****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
Popeleční středa

17. února 2010 v 11:27 |  Tradice a obyčeje
Na dnešek připadá tzv. Popeleční středa. Je to den, který ukončuje masopustní veselí a začíná půst (pro křesťanský svět). Doba půstu trvá 40 dní a končí oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista - Velikonocemi. Protože Velikonoce jsou pohyblivý svátek, je i Popeleční středa každý rok v jiný týden. Do těchto 40 dnů se nepočítají neděle, proto v praxi připadá popeleční středa na 46. den před Velikonoční nedělí. Popeleční středě se také říkalo středa černá, škaredá, smetná. V r. 2011 připadá Popeleční středa na 9. března.
Název dne pochází ze zvyklosti pálit palmy či kočičky z Květné neděle minulého roku. Takto získaného popela se užívá při bohoslužbě Popeleční středy, kdy jsou věřící znamenáni popelem - tzv. popelcem - na čele. Znamenání popelem je doprovázeno slovy: "Pamatuj, že jsi prach a v prach se navrátíš".
Na Ledečsku místy chodíval o Popeleční středě po vsi směšně oblečený člověk a v ruce nosíval rozsvícenou lucernu. Chodil od stavení ke stavení a všem vysvětloval, že hledá ztracený Masopust a prosil domácí, aby mu dovolili Masopust vyhledat a vynést ven. Když dovolení dostal, prohledával za všeobecného smíchu všech přítomných každý kout domácnosti. Po skončení hledání býval obdarován nějakými zbytky právě z Masopustu.
Na Bydžovsku se nesmělo v tento den prát prádlo, protože by zůstalo po celý rok špinavé.
Věřilo se, že když se někdo napije svěcené vody, bude po celý rok ochráněn před komáry. Ze stejného důvodu pili muži o Popeleční středě i kořalku. Nevím, jestli to bylo účinné, ale možná, pokud vypili víc kalíšků, bylo jim to pak jedno, že je štípou komáři.
Zdroj: internet
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hanča Kdovíková Hanča Kdovíková | Web | 17. února 2010 v 11:52 | Reagovat

A to označení popelem má taky před něčím chránit?

2 Jarka Jarka | Web | 17. února 2010 v 12:11 | Reagovat

S tím výpočtem data Velikonoc mi to nikdy nebylo jasné i když jsem několikrát slyšela výklad, vždy se mi to podaří zapomenout. Pěkné jsou lidové zvyky s popelční středou spojené. :-D

3 Jarmila Jarmila | 17. února 2010 v 12:56 | Reagovat

[1]: To asi ne. Jen ti ho kněz v tento den udělá na čelo. Nic víc jsem se nikde nedočetla.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama