****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Duben 2008

Slet

30. dubna 2008 v 9:41 Různé
Milé dámy, dnes je náš velký den, lépe řečeno noc. Proto přijměte pozvání na slet.
Doufám, že máte nachystána provozuschopná košťata a jiná přibližovadla.
A prosím, dostavte se včas. Sraz je na Českomoravské vrchovině nad Žďárskými vrchy. Odtud poletíme společně na spřátelené slety našich kolegyň na Slovensku, v Mongolsku, na Papui, Tahiti, v Mexiku, Patagonii a zvláště se zastavíme v Irsku.
Ostatní podrobnosti projednáme na místě srazu.
Dejte, prosím, pozor na podezřelá individua, která se nás chystají upálit. Nemilosrdně je ztrestejte.
Zdravím a těším se na viděnou.
Vaše Jedule IX.

Med

20. dubna 2008 v 10:24 Zdraví

Zdraví: Med a skořice

med
Je zjištěno, že směs medu a skořice pomáhá léčit spoustu nemocí. Med může být užíván bez jakýchkoliv vedlejších účinků a je snadno dostupný. Dnešní vědci jej doporučují jako velmi účinný lék.
Cholesterol

Vědci zjistili, že ačkoliv je med sladký, jestliže se bere ve správných dávkách jako lék, nemůže ublížit ani diabetickým pacientům. Týdeník World News, vycházející v Kanadě, ve svém vydání datovaném 17. ledna uveřejnil následující seznam nemocí, které mohou být léčeny medem a skořicí jako výsledek studií západních vědců.

Nemoci srdce
Smíchejte med a mletou skořici a mažte na chléb (samozřejmě nejlépe celozrnný) místo džemu nebo marmelády a jezte pravidelně k snídani. Snižuje to hladinu cholesterolu v krvi a cévách a chrání pacienty před infarktem. Ti, kteří už infarkt prodělali a budou denně jíst tuto snídani, budou se držet míle daleko od dalšího infarktu. Pravidelné snídaně tohoto druhu ulevují při zadýchávání a posilují srdeční tep. V Americe a Kanadě, různé domy s ošetřovatelskou péčí léčí takto své pacienty, kteří jsou ve věku, kdy cévy a žíly ztrácejí svou pružnost a mohou se ucpávat. Med a skořice vracejí cévám a žilám jejich pružnost.

Artritida
Artritičtí pacienti mohou denně, ráno a večer jeden šálek horké vody s 2 lžičkami
medu a 1 malou lžičkou skořice. Užívají-li tuto medicínu pravidelně, může se vyléčit dokonce i chronická artritida. Dle výsledků průzkumu dělaného na universitě v Copenhavenu bylo zjištěno, že z 200 pacientů léčených 1 lžící medu a lžičkou
skořice před snídaní, bylo 73 nemocných úplně zbaveno bolesti a do měsíce nemocní, kteří se nemohli pohybovat, začali chodit bez bolestí.

Infekce močového měchýře
Rozpustit 2 lžíce medu a 1 lžičku skořice ve sklenici vlažné vody a vypít. Tím se odstraní infekce měchýře a močových cest.
skořice
Cholesterol
2 lžíce medu a 3 čajové lžičky skořice smíchané s 2dcl horké vody, které podávali pacientům s vysokou hladinou cholesterolu, dokázaly snížit hladinu cholesterolu o 10% do 2 hodin. Podává - li se 3x denně, je vyléčen i pacient s chronicky vysokou hladinou cholesterolu. Dle informací zmíněného časopisu i samotný pravý med, je - li užíván denně, zabraňuje zvyšování cholesterolu.

Nachlazení
Ti, kdo trpí na časté nachlazení, by měli užívat 3x denně 1 lžíci vlažného medu s ¼ lžičky skořice po dobu 3 dnů. Tím se vyléčí nachlazení, chronický kašel a pročistí průdušky.

Potíže se žaludkem
Med se skořicí úspěšně léčí i bolesti žaludku a chrání žaludek od vzniku žaludečních vředů.

Plynatost
Dle studií prováděných v Indii a Japonsku, med a skořice zabraňují tvoření nadbytečných plynů při trávení.

Posílení imunitního systému
Každodenní užívání medu a skořice posiluje imunitní systém a chrání tělo před viry a bakteriemi a brání útokům virových infekcí. Med obsahuje obrovské množství železa a vitaminů. Pravidelné užívání medu posiluje bílé krvinky v jejich boji s viry a bakteriemi.

Těžký žaludek
1 lžička skořice a 2 lžíce medu před jídlem zabraňuje zvýšení kyselosti žaludku i u nejtěžších jídel.

Chřipka
Vědci ve Španělsku zjistili, že med obsahuje přírodní látky, které zabíjejí kmeny chřipky a chrání před ní pacienty.

Dlouhověkost
Čaj vyrobený z medu a skořice, je-li brán pravidelně, zabraňuje potížím vysokého věku. Vezměte 4 lžíce medu,1 lžíci skořice a se 3 šálky vody a uvařte jako čaj. Pijte ¼ šálku 3x denně. To udržuje kůži čerstvou a hebkou až do vysokého věku. Délka života stále vzrůstá a i 100 letí lidé se mohou cítit svěží.

Pupínky
3 lžíce medu a 1 lžička skořice se smíchá v pastu. Ta se aplikuje na pupínky před spaním a ráno se smyje teplou vodou. Když to děláte denně, pupínky do týdne zmizí i s kořeny.

Kožní infekce
Aplikace medu a skořice na postižená místa léčí ekzémy i pásový opar a všechny typy kožních infekcí.

Hubnutí
Každý den ráno, 1/2 hodiny před snídaní na lačný žaludek a večer před spaním vypijte šálek čaje nebo vody s medem a skořicí. Pravidelné užívaní pomáhá snížit váhu i u mimořádně obézních osob.

Rakovina
Nedávné výzkumy prováděné v Japonsku a Austrálii prokázali, že i pokročilá rakovina kostí, žaludku a střev může být s úspěchem léčena. Pacienti trpící těmito druhy rakoviny by měli užívat lžíci medu a lžíci skořice měsíc 3x denně.

Chronická únava
Nedávné studie ukazují, že cukr obsažený v medu nejvíce pomáhá při regeneraci tělesných sil. Pacienti - senioři užívající med a skořici v poměru 1 ku 1 jsou čilejší a ohebnější. Dr Milton, který tyto výzkumy prováděl, říká, že 1 lžíce medu a malá
lžička skořice smíchané s vodou a brané několikrát denně a hlavně kolem 3 hodiny odpoledne, kdy začíná klesat tělesná vitalita, obnoví do týdne vitalitu těla.

Zápach z úst
Lidé v Jižní Africe už odedávna první co ráno udělají, je to, že kloktají 1 lžíci medu a lžíci skořice smíchané s horkou vodou. Jejich dech tak zůstává čerstvý po celý den.
KV14


Zdroj: internet

Korunovační klenoty

19. dubna 2008 v 15:54 Různé
V těchto dnech, od 19. do 29. dubna budou v Praze vystaveny české korunovační klenoty. Korunovační klenoty českých králů tvoří svatováclavská koruna, královské žezlo, královské jablko, korunovační meč a korunovační kříž.
Naposledy byly vystaveny před pěti lety v roce 2003. Výstava bude ve Vladislavském sále Pražského hradu.
Kdysi jsem klenoty viděla jako dítě. Byli jsme se na ně podívat se školou. Opravdu to stálo zato. Jsou nádherně zdobené.
korunov. klenoty
Korunovační klenoty českých králů - korunovační kříž (70. léta 14. století), svatováclavská koruna (1344-45), královské žezlo (dole, polovina 16. století), královské jablko (polovina 16. století) a korunovační meč (čepel 10. století, hlavice a záštita 13. století).
Ještě připojím fotografii dveří od korunní komory, které otevírá 7 klíčů.
dveře
První klíč má prezident České republiky, druhý předseda vlády ČR, třetí pražský arcibiskup, čtvrtý klíč má předseda Senátu Parlamentu ČR, pátý předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, šestý klíč má probošt Metropolitní kapituly u sv. Víta a poslední, sedmý, má primátor Prahy. Všichni společně odemknou korunní komoru a vyzvednou korunovační klenoty z trezoru.
Určitě si nenechte výstavu ujít.

Zdroj: internet

Otázka

17. dubna 2008 v 8:14 Různé

Jarní soutěž

15. dubna 2008 v 13:46 Různé
Druhé kolo Jarní soutěže skončilo. Můj obrázek č. 6, Yuka, skončil na 3. místě. Mám z toho velkou radost, že se obrázek a květina líbily. Všem hlasujícím děkuji za podporu.
Za umístění jsem získala následující diplom:

Ještěd

9. dubna 2008 v 18:20 Toulky
Dnes uveřejnil Deník.cz článek o Ještědu. Zapsání Ještědu do kulturních památek UNESCO by rozhodně bylo namístě.
Toto je plné znění článku:

Ještěd míří do Unesca

Liberec - Mezi nejcennější světové kulturní památky by se mohla v příštích letech zařadit dominanta Liberce, horský hotel a vysílač na Ještědu.
Autor:
Redakce
dnes 16:13

Jarní soutěž pokračuje

8. dubna 2008 v 15:32 Různé
II. kolo jarní soutěže:
Soutěžím o nejhezčí fotografii a pokud se vám můj snímek líbí, hlasujte pro něj na této adrese:
Obrázky, s kterými pokračuji v jarní soutěži:
Děkuji za vaše hlasy.

Výlety po okolí Josefova Dolu

6. dubna 2008 v 14:57 Toulky
Některá místa jsou blíže (dosažitelná pěšky) a na některá musíte dojet autem (případně vlakem nebo autobusem).

Přehrada Souš

Souš
Údolní nádrž na Černé Desné, vystavěná v letech 1912 - 1915, se sypanou hrází vysokou 21 m a dlouhou 364 metrů. Přehradní jezero, podle kterého cesta vede, má plochu 364 ha a je zdrojem pitné vody, proto se neužívá k rekreačním účelům.

Smědava

Smědava
Samota s horskou chatou na severovýchodním svahu Jizery. První objekt tu stál již v roce 1814, novější budova byla postavena v roce 1841 a její součástí byla i strážnice financů (celníků). Později změnila účel na ubytovnu lesních dělníků a v roce 1932 vyhořela. Také krásný lovecký zámeček Clam-Gallasů z roku 1910 skončil roku 1969 v plamenech. Současná chata Smědava, která je oblíbeným místem občerstvení pro turisty, byla postavena na místě původní v roce 1935. V zimě je Smědava posledním místem, kde se protahují cesty směrem od Hejnic. Z Tanvaldské strany kolem přehrady Souš je autem přístupná pouze v létě.

Bílý potok

Obec založená roku 1594, s novorománským kostelem Nejsvětější Trojice z let 1888-90. Vůbec nejzajímavější jsou ale lesy nad touto vsí, kde se cesta z Soušské přehrady a Smědavy, stáčí serpentýnami dolů k Bílému potoku. Zdejší bukové lesy a jimi protékající potok vypadají zejména v odpoledním světle přímo magicky.
Bílý Potok
bučiny b.p.

Hejnice

Hejnice
Nejznámější poutní místo celé oblasti, obec poprvé zmiňována v roce 1381. V nedávné době proběhla renovace interiéru baziliky, která prostoru dodala nebývalou světlost a lehkost. Také další části komplexu jsou postupně rekonstruovány. Zejména o svátcích a víkendech bývají v kostele pořádány koncerty varhanní hudby, které jsou opravdu krásným zážitkem.

Restaurace Obří sud

Obří sud
Kuriózní výletní restaurace z roku 1931 v ohybu silnice nad Lázněmi Libverda. Krásný výhled. V létě i venkovní posezení a kiosky.

Lázně Libverda

Lázně Libverda
Každé lázně stojí alespoň za krátkou zastávku a procházku parky a kolonádami. Ani lázeňské oplatky by neměly chybět a pokud máte čas, můžete se předem objednat na nějakou tu kúru nebo masáž. Lázně mají krásné okolí. Není daleko do Hejnic, Bílého Potoku, na Obří sud a do Frýdlantu v Č.

Frýdlant

Frýdlant
Dominantou města s městskou památkovou rezervací je hrad a zámek na vysokém čedičovém vrchu, postavený Ronovici ve 13. století. Jeho nejstarší částí je tzv. Starý nebo Horní hrad s mohutnou, takřka 50 metrovou věží. Celý komplex stojí za návštěvu. Opravdu zajímavé expozice v prostorách zámku.

Koupaliště

Raspenava
Kousek za Raspenavou při silnici směrem na Liberec uvidíte v létě hodně zaparkovaných aut. Značí to přítomnost příjemného letního koupaliště - uprostřed lesů, s výhledem na hory. Koupání zde není organizováno - žádná pláž, žádné stánky, žádní plavčíci - je to jen na Vás a přírodě. Pro tradičnější koupání jeďte do Hejnic, kde se rovnou z vod místního koupaliště můžete kochat pohledem na panorama Jizerských hor - viz foto.

Královka

Královka
Nejvyšší místo Maxovského hřebene (859 m.n.m.), původně zvané Konigova vyvýšenina (odtud Královka) nebo také Nekras. Na vrcholu stojí horská chata stejného názvu, kde si můžete udělat zastávku. Kromě jídla a pití je ovšem hlavním lákadlem 24 metrů vysoká kamenná rozhledna z roku 1907. A výhled z ní samozřejmě stojí za to vyšlapání schodů.

Liberec (botanická, ZOO, bazén, Ještěd)

ZOO - bílí tygři
Pokud už máte Liberec v plánu cesty, naplánujte si tam zastávku. Kromě náměstí s překrásnou budovou radnice Liberec nabízí překvapivě mnoho.
Za procházku nebo alespoň projížďku stojí Staré Město - secesní vilová čtvrť, která jasně ukazuje, že Liberec býval svého času velmi bohatým městem. Ve stejné oblasti se nachází také výstaviště, zoologická zahrada (s neodolatelnými bílými tygry), botanická zahrada, kulturní centrum Lidové sady a regionální muzeum umístěné v krásné novogotické budově.
Z těch novodobých atrakcí nesmíme zapomenout na Aquapark v zábavním centru Babylon.

Ještěd a Podještědí

Ještěd
Zejména děti pak zaujme výlet za dominantou celých hor - na vrchol Ještědu. Za moderní víceúčelovou stavbu ve tvaru hyperboly dostal architekt K. Hubáček světovou Perretovu cenu, kterou si tenkrát ale nesměl osobně vyzvednout. Cesta lanovkou na vrchol a výhled opravdu do daleka stojí za to.
Podještědí - krajina na "druhé straně Ještědu" tedy otevřená směrem na jih, vyniká krásným výhledem do okolí, zalesněnými kopečky, údolími lemovanými stařičkými stromořadími, otevřenými pohledy na pole a louky, překrásnou lidovou architekturou a samozřejmě potoky a potůčky. Čím menší silničku najdete, tím intimnější obrázek krajiny a lidí, kteří tu žijí, se Vám otevře. Tento kraj učaroval nejednomu umělci a spisovateli.
Podještědí

Zámek Sychrov

Sychrov
Rozsáhlý romantický zámek Rohanů, původně barokní. Anglický park s romantickými objekty. Autentické romantické interiéry bohatě zdobené řezbami, s dobovým zařízením a cennými umělěckými sbírkami, včetně francouzské portrétní galerie. V létě denně ukázky sokolnictví.


Text a foto: internet

Josefův Důl - pokračování

6. dubna 2008 v 14:25 Toulky


JOSEFŮV DŮL (přehrada)

Poslední vodní dílo v Jizerských horách bylo vybudováno 1976-1982 nad Josefovým Dolem na řece Kamenici jako zásobárna pitné vody. Podzemní štolou je propojeno s úpravnou vody v Bedřichově. Plocha povodí 19,8 km², objem nádrže 24,6 mil. m³, hloubka 44 m. Celková délka hrází (hlavní a boční) 720 m, výška 44 m. Projekt Hydroprojekt Praha, generální dodavatel Vodní stavby Teplice.
josdul1
JOSEFŮV DŮL (obec)

Založen 1701 v údolí horního toku Kamenice, pojmenován podle syna majitele panství, Karla Josefa Desfourse. První obyvatelé se živili dřevařstvím, pálením uhlí, pěstováním lnu. Roku 1730 Eliáš Zenkner založil sklářskou huť (zničena 1774), postupně vznikaly další. 1894 byl zahájen provoz na železniční trati ze Smržovky.
josd železnice

V roce 1909 byl Josefův Důl povýšen na městys (patřily k němu Dolní Maxov, Antonínov a Karlov). Průmyslový charakter obce podtrhlo vybudování plynárny (1908) a zřízení plynového osvětlení (1913).
Zajímavosti:
Kostel Proměnění Páně (1862-1865), fara (1862), novorenesanční škola (1879).
josd školaŠkola

Sklářská výroba je zachována dodnes, jinak převážně rekreační obec. Vedou odtud turistické cesty do hor a jedna z větví Jizerské lyžařské magistrály; v blízkém okolí jsou lyžařský areál Špičák, reservace (od 1992) Jedlový Důl s peřejemi a 12 m vysokými vodopády říčky Jedlové, přehrada atd.
Špičák
Špičák
Jedlový důl
Jedlový důl

KARLOV

Obec byla založena 1701-1703. Kdysi význačné poutní místo. Procesí končila u studánky s údajně zázračnou vodou. Roku 1762 tady byla postavena dřevěná kaple Navštívení Panny Marie, nová kamenná kaple byla vysvěcena 27. června 1803 a přestavěna 1865. Peníze ze sbírky na poutní mariánský kostel byly použity na kostel v Albrechticích, protože pověst místa postupně upadala. V údolí Blatného potoka stávala karlovská sklářská huť. Postavil ji v roce 1753 sklář Weber, 1761 huť koupili Riedelové, 1774 stržena kvůli sporům o dřevo a výroba byla přenesena do huti na Nové Louce, ležící na sousedním frýdlantském panství. Z huti se zachoval klenutý sklep, dnes je lokalita v záplavovém území josefodolské přehrady.


HORNÍ MAXOV

Obec vznikla 1670. Obyvatelé se živili pastevectvím, sklářstvím a broušením skla. Později rozdělena na Horní (také Starý) a Dolní Maxov. V obci pseudogotický jednolodní kostel Nejsvětějšího Srdce Páně z roku 1910.
Při zelené do Josefova Dolu tzv. Brechsmiedova kaplička.
Maxov kostel
Horní Maxov - kostelText a foto: internet


Veřejná doprava

6. dubna 2008 v 13:57 Když nemůžu spát
Asi takhle by měla podle některých pivařů - milovníků zn. Gambrinus - vypadat veřejná doprava (MHD).
MHD1
MHD3
MHD4
MHD5
Doufám, že ostatní vyznavači zrzavého moku, jiné značky, projeví dostatek tolerance a nebudou chodit pěšky.


Zdroj: mail

Josefův Důl

5. dubna 2008 v 13:40 Toulky
Tohle místo je moje srdeční záležitost. Nejdříve trochu historie.
HISTORIE JOSEFOVA DOLU V JIZERSKÝCH HORÁCH

Obec Josefův Důl byla založena v roce 1701 a pojmenována podle syna majitele panství, narozeného téhož roku, Karla Josefa Desfourse. Už na konci 17. století stála v Josefově Dole slavná Zenkerova huť, kterou později vlastnil sklář Kittel. V roce 1753 koupili huť Riedelové a zahájili zde svou cestu k neoficiálnímu titulu králů sklářství v Jizerských horách.


pohl3


V roce 1910 byla huť stržena a na jejím místě byla postavena nová sklárna.
Dominantou Josefova Dolu je nicméně jednolodní pseudogotický kostel Proměnění Páně z let 1862-65.
Z novější historie přeměnila tvář Josefova Dolu především Josefodolská přehrada postavená v letech 1976-82 na říčce Kamenici. Tato přehrada dnes zadržuje 23 milionů krychlových metrů vody.
Historické pohlednice napovídají víc - napravo: říčka Kamenice se v Josefově Dole rozlévá do šířky, ale její břehy jsou dnes zcela zarostlé stromy. Tento idylický obrázek s prádlem běleným na trávníku je z roku 1930.


pohl2

Na saních jezdívali mladí i staří, jak to dokazuje tato fotografie z roku 1918.
V tomto ohledu se ale příliš nezměnilo, i dnes tu potkáte babičky na saních a sáňky rohačky zůstávají také nejoblíbenějším způsobem přepravy nákupu. Na tomto obrázku je bývalá Vilémova bouda Josefův Důl - okolí Pekla. Na svém místě dosud stojí i bývalá požární zbrojnice.
Tak takhle vypadal Josefův Důl v roce 1910. Dnes je zde mnohem více domů, mnohem více stromů a na obzoru hráz přehrady.
pohl1
Naši předkové měli podle všeho svérázný přístup k ekologii - dříví se těžilo přímo z okolí domů a sklářských hutí a když došlo, hutě se zavřely a přesunuly o kus dále. Dnes jsou lesy chráněny a úspěšně obnovovány.
Josefův Důl - kostel


Kostel Proměnění Páně s farou (současný stav)
Dostala se mi do rukou (v květnu 2008) dobová fotografie kostela v Josefově Dole. Můžete porovnat vzhled tehdy (asi první polovina 20. století) a nyní.
Jos. Důl - kostel (kopie)

JOSEFŮV DŮL

Obec Josefův Důl leží severovýchodně od Jablonce nad Nisou, v údolí horního toku řeky Kamenice. Dalšími obcemi patřícími pod Josefův Důl jsou: Karlov, Antonínov a Dolní Maxov.
Okolo roku 1690 začal hrabě Maxmilián Des Fours Walderode osídlovat zdejší území německým obyvatelstvem. Roku 1700 byla založena osada Karlov, vznik obce Josefův Důl se datuje rokem 1701. Název vznikl podle jména syna majitele panství, Karla Josefa Desfourse, který se v tomto roce narodil. Původně pastevecká, brusičská a sklářská obec Dolní Maxov byla založena roku 1670. Pojmenována byla po majiteli panství hraběti Albrechtu Maxmiliánovi Desfoursovi.
Roku 1878 byly k Josefovu Dolu připojeny Dolní Maxov a Antonínov, v roce 1960 byl připojen také Karlov. Roku 1909 byla obec Josefův Důl povýšena na městys. Z kulturních památek se zde nachází například zámeček, který byl sídlem hrabat Des Fours Walderode. Dále kostel Proměnění Páně, budova fary z roku 1862 a renesanční budova školy z roku 1879. V okolí se nachází řada chat a usedlostí, které jsou dokladem místní lidové architektury.
Josefův důl má velmi starou sklářskou tradici. První, tzv. Zenkerova huť byla v Josefově dole postavena již v 17. století. Později huť vlastnil sklář Kittel a v roce 1753 ji koupili Riedelové. V roce 1910 byla huť stržena a na jejím místě byla postavena sklárna.
Obec Josefův Důl je obklopen lesy Jizerských hor. Údolí vévodí Josefodolská přehrada, největší údolní nádrž Jizerských hor. Obcí protékají dvě říčky. Kamenice je nejvýznamnějším přítokem Jizery v Jizerských horách, její délka je 36 km. Jedlová je horská říčka protékající přírodní rezervací Jedlový důl. Je to řeka s kamenitým řečištěm a spoustou peřejí a vodopádů. Josefův Důl a přilehlé obce jsou dnes oblíbeným výchozím bodem pro sport a turistiku v každém ročním období.


Zdroj: internet

Přání

5. dubna 2008 v 13:37 Různé

Trochu ovoce

3. dubna 2008 v 20:54 Když nemůžu spát
Dnes pro změnu trochu ovoce.

Soutěžím

1. dubna 2008 v 7:59 Různé

Jarní soutěž

Také jsem se přihlásila do jarní fotosoutěže s níže uvenenými obrázky. Doufám, že se vám budou líbit a připomenou, že příroda umí být krásná.
Soutěžím o nejhezčí fotografii a pokud se vám můj snímek líbí, hlasujte pro něj na této adrese: http://yorga.blog.cz/0803/jarni-fotosoutez-zacina
Všem děkuji za hlas.