****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.

Vánoční hvězda - Poinsetie

26. listopadu 2009 v 18:25 |  Pokojové květiny
Květina, lidově zvaná Vánoční hvězda, je neodmyslitelnou součástí Vánoc. Pochází z Mexika, kde dorůstá rozměrů malého stromu.
Má zelené listy se žlutým žilkováním a několik barevně odlišených - sytě červených listů. Ty se začínají zabarvovat v období končícího podzimu a začínající zimy - v době, kdy se zkracují dny.
Pokud ji chcete sami pěstovat, musíte jí vytvořit uměle podmínky. Od konce září rostlině ponechávejte maximálně 10 hodin denního světla a po zbytek dne ji zatemněte. O Vánocích se dočkáte krásného zbarvení.
V zimě rostlina také kvete nenápadnými kvítky a dosahuje největší krásy - zbarvenými listeny. Asi právě proto získala své pevné místo v čase adventu a Vánoc. Klasické Vánoční hvězdy v červeném zabarvení patří k nejprodávanějším, ale stále větší oblibu si získávají i nové barvy. Od bílé přes broskvovou až k sytě růžové nebo oranžové.
V bytě vyžaduje rostlina světlé a teplé místo. Teplota by se měla pohybovat okolo 20°C. Nemá ráda přímé slunce nebo průvan. Snese i sušší vzduch. Pokud se vám zdají její listy uvadlé, měli byste vzdušnou vlhkost zvýšit pomocí misky pod květináč naplněné kamínky a vodou. Zalévejte jen tak, aby byla zem lehce vlhká, a to pouze odstátou vodou. Přebytečná voda nesmí zůstávat v misce. Při správné péči vás Vánoční hvězda odmění nádherným a dlouhotrvajícím květem.
Při poranění z rostliny vytéká mléčná šťava - latex. Ta je mírně jedovatá, proto se vyhýbejte kontaktu s rostlinou (např. při řízkování), mohla by vám podráždit pokožku.
Při nákupu Vánoční hvězdy se ujistěte, zda jsou listeny sytě zbarvené a zda mezi nimi najdete poupata. Již rozkvetlá či odkvetlá Vánoční hvězda totiž brzy uvadá, listy opadají a o Vánocích se tak červených okrasných listů nedočkáte. Nezapomeňte také na to, že rostlina je citlivá na chlad. Dejte si ji dobře zabalit.
Pokud chcete, aby se vám příští rok zase krásně vybarvila, je nutná dostatečná příprava. Rostlina musí několik týdnů stát nejméně 12 hodin v úplné tmě.
Po celé Evropě patří Vánoční hvězda k adventu stejně jako vánoční stromek k Vánocům.
První rostliny začínají rozkvétat již v říjnu a poslední nám dělají radost ještě na jaře.
Podle legendy má klasická červená barva Vánoční hvězdy pocházet od bohů. Prastará aztécká sága vypráví o vášnivém a dramatickém citu bohyně, které z neopětované lásky puklo srdce. Kapky krve z něj daly nejsvrchnějším listům Vánoční hvězdy jejich typickou červenou barvu.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Eva* Eva* | Web | 26. listopadu 2009 v 20:11 | Reagovat

Taky je mám ráda, mám červenou a takovou zelenobílou.  :-)

2 Romi Romi | Web | 11. prosince 2009 v 18:07 | Reagovat

Dnes jsem si maličkou koupila, tak jsem zvědavá zda mi vydrží do štědrého dne. Nelíbí se mi ta hlína co v ní je...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama