****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.

50 let NASA

29. července 2008 v 12:30 |  Zajímavosti
Při čtení článku o tom, že NASA slaví 50. výročí založení úřadu, se mi vybavily vzpomínky na pípání prvního Sputniku. Na velkou slávu, když letěla Lajka a ještě větší, když letěl Jurij Gagarin. To jsem u rádia vzrušením ani nedýchala. Měla jsem celý sešit výstřižků článků o jeho letu, jeho fotografie. Sešit zmizel v propadlišti dějin, ale vzpomínky ne. A co teprve, když jsme v televizi mohli sledovat záběry, jak se první člověk prochází po Měsíci. To bylo něco úžasného.
Jurij Gagarin
Jurij Gagarin před startem
Neil Armstrong na Měsíci
Neil Armstrong na Měsíci

NASA existuje již půlstoletí

NASA slaví 50 let od svého vzniku - zdroj: ČTK
Výstroj astronautů misí Apollo, destičky z pláště raketoplánů i modely raket a kabin, jež mají Američany vrátit na Měsíc, vystavuje NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) u příležitosti úterního 50. výročí svého vzniku na největší americké letecké show v Oshkoshii ve státě Wisconsin.
29. 7. 2008 08:17 - WASHINGTON
Praktickou činnost NASA ale zahájila až 1. října 1958. Motivem jejího zrodu se stal sovětský nástup do kosmu.
Rok předtím totiž Moskva vypustila Sputnik, první umělou družici Země. Američané sice čtvrt roku nato odpověděli Explorerem1, ale náskok Sovětského svazu byl zřejmý.
Obavy z možného raketového ohrožení vedly Kongres a prezidenta ke zkoordinování dosavadního úsilí proniknout do vesmíru. Přesto později prezident John F. Kennedy těžko vysvětloval Američanům, proč Sověti získali prvenství i ve vyslání prvního člověka do kosmu. Dne 12. dubna 1961 se jím stal Jurij Gagarin.
Kennedy nastínil perspektivu vyslání člověka na Měsíc ještě před koncem 60. let a NASA tuto vizi 20. července 1969 naplnila. Do roku 1972 na Měsíci přistálo dalších pět posádek.
Tento program je považován za největší úspěch NASA. Pak Američané Měsíc opustili a chtějí se na něj vrátit do roku 2020. Tentokrát na něm hodlají vybudovat základnu, jež by se stala odrazovým můstkem pro odvážnější misi, jejímž cílem má být Mars.
Mezitím - v 70. letech - se NASA zaměřila na vysílání vesmírných sond s výjimkou vesmírného setkání americké a sovětské posádky na oběžné dráze v roce 1975 (projekt Sojuz-Apollo).

Raketoplány končí, na novou loď se čeká

V následujícím desetiletí začala kontroverzní éra amerických raketoplánů se sedmičlennými posádkami a s možností dopravovat náklady na oběžnou dráhu. Levnější ani bezpečnější cesty do vesmíru však nepřinesly.
Naopak dvě jejich tragické havárie v letech 1986 (Challenger) a 2003 (Columbia) byly nejenom největšími katastrofami v dějinách vesmírných letů, ale v druhém případě došlo i ke zdržení výstavby Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), kde musely "zaskakovat" ruské nákladní rakety Progress a posádky vynášet veteránské lodě Sojuz.
Raketoplány doslouží v roce 2010 a nové rakety ARES a moduly Orion mají být k dispozici až pět let poté. Po tu dobu tedy USA hrozí, že nebudou mít prostředek, jak dopravit své astronauty do vesmíru.
Zkoumání Marsu coby příští velké mety je nicméně v plném proudu. Od května sonda Phoenix na jeho povrchu pátrá po vodě a v červnu nabyli vědci přesvědčení, že v odebraných vzorcích horniny byl led.
Prezident Bush označil rok 2031 jako přibližnou časovou lhůtu, v níž by měla první lidská posádka vystoupit na "rudou planetu".
Měsíc
Zde mělo být video, které patří k článku. Nešlo vložit.


Zdroj: internet
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 knoflik knoflik | 29. července 2008 v 14:35 | Reagovat

Jéééé aj já měla sešít.Sem tam měla úplně všechny.Dokonce aj Lunochod-hrnec na kolečkách on tak vypadal vzpomínáš.Písničku-dobrý den majore Gagarine.Jé to už ani není pravda

Vidíš a co nám bylo tenkrát vzácné,teď to bereme normálně,jako automat,lítají nahoru dolu.

2 Jitka Jitka | Web | 29. července 2008 v 15:21 | Reagovat

Jo, jo, to jsme byly ještě docela malý holky, když to začalo. Písničku složil aktuálně Gustav Brom a vzpomínám si ještě na kousek textu, jak pokračovala...tak jsme se tedy už dočkali, celý svět připil vám rudým vínem, všichni vám ze zdola mávali... Když Rusové vypustili Sputnik, poslouchali jsme jeho pípání v rozhlase a sledovali jeho přelet jako malou tečku mezi hvězdami. Já jsem v tom roce měla 11 let.

3 Jitka Jitka | Web | 29. července 2008 v 15:24 | Reagovat

Kecám, autorem nebyl Brom on ji jen zazpíval.

4 babča - admin babča - admin | 29. července 2008 v 16:58 | Reagovat

Jitko, myslím, že ji Brom složil.

5 Jitka Jitka | Web | 29. července 2008 v 22:04 | Reagovat

Složil to Jaromír Hnilička a Pavel Pácl. Jaromír Hnilička je skvělý trumpetista v Bromově orchestru a Pavel Pácl je ostravský redaktor. Brom to skutečně jen nazpíval.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama