****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
Jurkovičova vila v Brně

15. dubna 2010 v 13:50 |  Architektura

Jurkovičovu vilu v Brně ozdobí pohádková mozaika

Průčelí vzácné Jurkovičovy vily v Brně ozdobí po skončení celkové rekonstrukce mozaika současného českého výtvarníka Josefa Bolfa. Podle ředitele Marka Pokorného chce galerie postupně umístit nějaký odraz současného umění na všechny své historické budovy.

Jurkovičova vila
Průčelí vzácné Jurkovičovy vily v Brně ozdobí po skončení rekonstrukce mozaika současného českého výtvarníka Josefa Bolfa.
FOTO: ČTK

Jurkovičovu vilu kdysi zdobila skleněná mozaika Adolfa Kašpara, malíře a grafika, jehož proslavily například ilustrace k Babičce Boženy Němcové. Mozaika znázorňovala výjev z pohádky Bača a drak, ale nedochovala se. Zanikla zřejmě již za první světové války. Historici umění nemají podrobné plány ani kvalitní fotodokumentaci, pouze skicu. "Proto galerie upustila od výroby neautentické kopie a rozhodla se pro dílo současného umělce," uvedl Pokorný.
Jurkovičova vila - Kašparova mozaika
Původní návrh mozaiky pro Jurkovičovu vilu z roku 1906 od Adolfa Kašpara.
FOTO: Slovenský národní archív, ČTK

Výtvarníci dostali stejné zadání jako Kašpar před více než 100 lety - pohádku, kterou na základě slovenských lidových vyprávění zachytila Němcová pod názvem O bačovi a šarkanovi. Soutěžní návrhy poslali tři z pěti oslovených výtvarníků.
Bolfův návrh, provedený v typických temných tónech, nakonec podle galeristů nejlépe dodržel pohádkový námět. Navíc Bolf zvládl práci s měřítkem vily, jeho návrh stál nejblíže Kašparovu pojetí a zároveň je originální a aktuální, ačkoliv může působit depresivně. "Ani ta pohádka není idyla, má i své temné vrstvy," řekl Pokorný. Osazování mozaiky plánuje galerie na léto.
Jurkovičova vila - Bolfova mozaika
Návrh mozaiky českého výtvarníka Josefa Bolfa
FOTO: Moravská galerie v Brně, ČTK

Rekonstrukce Jurkovičovy vily začala loni v říjnu. Po skončení prací za 35 miliónů korun vznikne ve vile expozice a studijní centrum věnované dílu architekta Dušana Samo Jurkoviče. Rekonstrukce zahrnuje opravu střechy, fasády, dřevěných konstrukcí nebo oken. Právě dřevo patří k hlavním stavebním materiálům vily. Mnoho zásahů museli dělníci provést ve sklepě a v základech vily. Většinu peněz na rekonstrukci získala galerie z takzvaných norských fondů.
Jurkovičova vila - Bolfova mozaika 1
Detail mozaiky
FOTO: Šefr Igor, ČTK

Architekt Jurkovič vilu v Brně-Žabovřeskách postavil v roce 1906 pro svou potřebu. Obýval ji však jen krátce. Poté v ní bydleli soukromí majitelé, kteří provedli řadu dílčích úprav. Většinu zásahů však lze napravit. Moravská galerie dům koupila v roce 2006 za 15 miliónů korun. Stavba je cenná tím, jak spojuje secesi a další moderní směry s tradicí lidové architektury. Galeristé předpokládají, že vilu opraví do konce roku 2010.
Jurkovič, jenž žil v letech 1868 až 1947, patří k nejvýznamnějším architektům, kteří v českých zemích působili na přelomu 19. a 20. století. Proslulé jsou jeho stavby na beskydských Pustevnách, lázeňské objekty v Luhačovicích a úpravy zámku v Novém Městě nad Metují.

Zdroj: ČTK a Novinky.cz

O architektovi Dušanu Samo Jurkovičovi píši ZDE.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 helena-b helena-b | Web | 15. dubna 2010 v 20:19 | Reagovat

Zase jsem se něco nového dozvěděla. Jurkovičovy stavby v Luhačovicích a na Pustevnách jsem obdivovala zrovna vloni. Je to krása. Myslím že nějaké jsou ještě na sv. Hostýně. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama