad nenávistí
  • na velikonoce se křesťané připravují 40ti denním obdobím nazývaným postní doba, které začíná Popeleční středou. Je to původně doba, kdy lidé toužící přijmout křest (katechumeni) zintezivnili svoji přípravu. Ostatní Křesťané se brzy připojili, aby si tak sami svojí víru oživili. Po velikonocích nastává velikonoční doba, která trvá 50 dní do svátků "Seslání Ducha svatého", kdy se připomíná další událost. Velikonocemi totiž nic neskončilo. Apoštolové se v dalších 40ti dnech setkávali se vzkříšeným Kristem. Při posledním setkání jim Kristus řekl, že již ho neuvidí, ale dostanou zvláštní posilu - Ducha svatého. Ten dostali za dalších 10 dní.
  • vlastní velikonoce se slaví v tzv. svatém týdnu, který začíná Květnou nedělí
  • ve velikonočním období se nosí bílá barva, barva světla, barva která připomíná roucha, která si oblékali nově pokřtění v prvotní církvi, aby symbolizovala nový život

Co znamená slovo velikonoce?

Velikonoce - na začátku našeho letopočtu ukřižován Ježíš Kristus a v noci ze soboty na neděli se odehrál zázrak zmrtvýchvstání. Proto se ta noc nazývá Velkou nocí. A od ní je odvozen i náš název velikonoce. O tom, co se tehdy odehrálo se zachovalo velmi málo historických pramenů a žádný z nich neudává přesné datum. Tradice klade neděli po "Velké noci" na první jarní úplněk, kdy slaví svůj velký svátek Pesach (přechod Rudým mořem) i Židé.

Datum Velikonoc

datum Velikonoc připadá na neděli po prvním jarním úplňku, který nastane po průchodu Slunce jarním bodem.
Velikonocům předchází 40ti denní přípravná doba - Postní doba.
Kdy se tedy Velikonoce slaví a budou slavit?
Velikonoční neděle bude:
  • 23. března 2008

Velikonoční týden - pašijový, svatý, velký

co který den znamená, co se dělalo, jaké byly zvyklosti a tradice, obyčeje a pověry v každém dni
po modrém pondělí, žlutém úterý přichází první den ze svatého - pašijového týdne a je to sazometná středa

Sazometná středa

  • středa před Božím hodem velikonočním. Říkalo se jí škaredá, černá nebo szometná, protože se vymetaly komíny.
  • Podle lidového obyčeje se nesmíte škaredit a mračit, jinak se budete mračit po všechny středy v roce.

Velikonoční beránek

pohané - symbol beránka byl velmi rozšířený již v předkřesťanské tradici v celé středomořské civilizaci, ovládané po tisíciletí pastevci
židové - ovce symbolizovaly Izraelitu jako člena "Božího stáda", i židovský Bůh je označován za pastýře, který bere své ovce do náručí, beránekse také zbíjel na památku vyvedení Izraele z egyptského otroctví
křesťané - v křesťanské církvi se beránek stal symbolem Božího Beránka, Krista a znázorňuje se s praporem vítězství
na Šumavě se věřilo, že jeho posvěcení pomůže najít pocestným ztracenou cestu z lesů

Legenda o tradici malování vajec

Když Ježíš se sv. Petrem chodili po světě, přišli jednoho dne do statku a poprosili hospodyni o kousek chleba. Ta však neměla ani skývu. V tom uslyšela kdákání slepice, seběhla do kurníku a našla vejce. Upekla ho v teplém popelu a nakrmila jím pocestné. Když odešli, chtěla smést ze stolu koštětem skořápky. Jaké bylo překvapení, když uviděla, že se proměnily ve zlato. Selka potom každého pocestného častovala vejci, ale žádná skořápka se ve zlato již neproměnila. Časem začala vejce rozdávat na výroční den návštěvy oněch obou pocestných.
Zdroj:Vlastimil Vondruška, církevní a lidové obyčeje
Zdroj: www.stripky.cz
Panimámo zlatičká, darujte nám vajíčka,
nedáte-li vajíčka, uteče vám slepička do
horního rybníčka a z rybníčka do louže, kdo
jí odtud pomůže?
Kropenatá slepička snesla bílá vajíčka,
obarvím je, vymaluji, všechny chlapce
podaruji, pentličky si nastříhám, na pomlázku jim je dám.
Hody, hody doprovody, já jsem malý zajíček,
utíkal jsem podle vody, nesl košík vajíček.
Potkala mě koroptvička, chtěla jedno červené,
že mi dá lán jetelíčka a já říkal: Ne, ne, ne.
Na remízku mezi poli, mám já strýčka
králíčka, tomu nosím každým rokem,
malovaná vajíčka.

Došlo mailem

16. března 2008 v 7:29 Různé
Nejmenší žena na světě. Věk 22 let.
Co dodat? Ať má šťastný život.
016
017
020
022

Nejmenší dívka světa: 73,5 cm a 5,4 kg!


Kenadie vypadá jako z pohádky o Palečkovi.


Jaké to je, žít ve světě obrů?

SEATLLE - Americká holčička Kenadie Jourdin-Bromley (5) je skutečná Malenka. Trpí vzácnou genetickou poruchou růstu, která se nazývá prvotní nanismus. Lidé s touto vadou mívají normální poměry tělesných proporcí, ale zůstávají velmi maličcí a zřídkakdy překonají výšku 80 cm.
Když se Kenadie narodila, vážila jen 1,1 kg. Lékaři předpovídali, že stěží přežije noc. Kenadie se má čile k světu a je milá a usměvavá, zkrátka nejmenší andílek na světě, jak říkají její maminka Brianne Jourdin (27) a tatínek Court Bromley (30). Má »malého« bratříčka, o 2 roky mladšího. U něj se choroba neprojevila. Při narození měl 3,8 kg, tedy víc, než vážila jeho dvouletá sestra. Kenadie nyní měří 73,5 cm, váží 5,4 kg a je nejmenším pětiletým dítětem světa. Nosí oblečky pro půlroční miminka. Od září by ale měla začít chodit do mateřské školky na celý den. Spává v kolébce a jinak vede vcelku normální život. "Jen musíme prostředí přizpůsobit její velikosti, protože svět je zkrátka postavený v podstatně větším měřítku," uvádí s úsměvem maminka Brianne.

Autor: (mnw)
Foto: Profimedia.cz
19.3.2008
Zdroj: deník AHA
Tento článek uveřejňuji, protože v mailu byl chybně uveden věk dívky (22let).


Zdroj: došlo mailem, foto přiloženo k mailu

Květy, které přežily kroupy

15. března 2008 v 17:13 Příroda
Předkládám dnes ještě trochu jarních květů. Je tam i včelka Mája. Vidíte ji?

Přání

14. března 2008 v 19:06 Různé
Moje přání vám.

Jak si s námi včera počasí hrálo

14. března 2008 v 15:12 Příroda
Celý den bylo aprílové počasí.
Takhle to vypadalo ještě nevině.
A takhle to dopadlo.

Jaro na Vysočině

14. března 2008 v 15:00 Příroda
Chtěla bych se s vámi podělit o pár jarních obrázků. Že sněženky a bledulky kvetly už v únoru, není nic divného, ale na Vysočině to zase tak časté není. Koncem února rozkvetly i krokusy a jaterníky. Jaro přišlo opravdu brzy. Ale počasí posledních dnů nám to kazí. Odpoledne 13. března padaly několikrát kroupy, leje a fouká svižný vítr.