****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
Kaple sv. Anny - minulost a současnost

5. listopadu 2008 v 10:01 |  Toulky
Kaple sv. Anny


Legenda o vzniku

Legenda, která se váže ke kapli sv. Anny, se traduje v Chotěboři odedávna. Praví, že v dávných dobách se jediný syn zdejšího zemana ztratil při dětské hře. Rodiče spolu s chotěbořskými občany jej marně hledali. Chlapec byl již považován za mrtvého, neboť okolní lesy byly plné dravé zvěře a osamělé dítě nemělo šanci přežít přes noc. Třetí noc od pohřešování se chlapcově matce zdál živý sen, v němž žena podobná svaté Anně na obraze v chotěbořském kostele poradila, kde chlapce v lese hledat. Na určeném místě byl chlapec ráno nalezen živý, avšak ve zbědovaném stavu. Ona žena ze snu se opět vyjevila a poradila, že je nutno chlapce vykoupat ve studánce v údolí. A vskutku, po ponoření do vody pramene se hoch zázračně uzdravil. Zeman z vděčnosti, kromě jiných dobrých skutků, vystavěl na obou místech kaple. Na místě nalezení syna kapli sv. Anny, u zázračné studánky kapli sv. Trojice. Tolik praví legenda.
Je však pravdou, že odedávna stávaly na obou místech kaple, a to zhruba ve stejném architektonickém provedení. U obou kaplí se nalézaly studánky.

Charakteristika obou staveb

Kaple sv. Trojice dnes již neexistuje. Po dlouhé devastaci byla za komunistického režimu zdemolována a na jejím místě se v současnosti nachází bytová zástavba. Připomínkou je jen název ulice U Svaté Trojice.
Kaple sv. Anny měla svou předchozí podobu obdobnou kapli sv. Trojice. Z dochovaných fotografií z přelomu 19. a 20. století lze podle jejich architektury usuzovat na vznik v druhé polovině osmnáctého století, či spíše podle prostého výrazu na přelom století osmnáctého a devatenáctého. S ohledem na tradovanou legendu a tradiční úctu lidu jak k místům samým, tak oběma studánkám, lze soudit, že takto "mladé" stavby patrně nahrazovaly kapličky výrazně starší.
Kaple sv. Anny ve své dřívější podobě začala být ke konci devatenáctého století s ohledem na svou otevřenost a možnost přístupu až k oltáři poněkud problematickou - docházelo k devastaci a případům zneuctění. Nejdříve se farníci spolu s duchovními snažili zajistit opravu kaple a její uzavření. Tehdy vznikla iniciativa s cílem uspořádat sbírku na výstavbu kaple nové. Hlavním dárcem byla Občanská záložna v Chotěboři.
Městská rada a ustanovený stavební výbor zadaly projekt chotěbořskému stavebnímu podnikateli, zednickému mistru Františku Krumlovi. Ten pak vypracoval návrh stavby a po jejím povolení začala od podzimu r.1901 realizace.
Rozpočet byl stanoven na 3 600 K (na svou dobu nemalý obnos; jen pro představu v roce 1914 by se za stejnou částku dalo pořídit 7 koní nebo 18 krav, resp. 15 tun pšenice nebo 90 tisíc vajec či 36 tun brambor). Stavba sama však byla z velké části provedena místními řemeslníky zdarma (zvlášť vnitřní vybavení). Občané chotěbořští mezi sebou sebrali částku 1 700 K (i to byl na přelomu století značný obnos). Objekt byl dokončen v první polovině r.1902 včetně vybavení.
Biskupskou konzistoří byl dán souhlas ke konání bohoslužeb při poutích ke sv. Anně. Kaple byla slavnostně vysvěcena a poprvé sloužila o svatoanenské pouti v roce 1902. Dále pak zde probíhaly tradiční velké svatoanenské pouti až do počátku komunistického režimu, který z ideologických důvodů oslavy církevních svátku postupně likvidoval. Po roce 1989 byla tradice poutí na svátek sv. Anny obnovena.

Současnost

V dnešní době je podána žádost na prohlášení kaple sv. Anny kulturní památkou.

Bývalá kaplička sv. Anny

Další fotografie naleznete v Galerii.
Zdroj: Chotěbořské ECHO
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 babča babča | Web | 6. listopadu 2008 v 11:31 | Reagovat

víš co ti řeknu,uměli kdysi stavět na oko jednoduché ale opravdu krásné věci,dneska jeden žasne kam chodí architekti do škol někdy to vypadá že do jiné dimenze zdravím tě a měj krásný den

2 Jitka Jitka | Web | 7. listopadu 2008 v 19:58 | Reagovat

V Chotěboři mám své kořeny. Pochází odtud můj dědeček, maminčin tatínek. Měla bych tam někdy zajet.

3 babča - admin babča - admin | 7. listopadu 2008 v 20:25 | Reagovat

Pro Jitku - to bys měla. Chotěboř za poslední léta neuvěřitelně zkrásněla. Dřív to byla jednolitá šeď, teď jsou fasády barevné a město dbá na pořádek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama