****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
Požár Průmyslového paláce na Výstavišti

16. října 2008 v 23:20 |  Aktuality
Na pražském Výstavišti v Holešovicích vypukl ve čtvrtek večer požár. Podle mluvčího hasičů Víta Pernici oheň zasáhl polovinu Průmyslového paláce a část parku Stromovka. Kolem 20:15 se zřítila střecha levé části historické budovy.


Foto: santroch.blog.idnes.cz

V každém případě je to nenahraditelná škoda na historické památce. Průmyslový palác byl otevřen u příležitosti konání Zemské jubilejní výstavy v roce 1891. Je jednou z prvních českých staveb s železnou montovanou konstrukcí. Palác tvoří trojdílná rozlehlá dvorana se středním prostorem. Budova v secesním stylu navržená architekty Bedřichem Münzbergrem a Františkem Prášilem se stala dominantou Výstaviště, zároveň byla první stavbou v Čechách postavenou s použitím montovaných ocelových konstrukcí. Původní Münzenbergův návrh paláce byl zhruba poloviční, budova měla mít tradiční zděnou konstrukci; když se ale architekt seznámil s ocelovými konstrukcemi Gustava Eiffela, které slavily úspěch na pařížské světové výstavě v roce 1889, svůj projekt přepracoval a plochu paláce zdvojnásobil.
Konstrukci vyrobila a dodala První českomoravská strojírna Kolben-Daněk, na stavbě pracovalo pět měsíců 150 montérů a nezastavila ji ani povodeň nebo zřícení tří ze čtyř vztyčených oblouků v září 1890.
Na stavbě se podílel také Mikoláš Aleš, podle jeho návrhů vznikla figurální okna představující Průmysl a Vědu; interiéry v roce 1907 upravil Josef Fanta, autor pražského Hlavního nádraží.
V paláci se od jeho postavení konala řada dalších výstav a veletrhů, včetně autosalonů, pořádaly se v něm i plesy, módní přehlídky a koncerty.

Průmyslový palác
A pohled dnes, t.j. 17.10.2008
Pohled na vyhořelý palác


Text a foto: internet
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 babča babča | Web | 20. října 2008 v 9:38 | Reagovat

tak nevím říká se že to někdo podpálil úmyslně pokud je to pravda tak dotyčnému bych urazila pazoury u samé prdele a ještě bych přisolila

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama