****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Leden 2009

Blesky

29. ledna 2009 v 9:05 Došlo mailem
Blesk je zvláštní přírodní úkaz. Vždycky mě fascinoval.
Jako dítě, ale i jako dospělá, jsem proseděla bouřku u okna a sledovala to divadlo přírody. Ještě jsem si kolikrát otevřela okno. Od té doby, co blesk uhodil sousedům do kůlny (ta shořela), už okno neotvírám. Už jen počítám vteřiny a hádám, jak je bouřka daleko.
Ale takové blesky, jaké mám v Galerii, jsem nikdy neviděla. Podívejte se.

Blanka Matragi

29. ledna 2009 v 8:57 Došlo mailem
Blanka Matragi je kouzelnice.
Další kolekce šatů je v Galerii.


Líbáš jako Bůh

19. ledna 2009 v 17:41 Herci a osobnosti

Do kin bude uveden v únoru nový film Marie Poledňákové Líbáš jako Bůh. Je to komedie tzv. ze života.
Hlavní roli hraje slovenská herečka Kamila Magálová.
Ta už léta patří mezi mé oblíbené herce. Ještě z doby, kdy Česká televize vysílala legendární "Pondělky". Je mi moc líto, že zmizely z obrazovky. Nejen, že byly kulturním zážitkem, ale člověk neměl problém rozumět slovensky. Dnešní mladí už slovenštině moc nerozumí. Slovenské knížky nečtou a filmy jsou dabované do češtiny. Je to škoda. Slovenština je krásný jazyk.

Kamila Magálová se narodila 16. listopadu 1950 v Bratislavě.
Vystudovala VŠMU, obor herectví. Účinkovala v Poetickém souboru Nové scény, od roku 1982 je členkou činohry Slovenského národního divadla. Ve filmu si zahrála poprvé v roce 1976 - Koncert pre zaostalých. Další filmy: Falešný princ (1984), Lekár umierajúceho času (1983). Později hrála v televizní pohádce O Ječmínkovi (2002) nebo ve filmu Ruth to vidí jinak (2004). Těžiště její tvorby je na divadelních prknech. Hrála např. v inscenacích Pozor na Leona, Malá noční hudba, Na skle malované a dalších. Její hlas si můžeme pamatovat z původně slovenského dabingu britského seriálu Dempsey a Makepeacová.
Kromě herectví je velvyslankyní dobré vůle UNICEF na Slovensku, patronkou Svobody zvířat a prezidentkou Nadace na záchranu koní.
Má syna Martina a dceru Danielu a tři vnoučata.

V komedii Líbáš jako Bůh uvidíme kromě Kamily Magálové Jiřího Bartošku, Oldřicha Kaisera, Evu Holubovou a v dětské roli Filipa Kubíčka, kterého režisérka Marie Poledňáková považuje za nástupce Tomáše Holého.


Věž z knih

19. ledna 2009 v 16:55 Zajímavosti
Pro Městskou knihovnu v Praze postavil věž z knih výtvarník Matej Krén. Je známý i dalšími pracemi, např. instalací "Pasáž" pro Sovovy mlýny v Praze. Jeho díla mají osobitý výraz.
Věž z knih v Městské knihovně v Praze.

Foto: Matej Krén

Oblíbená reklama

18. ledna 2009 v 12:16 Zajímavosti

Poznáváte oblíbenou reklamu? Už běží na českých televizích pět let.
Tatínka hrál herec Josef Polášek a jeho dcerku čtyřletá Sandra Flemrová.
Její hláška: "Ne, já nemusím, já už ho vidím," je přímo legendární.
Reklama se natáčela v lese poblíž Mladé Boleslavi. Sníh byl umělý. A prase se paradoxně bálo lidí. Nakonec se scéna, kdy žene tatínka s dcerkou musela dotáčet zvlášť.

A to je Sandra Flemrová dnes.

Foto: Martin Pekárek

Něco humoru

17. ledna 2009 v 0:49 Vtipy

Sedí dva zajíci v lese u řeky a kouří trávu. Už jsou totálně zhulený, Když se setmí a tak jdou spát. Vtom se objeví krokodýl a jednoho zajíce chce sníst. Když už je chudák zajíc v krokodýlově tlamě a trčí mu už jen hlava,ozve se druhý zajíc: "Ty jsi ale pěkná kurva, ani jsi mi neřekl, že máš spacák od Lacoste!!!?"Přijde jeptiška do krámu a chce si koupit flašku rumu.
Prodavač jí říká: "Ale sestro, vy byste přece neměla pít alkohol".
Jeptiška: "To není pro mě,to je pro pana faráře, jako projímadlo".
Prodavač jí flašku prodá a odejde. Asi za půl hodiny jde zavřít krám, vyjde ven, aby stáhnul roletu a vidí jeptišku, jak se válí před krámem ožralá jako motyka a vedle ní prázdná láhev od rumu.
Prodavač se vyděsí:"Ale sestro,vždyť jste říkala, že je to pro pana faráře jako projímadlo..."
Jeptiška odpoví značně huhlavě: "Až mě pan farář uvidí, tak se z toho posere!Sloni sehnali pytlík marihuany. Celí nedočkaví ho otevřou a jeden zklamaně povídá: "Frajeři, jsme v prdeli, poněvadž nemáme prsty. Jak si smotnem brko?"
Tak poprosili ježka, ať jim ta brka umotá...
Za půl hodinky se ježek přikutálí,vychechtaný, nohama vzhůru a po marjánce ani pára.
Ježku, ty smrade, kde je naše tráva?!" Ježek jen pootevře oči a říká: Táněte do prdele, šedý mraky, chci se opalovat!!!!!Hulič trávy chytne zlatou rybku. Rybka: "Pusť mě a splním ti tři přání
Hulič: "OK, ubal mi jointa!" Rybka ubalí, hulič vyhulí.
Rybka: "Druhé přání?" Hulič: "Ubal mi ještě jednoho!"
Rybka ubalí, hulič vyhulí. Rybka: "A poslední přání?"
Hulič: "Ubal mně i sobě!" Rybka ubalí a zahulí spolu.
Druhý den přijde hulič zase chytat ryby a z vody na něj volá zlatá rybka: "Ani nerozbaluj pruty, už jsem nám ubalila!"


Přijde manželský pár do čínské restaurace. Usadí se, přiběhne číšnice: "Co si dáte? Máme kočičí nožičky, psí steaky...
"Žena se zhrozí: "Ježkovy voči!"
"Výborná volba madam"


Dcerka se dívá na maminku, jak si nanáší pleťovou masku.
"Proč to děláš?" ptá se jí.
"Abych byla krásná!" odpoví maminka.
Za hodinu si masku sundavá a dcerka se ptá: "Vzdáváš to?"

Plynová krize

15. ledna 2009 v 21:59 Aktuality
Jestliže současná plynová krize brzy neskončí, stane se tento obrázek realitou.

Velmi zajímavá stránka

13. ledna 2009 v 0:26 Architektura
Na této stránce se můžete pokochat pohledem z mnoha pražských věží. Rozhodně to stojí za to. Odkaz na zajímavou stránku najdete ZDE.


Tři králové

6. ledna 2009 v 1:32 Svátky
Tradiční svátek Tří králů připadá na 6. leden a uzavírá období kolem Vánoc. Původně se jednalo o mudrce, kteří se vlivem tradice změnili na krále a jejich počet se ustálil na čísle tři.
Mudrci, vedeni hvězdou, přišli do Betléma z východu poklonit se malému Ježíškovi. Přinesli s sebou tyto dary: zlato, kadidlo a myrhu.
Svátek Tří králů doprovázely různé lidové zvyky. Například žehnání domů, kdy se svěcenou křídou psala na dveře tři písmena K+M+B. Nejsou to asi začáteční písmena Třech králů: Kašpar, Melichar a Baltazar, ale zkratka latinského "Christus mansionem benedicat": "Kristus žehnej tomuto domu".

Lidová koleda:

My tři králové jdeme k vám,
štěstí, zdraví vinšujem vám.
Štěstí, zdraví, dlouhá léta,
my jsme k vám přišli z daleka.
"Copak, ty tam černý vzadu,
vystrkuješ na nás bradu?"
"Já vyznávám, že jsem černý,
že jsem z mouřenínské zemi.
Slunce je toho příčina,
že je má tvář opálena."
"Kdybys na slunce nechodil,
byl bys tvář svou neopálil."
"Slunce je drahé kamení
od Kristova narození.
A já černý vystupuju
a nový rok všem vinšuju."
"A my taky vystupujem
a nový rok všem vinšujem."


Čerpáno z encyklopedie Co je co.

Zimní návštěvníci

5. ledna 2009 v 16:31 Příroda

Včera manžel připevnil na konstrukci, která slouží pro pnutí klematisů, krmítko pro ptáčky. Dáváme ho na zimu ven již několik let. Dříve bylo na tyči přivázané k zábradlí na terase. Řeknu vám, že to bylo lepší divadlo než televize. Pozorovala jsem ptáčky celé hodiny.
Ráno sedí na sousedovic švestce a vyhlížejí, kdy bude v krmítku jejich denní příděl. Jakmile jim nasypu semena slunečnice, slétnou se a začne boj o místo. Vystrnadění jednotlivci nervozně poskakují po stříšce krmítka nebo po zábradlí. Když si nacpou bříška, odlétnou na švestku trávit a čistit zobák a peří. Potom se někam ztratí a vrátí se odpoledne na další hostinu. Někdy musím krmítko dosypávat i přes den. To se stává, když se jich slétne hodně.
Navštěvují nás nejvíc zvonci, sýkory koňadry i modřinka zavítá, asi čtyři červenky a jeden dlask (ten se ukazuje nepravidelně). Přes den někdy přilétnou i vrabci. Zřídka se ukáže i hrdlička. Ale tu tady nevidím ráda. Všechna semena by nejraději sežrala sama. Pak se v krmítku usadí a ostatní se jí bojí. Přiznám se, že tu plaším.
Jsem ráda, že nás navštěvují.

Foto: Naturfoto a neznámí autoři


Mondo Verde

3. ledna 2009 v 17:03 Příroda

V jižní části Nizozemí (Holandsko), blízko městečka Heerlen se rozkládá park Mondo Verde. Je to pozoruhodný kout přírody. Na území několika kilometrů čtverečních se nachází množství tématicky odlišných zahrad - např. marocká, italská, japonská, anglického venkova. Také jsou k vidění různé typy krajin - australská, prales, středomořská, skalnaté území s vodopádem. V parku žije velké množství zvířat - savci a ptáci a roste spousta rostlin - podle charakteru krajiny. Je tu také množství potoků, jezírek, kaskád, vodopádů, fontán a vodotrysků. Jeden potůček protéká obří hlavou nebo vytéká z nádoby, kterou drží obr.


Středomořská zahrada.


Anglická venkovská zahrada.Japonská zahrada.


Není to krása? Jistě stojí za návštěvu.Foto: internet