close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.

(Kalendář od Marušky)


Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Lajka

15. června 2008 v 13:56 |  Zajímavosti

První živý tvor ve vesmíru

Sputnik 2 byla sovětská umělá družice Země, která byla vypuštěna na oběžnou dráhu
3. listopadu 1957 nosnou raketou R-7 z kosmodromu Bajkonur. Na palubě nesla psa Lajku, prvního živého tvora ze Země ve Vesmíru.
Lajka

Popis letu
K vypuštění došlo 3. listopadu 1957 v 02:30:42 UTC z kosmodromu Bajkonur. Po vynesení na oběžnou dráhu došlo k odhození krytu družice, ovšem již se nepodařilo oddělit vlastní družici od zbytku nosné rakety. To následně zapříčinilo špatnou činnost termoregulačního systému. Srdeční tep Lajky byl před vypuštěním 103 tepů/min, v průběhu práce nosné rakety ovšem vystoupal až na 240 tepů/min. Krátce po vynesení na oběžnou dráhu se opět pohyboval okolo 102 tepů/min.
Původně bylo plánováno, že Lajka bude žít na oběžné dráze 7-10 dnů a potom bude bezbolestně usmrcena ukončením dodávky kyslíku. S jejím návratem se nepočítalo - technika té doby ještě návrat z oběžné dráhy neumožňovala. Díky poruše stabilizátoru teploty ovšem teplota v kabině vystoupala k 40 °C. Lajka tak na následky vzniklého stresu a přehřátí zemřela už po přibližně 5-7 hodinách letu. Podle dřívějších zpráv a různých pověstí žila Lajka několik dnů a zahynula na nedostatek vzduchu nebo byla otrávena. To, že k její smrti došlo jen několik hodin po startu, zveřejnil Dr. Dimitri Malashenkov, jeden z vědců přítomných programu, až v říjnu roku 2002. I přesto znamenala data z letu první důležité informace o reakcích živého organismu na kosmický let.
Dráha družice se postupně snižovala a po 2570 obězích Země, 14. dubna 1958, vstoupila do hustých vrstev atmosféry ve kterých shořela.

V Moskvě odhalili bronzovou sochu prvního pozemského návštěvníka vesmíru: lajky.
socha Lajky
socha Lajky 1


Zdroj: encyklopedie Wikipedia.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 knoflik knoflik | 15. června 2008 v 21:01 | Reagovat

chudina Lajka.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama