****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.





Oslava sv. Patrika v Irsku

18. března 2008 v 20:18 |  Svátky
Dnes jsem dostala od přítelkyně pár obrázků z průvodu, v kterém Irové oslavovali svého patrona - svatého Patrika. Jak je vidět, vyjít si nebo vyjet lze v čemkoliv. Svítilo sluníčko, tak se oslavy vydařily.
dorostenky 1
traktor
ulice
holčička
tančící Ir

Svatý Patrik se narodil kolem roku 385 v Británii. Jeho celé jméno bylo Magonus Sukatos Patrikius. Otec svatého Patrika byl římským prefektem a zároveň byl také diakonem. Jeho dědeček byl dokonce knězem. Přesto v mládí světec příliš k víře neinklinoval, byl k ní lhostejný. V 16.letech byl zajat piráty, odvezen do Irska a prodán pohanskému druidovi Milgovi do otroctví. Zde pásl ovce po celých 6 let. Svatý Patrik viděl ve svém vyhnanství Boží trest za svůj předchozí život a obrátil se k Bohu, jak píše ve své knize Vyznání. Začal žít postním životem, modlil se ve dne i v noci, někdy až sto modliteb. Jedné noci měl pak sen, že se vrátí zpět do své země. Uprchl od Milga a po strastiplném putování se po několika letech skutečně vrátil do své vlasti. Nějaký čas také pobýval v klášteře v Galii, kde se vzdělával. Několikrát se vrátil do Irska zpět, kde hlásal křesťanství.

Po svém vysvěcení na biskupa byl svatý Patrik 8.dubna 432 papežem Celestýnem I. ustanoven biskupem v Irsku. Obcházel "svůj" ostrov a obracel na křesťanství jednotlivé kmenové vůdce. Když viděli poddaní obrácení svých pánů, přijímali také křesťanství. Po dvaceti letech své misijní činnosti byl sám svatý Patrik velmi překvapen velkým zájmem o křesťanské hodnoty, nárůstem kněží a řeholníků na ostrově.

V roce 452 ustanovuje město Armach jako svoje sídelní biskupské město. Celých třicet let hlásal svatý Patrik křesťanství v Irsku. Sám pokřtil na 120 000 lidí, založil okolo 300 kostelů, vykonal mnoho zázraků. Podle legend vyhnal např. všechny zmije z Irska a dodnes tam žádna nežije, ačkoli v sousední Anglii je jich spousta.
Známé je také jeho vyučování dogmatu o Nejsvětější Trojici. Světec toto dogma vysvětloval pomocí trojlístku jetele, který je dnes státním symbolem Irska.

Svatý Patrik zemřel 17.března 461 a v podstatě okamžitě po své smrti byl uctíván jako světec.

Měl patrně vliv i na šíření křesťanství na našem území. Před pověstnou cyrilometodějskou misií u nás působila tzv. iroskotská misie, která byla tvořena následovníky svatého Patrika. Tito kněží byli s největší pravděpodobností prvními šiřiteli učení Krista Pána u nás.

Svatý Patrik je patronem: Irska, bednářů, horníků, kadeřníků, kovářů, rolníků; přímluvce za ochranu dobytka. Nejčastěji je zobrazován jako biskup.
Mezi jeho atributy patří : hadi, jetelový trojlístek, oheň, ovce.
Ir


Zdroj: internet
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama