****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.

Jaroslava Adamová - 85. narozeniny

15. března 2010 v 9:20 |  Herci a osobnosti

Jaroslava Adamová se narodila 15. března 1925 v Praze. Je česká herečka mimořádných hereckých kvalit. Působí především v divadle a v dabingu, ztvárnila řadu televizních rolí, objevila se i ve více než 50 filmech. Svou bohatou hereckou kariérou se řadí k legendám československého a českého herectví.
Po ukončení studia konzervatoře získala první angažmá v Divadle na Vinohradech, kde působila v letech 1946 - 1950. Potom získala angažmá v Divadle ABC a v Městských divadlech pražských, kde dodnes hostuje.
Během svého života hrála mnoho ženských postav. Její herecký rejstřík sahá od dramatických a tragických postav až ke komediálnímu herectví s darem groteskního nadhledu a ironie.
Hereckou dráhu Jaroslavy Adamové ovlivnila celá řada osobností, jako byli Jiří Frejka, Alfréd Radok, Jan Werich a Ota Ornest.
Její nevšední herecký talent se kromě divadla uplatnil především v televizi - například v televizním snímku Kočár nejsvětější svátosti, kde si zahrála po boku Jana Wericha, nebo ve filmu Společnice, kde měla za partnerku Tatianu Vilhelmovou.
Významná je její dlouholetá pedagogická činnost na pražské konzervatoři a na DAMU.
Jaroslava Adamová je i jednou z legend českého dabingu. kde svůj hlas propůjčila například Sofii Lorenové. Za své celoživotní působení v dabingu získala Cenu Františka Filipovského a za výborné herecké výkony v roce 1997 cenu Thálie za celoživotní dílo a prezidentem republiky byla vyznamenána Medailí za zásluhy.
Bratrancem Jaroslavy Adamové je český zpěvák Richard Adam.

Nejznámější filmy:
Chceme žít, Padělek, Kde alibi nestačí, Radúz a Mahulena, Zatykač na královnu, Jáchyme, hoď ho do stroje, Zrcadlo pro Kristýnu, Rusalka, Rozpuštěný a vypuštěný, Želary, Líbáš jako Bůh, Ferda, Stínu neutečeš, Vnučka.

Televizní filmy: Kočár nejsvětější svátosti (1962), Dědictví na úvěr, Sedm žen Alfonse Karáska, Sňatky z rozumu, Jana Eyrová, O Všudybylovi, Paví král, Sanitka, Hvězdy nad Syslím údolím, Cirkus Humberto, Chlapci a chlapi, Berenika, Dobrodružství kriminalistiky, Jak ševci zvedli vojnu pro červenou sukni, Na lavici obžalovaných justice, Společnice, O ztracené lásce, To horké léto v Marienbadu, Zasaženi bleskem.

Na mě nejvíc zapůsobila ve filmu Radúz a Mahulena. Její Runa byla nepřekonatelná. Dále v televizním filmu Kočár nejsvětější svátosti. S Janem Werichem předvedla přímo herecký koncert. A potom ve filmu Želary a Líbáš jako Bůh. Jenže ono by se dalo vyjmenovat daleko více rolí, hlavně divadelních. Nezapomenutelné jsou divadelní hry, kde hrála s Václavem Voskou. Tam jsem se s ní setkala poprvé jako divák.
Toto je snímek z posledního filmu Vnučka.
Foto: FDB a internet

Všechno nejlepší!!!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jitka Jitka | Web | 15. března 2010 v 11:30 | Reagovat

Dobrá herečka. Mám ji ráda.

2 Hanka Hanka | 15. března 2010 v 17:57 | Reagovat

Páni, jak ten čas pádí, myslela jsem, že je mladší. Ale zase, když hrála s p. Werichem... Přemýšlela jsem, jak ji charakterizovat, ale už to tam je napsáno: má dar groteskního nadhledu a ironie, ano, tohle má. Blahopřeji k narozeninám :-).

3 Janah Janah | Web | 15. března 2010 v 21:12 | Reagovat

Je to možné, že už jí je tolik!? 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama