****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.

Škola

10. února 2010 v 15:03 |  U nás
Ještě dlužím do úplného popisu veřejných budov psaní o škole. Tady je:

Škola - od r. 1800

V obci byla obecná škola od r. 1800 a svou vlastní budovu měla od r. 1820.
Nová školní budova, která se jmenovala "Riegrova škola" byla postavena v r. 1912 nákladem 65 tisíc korun (včetně vnitřního zařízení). Stojí na východním konci obce. Škola měla tři třídy, sborovnu, kabinet a byt správce školy.
V říjnu 1935 rozhodla místní školní rada o tom, že se začne ve školním roce 1936/37 vyučovat na měšťanské škole. Musí ale být postavena nová školní budova. Dne 15. listopadu 1937 začalo vyučování v 1. ročníku měšťanské školy. Protože neměla svojí budovu, byla třída prozatímně umístěna v sále hostince u Švarců (později zde bylo kino a nyní OÚ, hospoda a byty).
V lednu 1938 jednala školní rada o koupi pozemku pro stavbu měšťanské školy. Původně byl vybrán pozemek vedle obecné školy (Riegrova). S tímto nesohlasily některé okolní obce, proto bylo jednáno o pozemku vedle hostince, který vlastnil hostinský Švarc.
Dne 26. června 1938 bylo vypsáno nabídkové řízení na stavbu měšťanské školy.
V neděli 24. července 1938 otevřela místní školní rada nabídky firem na stavbu nové školy. Celkem bylo 5 nabídek a vybrána byla stavební společnost Vladimíra Lišky z Chotěboře. Začátkem září bylo započato se stavbou. Ta má být dokončena tak, aby se v ní mohlo začít vyučovat ve školním roce 1939/40.
V listopadu 1938 byly přestěhovány 1. a 2. ročník měšťanské školy z hostinců do obecné školy. Tady bylo zavedeno směnné vyučování.
Škola byla dokončena v daleko skromnějším provedení, než bylo původně plánováno. Přesto byla na tehdejší dobu dobře vybavena. Na zbývajícím pozemku vedle školy vzniklo postupně školní hřiště.
Pravidelné vyučování po 2. světové válce bylo zahájeno dne 5.6.1945.
Novým školským zákonem byla zřízena osmiletá střední škola spojením dosavadní školy národní a střední (měšťanské). Všechny třídy byly přemístěny do nové budovy a obecná škola připadla škole mateřské.
Od té doby zde bylo provedeno několik rekonstrukcí, v roce 1989 byla rozšířena o přístavbu, v roce 1993 o tělocvičnu, která byla o čtyři roky později spojena chodbou s novou budovou.

Když jsem se do obce přistěhovala, tak v budově školy bydlel ve dvou místnostech ředitel školy. Ve škole se topilo v jednotlivých třídách v kamnech na uhlí. Však se ho školnice něco natahala ze sklepa.
Byla přistavěna kotelna a ve škole bylo instalováno ústřední topení. Konec tahání uhlí nahoru a popela dolů. Ze školnice se stala uklízečka a byl najat topič.
Dětí přibývalo a i když ředitel byt uvolnil pro první třídu, bylo ve škole těsno. Čtvrtá třída se musela učit v budově mateřské školy. Proto se rozhodlo o přístavbě školy na pozemku školního hřiště. Ta byla montovaná, krabicového tvaru. K stávající škole pasovala jak pěst na oko, ale dětem přibyl prostor. V přístavbě se našlo místo i pro místní knihovnu, která je tam dodnes.
Do bývalého bytu ředitele, který 1. třída uvolnila, se nastěhoval MNV (Místní národní výbor). Dostal totiž výpověď ze zámku. Dlouho tam nebyl, přestěhoval se do zrekonstruovaného bývalého kina. Bylo to tu jeden čas jak ve hře Škatulata, hejbejte se!
Pak byla ještě přistavěna nová tělocvična, protože se chodilo cvičit přes celou ves do mateřské školy, kde byla vybavená tělocvična po Riegrově škole. V létě chodily děti na hřiště Sokola.
A když byla k nové tělocvičně přistavěna ještě spojovací chodba, byl komfort dokonalý.
Ještě dostala vloni přístavba nová okna, dveře a kabátek ve formě nové střechy a fasády. O tom jsem psala ZDE. Teď vypadá celá škola o moc lépe, zapadá do vesnické výstavby.
Ostatní fotografie školy ze starší doby i nová přístavba jsou v Galerii - ZDE.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Janah Janah | Web | 10. února 2010 v 20:43 | Reagovat

To se škola docela proměnila  :-)

2 Macin Macin | Web | 11. února 2010 v 19:49 | Reagovat

Změna je to tedy veliká a celkem i povedená :-)

3 Ella Ella | Web | 14. února 2010 v 6:02 | Reagovat

No to jsou pokroky, ale musim rict ze vzhledove je nejheztsi ta originalni skola.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama