****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.

Věra Galatíková

21. prosince 2009 v 12:51 |  Herci a osobnosti
Dnes musím, bohužel, začít smutně. Vzpomínám na výbornou českou herečku a dabérku Věru Galatíkovou. Od její smrti dnes uplynuly 2 roky. Pět let bojovala s rakovinou plic a nakonec této nemoci podlehla. Škoda, přišli jsme o výbornou divadelní i filmovou herečku.

Věra Galatíková se narodila 19. srpna 1938 ve Zlíně. Byla manželkou herce Ladislava Freje, matka herce Ladislava Freje ml. (1973) a herečky Kristýny Frejové (1971).
Vystudovala pedagogickou školu v Kroměříži, dokonce i učila ve škole. Ale její láska k divadlu zvítězila, a proto se přihlásila ke studiu na JAMU v Brně. Po vystudování přijala angažmá v divadle v Pardubicích. Po pěti sezónách odešla do Činoherního klubu v Praze. Poté byla v několika dalších angažmá (divadlo S.K. Neumanna, Městská divadla pražská, Labyrint) a v 90. letech nastoupila do Národního divadla (Raněvská ve Višňovém sadu nabo Jelena ve Strýčkovi Váňovi). Divadlo bylo její láska a těžiště práce.
V televizi vytvořila mnoho postav - např. v seriálu My všichni školou povinní, Počítání oveček, Dům bez oken, Na dvoře vévodském, Její pastorkyňa, Jako kníže Rohan a mnoho dalších.
Nebránila se ani filmovým rolím - např. Údolí včel, Všichni dobří rodáci, Skřivánci na niti, Lyšáci-Myšáci a Šibeničák, Dým bramborové natě, Stín létajícího ptáčka, léto s kovbojem a další.
Mimořádný je rozsah její práce v dabingu. Vedle řady dalších postav propůjčila svůj hlas populární francouzské herečce Annie Girardot. V roce 2000 obdržela Věra Galatíková cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.
Snímek z filmu Jakub (s Ljubou Skořepovou a Filipem Renčem).
Z televizního filmu Na dvoře vévodském.
Životopisná kniha Věry Galatíkové (titulní obálka).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama