****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
Tádž Mahal - nejvelkolepější památník

25. dubna 2010 v 14:00 |  Architektura

Tádž Mahal (anglicky: Taj Mahal) je monumentální pomník v Ágře ve státě Uttarpradéš v Indii. Nechal ho vystavět indický mogul Šáhdžáhán na památku své předčasně zesnulé ženy. Od roku 1983 je Tádž Mahal součástí Seznam světového dědictví UNESCO.
Budova se proslavila po celém světě a přitahovala neuvěřitelně mnoho návštěvníků. Stala se symbolem Indie. V různé denní době za různého osvětlení má zajímavé zbarvení . Ráno je barva narůžovělá, navečer mléčně bílá a zlatou se stává vždy, když na ni dopadnou měsíční paprsky. Zdá se, že se vznáší mezi nebem a zemí - jeho proporce, jeho symetrické členění, okolní zahrady a zrcadlení ve vodě se spojují v dojem, který vám okamžitě vyrazí dech. Pro mnoho lidí je dnes Tádž Mahal symbolem Indie a pro svou architektonickou výjimečnost bývá často řazen k sedmi divům světa. Stavba je 73 metrů vysoká .

Toto je text z Wikipedie za zmizelé video BBC.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | 25. dubna 2010 v 21:09 | Reagovat

Patří od r. 2007 opravdu mezi 7 nových divů světa. Je to známá stavba a vždy to člověk rád znovu vyslechne. Prostě doklad velké lásky. O_O

2 Romi Romi | Web | 27. dubna 2010 v 14:38 | Reagovat

Krása..to je památek co stojí za návštěvu:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama