****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.

Výlety po okolí Josefova Dolu

6. dubna 2008 v 14:57 |  Toulky
Některá místa jsou blíže (dosažitelná pěšky) a na některá musíte dojet autem (případně vlakem nebo autobusem).

Přehrada Souš

Souš
Údolní nádrž na Černé Desné, vystavěná v letech 1912 - 1915, se sypanou hrází vysokou 21 m a dlouhou 364 metrů. Přehradní jezero, podle kterého cesta vede, má plochu 364 ha a je zdrojem pitné vody, proto se neužívá k rekreačním účelům.

Smědava

Smědava
Samota s horskou chatou na severovýchodním svahu Jizery. První objekt tu stál již v roce 1814, novější budova byla postavena v roce 1841 a její součástí byla i strážnice financů (celníků). Později změnila účel na ubytovnu lesních dělníků a v roce 1932 vyhořela. Také krásný lovecký zámeček Clam-Gallasů z roku 1910 skončil roku 1969 v plamenech. Současná chata Smědava, která je oblíbeným místem občerstvení pro turisty, byla postavena na místě původní v roce 1935. V zimě je Smědava posledním místem, kde se protahují cesty směrem od Hejnic. Z Tanvaldské strany kolem přehrady Souš je autem přístupná pouze v létě.

Bílý potok

Obec založená roku 1594, s novorománským kostelem Nejsvětější Trojice z let 1888-90. Vůbec nejzajímavější jsou ale lesy nad touto vsí, kde se cesta z Soušské přehrady a Smědavy, stáčí serpentýnami dolů k Bílému potoku. Zdejší bukové lesy a jimi protékající potok vypadají zejména v odpoledním světle přímo magicky.
Bílý Potok
bučiny b.p.

Hejnice

Hejnice
Nejznámější poutní místo celé oblasti, obec poprvé zmiňována v roce 1381. V nedávné době proběhla renovace interiéru baziliky, která prostoru dodala nebývalou světlost a lehkost. Také další části komplexu jsou postupně rekonstruovány. Zejména o svátcích a víkendech bývají v kostele pořádány koncerty varhanní hudby, které jsou opravdu krásným zážitkem.

Restaurace Obří sud

Obří sud
Kuriózní výletní restaurace z roku 1931 v ohybu silnice nad Lázněmi Libverda. Krásný výhled. V létě i venkovní posezení a kiosky.

Lázně Libverda

Lázně Libverda
Každé lázně stojí alespoň za krátkou zastávku a procházku parky a kolonádami. Ani lázeňské oplatky by neměly chybět a pokud máte čas, můžete se předem objednat na nějakou tu kúru nebo masáž. Lázně mají krásné okolí. Není daleko do Hejnic, Bílého Potoku, na Obří sud a do Frýdlantu v Č.

Frýdlant

Frýdlant
Dominantou města s městskou památkovou rezervací je hrad a zámek na vysokém čedičovém vrchu, postavený Ronovici ve 13. století. Jeho nejstarší částí je tzv. Starý nebo Horní hrad s mohutnou, takřka 50 metrovou věží. Celý komplex stojí za návštěvu. Opravdu zajímavé expozice v prostorách zámku.

Koupaliště

Raspenava
Kousek za Raspenavou při silnici směrem na Liberec uvidíte v létě hodně zaparkovaných aut. Značí to přítomnost příjemného letního koupaliště - uprostřed lesů, s výhledem na hory. Koupání zde není organizováno - žádná pláž, žádné stánky, žádní plavčíci - je to jen na Vás a přírodě. Pro tradičnější koupání jeďte do Hejnic, kde se rovnou z vod místního koupaliště můžete kochat pohledem na panorama Jizerských hor - viz foto.

Královka

Královka
Nejvyšší místo Maxovského hřebene (859 m.n.m.), původně zvané Konigova vyvýšenina (odtud Královka) nebo také Nekras. Na vrcholu stojí horská chata stejného názvu, kde si můžete udělat zastávku. Kromě jídla a pití je ovšem hlavním lákadlem 24 metrů vysoká kamenná rozhledna z roku 1907. A výhled z ní samozřejmě stojí za to vyšlapání schodů.

Liberec (botanická, ZOO, bazén, Ještěd)

ZOO - bílí tygři
Pokud už máte Liberec v plánu cesty, naplánujte si tam zastávku. Kromě náměstí s překrásnou budovou radnice Liberec nabízí překvapivě mnoho.
Za procházku nebo alespoň projížďku stojí Staré Město - secesní vilová čtvrť, která jasně ukazuje, že Liberec býval svého času velmi bohatým městem. Ve stejné oblasti se nachází také výstaviště, zoologická zahrada (s neodolatelnými bílými tygry), botanická zahrada, kulturní centrum Lidové sady a regionální muzeum umístěné v krásné novogotické budově.
Z těch novodobých atrakcí nesmíme zapomenout na Aquapark v zábavním centru Babylon.

Ještěd a Podještědí

Ještěd
Zejména děti pak zaujme výlet za dominantou celých hor - na vrchol Ještědu. Za moderní víceúčelovou stavbu ve tvaru hyperboly dostal architekt K. Hubáček světovou Perretovu cenu, kterou si tenkrát ale nesměl osobně vyzvednout. Cesta lanovkou na vrchol a výhled opravdu do daleka stojí za to.
Podještědí - krajina na "druhé straně Ještědu" tedy otevřená směrem na jih, vyniká krásným výhledem do okolí, zalesněnými kopečky, údolími lemovanými stařičkými stromořadími, otevřenými pohledy na pole a louky, překrásnou lidovou architekturou a samozřejmě potoky a potůčky. Čím menší silničku najdete, tím intimnější obrázek krajiny a lidí, kteří tu žijí, se Vám otevře. Tento kraj učaroval nejednomu umělci a spisovateli.
Podještědí

Zámek Sychrov

Sychrov
Rozsáhlý romantický zámek Rohanů, původně barokní. Anglický park s romantickými objekty. Autentické romantické interiéry bohatě zdobené řezbami, s dobovým zařízením a cennými umělěckými sbírkami, včetně francouzské portrétní galerie. V létě denně ukázky sokolnictví.


Text a foto: internet
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 anuanu anuanu | 8. dubna 2008 v 15:28 | Reagovat

jen tak dál Jarnilko,,,super blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama