****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.

Karel Höger

17. června 2009 v 7:44 |  Herci a osobnosti
17.6.1909 - 4.5.1977

Na dnešek připadá 100. výročí narození velkého herce Karla Högera.
Karel Höger se narodil v Brně-Králově Poli jako třinácté dítě v rodině továrního topiče 17. června 1909.
Ve škole se velmi dobře učil a měl se stát učitelem. Od dětství vyrůstal obklopen divadlem. Vystudoval proto učitelský ústav i brněnskou konzervatoř.
Nastoupil do angažmá v Zemském divadle v Brně. Zde působil osm let a vytvořil na 120 rolí. V létě 1940 odešel do pražského Národního divadla, kterému zůstal věrný po tři desetiletí.
V témže roce začal i filmovat (Za tichých nocí). V tomto filmu hrál po boku Lídy Baarové.

Jeho další filmy:
Týden v tichém domě, Krakatit, Mikoláš Aleš, Z mého života, Občan Brych, 105% alibi, Ošklivá slečna, Srpnová neděle, Kde alibi nestačí, Kohout plaší smrt, Zlatá reneta, Nahá pastýřka, Noc na Karlštejně.

Televizní práce:
Byl jednou jeden dům, Lístek do památníku, Romeo a Julie na konci listopadu, O loupežníku Rumcajsovi.
Nezapomenutelný je televizní film Romeo a Julie na konci listopadu, kde hráli skvěle s Danou Medřickou.
Propůjčil svůj krásný hlas mnoha nahrávkám, rozhlasovým, filmovým i televizním. Jeho čtení pohádek pro děti je mimořádný zážitek (často jsem je sama poslouchala se zatajeným dechem).

Poprvé se oženil s herečkou Zdenkou Procházkovou (jeho někdejší žačkou na konzervatoři), podruhé s Evou Vachkovou z Československého rozhlasu (její pomocí vyšly knihy Z hercova zápisníku, nedávno znovu vydané, a Faustovské srdce Karla Högera).
Od roku 1972 v Národním divadle nedostával role hodné svého umění a talentu. V televizi začal pracovat na roli primáře Sovy v seriálu Nemocnice na kraji města. Karel Höger podal 2. května výpověď z Národního divadla na protest proti vyhazovu Vlasty Fabiánové. Třetího května jej odvezli do nemocnice s infarktem a 4. května zemřel.
Týden v tichém domě
Okouzlená (s Natašou Gollovou)
Romeo a Julie na konci listopadu (s Danou Medřickou)
Se Zdenou Procházkovou
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 hadimrška hadimrška | 19. června 2009 v 23:24 | Reagovat

Tento herec byl mým oblíbencem až v pozdním věku(jeho). Dřív mi připadal takový trošku slizký.

2 Jiřina Jiřina | E-mail | 25. prosince 2009 v 20:16 | Reagovat

mam velikou prosbu rada bych navštivila hrob karla hogra a nevim kde je pohřbeny pomuže mi nekdo?moc děkuji je to pro mně důležité :-(

3 Anuk Anuk | 29. února 2012 v 17:26 | Reagovat

Hrob Karla Högera naleznete ve strašnickém krematoriu.

4 Edith Holá Edith Holá | Web | 16. dubna 2013 v 13:49 | Reagovat

Právě jsem objevila krásná a moudrá jeho slova: "Nad popularitou svého přítele Rumcajse jsem se mnohokrát zamyslil. A bylo mi jasno, že se o něm nedá uvažovat jen z pozic dospělých, odtrženě od naší doby, od našich dětí, jejich radostí a staro...stí. Jen se například rozhlédněte, co naše děti dostávají ke hraní. Hračky složité, technicky dokonalé, často velmi drahé, ale žádným způsobem nepodněcující jejich fantazii, to nejcennější, co si z dětství odnášejí do života. A tak je tomu i ve filmu, v televizi, v rozhlase, ve výtvarném umění. A přece v tom vězí hluboký omyl. Skutečný život počká až na dobu, kdy mozek bude schopen reálného vnímání, zatímco mladá léta, to je živná půda, která kypřena vším nadreálným přinese bohatou žeň. Kdo tohle dovede pochopit, kdo dovede dětem dávat – a často nejen dětem – svým dílem stimulátor fantazie, kdo je nutí navazovat na to, co jim před chvílí pověděl a ukázal, ten pochopil touhu aktivně se bavit, ne pouze se dávat bavit."

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama