****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
Dušan Samo Jurkovič

17. března 2008 v 17:50 |  Architektura

Dušan Samo Jurkovič: hravá secese v lidovém balení

Jurkovič23.8.1868, Turá Lúka - 21.12.1947, Bratislava
Slovenský architekt, návrhář nábytku a entograf Dušan Samo Jurkovič, hlavní představitel secesní architektury lyricky podbarvené lidovým stavitelstvím a výtvarným uměním. Pro jeho stavby jsou příznačné moderní dispozice, osobité konstrukční řešení, živá barevnost a přírodní materiály.
K nejznámějším dílům z jeho rozsáhlé a rozmanité tvorby patří kromě staveb na beskydských Pustevnách a lázeňských budov a kolonády v Luhačovicích například turistická chata Peklo u Nového Města nad Metují, vlastní vila v Brně-Žabovřeskách či vila dr. Náhlovského v Praze-Bubenči. Jurkovič rovněž projektoval budovy úřadů, škol, nemocnic, obytných nájemních domů, četné pomníky a památníky, například mohylu Milana Rastislava Štefánika na Bradle, nebo působivé vojenské hřbitovy pro padlé v první světové válce v západní Haliči. Byl i autorem přestavby zámků v Novém Městě nad Metují, ve Zbraslavi a v Molitorově u Kouřimi. Jako vůbec prvnímu architektovi v Československu mu byl v roce 1946 udělen titul národní umělec.
Pustevny
Pustevny

Zdroj: internet
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jitka Jitka | Web | 19. března 2008 v 8:09 | Reagovat

Jurkovičovy stavby jsem viděla a obdivovala na Pustevnách i jeho lázeňský dům v Luhačovicích. Je to krásná architektura.

2 babča - admin babča - admin | 19. března 2008 v 8:27 | Reagovat

Jitko děkuji. Já jsem bohužel viděla jen zlomek v Luhačovicích a tam se zrodily sympatie k tomuto architektovi.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama