****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.

Svátek Tří králů

6. ledna 2010 v 10:45 |  Svátky
O svátku Tří králů píši i ZDE.

Západní křesťanství si připomíná památku sv.Tří králů dne 6. ledna.
Pro pravoslavné věřící však Vánoce 6. lednem teprve začínají. Ve východní liturgii na tento den připadá svátek Zjevení Páně (Epifaneia), který se slaví jako původní svátek Ježíšova zjevení se světu a je nejdůležitějším vánočním svátkem pravoslavné církve.
Na Tři krále se zpravidla odstrojovaly vánoční stromky a uklízely betlémy.


My tři králové

My tři králové jdeme k Vám,
štěstí, zdraví vinšujem Vám,
štěští, zdraví, dlouhá léta,
my jsme k Vám přišli zdaleka.

Zdaleka je cesta naše,
do Betléma mysl Vaše,
co ty Černej stojíš vzadu,
vystrkuješ na nás bradu.

A já, Černej, vystupuju,
radostný den Vám vinšuju
a my taky vystupujem,
radostný den Vám vinšujem.


Tři králové

BALTAZAR - Je to jméno jednoho ze tří mudrců, kteří se do Betléma přišli poklonit právě narozenému chlapci Ježíši. Jméno Baltazar obdržel prorok Daniel na dvoře babylonského krále Nabukadnezara. Podle některých legendárních vyprávění byl Baltazar nejmladším z bílých králů, v souladu s jinými byl mouřenín. Baltazar bývá zobrazován jako muž středního věku, černovlasý s krátkou zastřiženou bradkou, ale i jako černý král stojící v pozadí a přihlížející předávání darů Ježíškovi. V ruce často drží žezlo, zlatou nádobku a kadidlo. Je oblečen do dlouhého pláště, podkasaných kalhot, košile a vysokých bod. Na hlavě mívá zelený turban.

KAŠPAR - Byl dlouho považován za nejmladšího z trojice králů, kteří přinesli Ježíškovi do Betléma dary. Kašpar míval také často černou barvu pleti. Jeho tradičním oděvem byly široké orientální kalhoty sahající po kolena a modrý plášť. Na hlavě míval turban s královskou korunou. V rukou drží nádobu s myrhou.

MELICHAR - Na nejstarších dochovaných zobrazeních je Melicharova tvář podobná antickým podobiznám Sokrata nebo Platóna. Melichar je oděn do červeného pláště lemovaného hermelínovou kožešinou. Před jesličkami většinou klečí a u nohou má položenou královskou korunu a žezlo. Symbolizuje evropský kontinent a bílou rasu.

Literatura: Valburga Vavřincová, Malá encyklopedie Vánoc.


Pravé kadidlo se získává ze stromu zvaného Kadidlovník (Boswellia), který roste v Africe a v Indii. Ze zářezů do kůry stromu skapává pryskyřice, která na vzduchu tuhne. Kadidlo nejvyšší kvality má podobu bíložlutých kapek pryskyřice (asi 3 cm dlouhých).
Vedle četných silic obsahuje kadidlo jedinečnou skupinu účinných látek, především kyselinu alfa a beta-boswelovou. Klinické studie prokázaly, že při zánětlivých reakcích v lidském těle účinkují podobně jako kortizon. Nemají však neblahé vedlejší účinky, jaké jsou pro kortizon příznačné. Přípravky s obsahem kadidla (k inhalování, v tabletách nebo v prášku) pomáhají léčit chronická onemocnění (astma, záněty kloubů, záněty střev, různé neurodermatitidy a lupénku).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eva* Eva* | Web | 6. ledna 2010 v 12:06 | Reagovat

Jarmilo mně jsou sympatičtí i tím, že se říká Na Tři krále o skok dále, že máme o skok blíž k jaru!  :-)

2 Jarka Jarka | Web | 6. ledna 2010 v 14:14 | Reagovat

Ano ano i u nás se na Tři krále vždycky uklízí vánoční výzdoba. Dozvěděla jsem se zajímavé věci o králích i kadidle. Díky Jarmilko. :-)

3 helena-b helena-b | Web | 6. ledna 2010 v 17:22 | Reagovat

Díky, zase jsem se něco dozvěděla. Navíc jsem se dozvěděla, že se našim známým dnes narodila holčička a syn mého synovce dnes slaví 2 roky.Moje vnučka je narozená na Hromnice. Jsme to ale povedená rodinka!
To jen tak mimo. Pěkný večer. :-)

4 Blanka Blanka | Web | 6. ledna 2010 v 18:57 | Reagovat

Tak jsem si tady u tebe zopakovala to,co jsem si včera o třech králích přečetla v jedné naší chytré knížce o tradicích :-D

5 Zdenka"ren" Zdenka"ren" | 6. ledna 2010 v 19:12 | Reagovat

Malou encyklopedii vánoc mám doma, vždy o adventu do ní nahlídnu. Valburga Vavřinová vydala i Malou encyklopedii velikonoc, taky zajímavé čtení. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama