****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.

Ibišek na zahrádce

9. září 2008 v 12:11 |  Zahrádka
Kdysi jsem od sousedky dostala sazeničku venkovního ibišku. Pomalu z něj roste keříček. Ten jsem nevyfotila, vemte zavděk aspoň květem. Příští rok už jistě bude fotogeničtější.
Ibišek
Venkovní ibišky
Ibišků je známo několik set druhů, ale v zahradách či bytech se pěstuje jen několik druhů. K nejznámějším venkovním patří ibišek syrský (Hibiscus syriacus) pocházející původně z Číny a Indie.
Je to středně velký, opadavý keř se vzpřímeným a poněkud subtilním a neuspořádaným vzrůstem, v dospělosti dosahuje výšky kolem dvou až tří metrů. Listy se tvarově podobají chryzantémám a květní kalich v různých barvách je velmi podobný jako u ibišku bytového, takzvané čínské růže.
Co si "Syřan" žádá
Jednotlivé variety se co do podmínek liší, některé syrské ibišky si libují na slunném stanovišti, jiné přijmou s povděkem částečné přistínění. Podobně jako velkokvěté ibišky potřebují i tyto místo chráněné před větrem a lehčí, propustnou, humózní půdu.
Proti mrazům jsou odolnější a s přibývajícím věkem se stále otužují. Stačí, když ke kořenům před příchodem zimy přihrnete rašelinu a ještě přidáte pokrývku z chvojí. Nadzemní část zůstává nezakrytá, přesto jen málokdy namrzá.
Na jaře před začátkem rašení je možné ibišek mírně tvarovat seříznutím vrcholových výhonů, ale nečekejte, že z něj vytvoříte nějako pravidelnou a hustou kreaci. Hodí se více jako solitéra nebo do přírodních živých plotů.
Ibišek68


Text: internet, foto vlastní
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ivana Ivana | E-mail | Web | 9. září 2008 v 14:37 | Reagovat

Je krásný,hned bych s tebou větvičku vyměnila.Hezké odpoledne.

2 vera vera | 5. září 2009 v 17:02 | Reagovat

je nadherny take by se me libil na me zahradce ;-)  :-D  :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama