****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.

Architekt Karel Hubáček

28. února 2009 v 2:26 |  Architektura

Architekt Karel Hubáček oslavil v úterý 85. narozeniny.

Karel Hubáček (* 24. února 1924, Praha) je český architekt.
Jako jeden z nejuznávanějších architektů současnosti a jako jediný z architektů v České republice získal za svůj neznámější návrh - hotel na Ještědu v Liberci v roce 1969 Perretovu cenu.
Hotel a televizní vysílač byl postaven v letech 1966 až 1973 na vrcholu Ještědu. Má tvar rotačního hyperboloidu a přirozeně navazuje na tvar hory Ještěd. Pro svoji eleganci a praktické využití moderních technologií získala stavba v roce 1969 prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů.
V roce 2005 byla vyhlášena národní kulturní památkou a Liberec i Liberecký kraj usilují o její zařazení na seznam UNESCO.
Kromě hotelu je ještě autorem jedné stavby v Liberci (když nepočítáme jeho vlastní dům) - Obchodního domu Ještěd na Soukenném náměstí. Ten má být pro špatný stav v březnových dnech zbourán a nahrazen novým obchodním střediskem. Nepodařilo se ho prohlásit za kulturní památku a tím zachránit (jako např. OD Tesco - Máj v Praze).
Ještěd - hotel a televizní vysílač (pohled od jihu).
Liberec - Soukenné náměstí - OD Ještěd.
OD Ještěd dnes.
OD Ještěd v budoucnosti - vizualizace.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zdenka "ren." Zdenka "ren." | 28. února 2009 v 18:18 | Reagovat

Je také autorem mozaiky na bývalém KNV v Ústí n/L. Obchodní dům Ještěd se mi zpočátku moc nelíbil zvenčí, ale uvnitř ano. Stavba na Ještědu docela chátrá, což je velká škoda.

2 babča babča | Web | 1. března 2009 v 17:37 | Reagovat

nou koment sypu si popel na hlavu sem architektonický analfabet ale zdravím a přeju hezký zbytek neděle

3 Věra Věra | 3. března 2009 v 12:01 | Reagovat

Tak takhle už OD Ještěd nevypadá...pomalu, ale jistě ho rozebírají a funguje už nový , přesně takový jako na  obrázku a vůbec se nám nelíbí.Jmenuje  se MY čti MAY. Jak jinek v dnešní bláznivé době ani český název nevymyslí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama