****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Červen 2009

Michael Jackson

26. června 2009 v 8:23 Herci a osobnosti
Ráno mě překvapila zpráva, že Michael Jackson zemřel. Ještě nedávno sliboval v Londýně velké turné. Byl označován za popového krále, jehož kariéra vrcholila v 80. a 90. letech minulého století.
Mě zaujal písní Earth Song a Thriller. Ještě se mi líbila ta, kde zpívá s velikou skupinou bubeníků, ale neznám její název. Jinak jsem k jeho fanouškům nepatřila. Přesto se mi líbili jeho taneční kreace, zvláště "měsíční chůze". V té době to bylo něco nového. Většina zpěváků se nevyznačovala tak pestrým pohybem po jevišti.Aktualizace: Tak jsem po dlouhém hledání neznámou písničku objevila. Jmenuje se They Don´t Care About Us. Není to ta lepší verze, která je na YouTube, protože bylo zakázáno vkládání. Ale mě jde o melodii.

Šunkovar

25. června 2009 v 11:32 Všehochuť
Pamatujete?
Šunkovar - geniální výrobek národního podniku Rostex z r. 1984, který pomáhal nahradit nedostatek šunky na pultech obchodů.
Maso na výrobu domácí šunky (vepřové, my používali i králičí) se nakrájelo na kousky, zalilo osolenou vodou. Důkladně se napěchovalo do mikrotenového sáčku. Vše se vložilo do formy a nechalo v ledničce 2 dny uležet. Pak se 2 až 3 hodiny povařilo ve vodní lázni (těsně pod bodem varu). A měli jste chutnou, libovou šunku.
To je ona zázračná forma. Ještě jí máme schovanou.
A to byl kýžený výsledek.

Foto: labuznik.com

Chytila jsem motýlka...

24. června 2009 v 2:48 Příroda
Když jsem minulý týden fotila na poli, uviděla jsem na jeteli spoustu motýlů. Chtěla jsem je vyfotit, ale moc se mi to nedařilo. Lítala jsem v jeteli jako oni. Něco se přece jen podařilo. Prvních 6 fotek ve videu je mých, zbytek pro ilustraci a vyplnění písničky.
Tož, kúknite sa. A prosím o trochu schovívavosti. Díky.


Některé fotky jsou od Zdeňka Kučery.

Tento způsob léta...

22. června 2009 v 20:35 Jen tak
...se mi zdá poněkud podivný.
Od rána leje a mě čeká výprava do Chotěboře. Musím navštívit paní doktorku a kadeřnici.
Vůbec se mi teda nechtělo. Bojovala jsem celé dopoledne s nechutí vylézt ven, s lenorou a spánkem. Nakonec smysl pro povinnost zvítězil.
Protože lilo, nechala jsem foťák doma. Tak pro ilustraci jen pohlednice z Chotěboře (historická) a Podoubraví (zajímavá místa). Obrázky asi nebudou nic moc, je to oskenované.
Přijela jsem namočená jak houba, celá zničená a doma blaho. Manžel trochu zatopil. Bylo to příjemné přivítání.

Malí šikulkové

22. června 2009 v 11:12 Zajímavosti
Jurij (7) a Karina (6) soutěžili v soutěži "Ukrajina hledá talent". Tito šprčkové jsou rozhodně velmi talentovaní.


Všemu, co se povídalo, jsem sice nerozuměla, protože ruštinu pomalu zapomínám a angličtinu neumím, ale stačí se dívat.

Hospodářství na poli

19. června 2009 v 11:58 Naše hospodářství
Toto video vzniklo "spešl" pro Lucku. Dožadovala se zdokumentování brambor a řepy, tak jsem jí, a nejen jí, vyhověla. Přidala jsem ještě pár záběrů naší havěti. Vyfotila jsem také pýchu mého vnuka - krávu Jitku (jmenovkyně mi, prosím, prominou). Je to jerseyka. Napřed jsme měli asi tři krávy červenostrakaté, pak se synovi zalíbilo toto plemeno a tak ji koupil. Dává hodně mléka a velmi tučného.Růže u branky

19. června 2009 v 9:59 Zahrádka
Růže u branky, o které jsem psala v článku Pnoucí růže, má růžovofialová poupata. Postupně, jak rozkvétá, se jejich barva mění na růžovou. Mám jí moc ráda, protože bohatě a dlouho kvete. Průběžně odstraňuji odkvetlé květy a ona potom nasazuje další. Nebo jí zastřihnu výhony. Je to moje šikulka, vydrží všechno zacházení. Teď by jen potřebovala žebřík jako oporu. Ale znáte to o kovářově kobyle.... Dva truhláři v baráku a není čas. Když začnou práce na poli, tak to chápu a čekám.

Nová mikrovlnná trouba

19. června 2009 v 0:53 Zajímavosti
Společnost Heinz vyrobila miniaturní mikrovlnnou troubu, kterou lze pomocí USB portu připojit k počítači. Trouba by měla najít využití u zaměstnanců velkých firem, kteří pracují celý den v kanceláři. O pauze by měli možnost si ohřát oběd, aniž by museli opustit pracoviště. Prý stoupne produktivita práce.
Mikrovlnná trouba není velká. Má rozměry 19 x 16 x 15 centimetrů.
Zatím nebude v prodeji. Společnost Heinz ji testuje.
Perlička: Do USB portu se kromě praktické mikrovlnky dají zapojit i takové věci, jako je například osobní raketomet.
Tak co? Čemu byste dali raději přednost? Já bych brala tu troubu.
Foto: Novinky

Pnoucí růže

17. června 2009 v 12:56 Zahrádka
Kdysi jsem si vymyslela, že budu mít u branky pnoucí růže. Na jedné straně žlutou a na druhé krásně rudou. Jak jsem vymyslela, tak jsem udělala. Objednala jsem si podle vzorků růží sazenice v blízké zahradnické školce. Máme u nás v létě o pouti tradičně výstavu květin spojenou s prezentací růží z oné školky. Můžeme si objednat i ovocné stromky.
Na podzim jsem růže zasadila, v zimě obalila chvojím, aby nezmrzly a čekala. Na jaře jsem se nemohla dočkat. Růže celkem obstojně rostly, ba dokonce i kvetly. A tady je ten zakopaný pes! Žlutá růže byla krásná, ale červená měla jinou barvu než krvavě rudou. Pak ta červená začala podivně chřadnout a do dalšího roku nevydržela. Zakoupila jsem další sazenici a vše se opakovalo. Takhle jsem vystřídala asi 3 sazenice. Čtvrtá mi rostla celkem obstojně, ale byla růžová a drobnokvětá. To už jsem vzteky skákala metr dvacet. Žlutá zmrzla a nahradil jí klematis. Vzdala jsem se představy růžového loubí u branky. Zbylou růži jsem vykopala, ale bylo mi líto ji vyhodit. Putovala k bývalému chlívku. Tam kvete o stošest a rozrůstá se do šířky i výšky.
A u branky roste úplně jiná růže, taková fialová. Není pnoucí, ale bohatě se rozrůstá. Kdysi jsem si jí vypěstovala pod sklenicí z řízku od sousedky. Ne však vepřového.*Mrk*
Přiletěl i čmelda. Květy jsou drobné.

Karel Höger

17. června 2009 v 7:44 Herci a osobnosti
17.6.1909 - 4.5.1977

Na dnešek připadá 100. výročí narození velkého herce Karla Högera.
Karel Höger se narodil v Brně-Králově Poli jako třinácté dítě v rodině továrního topiče 17. června 1909.
Ve škole se velmi dobře učil a měl se stát učitelem. Od dětství vyrůstal obklopen divadlem. Vystudoval proto učitelský ústav i brněnskou konzervatoř.
Nastoupil do angažmá v Zemském divadle v Brně. Zde působil osm let a vytvořil na 120 rolí. V létě 1940 odešel do pražského Národního divadla, kterému zůstal věrný po tři desetiletí.
V témže roce začal i filmovat (Za tichých nocí). V tomto filmu hrál po boku Lídy Baarové.

Jeho další filmy:
Týden v tichém domě, Krakatit, Mikoláš Aleš, Z mého života, Občan Brych, 105% alibi, Ošklivá slečna, Srpnová neděle, Kde alibi nestačí, Kohout plaší smrt, Zlatá reneta, Nahá pastýřka, Noc na Karlštejně.

Televizní práce:
Byl jednou jeden dům, Lístek do památníku, Romeo a Julie na konci listopadu, O loupežníku Rumcajsovi.
Nezapomenutelný je televizní film Romeo a Julie na konci listopadu, kde hráli skvěle s Danou Medřickou.
Propůjčil svůj krásný hlas mnoha nahrávkám, rozhlasovým, filmovým i televizním. Jeho čtení pohádek pro děti je mimořádný zážitek (často jsem je sama poslouchala se zatajeným dechem).

Poprvé se oženil s herečkou Zdenkou Procházkovou (jeho někdejší žačkou na konzervatoři), podruhé s Evou Vachkovou z Československého rozhlasu (její pomocí vyšly knihy Z hercova zápisníku, nedávno znovu vydané, a Faustovské srdce Karla Högera).
Od roku 1972 v Národním divadle nedostával role hodné svého umění a talentu. V televizi začal pracovat na roli primáře Sovy v seriálu Nemocnice na kraji města. Karel Höger podal 2. května výpověď z Národního divadla na protest proti vyhazovu Vlasty Fabiánové. Třetího května jej odvezli do nemocnice s infarktem a 4. května zemřel.
Týden v tichém domě
Okouzlená (s Natašou Gollovou)
Romeo a Julie na konci listopadu (s Danou Medřickou)
Se Zdenou Procházkovou

Adina Mandlová

16. června 2009 v 14:18 Herci a osobnosti
28.1.1910 - 16.6.1991

Dnes uplynulo osmnáct let od smrti této vynikající herečky. Možná se mnou nebudete souhlasit, ale já mám její filmy moc ráda.
Narodila se v Mladé Boleslavi jako nejmladší ze čtyř dětí. Ve škole se učila dobře, ale měla problémy s chování.
V tomto domě v Mladé Boleslavi Adina bydlela.

Nebudu tu vypisovat celý její životopis, ten je dostatečně znám. Zmíním jen pár jejích filmů:
Nezlobte dědečka, Ať žije nebožtík!, Velbloud uchem jehly, Děvčata, nedejte se!, Dva týdny štěstí, Mravnost nadevše, Panenství, Cech panen kutnohorských, Ducháček to zařídí, Holka nebo kluk, Kouzelný dům (tyto dva jsem nedávno viděla v televizi a moc jsem si to užila), Kristián (Svatováclavská cena ministra průmyslu, obchodu a živností za herecký výkon v r. 1939), U pokladny stál, Pacientka dr. Hegla, Hotel Modrá hvězda, Noční motýl (Národní cena 1942 za herecký výkon), Z českých mlýnů a Sobota. Pak natočila ještě pár filmů v cizině.
Noční motýl
Ducháček to zařídí
Kristián
Už se těším na další uvedení některého jejího filmu v televizi. Nebo vytáhnu kazetu. Rozhodně se raději podívám na některý film, i když jsou dějem naivní, než na současnou produkci televizních kanálů z kterých se řine násilí, střílení a krev.

Na poli a na zahrádce

16. června 2009 v 9:38 Naše hospodářství
Nafotila jsem pár obrázků na našem poli, kde je zčásti užitková zahrada, zčásti pár kytiček a hlavně brambory, řepa, jetel a další plodiny. Něco je potrava pro naše čtyřnohé obyvatele, něco sež** my. Na venkově to už jinak nejde.
Syn zdědil pole a baví ho na něm hospodařit.
Zahrádka u domu je zase můj koníček. Teď po deštích rychle zarůstá. A tak krásně jsem to měla vypleté. Je to nikdy nekončící práce.
Tak se podívejte.


Hřiště pro děti

10. června 2009 v 16:24 U nás
Během jarních měsíců se začalo budovat na obecním pozemku dětské hřiště. Pozemek měli dříve pronajatý lidé, kteří bydleli vedle. Měli tam zahradu. Po jejich smrti zahrada pustla a OÚ se rozhodl pozemek účelně využít.
Hřiště je moc pěkné a děti se tam určitě vyřádí. Doposud si neměly kde hrát (ty menší). Starší mohly využít fotbalové a volejbalové hřiště.

Lilie

4. června 2009 v 12:53 Zahrádka
Dnes otevřela svůj květ lilie, kterou mám zasazenou v pískovcovém korytě v zimní zahradě. Mám jich tam víc, ale mají zatím jen poupata.
Květ má krásnou barvu a velmi pěkně voní.
Květ má v průměru přes 20 cm.

Jahody

4. června 2009 v 12:46 Zahrádka
Tak už nám dozrály!!! Kdo, co? Jahody.
Takhle vypadaly ještě před 10 dny.
A dnes. Při pohledu se srdce směje a v puse se sbíhají sliny.

Růžová pivoňka

3. června 2009 v 18:56 Zahrádka
Před pár dny mi začala rozkvétat růžová pivoňka. Kvete o něco později než červená.
Natrhala jsem si kytičku domů, protože fouká velký vítr a mlátí s květy. A abych z té krásy a vůně také něco měla.

Něco pro mlsné jazýčky

3. června 2009 v 14:01 Recepty
Čtyři (nebo jiný počet podle libosti) zralé banány oloupeme a překrojíme napůl. Do každého skrojeného konce zastrčíme dřívko z kupovaného nanuku. Jednotlivé porce zabalíme do voskovaného papíru a dáme do mrazáku. Za několik hodin můžeme konzumovat vynikající banánové nanuky.
Pro fajnšmekry můžeme banány vylepšit tím, že je zmrazené namočíme do rozpuštěné čokoládové polevy. Polevu můžeme ochutit nasekanými oříšky nebo strouhaným kokosem. A znovu uložíme do mrazáku.
Dobrou chuť!

Na tom našem dvoře

2. června 2009 v 15:41 Naše hospodářství
...všechno to krákoře, aneb prohlídka našeho hospodářství.
Holubi snášejí vajíčka, ale zatím se jim to nějak nedaří vysedět. Muž je má od letoška, tak je možné, že nemají na hnízdění klid. Třeba si ještě nezvykli. Teď mají nová vajíčka, tak uvidíme.
Housata Husy bílé chocholaté jsou už odrostlá a prohánějí se na pastvě. Housata Husy landeské jsou s mámou zatím ve chlívku a kachňata saská zdědila příbytek po kuřatech. Drůbež i krocan přede mnou pořád utíkali, skoro se mi nepodařilo je vyfotit. Krocana jsem dráždila, aby roztáhl vějíř ocasu, ale ten zbabělec koukal, kudy by utekl z mého zorného pole.
Zato nutrie panáčkovaly a koukaly, co se jim dobrého nese k snědku.
Na konci je pár snímků našich micek. Obývají seník, možná chytají i myši, ale každé odpoledne čekají na čerstvé mléko od krávy. Jinak se různě povalují a spí.
Foto krávy, slepic a čuníka jsem dnes vynechala. Jinak to máte kompletní přehlídku našeho hospodářství.


Kuřata

2. června 2009 v 14:21 Naše hospodářství
11. března si manžel vyzvedl na dráze zásilku třídenních kuřátek. Kuřátka byla na cestě od minulého dne, tak jsme trnuli, jestli budou všechna živá. Ale zásilka dorazila v pořádku a kuřátka se zdála v dobré kondici.
Doma byla přichystaná bedna s velkou zářivkou (ta plnila funkci elektr. kvočny), krmení a čaj. Někdo manželovi poradil, aby kuřatům dával pít černý čaj, protože potom netrpí průjmy. Kuřátka byla čilá a dobře rostla. Bohužel jsem zapomněla udělat fotku.
Když byla kuřata větší, přestěhoval je muž na pole do chlívku. Teď už jsou z nich skoro slepičky. A vesele pobíhají po dvorku.
Jedná se o druh - Vyandotka. Máme je poprvé, tak nemůžu sloužit bližšími informacemi. Prý dobře snášejí.

Co to kvete?

2. června 2009 v 12:09 Zahrádka
Copak nám to kvete?