****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Březen 2010

Moje začátky

31. března 2010 v 17:10 Pletení z papíru

Chci se naučit plést z papíru různé košíčky. Všude na blozích to vidím a moc se mi to líbí. A snad to bude něco pro moje nešikovné ruce. Doufám, že si je nezapletu mezi papírové ruličky.
Nebudu vám tady popisovat postup. To už udělaly moje zkušenější kolegyně. Pokud něco umotám, tak bych vám to chtěla ukázat. A trochu se pochlubit. Doufám, že bude s čím.
Včera jsem začala přípravami - stáčela jsem z papíru ruličky. A příští úterý už pojedu "naostro".
Ruličky
Začátek namotávání papíru na špejli.
Ruličky 1
A jedéééééém!
Ruličky 2
Konec se přimázne lepidlem a dotočí.
Ruličky 3
Výsledek mého snažení. To jsem byla asi v půlce.
smějící smail

Zdobení vajíček 1

31. března 2010 v 16:47 U nás
Včera navečer jsem byla v místní knihovně, kde jsme pokračovaly ve zdobení velikonočních vajíček. Tedy, abych to uvedla na pravou míru. Ostatní ženy malovaly vajíčka voskem a já se koukala. Chci se naučit plést z papíru. Proto jsem včera jen motala ruličky, abych byla na příští schůzku připravená.
Paní "učitelka" opět přinesla na ukázku vajíčka, která zdobila doma. Tak vám je ukáži také. Včerejší výtvory ostatních žen jsem nefotila, protože jsem odešla dřív.
Zdobená vajíčka
Zdobená vajíčka 1
Zdobená vajíčka 2

od5

Konec telegramů

30. března 2010 v 13:11 Co přinesl život
Zítra, ve středu, končí Česká pošta s doručováním telegramů. Tato služba už je využívaná jen minimálně. Podle sdělení mluvčí pošty jich bylo v loňském roce odesláno od lidí jen 756. Více jich odeslaly firmy a instituce.
Odeslání telegramu o šesti slovech přijde i na sto padesát korun. Proto není divu, že tento druh dopisování nahradily esemesky a e-maily.

V roce 1977 jsem pár měsíců pracovala na poště u telegrafu. V té době chodilo tolik telegramů, že jsme se celou směnu s kolegyní nezastavily. Večer mě bolela vždycky z rachotu dálnopisů bolela hlava. Ale ta práce mě bavila, zvlášť psaní na dálnopisu. Občas jsme si potvrzování určitých telegramů s kolegyní na druhé straně spojení zpestřily nějakou glosou nebo jen slůvkem "bon".
Telegramy se přijímaly od lidí na přepážce i telefonicky. Toho využívaly hlavně podniky ve městě, ale i v širším okolí Chotěboře. Jednotlivé poštovní úřady telegram přijaly a přes nás ho posílaly dál, na místo určení. Byla to hezká práce. Občas voněla i dálkami.
Pak jsem byla převelena na jiné pracoviště.
Když jsem později měla chvilku, tak jsem se stavila za kolegyněmi. Telegramů postupně ubývalo. Lidé si začali víc mailovat a podniky vlastně také. Podaný telegram byl už skoro vzácnost.
Dnes už na dřívější poštu vzpomínám víc s nostalgií. Provoz se razantně změnil nástupem počítačů. Vlastně ubylo hodně ruční práce. Dříve se muselo všechno několikrát zapisovat. Teď se udělá na PC ťuk, ťuk a je to.
Pracovala jsem na poště dvacet let. Ta práce mě moc bavila.
lidé60

Miláček

30. března 2010 v 12:25 Jen tak
Tak se mi vrátil! Kdo? Můj počítač. Podle mého muže je to miláček č. 1. To ale neví, že je to naopak. Na prvním místě je muž a PC až na druhém, i když to tak někdy nevypadá.
Někdy je s počítačem těžká domluva stejně jako s mužem. Ale to je asi v déletrvajících manželstvích celkem běžný jev.
Děkuji všem komentátorům za projevenou účast a slova podpory.
Představte si, že i počítač může být pěkný simulant a hypochondr. On toho vira jen filmoval. Pan správce internetu říkal, že to byl planý poplach. Spyware Terminator ale hlásil vira. Já jsem v této oblasti laik. Udělám, co mi velí nápovědy. Když si s tím nevím rady, jako teď, povolám odborníky. Onen škůdce byl odstraněn a já se zase můžu oddávat své "závislosti".
Jsem ráda, že se PC uzdravil tak rychle a že jsem zase s vámi.
Miláček PC

Když se nedaří

28. března 2010 v 22:28 Jen tak
Před týdnem se mi rozbil monitor. Po prudké korespondenci (protože byl pátek a vidina dvou dnů nicnedělání mě děsila) jsem ho zabalila a čekala na odvoz. V pondělí si ho kurýr vyzvedl a monitor se vydal do opravy až do daleké Francie. Proč tam, se mě neptejte. Nevím. Správce internetu mi půjčil svůj monitor, ale na omezenou dobu. Přechod z 19. palcového na menší byl hrozný. Ale přechod na můj původní monitor (ten odpočíval zatím na půdě) byl děsuplný. Všechno je tu mrňavé. Nos mám nalepený na skle a sotva vidím detaily.
Mezitím jsem chytla nějakého vira. Sice není kritický, ale nejde, potvora, vymazat, dát do karantény. Ani se nehne.
Zítra, až si správce přijede pro monitor, půjde můj PC na léčení. Už je starší pán a má své neduhy. Snad bude zbaven i toho viru.
Nebudu mít moc přístup na internet. Jen na chvilku, když bude vnuk ve škole. Snad to přežiju ve zdraví. Sice u PC nesedím od rána do večera, ale jistá závislost tu je.
Nějaké články s pranostikami jsem si připravila, tak ty sem dám, ale jinak nebudu přispívat.
V úterý budeme v knihovně malovat vajíčka. Jestli něco nafotím, uveřejním to po vrácení PC. U vnuka si nemůžu stáhnout fotky z foťáku.
Zatím se tu mějte sluníčkově!
Zlobivý PC

Pár velikonočních receptů

28. března 2010 v 13:12 Recepty
lidé13

Velikonoční hlavička (nádivka)

600 g masa stejným dílem uzeného, vepřového a telecího, 6 vajec, 300 g tuku, petrželka, sůl, 6 až 10 rohlíků nebo housek, 2 lžíce sekaných mladých kopřiv.

Všechno maso uvaříme a na drobno pokrájíme. Pak je promícháme s pokrájenými rohlíky navlaženými vývarem z masa a s vejci. Směs osolíme, okořeníme sekanými kopřivami a petrželkou. Pečeme ve vymazaném pekáči. Hlavičku můžeme podávat za tepla, výborná je i za studena.

Velikonoční salát se zastřenými vejci

4 rajčata, 1 salátová okurka, 1 svazek ředkviček, 4 vejce, 200 ml majonézy, sůl, 100 ml 12% smetany, svazek pažitky nebo řeřichy, 1 citron, olivový olej, čerstvě mletý pepř.

Zeleninu nakrájíme na kousky. Z majonézy, smetany, soli a čerstvého pepře vymícháme zálivku, dochutíme citronem a kapkou olivového oleje. Do osolené a mírně vroucí vody postupně vkládáme v naběračce rozklepnutá vejce. Zavaříme tak, aby žloutek zůstal měkký a obalený vařeným bílkem. Po čtyřech až pěti minutách varu vejce vyjmeme a vložíme do studené vody, aby "zatáhla".
Zeleninu upravíme na talíř, přelijeme zálivkou, navrch roztrhneme vejce a posypeme čerstvě nakrájenou pažitkou nebo řeřichou.
Tip: majonézu se smetanou můžeme nahradit bílým jogurtem rozmíchaným s pár kapkami olivového oleje.

Šunková vaječná náplň

4 vařená vejce, 40 g másla, sůl, 80 g šunky nebo libového masa.

Do našlehaného másla se žloutky přidáme drobně nakrájenou šunku, podle chuti osolíme a dobře promícháme. Vejce (půlky) naplněná touto směsí můžeme ozdobit petrželkou nebo pažitkou.

Celerová pomazánka s vejci

1 bulva celeru, 1 cibule, 3 natvrdo uvařená vejce, 100 g tatarské omáčky, citronová šťáva, petrželka, sůl.

Očištěný syrový celer nastrouháme na jemném struhadle, pokapeme citronovou šťávou, promícháme s tatarskou omáčkou, drobně nasekanou cibulí a petrželkou. Nakonec do pomazánky vmícháme nahrubo nakrájená vejce a dochutíme solí. Pomazánku mažeme na krajíčky tmavého chleba.
Tip: pro odlehčení můžeme tatarskou omáčku nahradit bílým jogurtem.

Vajíčková s cibulí a droždím

2 cibule, 50 g másla, drcený kmín, mletý pepř, sůl, 50 g droždí, 4 vejce.

Jemně nakrájenou cibuli podusíme na másle, přidáme rozdrobené droždí a smažíme, až začne vonět. Okořeníme kmínem, pepřem, solí a vlijeme rozmíchaná vejce. Smažíme jen krátce, aby vejce zůstala řídká. Pomazánku mažeme na krajíčky chleba a sypeme jemně nasekanou pažitkou nebo petrželkou.

vel23

Řím - Pantheon

27. března 2010 v 10:55 Architektura

Foto: internet

Opět mi zde zmizelo video. Budu dějiny čerpan z Wikipedie.

Pantheon (z řec. pan - vše a theoi - bohové) je chrám v Římě, původně zasvěcený všem bohům, později katolizován a zasvěcen Panně Marii mučedníků (Santa Maria dei Martiri). Patří k nejvýznamnějším a nejzachovalejším antickým chrámům. Stojí na Piazza della Rotonda ve čtvrti Pigna.
Chrám nechal postavit Marcus Vipsanius Agrippa (zeť a nejbližší spolupracovník císaře Augusta) v době svého třetího konzulátu roku 27 př.n.l. Dnešní podoba Pantheonu pochází z doby Hadriánovy, který jej dal po požáru v roce 123 přestavět. Centrem chrámu je ohromná aula o stejném průměru a výšce 43 m zakrytá polokulovitou klenbou, v jejímž středu je otvor (opaion) o průměru 9 m. Na stavbu kupole byl pravděpodobně vůbec poprvé použit beton. Autor přestavby není znám. Kupole a strop předsíně byly pokryty bronzovými pozlacenými střešními taškami s reliéfy, které nechal odstranit papež Urban VIII. Bernini a použil je pro ohromný baldachýn v bazilice sv. Petra.
Na tympanonu je nápis zvěčňující zakladatele chrámu: M AGRIPPA L F COS TERTIVM FECIT/ M(arcus) Agrippa L(ucii)F(ilius) CO(n)S(ul) TERTIVM FECIT (česky: Postavil Marcus Agrippa, syn Lucia, potřetí zvolený konzulem).
Do doby, než byl Pantheon postaven, byla největší stavbou zaklenutou kopulí na světě Atreova pokladnice v Mykénách. Pantheon si pak toto prvenství podržel až do 15. století, kdy byla postavena kupole katedrály Santa Maria del Fiore ve Florencii.
Původně byl chrám zasvěcen všem bohům. Kolem roku 609 byl papežem Bonifácem IV. zasvěcen kultu Panny Marie a všech svatých mučedníků (S. Maria dei Martiri), dnes je zde národní mauzoleum. Jsou zde pohřbeni mj. Rafael, italští králové Viktor Emanuel II. a Umbert I., architekti Baldassare Peruzzi a Jacopo Barozzi da Vignola.
K Patheonu přiléhají zbytky Neptunovy baziliky (římsa a sloupy), která stála v sousedství.


Rafaelova hrobka (foto Wikipedie)


Pantheon, interiér (foto internet)


Velká čínská zeď

27. března 2010 v 10:37 Architektura

Foto: Wikipedie

Zde jsem měla video BBC, které časem zmizelo. Musím tedy chybějící video nahradit článkem z Wikipedie.

Velká čínská zeď (Čchang-čcheng, Chángchéng; doslova "Dlouhá zeď") je starý systém opevnění táhnoucí se napříč severní Čínou. Dnešní podoba zdi byla vybudována za dynastie Ming v době od konce 14. do začátku 17. století. Jejím účelem bylo chránit Čínu před mongolskými nájezdy. Podobná opevnění proti vpádům kočovných kmenů byla však budována již v dávnějších dobách.
Zeď se táhne v ohromující délce cca 6000 km (se všemi odbočkami 8858,8km), východní počátek má v Šan-chaj-kuan (Shanhaiguan) při mořském zálivu Po-chaj (Bohai) v provincii Che-pej (Hebei) na hranicích vlastní Číny a Mandžuska a končí daleko na západě u Ťia-jü-kuan (Jiayuguan) v provincii Kan-su na pokraji pouště Gobi, v místech, kudy přes roztroušené oázy kdysi pokračovala západním směrem Hedvábná stezka. Nutno zdůraznit, že zeď v některých úsecích probíhá v několika liniích a vytváří odbočky (započteno do celkové délky), na jiných místech je naopak přerušena. V roce 2009 čínské úřady ohlásily, že byly nalezeny dosud neznámé zbytky čínské zdi. Celková délka zdi dnes tedy činí 8851 km.
První Velká zeď byla postavena za vlády Prvního císaře (Čchin Š´-chuang-ti), zakladatele epizodické dynastie Čchin (Qin). Na stavbu byly nasazeny statisíce lidí, především zajatců a trestanců. Nejednalo se o budování z ničeho, ale spíše o propojení již existujících úseků opevnění postavených za časů Období Válčících států v 5. - 3. století př.n.l. Probíhala daleko severněji než zeď dnešní a dochovaly se z ní jen nepatrné zbytky. I následující dynastie budovaly ve větší či menší míře obranné zdi na severním pomezí. Dnešní podobu získala zeď za dynastie Ming, kdy byla přebudována do velkorysých rozměrů za použití trvanlivých materiálů (kámen, pálené cihly). Zeď pochopitelně neměla za úkol odrazit masívní útok nepřátelského vojska, které by hradby dokázalo zlézt, ale měla znesnadnit polokočovným kmenům podnikání loupeživých nájezdů do nitra impéria.
Odedávna užívaným způsobem budování opevnění v Číně bylo dusání zeminy po tenkých vrstvách do připraveného bednění. Takto vytvořené velmi pevné jádro bylo pak obezděno. Stavební materiál je rozmanitý. Poblíž Pekingu byly při budování Velké zdi používány vápencové kameny, jinde žula a pálenécihly, v závislosti na místních zdrojích. Velká zeď zpravidla probíhá v obtížně prostupném terénu po hřebenech hor.
Parametry stavby se různí - opevnění z mingské doby má u paty šířku kolem 7 až 8 metrů, v koruně kolem 5 metrů a dosahuje výšky 6 až 10 metrů. Uvnitř zdi se nacházejí spojovací chodby a skladovací prostory. Každých několik set metrů je zeď zesílena věžemi, které sloužily jako pozorovací a signální stanoviště, skladiště zbraní a v případě nutnosti i jako útočiště obránců. Celkový počet věží se odhaduje na 25 000. Ve větších rozestupech pak byly budovány kasárny, zásobovací skladiště a velitelství.
K předávání zpráv o pohybu nepřítele používaly strážní hlídky kouřové signály. Například v mingském období znamenal jeden kouřový signál počet 100 nepřátel, dva signály 500, tři signály přes 1000 nepřátelských bojovníků.
Od roku 1987 je Velká čínská zeď zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Navzdory tomu je ochrana zdi dosud nedostatečná; v odlehlejších místech je zchátralá a dochází k jejímu rozebírání na stavební materiál. Zrestaurovány a turisticky zpřístupněny jsou jen některé menší úseky. Dne 7. 7. 2007 byla Velká čínská zeď zařazena mezi nových sedm divů světa, patří mezi ně v dnešní době jako nejdelší stavba světa.

Ještě něco z našeho dvorku

26. března 2010 v 17:07 Naše hospodářství
Snažila jsem se vyfotit manželovy zakrslé slepičky - vyandotky lososové. Mají moc pěkné vybarvení. Ale vyfoťte hejno slepic, když jsou, jak když střelí do vrabců. Jediná fotka, kde jsou trochu pohromadě, zase není dobrá. Blíž jsem jít nemohla, to hned utíkaly. A nebo jsem nestíhala vytáhnout foťák z kapsy. Ach jo!
Zakrslé slepičky
Zakrslé slepičky 1
Než jsem si to naštelovala, tak byly fuč.
Zakrslé slepičky 2
Tady je vidět slepička, ale kohout se nechtěl postavit bokem. Evidentně ho něco zajímalo víc než zvěčnění na mém blogu.
Indičtí běžci a slepičky
Dvorek v poloviční kráse. Ten dům a auto už není naše. :-))
Indičtí běžci
Indičtí smaragdoví běžci. Upřímně řečeno nevím, co se manželovi na těch dlouhých krkách (krcích) líbí.
Indičtí běžci 1
Indičtí běžci 2
Indičtí běžci 3
Indičtí běžci 4
Slepice

Jalovička

25. března 2010 v 14:30 Naše hospodářství
O víkendu nás opustila malá jalovička. Přijel si pro ni kupec. Snad se bude v novém domově mít taky dobře.
Jalovička
Koncem roku byl zabit náš pašík Karel ?, nevím už kolikátý v pořadí. A najednou bylo v chlévě spoustu místa a nějak smutno. Zůstala jen kráva Jitka.
Syn proto někde sehnal a koupil dvě prasátka. Jsou to kříženci vietnamského a divokého prasete.
Prasátka
Prasátka 1
Vyrušila jsem je při svačince.
Prasátka 2
Pěkně po svačince odpočívala, ležela vedle sebe. Jen to zvědavější se přišlo podívat, co zase otravuju.
Prasátka 3
Když  vidělo, že ta samá "bába" s foťákem, tak šlo ke svému bráškovi. Zase trávit a spát. Jo, takhle bych se taky chtěla mít. Aspoň týden před smrtí. :-))

Pranostika na dnešní den

25. března 2010 v 10:38 Tradice a obyčeje
květ53
Jaro zvěstuje Zvěstování, ale zimu ještě nevyhání.

Jaké Zvěstování Boží Matky - takové velikonoční svátky.

Panna Maria sfoukne svíčku a svatý Michal ji rozsvítí.

Panny Marie Zvěstování zelených semen zasévání.

kv74

Jeden pro tento den

24. března 2010 v 12:12 Vtipy
Paní Novákové se rozbila myčka na nádobí.
Zavolala proto opraváře, měl čas hned druhý den dopoledne.
Měla naplánovaný jiný program, který nemohla - nebo nechtěla - přesunout na jiný termín.
Jak už to tak v pohádkách bývá, pojala k opraváři důvěru a řekla mu do telefonu:
"Nechám Vám klíč pod rohožkou, opravte mi prosím myčku a účet mi nechte na kuchyňském stole.
Mám psa, ale nebojte se, je to dobrák, nic Vám neudělá.
Zato v žádném případě, za žádných okolností nemluvte na papouška!!!"
Příštího dne opravář přijel.
Vše bylo tak, jak se s paní Novákovou domluvili.
Klíč našel pod rohožkou, a uvnitř se pak potkal s největším a nejstrašnějším psem, jakého kdy viděl.
Pes se však choval přátelsky a klidně pozoroval opraváře při práci.
Oproti tomu papoušek, to byl parchant.
Házel po chudákovi opraváři oříšky, křičel na něj, nadával a bez ustání jej zahrnoval nejsprostšími výrazy.
Konečně už to opravář nevydržel a zařval: "Drž už zobák ty blbá opelichaná stará slepice!"
Papoušek ztichl, kradmo se na opraváře podíval a odpověděl:

"Azore, trhej!"
d4 - smích

Pranostika na dnešní den

24. března 2010 v 9:18 Tradice a obyčeje


Je-li mráz na svatého Gabriela, bývají žně veselé.

Rampouchy - malé

Zdobení vajíček

23. března 2010 v 20:07 U nás
Zjistila jsem, že se v místní knihovně scházejí ženy při ručních pracích. Pletou košíky z papíru. Už dlouho mě to zajímá, ale neměla jsem možnost se to někde naučit. Kursy ve městě jsou pro mě nedostupné, protože večer autobus nejezdí a my nevlastníme "přibližovadlo".
Proto jsem se zaradovala, když jsem zjistila, že je to možné u nás ve vsi. Hned jsem se tam dnes vypravila.
Jenže ženy se domluvily, že se dnes budou malovat vajíčka. Nevadí. Vyrazila jsem aspoň na "čumendu". Také jsem si to zkusila, ale moc se mi klepou ruce a mé výtvory jsou leda tak vhodné do popelnice.
Udělala jsem pár obrázků.
Zdobení vajíček
Zdobení vajíček 1
Zdobení voskem.
Ozdobená vajíčka
Ozdobená vajíčka 1
Ozdobená vajíčka 2
Ozdobená vajíčka 3
Ozdobená vajíčka 4
Hotová, ozdobená vajíčka.
Ukázka zdobení vajíček
Tyhle donesla paní "učitelka" na ukázku.
Vrtání vajíček
Vrtání vajíček 1
Ukázka zdobení vrtáním a vyškrabování vrtačkou.

P.S. Příště bude ještě zdobení vajec, ale na další schůzce už se budou plést košíky. Konečně se dočkám.

Výprava za jarními květy

23. března 2010 v 15:21 Zahrádka
Včera a dnes jsem se vydala na průzkum, abych ulovila nějaký snímeček jarních kytiček. Zatím kvetou ty první.
Bledulky
Sněženky
Jaterník modrý
Jaterník růžový
Každý rok se bojím, že mi jaterníky nepřežijí zimu. Ne a ne udělat větší růžici listů a květů. Ale i tak mi dělají radost.
Krokusy žluté
Včelky už pilně a vesele létají.
Vřesovec
Sedmikrásky
Všudypřítomné a nezničitelné sedmikrásky.
Jehnědy
Krásné jehnědy lísky u sousedů.
Záhon krokusů
Záhon krokusů u jiných sousedů.
Tryskáč
A nad tou vší krásou a tichem, které ruší jen zpěv ptáků, si letí tryskáč.

Čím můžeme co nahradit

23. března 2010 v 15:02 Recepty
ku12

Pokud vám zrovna chybí vejce na spojení hmoty, můžete ho nahradit polovinou lžičky škrobové moučky.

Chybí-li vám vejce na pečení, dejte místo něj do těsta lžičku prášku do pečiva.

Rybí vývar lze nahradit kuřecím, 300 g čerstvých žampionů zase 350 g sterilovaných.

Čtvrt litru podmáslí nahradí čtvrt litru mléka a 1 lžíce octa.

75 g medu nahradí 5 lžic cukru a 1 lžíce vody.

Nemáte-li 50 g hořké čokolády, dejte místo ní 30 g kakaa a 4 lžičky cukru.

Čtvrt litru kysané smetany nahradí 180 ml mléka, 2 lžičky citronové šťávy a 4 lžíce rozpuštěného másla.

Celerová pomazánka s majonézou

22. března 2010 v 13:11 Recepty
Celer

Co budeme potřebovat: 4 porce

1/2 většího celeru, 1 větší mrkev, 1/2 malé cibule, 2-3 lžíce majonézy, 1 lžíce bílého jogurtu, mletý pepř, sůl, 1 lžíce citronové šťávy, chléb

Celer a mrkev očistíme a nastrouháme na jemno. Cibuli oloupeme a nakrájíme na drobno. Vše dáme do mísy a vmícháme majonézu a jogurt. Pomazánku osolíme, opepříme a dochutíme citronovou šťávou.
Pomazánku namažeme na krajíce chleba a ozdobíme zelenou petrželkou a kousky citronu.

Dobrou chuť!

Zvědavci

21. března 2010 v 18:20 Jen tak
Zvědavci
Tak tu s kámošem vyhlížíme jaro. Vypadá to, že se plíží zvolna k nám. Z nebe už nepadá to "hnusný bílý". Zatím vydatně prší. Snad už budou také slunečné dny.

První jarní den

20. března 2010 v 10:09 Příroda
Dnes nastalo astronomicky jaro. Doufám, že jaro přijde i reálně.

Jarní

Lidové pranostiky na sv. Josefa

19. března 2010 v 15:03 Tradice a obyčeje
Svatý Josef - patron otců 1

Josefova širočina ničí poslední ledy.

Svatý Josef naštípe dříví a Panna Maria zatopí.

Svatý Josef s tváří milou končí zimu plnou.

Je-li na svatého Josefa vítr, potrvá čtvrt roku.

Svatého Josefa vítr z Moravy - bude hodně trávy; a když z polské strany - bude zrní i slámy.

Svatý Josef