****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.

Odtajněný zámek

5. října 2008 v 19:36 |  Zámek a park
Zámek Maleč 1
Budova zámku stojí na místě gotické tvrze. První písemná zmínka o obci je z r. 1278.
Roku 1687 koupil panství Augustin Norbert Voračický z Paběnic, který ihned započal s výstavbou jednokřídlé patrové budovy raně barokního zámku, doplněné dvoupatrovým rizalitem, z jejíž původní výzdoby se dochovala pouze štuková nástropní výzdoba v jediné ze starých místností.
Zámek byl vybudován za majitele Augustina Voračického z Paběnic roku 1697, z té doby jsou zachovány dispozice a klenby vstupního prostoru. Empirová přestavba a úprava fasád byla provedena v roce 1827, kdy bylo i na levé křídlo přistavěno druhé patro, pravé zůstalo nedostavěno. Tyto úpravy dal provést hrabě František z Auersperku. Z původní výzdoby je zachován vstupní portál s letopočtem 1702 a ve vstupní hale mramorová kropenka s letopočtem 1675.
Po Schönfeldech zdědili Maleč Auerspergové, a protože stísněné prostory zámku přestaly vyhovovat jejich nárokům, nechal po roce 1827 František Xaver Auersperg doplnit původní sídlo dvěma bočními patrovými křídly, která byla spolu s hlavním traktem později zvýšena o patro a výsledný objekt vizuálně sjednotily nové fasády. Od Františka Auersperga koupil malečský statek roku 1862 politik František Ladislav Rieger, jehož tchán František Palacký zde při svých letních pobytech vytvořil značnou část svých Dějin národu českého.
Rodiče manželky Františka Palackého, Měchurovi, byli mecenáši mnoha českých začínajících hudebních skladatelů, jejich syn Leopold byl významný hudební teoretik a skladatel. Terezie, manželka Palackého, byla vynikající harfenistkou. Sám Palacký byl od mládí velmi dobrý klavírista. Jejich dcera Marie, manželka Dr. Ladislava Riegra, byla žačkou Bedřicha Smetany. Nejstarší Riegrova dcera Marie, provdaná Červinková, je libretistkou Dvořákových oper Jakobín a Dimitrij. V jejích vzpomínkách z dětství se dozvídáme o řadě dalších drobných skladeb Antonína Dvořáka, které v Malči vznikaly.
Bohumilu a Vladimíře Riegerovým byl zámek roku 1948 vyvlastněn a později zde vzniklo muzeum historie české hudby, doplněné zajímavými pracovnami obou zde působících politiků. Interiéry jejich pracoven byly zachovány a obsahují v muzeálním uspořádání řadu památek na oba muže.
V roce 1975 byla celá budova opravena.
V roce 1976 byly restaurovány nástěnné malby v pracovně Františka Palackého.
Roku 1994 byl zámek v restituci navrácen Doc. Věře Macháčkové.

Zámek je obklopen parkem o ploše 2,94 ha v severovýchodní části je rybník s ostrůvkem. Dr. Fr. L. Rieger provedl obnovu parku a dal sem vysadit řadu dentrologicky cenných dřevin, např. Dub pyramidální - Quercus penduculata fastigiata, Dub převislý - Fagus sylvatica pendula, Nahovětvec parožnatý - Gymnocladus canadensis aj. V souvislosti se svými léčebnými účinky je velmi známý strom Jinan dvoulaločný - Gingko biloba.

Na obrázku je pracovna F.L. Riegra, kaple v zámku, celkový pohled na zámek a zámecký rybník. Další obrázky v Galerii.


Zdroj: Almanach obce Maleč
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Zdenka "ren." Zdenka "ren." | 5. října 2008 v 22:29 | Reagovat

Tak o tomto zámku jsem bohužel nikdy neslyšela. Samozřejmě vím, že dcera Palackého byla manželka Riegra, ale že vlastnili tento zámek to čtu poprvé.

2 Jitka Jitka | Web | 8. října 2008 v 21:58 | Reagovat

Přiznám se, že jsem pátrala a hledala, leč marně. K Ausperkům mám blízko, moc mně tento rod zajímá. Musím si najít víc. Díky za tuto informaci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama