****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
Minulost a současnost 1

13. července 2009 v 12:09 |  U nás
A jdeme dál! Kousek od křižovatky jsou tři bytovky. Kdysi byly postaveny pro členy JZD. Prostřední a ta vlevo byly dokončeny v r. 1969 a na Vánoce se sem stěhovali první nájemníci. Menší bytovku vpravo stavěli zedníci z JZD.
K bytu patřila ještě garáž (tu si později stavěli sami nájemníci) a malá zahrádka za ní. Za garáží byl i malý chlívek pro drůbež, králíky a prasátko. Dřív to jinak na vesnici nešlo. Každý si musel vypěstovat zeleninu, ovoce a něco na pekáč sám. V obchodě se to nedalo koupit jako teď. Na všechno byla fronta a vše bylo v omezeném množství.
Byty byly 2+1 a na lokální vytápění. Každý to řešil jinak. Topilo se dřevem a uhlím, naftou, pilinami. My jsme si časem nechali udělat etážové topení. Naštěstí byla koupelna tak prostorná, že se tam kotel vešel. Teplá voda nebyla samozřejmostí. V koupelně byla koupelnová kamna, ve kterých se musela voda napřed ohřát. Pak bylo v koupelně jak v sauně. Raději jsme si koupili bojler. To denní zatápění a ohřívání vody na koupání (měli jsme 3 malé děti) bylo úmorné. Ale jinak byl byt hezký, slunný.
V suterénu byla společná prádelna a sušárna a také místnost, která sloužila k zabijačkám.
Byt nám byl časem malý, tak jsme si postavili svépomocí domek.
Foceno někdy v létě 1973 a dole současný stav.
Bytovky jsou foceny od tzv. Únzu. To je budova, kde ordinuje praktický lékař, zubař a dětská doktorka. Byla dokončena chvíli předtím než jsme se přistěhovali. Na stránkách Almanachu Malče se uvádí rok 1972, ale já si pamatuji, že se v ní hned neordinovalo. Chodila jsem s dětmi ještě do staré ordinace do zámku. Když jsem šla (do zámku) k zubaři, byl to skoro výlet do minulého století. Stará vrtačka a chmurné prostředí. Nic povzbuzujícího. Ještě, že chodím k zubaři ráda.
V novém zdravot. středisku bylo všechno nové, moderní. Bezbolestná vrtačka. Tu ocenili zejména ustrašenci.
Původně byla budova postavena s rovnou střechou, tenkrát se tak většinou stavělo. O hodně let později dostala střechu novou. Nad ordinacemi je prostorný byt pro praktického lékaře. Dokud ordinoval místní pan doktor, tak tam bydleli zubaři. Ti se často střídali, ale většinou jsme měli štěstí na dobrého odborníka.
Teď jsou vnitřní prostory (proti původnímu rozvržení) přestavěny. Čekárny u zubaře a dět. doktorky už nejsou tak velké, zmizel lékařský pokoj. Tyto úpravy byly provedeny proto, aby se do budovy vešla i pošta. Ta sídlila dlouhá léta na druhém konci vesnice a její budova byla v dezolátním stavu. Hrozilo zrušení pošty v obci. Tak se zastupitelé rozhodli pro toto řešení. Teď má konečně pošta kulturní prostředí.
To je bývalá pošta. V současné době se objekt opravuje.
15.7.2009: Našla jsem ještě dvě staré fotografie bytovek a zdr. střediska. Jsou oskenované, tak jejich kvalita je mizerná. Přikládám je pro ilustraci.
Obě pocházejí z roku 1973.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 doGg KTERÝ tě LaFíKuJe doGg KTERÝ tě LaFíKuJe | Web | 13. července 2009 v 12:16 | Reagovat

hey nevíš co to ye čéčé?

2 ája ája | Web | 13. července 2009 v 12:19 | Reagovat

Ahoj na mím blogu sem právě udělala navý pozadí potřebovala bych poradit jestli je dobrý. tak se prosím podívej a dyštak napiš svuj názor do komentáře. prosííím.... http://hip-hop-a-rnb.blog.cz

3 Michal415...:) Michal415...:) | Web | 13. července 2009 v 12:19 | Reagovat

Ahoj...máš moc pěkný blog...:)...a jestli budeš chtít tak se podívej na můj...ahoj měj se...

4 babča - admin babča - admin | 13. července 2009 v 12:20 | Reagovat

[1]: Čéče, nevím, co myslíš. Tak to nečti, když tě to nebaví. :-P

5 Lucka Lucka | Web | 14. července 2009 v 19:57 | Reagovat

Skvělé! Místnost na zabijačky mě udivila!  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama