****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.

Pátkův penzion

12. srpna 2009 v 14:38 |  U nás
V kronice jsem se dočetla, že to byl obytný dům pro dělníky v továrně, která stála vedle.
Ležel na západní straně obce při silnici směřující od Klimše na Novou Ves.
V letech 1872 až 1883 byl v továrně rolnický akciový cukrovar, který v tomto kraji nemohl dobře prosperovat. Proto byla výroba ukončena. Přešel k jinému majiteli a byla tu zřízena nejprve továrna na umělou vlnu, potom tkalcovna s 200 stavy, která až do 1. světové války poskytovala výdělek dělníkům z obce a okolí.
Po převratu v roce 1918 koupil továrnu bývalý nájemce velkostatku malečského panství (panství Dr. Františka Riegra, kterému patřil zámek) Josef Hrabaně, který zařízení tkalcovny prodal a zavedl výrobu uměleckých barev pro školy a malíře. Pracovalo se na 25 třecích strojích a různých razidlech. Výrobky šly do prodeje pod značkou "Kondor". Dále zařídil velkou strojní truhlárnu, kde se na 65 strojích obrábělo dřevo - na stavební truhlářství, na stavbu obytných domků (hlavně nemocničních pavilonů) a na dřevěné potřeby pro školy. Od r. 1919 do r. 1927 zde bylo zaměstnáno na 200 dělníků. V r. 1928 ohlásil majitel konkurs a dělníci byli propuštěni.
Konkursní podstata prodala továrnu teprve ve třetí dražbě 15.září 1931 s celým strojním vybavením obci Maleč. Obecní zastupitelstvo továrnu koupilo (za 251.400 Kč) s tím záměrem, že by z tovární obytné budovy žřídilo obvodovou měšťanskou školu a ostatní by prodalo. Tehdy byl zákon o těchto školách odložen, proto nebyl plán realizován.
Zastupitelstvo si na dražbu peníze vypůjčilo a nebylo schopné dluh splácet. Rozhodlo se tedy z továrny prodat vše, co prodat jde. Prodalo tři jednopatrové obytné domy obecnímu zastupiteli Josefu Švarcovi (hostinský). Ostatní budovy zůstaly v majetku obce.
V noci 12.března 1933 vypukl z neznámých příčin v továrně požár. Shořela úplně, zůstalo jen obvodové zdivo. Po tomto požáru se zastupitelstvo rozhodlo zbourat některé tovární budovy, které byly prázdné - kotelnu, strojovnu, sušárnu na dřevo a strojní truhlárnu. Zůstala stát jen hlavní tovární budova a jednopatrová obytná budova (pozdější penzion). Obec chtěla i tyto budovy zbourat. Nakonec se rozhodla strojní zařízení továrny rozprodat jednotlivě. Prodejem byli pověřeni členové zastupitelstva, ale vlastně prodávali jen dva členové.
Dne 18. února 1934 prodala obec za 80.000 Kč zbytek továrny panu Antonínu Pátkovi ze Lhůty. Ten zde zřídí penzion pro letní hosty. Tím by se podpořil cestovní ruch a lidé získali práci. Tehdy bylo mnoho nezaměstnaných. Těm, kteří jsou organizováni v odborové organizaci, je vyplácena podpora. Ostatním jsou přidělovány lístky na potraviny.
Podle nařízení okresního úřadu byla 19. dubna 1935 provedena revize prodeje továrního objektu. Prodej totiž provázely nejasnosti. Revizí bylo zjištěno: "...že prodej movitých věcí mimo dražby prováděl p. Švarc téměř výhradně sám, bez jakékoliv kontroly prodejní ceny a stržených částek. Není možno se tedy přesvědčiti o tom, zda byly zúčtované částky skutečně přijaté, či částky jiné, neboť písemné doklady naprosto chybí. Rovněž v protokolech osadního zastupitelstva nejsou vyznačeny ceny za prodané stroje ve větších obnosech. Záznamy o dražbách jsou pouze na volných listech a chybí též i originály výplatních listin o nichž p. starosta tvrdí, že byly svého času předloženy ministerstvu sociální péče." Jak je ze zápisu vidět, kradlo se a čachrovalo podobně jako dnes.
Zřejmě do penzionu nejezdilo tolik letních hostů, jak se čekalo, a proto byl přeměněn na nájemní byty. Kdysi tam bydlela i rodina mého manžela.
Později byli nájemníci vystěhováni do jiných bytů a potomci majitele v 80. létech minulého století budovu prodali místnímu JZD. To ji přestavělo na své hlavní sídlo. Vznikly tu kanceláře, kuchyň s jídelnou a garsonky pro sezónní dělníky (např. kombajnéry).
Tak skončil penzion se zahradou pro letní hosty.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama