****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Říjen 2010

Z podzimního ovoce

31. října 2010 v 8:57 Recepty
Smažené švestky

15 větších švestek, 3 vejce, sůl, 4 lžíce polohrubé mouky, hořká čokoláda, olej, práškový cukr a skořice.

Švestky vypeckujeme a pecky nahradíme kousky čokolády. Z bílků ušleháme sníh, přidáme žloutky, trošku soli a mouku. Zlehka umícháme těstíčko. Každou švestku obalíme a osmažíme na oleji. Hotové švestky dáme na ubrousek, aby se odsál přebytečný tuk, poté je obalujeme v cukru se skořicí.

Ovocný nákyp

200g loupané pohanky, 200 g jablek a 200 g švestek (i kompotovaných), 120g másla, vanilkový cukr, 100 g cukru krupice, skořice, 300 ml mléka a 2 vejce.

Pohanku přelijeme vroucí vodou a necháme 20 min. odstát, pak scedíme. Na dno máslem vymazaného pekáče dáme vrstvu pohanky, na ni plátky jablek a švestky a překryjeme opět pohankou. Vrstvy opakujeme do vyčerpání surovin. Každou vrstvu pocukrujeme, posypeme skořicí a vše nakonec zalijeme vejci rozšlehanými v mléce. Zapečeme 30 minut v troubě.

Masové špízy s jablky

400 g vepřové panenky, 3 jablka, 3 cibule, citronová šťáva, 100 g slaniny, olej, sůl, pepř a směs koření meat masala.

Maso nakrájíme na kostky (osolíme), cibuli na čtvrtky, jablka na plátky. Suroviny střídavě napichujeme na grilovací jehly. Špíz potřeme olejem, opepříme, posypeme kořením (chvíli necháme rozležet) a potom zvolna ze všech stran opečeme. Podáváme s bramborami.

lidé13

Na bolavá záda, svaly...

29. října 2010 v 11:05 Zdraví
Kostival lékařský je vytrvalá, statná bylina až 1 m vysoká. Přímá, nahoře větvená lodyha je drsně chlupatá, dole čtyřhranná. Listy jsou 20 cm dlouhé, kopinaté na líci málo, na rubu silněji chloupkaté a žilnaté. koruna je trubkovitě zvonkovitá pěticípá, barvy nachové. Kvete od června do července.
Kostival lékařský se u nás vyskytuje v příkopech, křovinách u potoků a řek, ve vlhkém houští a na vlhkých polích.
Užívá se kořen, někdy list. Kořen se sbírá především na jaře před začátkem vegetace nebo na podzim v září a v říjnu. Rychle se omyje, rozpůlí a suší na slunci nebo uměle při teplotě maximálně 45 °C. Je bez pachu a svíravé, nahořklé chuti.
Nyní můžeme sbírat kořen kostivalu lékařského.

Při bolestech zad, svalů a po zlomeninách:
Kostivalový kořen omyjeme, oškrábeme a nahrubo nastrouháme. Dáme do sklenice (zaplníme do 2/3)a zalijeme 0,5 litrem 20% žitné. Necháme při pokojové teplotě stát 20 dní (ne na slunci!), potom přecedíme přes sítko a gázu. Výluh musí mít tmavě hnědou barvu a konzistencí připomínat slabý škrob. Natíráme jím postižená místa.

Při artróze:
Kostivalový kořen omyjeme, oškrábeme a nahrubo nastrouháme. Rozpustíme 250 g nesoleného sádla a přidáme dvě hrsti nastrouhaného kořene. Necháme přejít varem, odstavíme a necháme 24 hod. vychladnout. Potom lehce zahřejeme (aby se sádlo rozpustilo) a přecedíme. Necháme opět vychladnout a potom mastí potíráme bolavá místa a otoky.

Kostival lékařský

Persepolis - impozantní královské město

28. října 2010 v 15:21 Architektura
Velkoměsto, které nechal postavit král Darius, je považováno za vrchol perské civilizace. Hlavním pozůstatkem této někdejšího metropole perské říše je rozlehlý palácový komplex. Ve své době to bylo jedno z nejkrásnějších měst na světě.Děti

27. října 2010 v 14:46 Vtipy
Chlap na hřbitově z jednoho z hrobů začne odsouvat vodorovnou žulovou desku.
Jeho konání vyděsí postarší vdovu, která jde právě kolem: "Haló, pane?! Co to děláte?!"
Muž však pokračuje dál, desku hrobu už má z poloviny odsunutou.
Paní křičí: "Prosím vás, to se nedělá, nechte je odpočívat v pokoji! Proč to děláte?!"
Muž odsune celou desku a z hrobu vyskočí chlapeček a holčička a hned se mu radostně vrhnou kolem krku: "Tati, tati!"
Vdova mezitím omdlela. Muž jí pak křísí a když se probere,vysvětluje jí: "Co se lekáte, paní?! Šli jsme s manželkou do kina a tak jsme děti dali na večer k našim!"

děti25

Staré tovární domy

25. října 2010 v 17:14 U nás
V těsné blízkosti Pátkova penzionu (ZDE) se nachází staré tovární domy. Jsou až na samém konci vesnice u silnice do Vísky. Ještě nedávno byly domy obydleny. Potom někteří obyvatelé zemřeli nebo se odstěhovali. Celý objekt chátrá.
Ale snad se blýská na lepší časy. Místní obecní úřad (její představitelé a zastupitelé) má ve volebním plánu domy opravit a vybudovat tam byty. Doufám, že se to splní, domů by byla škoda.
Takto vypadají dnes.
Tovární domy
Tovární domy 1

od5

Víska - znak

24. října 2010 v 9:30
Pro Jarušku, ale i pro ostatní, které to zajímá, zde uvedu popis znaku obce Víska.
Cituji z Almanachu:
Znak tvoří tři vodorovné pruhy - modrý, bílý pilovitý a modrý. Uprostřed kráčí havran se svěšeným lipovým listem v zobáku. Havran připomíná druhé historicky doložené majitele obce - šlechtický rod Otmarů z Holohlav. Tento rod prokazatelně jako první a poslední ve vísecké historii, sídlil ve zdejší obci.
Lípa připomíná krásné místní lipové stromořadí, ale také to, že tento strom je českým národním stromem a symbolem Slovanů.
Barva modrá a bílá upomínají na další majitele obce rod Voračických z Paběnic (modrá a stříbrná - bílá) či Chuchelské z Nestojova (stříbrná - bílá).
V horním poli má pilovitá bílá zařezávající se do modré evokovat Železné hory, které se tyčí v dáli nad obcí. Zároveň modrá barva symbolizuje i nebe a obecně svobodu. Dolní linie modré barvy končí vlnkami, které znázorňují řeku Doubravu, která obcí protéká.
Znak

Víska - aktualizace

23. října 2010 v 16:27 U nás
Včera mi to nedalo a jela jsem do Vísky vyfotit novou prodejnu. Koupila jsem si tam nový Almanach obce.
Dočetla jsem se, že Kamenný most byl postaven někdy v r. 1880-1885, kdy se stavěla silnice z Nové Vsi do Malče přes Vísku.
V Almanachu jsem našla i tři nové obrázky, které jsem ofotila a zde jsou.
Mlýn - dobová fotografie
Mlýn na dobové fotografii a obytným stavením.
Stará škola
Původní škola, založená v r. 1901.
Stará škola po přestavbě
Dojela jsem vyfotit i znak na hasičské zbrojnici. Je to zároveň oficiální znak obce Víska.
Hasičská zbrojnice - znak
Lipová alej a sokolovna
Pohled od hasič. zbrojnice na lipovou alej. Dnes už bez listí. Velká budova v pozadí je Sokolovna.
Nová prodejna
Nová prodejna 1
A to je nová prodejna potravin. Napřed to byla krabice alá 70. léta minulého století (s rovnou střechou). Obecní úřad ji před několika lety koupil a nechal přestavět. Nad prodejnou vznikly tři sociální byty. Prodejna získala na vzhledu a OÚ byty, které neměl.
Pokud se něco zajímavého o obci dozvím, dám to sem.

lin49

Nebe

23. října 2010 v 16:02 Příroda
Cestou z Vísky jsem fotila nebe. Bylo blankytně modré a proháněly se po něm gripeny.
Javor u hospody a nebe
Tady je javor u hospody ve Vísce. Už odložil svůj zlatý šat z minulého týdne. Do jeho koruny na obloze míří gripen (to je taková slabounká bílá čárka uprostřed). Jakmile je hezky, v Čáslavi nastartují stroje a létají.
Železné hory a nebe
Tady jsou na nebi vidět šmouhy, které zanechala letadla. Ty kopečky na obzoru jsou Železné hory. Místy mají krásně vybarvené lesy podle stromů, které tam rostou.
Železné hory a nebe 1
Železné hory a nebe 2
Tady jsem jednoho nachytala, ale není skoro vidět. Opět slabá čára vlevo uprostřed.
Železné hory a nebe 3
Železné hory a nebe 4
Fascinovaly mě různé barvy lesa.
Barevný les
Barevný les 1
Barevný les z minulého týdne je ještě stále barevný. Ale pár stromů už shodilo listí. V popředí je nový kravín. Pozorný divák si jistě všimne, že kravičky už mají zatažené rolety. Chrání je to sice před větrem, ale zase nikam nevidí.

list4

Pozdrav podzimu

23. října 2010 v 15:24 Příroda
Včera jsem byla opět ve Vísce. Dofotila jsem některé snímky a při tom jsem za jedním plotem viděla neklamný pozdrav od podzimu - kvetoucí ocúny.
Ocúny
Jak na ně svítilo sluníčko, jsou takové vybledlé.

Pranostiky na sv. Voršilu a sv. Kordulu

22. října 2010 v 2:37 Tradice a obyčeje

Svatá Voršila zimu posílá.

Svatá Voršila jíní nasila.

      Svatá Voršila a Kordula - větry pohnula.

       Když na Uršulu a Kordulu větry dují, po celou zimu nás navštěvují.

      Jak den svaté Voršily začíná, tak se i zima končívá.

mr23

Víska

21. října 2010 v 12:58 U nás
Minulé úterý jsem podnikla výlet do vedlejší vesnice. Inspiroval mě k tomu Almanach, který obec vydala k 490. výročí založení obce. Almanach už je sice 5 let starý, ale dostal se mi do ruky až teď.

Obec Víska byla založena v roce 1515 a tehdy byla v majetku Mikuláše Trčky z Lípy.
Během času měnila název i majitele. Nakonec se ustálil název Víska.

Svou návštěvu jsem začala od mostu přes řeku Doubravku. Ještě před mostem stojí mlýn, který patří katastrálně k Vísce.
Mlýn - současný stav
Mlýn vypadá velmi sešle. Léta ho používalo JZD Maleč jako skladiště. Obytné stavení odkoupilo a přebudovalo ho na bydlení pro své zaměstnance. Jsou tam dva byty. Paradox nastal, když byl mlýn v restituci vrácen potomkům majitele. Ten si zabral pozemek kolem mlýna podle katast. map a do jednoho bytu tím zmizel přístup. Za socialismu bylo všechno všech a nikoho nezajímalo, jestli má dům přístupovou cestu. Tehdy se to neřešilo. Nájemníci, kteří zůstali bez cesty, jeden čas chodili domů oknem. Pak se nějak dohodli s majitelem mlýna a získali úzkou uličku ke vchodu.
Nový majitel postupně dům opravuje, ale jde to velmi pomalu. To je ta vysoká budova s přístavkem (vlevo). Dům s bílou fasádou a vedlejší (vpravo) je ten s nájemníky.
Mlýn - dobová fotografie
To je dobová fotografie mlýna převzatá z Almanachu.

Za mostem je hostinec u Fajmanů. Hostinec patří této rodině už více jak 100 let.
Hospoda u Fajmanů - dobová fotografie
Dobová fotografie hostince. A teď jedna z let, kdy jsem chodila do hostince na plesy a taneční zábavy.
Hospoda u Fajmanů - dobová fotografie 1
A takto vypadá hostinec v současnosti.
Hospoda u Fajmanů
Proti hostinci je postavený nový obchod, ale ten jsem zapomněla vyfotit. Nevím, na co jsem myslela. Kdysi patřil obchod Jedotě, teď je v majetku obce. Pokud na tom budete trvat, dojedu vám obchod dodatečně vyfotit.
Kousek od obchodu stojí památník Obětem 1. a 2. světové války a kamenný kříž z r. 1879.
Památník a kříž
Dál následuje bývalá škola. Dnes je tam mateřská škola, obecní úřad a knihovna.
Původně zde stála malá přízemní budova. Ta byla v r. 1911 přestavěna, přibylo 1. patro.
ZŠ po přestavbě
To je škola po přestavbě. A její současná podoba.
Školka
Školka a socha
Budova MŠ se sochou J.A.Komenského.
Hned vedle školky je fotbalové hřiště místního Sokola.
Hřiště
Vlevo je budova MŠ a v pozadí se táhne pásmo Železných hor.
Hřiště a školka
Hřiště a školka dnes. Fotila jsem také lípy podél silnice nad hřištěm.
Lípy u hřiště
Lípy u hřiště 1
Pohled na lipovou alej
Pohled na lipovou alej podél silnice na dobové fotografii.
Za hřištěm u silnice stojí hasičská zbrojnice.
Hasičská zbrojnice - dobová fotografie
Hasičská zbrojnice - dobová fotografie 1
Hasičská zbrojnice na dobových fotografiích.
Hasičská zbrojnice
Nově opravená hasičská zbrojnice s autobusovou čekárnou. Jen mě mrzí, že sluníčko svítilo přímo na krásnou ceduli se znakem hasičů ve štítě. Všimla jsem si toho až doma. Jinak bych znak cvakla zvlášť.
Když jedete kousek dál po silnici směrem k Nové Vsi, dostanete se na Kamenný most. Klene se nad Novoveským potokem. Zatím se mi nepodařilo zjistit v kterém roce byl postaven.
Kamenný most - dobová fotografie
Potok před regulací
Tady je potok před regulací v r. 1930. Úplně vlevo nahoře je vidět Kamenný most. Budova vpravo nahoře byl obchod u Březinů. Ještě, než Jednota postavila novou prodejnu, se tu prodávalo.
Kamenný most
Most v současnosti.
Kamenný most 1
Most jsem fotila z malého můstku, který vede přes potok k původním domkům.
Domy u potoka
Za obcí stojí velký kříž, který byl v r. 1999 obnoven. Nevím, jaké neštěstí se v tomto místě stalo.
Kříž za obcí
V pozadí opět pásmo Železných hor.

A ještě jedna fotografie. Takhle se Doubravka rozlévá při povodních. Fotografie je z povodně v r. 2005.
Povodeň v r. 2005
Domek stojí o samotě v lukách. Při každé velké vodě je vyplaven.

Dobové fotografie (i barevné) byly převzaty z Almanachu obce Víska.

kv52

Jeden aktuální

20. října 2010 v 17:41 Vtipy
Solární elektrárny

Omluva

20. října 2010 v 8:59 Jen tak
Omlouvam se vsem, ze jsem nekde napsala komentare bez diakritiky. Take tento clanek je bez ni.
Pocitace v noci ziji svym vlastnim zivotem a v dobe, kdy na nich nepracujeme a jsou vypnute, delaji si co chteji. Muj mi , kdyz jsem ho rano spustila, vsechno zprehazel. Koukala jsem jak pero z gauce. Uz jsem to uvedla do puvodniho stavu, ale klavesnice zarputile pise anglicky. Nevim, kde zavadu odstranit. Prolezla jsem kde co. Volala spravci site, aby poradil. A.......nic.
Mela jsem v umyslu sem vlozit novy clanek, nic nebude. Dokud to bude psat anglicky, tak nevlozim nic. Nemam na to angl. psani nervy.

Zlobivý PC

Kuchyňské rady II.

19. října 2010 v 11:57 Recepty
Brambory, jak mají být

Aby se brambory nerozvařily, pomůže jednoduchý trik. Do vody přidejte trochu tuku, postačí kousek másla. Chuti brambor neuškodí a pomůže je uchovat pěkně pevné.

Opečené a křupavé brambory

Brambory pokrájejte na plátky a hoďte je na rozpálený tuk na pánev. Poprašte trochou mouky a obraťte a znovu poprašte. Osolte, přidejte cibuli nebo další přísady podle chuti.

ov71

Pranostiky na sv. Lukáše

18. října 2010 v 8:16 Tradice a obyčeje

Do sv. Lukáše, kdo chceš, ruce volné měj, po sv. Lukáši za ňadra je dej!

      Na svatého Lukáše má být obilí již naseto.

      Na svatého Lukáše hojnost chleba i kaše.

kv52

Pranostika na sv. Hedviku

17. října 2010 v 8:13 Tradice a obyčeje

Svatá Hedvika do řepy ještě medu nalívá.

med

Pranostiky na sv. Havla

16. října 2010 v 8:09 Tradice a obyčeje

Suchý Havel oznamuje suché léto.

Nalévá-li Havel, bude horké léto.

  Svatý Havel češe poslední jablka.

      Na svatého Havla hleď bys měl zelí doma.

      Na svatého Havla se víc dobytek vyhánět nemá.

      Na svatého Havla má být všechno ovoce v komoře.

      Urbanův oves, Havlovo žito, netřeba stavět stodol na to.

ov 64

Jen mi není jasné, jak to Havel myslí s tím horkým a suchým létem.

Protipovodňové opatření 4

15. října 2010 v 12:33 U nás
Od kravína jsem viděla, že se něco děje na stavbě protipovodňového opatření v Dolní Lhotce. Jsem baba zvědavá, tak jsem se šla podívat.
Nad rybníkem pokračuje kanál k Dolní Lhotce.
D.L. - kanál 1
Pohled směrem k rybníku.
D.L. - kanál
Pohled k Dolní Lhotce.
Cedule celé stavby
Pro připomenutí - cedule s mapou celé stavby.
D.L. - kanál 2
To už jsem na mostě v Dolní Lhotce. Tady se usilovně pracuje. Ještě pohled na kanál před mostem a most.
D.L. - kanál 3
Okolí kanálu bylo upraveno a osázeno stromky.
D.L. - kanál 4
Bagr zasypával prostor za stěnami kanálu štěrkem.
D.L. - kanál 5
D.L. - kanál 6
D.L. - kanál 7
Tady kanál pokračuje nad Lhotku a za zahradou se stáčí do pole, kde bude sbírat dešťové srážky. Za mostem v dálce teče potok z hor. Ten bude také sveden do kanálu.
D.L. - kanál 8
To už je část kanálu pod rybníkem. Svahy kanálu jsou čerstvě osázeny olšemi. Pro zpevnění břehů.
Zajímalo mě, jak vypadá ústí kanálu do řeky Doubravky. Při cestě do Vísky jsem odbočila na louku. Samotné ústí mě trochu zklamalo. Myslela jsem, že bude vybetonované. Zatím je tam jen jakási hrázka a hromada balvanů. Asi to stačí.
Ještě pohled na kanál před ústím. Vlastně to vypadá jako louka, na které jsou vysázeny také olše. Byly tam hejna komárů. Grrrrrr.
Kanál - ústí
Kanál - ústí 1
Kanál - ústí 2
Na obzoru se táhne pásmo Železných hor.
Kanál - ústí 3
A takhle vypadá ústí kanálu do Doubravky.
Ještě pár detailních fotek.
Kanál - ústí 4
Kanál - ústí 5
Kanál - ústí 6
Mlýnský náhon
To je bývalý mlýnský náhon, který je hned vedle. Mlýn dávno nepracuje, tak se o čištění náhonu nikdo nestará.
Mlýnský náhon 1
Ještě jednou náhon o kousek dál.
Řeka Doubravka
Romantická řeka Doubravka. Je trochu "počechraná" po nedávné velké vodě. Tentokrát měla plné koryto a trochu se vylila na louky.

U Doubravky
Sluníčko na mě jukalo přes staré duby, když jsem odcházela.

Pranostiky na sv. Terezu

15. října 2010 v 11:04 Tradice a obyčeje

Svatá Terezie zimní okna nasazuje.

      Po svaté Tereze mráz po střechách leze.

Javorový list

Neznámý strom I.

14. října 2010 v 15:50 Příroda
Ve Vísce v jedné zahradě mají zvláštní strom. Nikdy jsem takový neviděla. Celá léta, co jezdím kolem poutá mou pozornost. Hlavně na jaře, když kvete a na podzim, když má zvláštní červené šištice. Vloni jsem propásla jak kvetení, tak podzimní plody. Letos jsem už nic neponechala náhodě. Minulý týden jsem viděla, že šištice jsou vybarvené, tak jsem tam v úterý vyrazila. Bohužel ráno byl mrazík, a proto asi zhnědly okraje listů. Šištice jsou špatně vidět. A taky jsem nechtěla bez dovolení prolejzat cizí zahradu. Fotila jsem od plotu, tak se smiřte s horší kvalitou. Nakonec mi zvědavost nedala a zazvonila jsem na majitele. Chtěla jsem vědět, jak se strom jmenuje. Pan Málek jeho přesný název neznal, říkal, že je to snad druh magnolie.
Doma jsem googlila a zjistila název - magnolie tříplátečná.
Tak tady je.
Víska - magnolie
Víska - magnolie 1
S trochou zoomu a výřezu je lépe vidět plody (odborně souplodí).
Víska - magnolie 2
Víska - magnolie 3
A teď trochu odborných informací:

Magnolie tříplátečná (Magnolia tripetala) je strom s široce rozložitou korunou, přirozeně rostoucí na jihovýchodě USA, dorůstající výšky až 12 m. Jeho obvejčité až eliptické listy jsou až 60 (70) cm dlouhé a 20 cm široké, uspořádané ve velkých přeslenech na konci větévek. Kvete po vytvoření listů v měsíci červnu tím způsobem, že na konci větévek se z nápadných štíhlých poupat otvírají až 20 cm široké květy složené z cca 12 úzkých, široce rozevřených okvětních lístků krémově bílé barvy. Pronikavě až nepříjemně voní. Vědecký název "se třemi korunními lístky" odkazuje na tři vnější kališní okvětní lístky. Šarlatové souplodí je až 10 cm dlouhé.
Magnolie tříplátečná - květ
Květ.
Magnolie tříplátečná - souplodí
Souplodí.

Zdroj: www.USPZA.cz

Tak bylo tajemství odhaleno. Ještě jsem slíbila majiteli, že mu přesný název řeknu.

květ32