****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.

Advent

30. listopadu 2008 v 7:47 |  Svátky
vanadvent

Advent

Advent byl dobou očekávání příchodu Spasitele na svět. Slovo Advent pochází z latinského "adventus", což znamená "příchod". Doba adventní byla vlastně přípravnou dobou na vánoční svátky a už od 11. století se její doba trvání ustálila na posledních čtyřech týdnech před Štědrým dnem. Adventní doba byla původně dobou postní. Půst církev zachovávala mezi 11. listopadem a 6. lednem, na který původně připadala oslava narození Ježíše Krista. Těchto osm týdnů představovalo (s výjimkou sobot a nedělí, které nebyly postními dny) dohromady 40 dní. Počátky adventu sahají do 7. století, kdy se v západní církvi slaví určitý počet (4 až 6) adventních nedělí; papež Řehoř Veliký stanovil jejich počet na čtyři. První adventní nedělí navíc začínal (na rozdíl od toho kalendářního) liturgický rok. Každá z adventních nedělí měla své lidové označení (železná, bronzová, stříbrná a zlatá).
Advent, jak ho známe my, začíná čtvrtou nedělí před Štědrým večerem. Letos připadne první adventní neděle na 30. listopad. K Adventu patří adventní věnec se čtyřmi svíčkami, které se postupně zapalují každou neděli. Podle liturgie mají být tři fialové a čtvrtá růžová. Většinou jsou na věnci svíčky stejné barvy.

adventní věnec


Zdroj: internet
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 babča babča | Web | 30. listopadu 2008 v 19:28 | Reagovat

čas adventu mám ráda ale věnce doma nepoužíváme,kdysi kvůli malým dětem teďka kvůli čtyřnohým mazlíčkům,nikdy nevím kdy je chytne rapl a hrajou na honičku v létě jak trotli se honí po zahradě v zimě to občas provozujou doma a to potom všechno lítá i to co peří nemá já si zdobím okna,dveře lustry a podobně

2 babča babča | Web | 1. prosince 2008 v 11:09 | Reagovat

ahojky Jaruš dneska jdu jen pozdravit a letím zadělávat na vánoční mlsky měj se krásně pa

3 Zdenka "ren." Zdenka "ren." | 1. prosince 2008 v 20:44 | Reagovat

Tak adventní čas si vychutnávám, věnce si dělám na stůl i na dveře. Advent má být takové zklidnění a rozjímání na konci roku, a protože už mám na tyhle věci více času, tak si to užívám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama