****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
Slavnosti dýní

31. října 2009 v 16:39 |  Tradice a obyčeje

V posledních letech se u nás pěstují dýně ve větším množství. Jejich dužninu zavařujeme, celé plody pak používáme jako zajímavou dekoraci, obzvlášť malé ozdobné dýně se používají do suchých vazeb.
Dýně mají svůj svátek - jmenuje se Halloween. Každoročně se slaví především v západních zemích, ale jeho tradice sahá hluboko i do naší historie. Až do pohanských dob, kdy na našem území žili Keltové. Halloween se slaví poslední noc keltského roku začínající západem slunce 31. října a trvající do východu slunce 1. listopadu. Je to noc, kdy předěl mezi světem živých a královstvím neživých je nejmenší. Je to nejmagičtější noc v roce a Keltové věřili, že v tento čas se mohou zjevovat duchové zemřelých příbuzných. Zapalovali velké ohně, aby těmto dobrým duchům posvítili na cestu. Oblékali se do starých otrhaných šatů a vyřezávali (tenkrát do řepy) strašidelné masky, což mělo zahnat duchy zlé. Jako zdroj světla do řepy dávali hořící kousky uhlí, později začali používat svíčky.
Keltové dělili rok na dvě části - na období hojnosti a světla a na období tmy, chladu a smrti. V listopadu začínala vláda tmy. Když evropští osadníci (hlavně Irové) přijeli do Ameriky, objevili dýně, které jsou větší a pro vyřezávání se hodí lépe než řepa používaná na starém kontinentě.
V dnešní době si lidé při Halloweenu zdobí dům, vyrábějí dýňové svítilny a pečou dýňové koláče. Děti se těší, až se převlečou do strašidelných masek a budou chodit od domu k domu, kde jsou obdarovány ovocem a sladkostmi.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 enili enili | Web | 31. října 2009 v 23:04 | Reagovat

Stejně je dýně nejlepší ve sklenici,jako zavařený kompot s ananasovým syrupem. :-)

2 babča - admin babča - admin | 1. listopadu 2009 v 2:31 | Reagovat

[1]: To s tebou souhlasím. :-D

3 ANA ANA | Web | 2. listopadu 2009 v 23:23 | Reagovat

A takové dýňové zelí taky není k zahození. Dýňové semínka dokonce obsahují zinek, dobrý pro nehty!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama