close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.

(Kalendář od Marušky)


Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Další zajímavá místa

2. května 2008 v 13:01 |  Toulky
Další zajímavá místa v Jizerských horách
Protržená přehrada
Protržená přehrada
V roce 1916 se protrhla přehrada na řece Bílá Desná. Během několika minut zahynulo v běsnícím živlu 62 osob a vznikly rozsáhlé škody na majetku. Přehrada nebyla již obnovena a její trosky jsou dodnes svědkem této tragédie.
Jedlový důl - vodopády na Jedlovém potoce
Jedlový důl
Naučná stezka Jedlový důl je velmi krásná trasa podél vodopádů potoku Jedlová. Osu chráněného území tvoří říčka Jedlová s přirozeným horským balvanitým korytem, která zde vytvořila vodopády a kaskády.
Osady v Jizerských horách
Kristiánov
Kristiánov - Liščí bouda, muzeum
Kristiánov je horská samota na cestě mezi Novou Loukou a Smědavou, která je dnes jedním z uzlů turistických cest v Jizerských horách (815 m.n.m.). Kristiánov má bohatou sklářskou historii od roku 1775 do 1887 zde stála sklářská huť založená J.L.Riedelem. Je zde Muzeum sklářství Jizerských hor s exponáty ze sklářské historie Jizerských hor a zdejší přírody. Památkou na minulost Kristiánova je horský hřbitov sklářů při hlavní cestě, založený roku 1780. Zde je pohřben zakladatel Kristiánova J.L.Riedelem a jeho potomci spolu s dalšími skláři.
Rašeliniště na Nové louce v Jizerských horách
Nová Louka - zámeček
Luční enkláva Nová louka (770 m.n.m.) nedaleko Bedřichova. Okolo luk je rosáhlé rašeliniště rozprostírající se na obou březích Blatného potoka. Lesní samota vznikla roku 1630, kdy byl les nad rašeliništěn vykácen. Původní sklářská huť byla přestavěna na lovecký zámeček. Dnes je dřevěný zámeček oblíbeným místem, kde turisté a cykloturisté vyhledávají občerstvení. Místní kuchyně je vyhlášená pro své speciality ze zvěřiny.
Rašeliniště - Nová Louka
Rašeliniště Nová loukaJizerka
Jizerka a Bukovec
Jizerka je nejkultivovanější a nejvýše položenou osadou v Jizerských horách.Osada je charakteristickou luční enklávou uprostřed hor s roztroušenými chalupami. K vzhledu Jizerky neodmyslitelně patří čedičový kužel Bukovce.
V 19.století zde stálo 42 domů s 400 obyvateli, dnešní počet nepřekračuje deset.
Informační středisko a muzeum Jizerka se nachází v budově bývalé školy.
Jizerka - muzeum
Pro veřejnost je otevřeno od května do řijna (9-16hodin). Expozice je zajímavá hlavně pro milovníky staré tváře Jizerských hor např. svážečské saně na dříví, krosna na roští, truhlářská lavice na výrobu šindelů, staré ručně vyráběné lyže a další. Druhou částí expozice je věnována současné tváři hor, a to převážně zaměřená na ochranu přírody (naučné stezky, herbáře jizerskohorských rostlin).


Text a foto: internet
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama