****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Červen 2008

Lanovka na Ještěd

28. června 2008 v 11:04 Toulky
Ještěd slaví

Lanovka vozí lidi na Ještěd 75 let!

Ještěd - lanovka
Lanovka na Ještěd včera oslavila 75 let provozu. Za tu dobu s ní cestovalo přes 20 milionů lidí. V posledních 15 letech přepravila většinou mezi 200 000 až 250 000 pasažéry ročně. Lanovka jako jediná v zemi stále patří Českým drahám.
S nápadem vybudovat lanovku na Ještěd přišli v roce 1924 členové Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory, který vlastnil hotel na Ještědu. Pro tehdejší Československé státní dráhy (ČSD) lanovku postavila firma František Wiesner z Chrudimi.
lanovka

Lanovka a vysílač patří už neodmyslitelně k dominantám Ještědu
lanovka 1
Kabina jezdila včera nahoru i dolů plně vytížená

Lanovka na Ještěd

* maximální výška kabiny nad terénem - 30 metrů
* délka nosného lana - 1400 metrů pro každou větev
* kabiny - dvě pevně uchycené, každá pro 35 lidí
* maximální dopravní rychlost - 10 m/s
* jízdní doba - 4 minuty
* původní lanovka v provozu od r. 1933
* současná lanovka v provozu od r. 1975Zdroj: Blesk
Autor: reg 28.6.2008

Orloj

27. června 2008 v 16:07 Toulky
orloj
Po Praze a Olomouci má naše republika třetí orloj - v zapadlé vísce na Liberecku, v Kryštofově údolí. Orloj vznikl z nápadu Martina Chaloupky z bývalé trafostanice. Orloj tvoří 12 apoštolů a další figury z venkovského života. Autorem vyřezávaných postav je výtvarník Václav Plechatý. Mechaniku zhotovil konstruktér Jiří Otomar. Rozhýbal tak apoštoly, ponocného a psa. Další postavy se časem budou také pohybovat.
apoštol Matouš
Apoštol Matouš
Orloj byl veřejnosti představen 1. prosince 2007 spolu s nasvíceným Jírovým betlémem, který je další pozoruhodností obce.
orloj 1
Orloj
Jírův betlém
Jírův betlém


Zdroj: internet

Marocké kozy

27. června 2008 v 13:09 Zvířátka
Marocké kozy se z nedostatku potravy naučily šplhat po stromech. V polopoušti u Taroudanta se dokážou vyškrábat na arganové stromy až do výšky osmi metrů. Tady spásají listy a drobné nahořklé plody. Mimochodem ze semen těchto plodů se lisuje arganový olej, který má využití i v kosmetice.
marocké kozy
marocké kozy 1

Pěkný den

17. června 2008 v 11:36 Různé

Což takhle vymalovat pokoj

15. června 2008 v 14:20 Všehochuť
Nechcete si také takhle vymalovat své pokoje?
Nabízím pár inspirací.
vymalování
vymalování 1
vymalování 2
vymalování 3
Tak co? Nestojí to za úvahu?
Další obrázky jsou k nahlédnutí v galerii.


Zdroj: mail

Zázrak jménem vejce

15. června 2008 v 14:11 Zajímavosti

Zázrak jménem vejce

vejce 1
Vaječná skořápka zabírá devět až dvanáct procent z celkové hmotnosti vejce.

PRAHA - Patří k nejvýživnějším potravinám všech dob. Obsahuje spousty důležitých látek. Je součástí mnoha lidových tradic, u nás i ve světě. A má naprosto dokonalý tvar! Zkrátka - vejce…


Co o vejcích možná nevíte?
* Skořápka má na povrchu až 17 000 maličkých pórů. Těmi do vejce zvenčí pronikají chutě i vůně. Proto je lépe skladovat vajíčka v ledničce v kartonu.
* Pokud chcete vědět, zda je vejce syrové, nebo vařené, roztočte ho. Vařené se točí pravidelně. Jestliže se viklá, je syrové.
* Když vejce upadne na podlahu, zasypte ho solí. Snadněji se pak odklidí.
* Z hlediska výživnosti se jedno vejce rovná 28 g libového rybího či drůbežího masa.
* Stáří slepice má vliv na velikost vejce. Čím starší slepice, tím větší vejce.
* Barva žloutku závisí na výživě slepice. Pokud slepice dostává potravu ze žlutých či oranžových plodin (např. kukuřici), má žloutek tmavší barvu. Barva žloutku ale neovlivňuje chuť ani kvalitu či výživnost.
* Krvavá skvrnka ve vejci neznamená, že je oplodněné, ale to, že při vypuzování žloutku praskla drobná cévka. Skvrnku lze snadno odstranit špičkou nože, vejce nijak neznehodnocuje.
* Smažená vejce lépe drží tvar, když jsou z čerstvých vajíček. Naopak vejce vařená natvrdo se lépe loupou, jsou-li alespoň týden stará.
* Vejce je třeba uchovávat v chladu. Vajíčko, které ihned po nákupu dáte do chladničky, je po týdnu čerstvější než to, které necháte jediný den v pokojové teplotě!
* Slepici trvá 24 až 26 hodin, než vajíčko »vyrobí«. Už 30 minut po snůšce začíná celý proces znovu.
* Lékaři doporučují - kvůli cholesterolu - sníst týdně jen tři až čtyři vajíčka. Jeden žloutek obsahuje totiž 200 miligramů cholesterolu, což odpovídá doporučené denní dávce pro děti i dospělé. To je ale vyváženo lecitinem, který vejce také obsahují a který naopak přispívá ke snižování cholesterolu.
* V lednici vydrží čerstvá vejce až 4 týdny, uvařená až 6 týdnů. Skladujeme je nejlépe položená špičkou dolů.
* Jak poznat jejich trvanlivost? Podíváme se na vytištěné datum. Pokud máte vejce domácí, pomůže sklenka s vodou. Čerstvé vejce se ihned potopí až na dno a leží dole naplocho. Pokud se vajíčko přetáčí pomalu, je staré nejméně týden. Po 3 týdnech se vajíčka vznášejí na hladině.
vejce


Zdroj: AHA
Autor: (mnw)
Foto ara

Lajka

15. června 2008 v 13:56 Zajímavosti

První živý tvor ve vesmíru

Sputnik 2 byla sovětská umělá družice Země, která byla vypuštěna na oběžnou dráhu
3. listopadu 1957 nosnou raketou R-7 z kosmodromu Bajkonur. Na palubě nesla psa Lajku, prvního živého tvora ze Země ve Vesmíru.
Lajka

Popis letu
K vypuštění došlo 3. listopadu 1957 v 02:30:42 UTC z kosmodromu Bajkonur. Po vynesení na oběžnou dráhu došlo k odhození krytu družice, ovšem již se nepodařilo oddělit vlastní družici od zbytku nosné rakety. To následně zapříčinilo špatnou činnost termoregulačního systému. Srdeční tep Lajky byl před vypuštěním 103 tepů/min, v průběhu práce nosné rakety ovšem vystoupal až na 240 tepů/min. Krátce po vynesení na oběžnou dráhu se opět pohyboval okolo 102 tepů/min.
Původně bylo plánováno, že Lajka bude žít na oběžné dráze 7-10 dnů a potom bude bezbolestně usmrcena ukončením dodávky kyslíku. S jejím návratem se nepočítalo - technika té doby ještě návrat z oběžné dráhy neumožňovala. Díky poruše stabilizátoru teploty ovšem teplota v kabině vystoupala k 40 °C. Lajka tak na následky vzniklého stresu a přehřátí zemřela už po přibližně 5-7 hodinách letu. Podle dřívějších zpráv a různých pověstí žila Lajka několik dnů a zahynula na nedostatek vzduchu nebo byla otrávena. To, že k její smrti došlo jen několik hodin po startu, zveřejnil Dr. Dimitri Malashenkov, jeden z vědců přítomných programu, až v říjnu roku 2002. I přesto znamenala data z letu první důležité informace o reakcích živého organismu na kosmický let.
Dráha družice se postupně snižovala a po 2570 obězích Země, 14. dubna 1958, vstoupila do hustých vrstev atmosféry ve kterých shořela.

V Moskvě odhalili bronzovou sochu prvního pozemského návštěvníka vesmíru: lajky.
socha Lajky
socha Lajky 1


Zdroj: encyklopedie Wikipedia.

Červen na zahrádce i doma

14. června 2008 v 15:39 Zahrádka
V těchto dnech se do plného květu rozvila růžová pnoucí růže. Krášlí bývalý chlívek pro prase, drůbež... i kráva se vešla. Teď se osazenstvo přestěhovalo do větších prostor a "bouda" se uvolnila pro neživé předměty.
A v "zimní zahradě" kvete hybridní lilie. Překrásně voní celým domem.

Pivo

13. června 2008 v 19:00 Vtipy
"Lepší je pivo v žaludku než voda na plicích."
Jára Cimrman
Urban - bomba
"Nápoj tento je velice zdravý a velmi výživný, ducha našeho upevňuje a mysl utužuje
a rozveseluje.
Tadeáš Hájek z Hájku
pivařův ráj


Obrázky: internet

Nejtěžší zlatá mince světa

12. června 2008 v 1:15 Různé

Nejtěžší zlatá mince světa za 50 miliónů

odhalení mince
Odhalení mince foto: Herbert Neubauer, Reuters

Vídeň může nabídnout svým návštěvníkům další unikát: nejtěžší a nejdražší zlatou minci na světě. Mince, která váží 100 kilogramů a jejíž momentální hodnota je zhruba dva milióny eur (50 miliónů korun), byla ve středu představena jako nový přírůstek do sbírek vídeňského Uměleckohistorického muzea.
Mince byla vyrobena v loňském roce u příležitosti 100. výročí Kanadské královské mincovny a nese jméno Canadian Maple Leaf (Kanadský javorový list). Představit ji přišla i kanadská velvyslankyně ve Vídni Marie Gervaisová-Vidricaireová, která zdůraznila, že kanadská mincovna dnes razí mince pro šest desítek zemí celého světa.
líc mince
Líc mince foto: ČTK/AP

Mince je z ryzího zlata a na lícní straně nese portrét britské královny Alžběty II. a nápis "jeden milión dolarů" v angličtině a francouzštině. Vzhledem k prudkému růstu ceny zlata v posledních měsících však její hodnota mezitím stoupla na zhruba trojnásobek. Na rubu jsou pak tři javorové listy a nápis "čisté zlato 100 kg".
Muzeu minci poskytl jako trvalou zápůjčku šéf korutanské finanční skupiny AvW Wolfgang Auer von Welsbach. Řekl, že těchto mincí bylo vyrobeno jen pět kusů a "jeho" mince, která je teď ve vídeňském muzeu, je jediná, kterou může spatřit veřejnost.
rub mince
Rub mince foto: ČTK/AP

"Pokud je mi známo, jedna zůstala kanadské mincovně, jednu má neznámý soukromý sběratel v Evropě a zbývající dvě jsou někde v arabském světě," řekl Von Welsbach.
Sbírky mincí Uměleckohistorického muzea ve Vídni patří k pěti největším na světě a obsahují na 700 000 exemplářů.ČTK 28. 5. 2008 17:11 - VÍDEŇ
Zdroj: Novinky.cz

Z denního tisku I.

11. června 2008 v 16:21 Zvířátka

V plzeňské zoo se narodila miminka nosálů červených

nosálové
Nosálové jsou velmi zvědavá zvířata. Plzeňská zoo se teď může chlubit hned čtyřmi malými mláďaty.
V zoologické zahradě v Plzni se narodili první potomci vzácných nosálů červených. Samice porodily hned tři nosálí kluky a jednu holčičku, které brzy po narození přenesly do budky v koruně stromu a ošetřovatelé je spatřili až po měsíci.
Mladí nosálové jsou už velmi čilí. Přesto ještě nesebrali odvahu k mistrovskému šplhání po stromech, jak to předvádějí jejich rodiče. Do větví se pustí až kolem třetího měsíce života. Zatím se živí jen mateřským mlékem. "Jsou to velmi neposedná, všetečná, přátelská a velice zvědavá zvířátka," popsala je kurátorka šelem Lenka Václavová. S dospíváním se jim změní i jídelníček. Kromě mateřského mléka začnou brzy žrát i ovocnou směs, kterou chovatelé celé skupince připravují. V dospělosti mají nosálové rádi i maso.Zdroj: AHA
Autor: (ver)
Foto pro Aha! - Marcela Tolašová a ČTK
11.6.2008

Z denního tisku

11. června 2008 v 16:16 Různé

Bacha, tam se nevejdeš!

kolize
Výšku svého nákladu jaksi nedokázal odhadnout řidič, který v pondělí vezl návěs plný nových fabií a octavií pro zákazníky. Když projížděl výrobním areálem Škody v Mladé Boleslavi, podařilo se mu poněkud »upravit« vzhled karosérií několika vozů.
Nejvíce poškozena byla octavia, kterou řidič vezl nad svojí kabinou, ale újmu doznalo i několik fabií. "Narazil do tunelu, kterým projíždějí vozy z lakovny na montážní linku," informoval deník Aha! mluvčí Škoda-Auto Jaroslav Černý. Podle něho však tunel nebyl příliš poškozen a výroba ohrožena nebyla. Škoda na automobilech, výrobní budově i kamionu se počítá v řádech statisíců a měla by ji zaplatit pojišťovna.
kabina
tunel MB


Zdroj: AHA
Autor: (rc)
Foto ara
11.6.2008

Šikovný pomocník

9. června 2008 v 11:44 Recepty
Šikovný a pohledný pomocník do kuchyně.
oddělovač


Foto: mail

Vzpomínky

5. června 2008 v 18:55 Vzpomínky

Růžička


Kdysi jsem u své tety Ilse viděla v zahrádce keřovou růži, která nádherně voněla a bohatě kvetla. Neznám její botanické jméno, ale to není podstatné. Je s ní spojena vzpomínka na dětství a milé lidi. Růžička není ničím výjimečná, jen tou vzpomínkou. A to jí dělá vzácnější než poslední vyšlechtěnou novinku.
Měla jsem ráda všechny kytky, které měla v zahrádce moje babička. Tuto růži ale neměla.
Když jsem měla už svoji zahrádku, tak jsem si do ní schválně vybírala květiny, které pěstovala babička. Dávalo mi to možná pocit, že je tam babička se mnou.
Jen tu růži jsem dlouho nikde neviděla. Až jednou jsem ji uviděla v jedné zahrádce. Majitelka mi slíbila odkopek. Byla jsem v sedmém nebi.
Růžičku jsem zasadila na záhonek. Zpočátku vypadala, že přesazení nepřežije. Byla jsem z toho smutná. Pak se ale situace obrátila, růžička se vzpamatovala a začala růst. Moje radost byla bezbřehá. Konečně jí budu mít ve své zahrádce.
Nutno říct, že se tuží a letos je z ní už pěkně velký keř. Rozkvetla a krásně voní, zvlášť večer. Ležím v posteli a nasávám její vůni. No, je něco krásnějšího?

Jen škoda, že při poslední bouřce její květy opršely a nepokvete tak dlouho. Ale nevadí, když ostříhám odkvetlé květy, znovu založí poupata a pokvete ještě jednou.
Alespoň na pár dní mám své dětství zpátky. Když mi zavoní do pokoje, vrátí se mi vzpomínky.
Na babičku, její kytičky, které milovala. Na tetu, kamarády, lumpárny. Prostě všechno, co k bezstarostnému dětství patří.
Nemám v zahrádce žádné vzácné květiny, ale mám takové, které jsou mému srdci nejbližší. A to je nad všechny poklady.

Červnová fotosoutěž

5. června 2008 v 9:47 Různé
Červnová fotosoutěž začala. Poslala jsem do ní 2 snímky, snad se vám budou líbil. Hlas můžete dát na adrese:
A teď obrázky:
Všem moc děkuji za zaslané hlasy.