****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
Růžena Nasková - 125 let výročí narození

27. listopadu 2009 v 22:20 |  Herci a osobnosti


Růžena Nasková (vlastním jménem Růžena Nosková) se narodila 28. listopadu 1884 v Praze v měšťanské rodině magistrátního úředníka.
Od mládí toužila hrát divadlo, ale rodiče si to nepřáli. Tajně si sama pro sebe recitovala poezii a také hodně četla. Až po otcově smrti začala studovat zpěv a brala hodiny herectví u Otýlie Sklenářové-Malé. Od roku 1907 až do roku 1948 byla členkou souboru Národního divadla v Praze. Kvůli onemocnění v roce 1948 musela hraní zanechat a na odpočinek odešla 31. srpna 1955.
Hrála role tragické i komické, především jí vyhovovaly role aristokratických žen, kde vynikla její mohutná postava, efektní zjev i přirozená noblesa. Postupně si vytvořila image hrdinských matek a velice moudrých žen. Ve filmu se poprvé objevila už v roce 1915, ale její systematická práce začala až v roce 1930. Zde vytvářela rázovité postavy moudrých a rozšafných babiček, maminek, tetiček a starších žen vůbec. Po válce namluvila texty k několika filmovým pohádkám. V Československém rozhlase působila, hlavně kvůli krásnému přednesu, jako recitátorka nebo čtenářka děl hlavně českých klasiků. Nezapomenutelná je četba mnoha českých národních pohádek pro děti. Tak si ji pamatuji. Každou neděli po obědě jsem se těšila na její pohádku.
A její postavy z filmů miluji dodnes - např. Kvočna, Paličova dcera, Příklady táhnou, Tetička, Kouzelný dům, Karel a já, U pěti veverek a dalších.
Za svoji hereckou tvorbu získala v roce 1931 Státní cenu, tituly Národní umělkyně (1947) a Řádu práce (1953). Tato velká herečka českého divadla zemřela 17. června 1960 v Praze ve věku nedožitých sedmdesáti šesti let.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ENILI ENILI | Web | 28. listopadu 2009 v 19:39 | Reagovat

Vždy jsem se ráda dívala na filmy pro pametníky a Marii N mám moc ráda.Hezký článek.Přeji hezký večer.

2 Zdenka "ren" Zdenka "ren" | 28. listopadu 2009 v 23:05 | Reagovat

I já vzpomínám kromě filmů na nedělní pohádky :-)

3 Romi Romi | 11. prosince 2009 v 18:06 | Reagovat

Mám ráda filmy pro pamětníky, tak jsem Paní Naskovou viděla v tolika krásných filmech:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama