close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.

(Kalendář od Marušky)


Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Rozhledny a vyhlídky Jizerských hor

2. května 2008 v 12:48 |  Toulky
Josefův Důl - logo


ROZHLEDNY A VYHLÍDKY


Královka
Královka - rozhledna 2
Rozhledna stojí přímo nad Bedřichovem, severně o Jablonce nad Nisou. Na Královce stávala už v roce 1888 dřevěná devatenáctimetrová věž. Ta však spadla při vichřici roku 1906. Ale hned se začalo uvažovat o stavbě nové rozhledny. Stavba byla dokončena v roce 1907. V roce 1936 byla u rozhledny postavena turistická chata. K rozhledně je možné zajet autem. Z 23,5m vysoké rozhledny se nabízí pohled na Krkonoše, vrcholky Lužických hor, Jizeru a Černou horu v Jizerských horách a na Ještěd.

Slovanka
Slovanka - rozhledna
Rozhledna se nachází na Seibtově vrchu (820 m.n.m.), 5 km severně od Jablonce nad Nisou. Postavena již v roce 1887. Až do 2. světové války o ni bylo vzorně pečováno. Po ní se však na ni zapomnělo. Následkem toho byla v 90. letech 20. století v katastrofálním stavu. Naštěstí se podařilo shromáždit dostatek prostředků na její záchranu. Byla kompletně opravena konstrukce a navíc byla vykácena část smrků, které bránily rozhledu. Je to nejstarší železná rozhledna v České republice. Slovanka je volně přístupná po celý rok. Z 14m vysoké rozhledny je výhled na vrcholky Jizerských horm, Ještěd a Jablonec nad Nisou.Bramberk
Bramberk - rozhledna
Kamenná rozhledna z roku 1912, nadmořská výška 787m.n.m.,výška 21m. Pod rozhlednou je turistická chata s hospodou. Klíč od rozhledny je na baru v hospodě.


Tanvaldský Špičák
Špičák - rozhledna
Rozhledna na vrchu Tanvaldský Špičák (831 m.n.m.) postavená roku 1909 a o rok později byla přistavena turistická chata s restaurací. Dnešní podoba objektu je z roku 1930. Výška rozhledny je 18m.


Černá studnice
Černá Studnice
Předchůdcem rozhledny byla vyhlídka, která byla zřízena na vrcholové skále již v roce 1885 a dnes je stále přístupná. Kamená rozhledna s chatou z roku 1905.Výška 26m, nadmořská výška 869 m.n.m. Jednou z možností, jak se dostat až přímo k rozhledně, je využít služeb ekovláčku, který jezdí na trase Pěnčín- Černá Studnice denně od května do září. Rozhledna přístupná po celý rok.
Petřín
Petřín
Kamenná rozhledna z roku 1906 s hotelem a restaurací, nadmořská výška 618 m.n.m., výška rozhledny 20 m. Petřín stojí na jižním okraji Jablonce nad Nisou.
Smrk
Smrk - rozhledna
První rozhledna byla postavena na hoře Smrk už v roce 1809. Současná rozhledna byla otevřena v roce 2003, nadmořská výška 1123 m.n.m., výška věže 23m. Rozhledna je volně přístupná po celý rok.
Ořešník nad Hejnicemi
Ořešník
Skalní dominanta tyčící se nad Hejnicemi (800n.m.n.). Vrchol je chráněn železným zábradlím z roku 1898, kompletně rekonstruováno v roce 2000. Vyhlídka je volně přístupná.
Vyhlídka Jizera v centrální části Jizerských hor
Jizera
Vrchol druhé nejvyšší hory Jizerských hor tvoří několik skal, nejjižnější z nich je vyhlídka, zpřístupněná železným žebříkem opatřeným zábradlím. S vyhlídky se nabízí zřejmě nejlepší kruhový výhled v centrální části Jizerských hor. Na východě jsou vidět Krkonoše a na jihozápadě Ještědský hřeben. Vyhlídka je volně přístupná.
Frýdlantské cimbuří
Frýdlantské cimbuří
Nejzajímavější skalní útvar hřebene Poledních kamenů. Skála je přístupná po železném žebříku, samotný vrchol zčásti zabezpečen opěrkou. Z vyhlídky se nabízí pěkný pohled na Polední zub a také do údolí řeky Smědé. Vyhlídka je volně přístupná.
Pytlácké kameny
Pytlácké kameny
Jméno skála získala od úkrytu slavného jizerského pytláka Hennricha (zastřelen roku 1813), který zde měl úkryt. Skála není zabezpečena zábradlím. Z Pytláckých kamenů je dobrý výhled na Velkou jizerskou louku se zbytky osady Velká Jizera a na druhou stranu na Malou Jizerskou louku a Jizerku. Vyhlídka je volně přístupná.


Text a foto: internet
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama