****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Březen 2011

Srdíčkové brambory

31. března 2011 v 17:18 Zajímavosti
Dnes jsem vařila pečený prejt, kyselé zelí a brambory. Na tom není vůbec nic zajímavého.
Zajímavé jsou ale brambory. Uvědomila jsem si to až dnes, že máme nějakou zvláštní odrůdu - brambory ve tvaru srdce. Již jsme jich určitě pár snědli. Až dnes, když jsem loupala druhé srdíčko, jsem si řekla, že je vyfotím. Dvě byly v dnešní várce a další čeká v kyblíku na uvaření. Kolik je jich ve sklepě, to nevím.
Jedno je téměr dokonalé, druhé má srdci podobný tvar.
Tato čeká na uvaření a snězení.
Ještě vložím video, které sice s bramborami nesouvisí, ale písnička mě napadla při focení.


Jurkovičova vila v Brně se otevře návštěvníkům

31. března 2011 v 8:12 Architektura

Od prvního dubna bude mít Brno o turistickou atrakci navíc. Zvláště pro milovníky architektury je určena ojedinělá památka na významného tvůrce Dušana Jurkoviče.
Jeho rodinná vila v brněnské čtvrti Žabovřesky z roku 1906 patří k vrcholným příkladům modernistické architektury inspirované britskou a vídeňskou tvorbou s prvky lidového umění. Po dvouleté nákladné rekonstrukci bude zase přístupná veřejnosti.
Objekt v roce 2006 koupila za 15 miliónů Moravská galerie ve velmi dezolátním stavu. Stav se také podepsal na průběhu rekonstrukce, proto mělo slavnostní otevření proti původním předpokladům přece jen poněkud zpoždění. Původně se totiž předpokládalo, že oprava, která začala v květnu roku 2009, bude ukončena do roku 2010.
Na rekonstrukci se podařilo získat galerii 35 miliónů z tzv. Norských fondů. Ty tvoří část zdrojů EU, z nichž čerpají peníze ekonomicky slabší regiony Unie na projekty, které uchovávají evropské kulturní dědictví.
Rekonstrukce zahrnovala opravu střechy, fasády, dřevěných konstrukcí a oken. Právě dřevo patří k hlavním stavebním materiálům vily. Oživení a úprav se dočkala také zahrada. Průčelí vily ozdobila nová malba na skle s pohádkovým motivem z dílny Josefa Bolfa. Původní skleněná mozaika od Adolfa Kašpara se nedochovala.
Otevření vily spojí galerie s oslavami 50. výročí svého založení. Galerie v nynější podobě vznikla 1. dubna 1961 sloučením obrazárny někdejšího Františkova muzea a brněnského Uměleckoprůmyslového muzea.
O opravě dřívější článek ZDE.


Zdroj: Novinky.cz
Foto: Miroslav Homola, Právo

Masožravka na Vysočině

30. března 2011 v 12:47 Příroda
Na Vysočině se objevila americká masožravá rostlina.
Exotická americká masožravá rostlina špirlice nachová se objevila u obce Křižánky ve Žďárských Vrších u rybníka Řásník, ležícího v zóně chráněné krajinné oblasti. Přestože jsou jejím domovem rašeliniště v Mexiku a v Kanadě, zřejmě se jí na Vysočině daří.
Starosta Křižánek Jan Sedláček už na místě u jedné z tůní napočítal kolem deseti rostlin. "Objevil ji náhodou nějaký botanik už loni, teď už se ale namnožily a je jich tam víc," tvrdí. Soudí, že masožravku musel v místě někdo úmyslně vysadit. Podobného názoru jsou i pracovníci CHKO Žďárské vrchy.
"Nechci to svalovat na chalupáře, ale zřejmě se jí chtěl takto zbavit nějaký pěstitel rostlin nebo to mohla být recese. Ze zákona nicméně nejsou nepůvodní druhy v CHKO přípustné. Škoda ale zatím prakticky nevznikla, pokud by se ovšem rostlině nezačalo dařit a masivně by se nerozšířila jako kdysi například bolševník," podotkl Jaromír Čejka ze Správy CHKO.
Ochránci z CHKO proto rozhodli o likvidaci masožravky ve vhodném termínu. "Uděláme to kompletně, abychom tam nechodili znovu," dodal Čejka.

Zdroj: Právo, Novinky.cz

Diplom od Hanky - památky

28. března 2011 v 16:45 Různé
Dostala jsem od Haničky další diplom. Tentokrát za hádání různých památek - ZDE.


Haničce děkuji za diplom a zajímavou soutěž.

U zpovědi

28. března 2011 v 7:44 Vtipy

U zpovědi:
Přijde muž ke zpovědi a říká farářovi: "Pane farář, zmlátil jsem tchýni."
"Dobře, dobře synu, nejdříve hříchy, dobré skutky až potom."

Baví se dvě přítelkyně.
"Dívala ses už někdy manželovi do tváře při sexu?"
"Ano." "A jak se tvářil ???"
"Stál ve dveřích a čuměl jako blb."


Hra na doktora:
Pepíček se ptá Mařenky: "Mařenko, chceš si hrát na doktora?"
Mařenka: "Chci."
Pepíček: "Tak mi dej třicet korun!"


V parku se rubou skini s cikánama. Policejní komando stojí opodál a kouká.
Jde kolem uvědomělý občan a ptá se, proč policie nezakročí?
Velitel komanda odpoví: "Nevíme jestli máme chránit nebo pomáhat".
Kopřiva

27. března 2011 v 16:22 Příroda

Kopřiva dvoudomá je základem očistných jarních kúr.
Na jaře trháme čerstvé mladé špičky, ty obsahují velké množství vitaminů a minerálů, ale také látky, které zamezují růstu a množení bakterií.
Spařenou a nakrájenou kopřivu přidáváme do zeleninových salátů, polévek, špenátu apod. Kopřivová šťáva zase snižuje příznaky alergií (rýmu, kýchání, svědění apod.).
Stačí jednou denně jedna čajová lžička po celou sezonu. Každý den si natrhejte, pokud je to možné, čerstvé kopřivy, a to na čistém místě. Na šťávu nepoužívejte kovové lžičky (ničí účinky).

Kopřivová jarní kúra

Hrst opláchnutých kopřiv zalijeme třemi decilitry vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Potom scedíme a vypijeme nalačno. Tuto kúru praktikujeme denně celý duben až do poloviny května.
Pokud budete pravidelně dodržovat tento postup, už brzy pocítíte příliv energie, příjemného osvěžení a síly. Pokud trpíte otoky např. kloubů), zjistíte, že vaše problémy pomalu mizí.


Zloději, ve dne v noci chodějí

26. března 2011 v 7:30 Příroda
Ano, je to tak. Abych to trochu vysvětlila.
Sousedi nemají na zahrádce zhola nic hodného mého zájmu a fotografování. Ale přesto se jeden objekt vždycky na jaře najde. U plotu jim roste keř lísky. Tam mířily mé kroky v minulých dnech. Šla jsem si ukrást pár snímků jehněd oné lísky. Líbí se mi hnědé jehnědy proti blankytně modrému nebi. Jen škoda, že se mi do záběru pletou okolní domy.
Na oříšky jim ale nechodím, ani nevím, jestli nějaké mají. Jsem sice svým druhým já veverka, ale ten pytlík oříšků si raději koupím.Pranostiky na Zvěstování Panny Marie - 25. března

25. března 2011 v 8:00 Tradice a obyčeje


Jaro zvěstuje Zvěstování, ale zimu ještě nevyhání.

Jaké Zvěstování Boží Matky - takové velikonoční svátky.

Panna Maria sfoukne svíčku a svatý Michal ji rozsvítí.

Panny Marie Zvěstování zelených semen zasévání.


Obrázek: V. Sedláček

Už je dobře

24. března 2011 v 17:57 Různé
Už je dobře! Počítač se mi dopoledne vrátil opravený. Všechny viry jsou zlikvidovány.
Jen vás prosím o trochu trpělivosti, než se prokoušu plnou mailovou schránkou a obejdu všechny blogy. Vnuk mě sice pouštěl na jeho PC, ale má tak malá písmena, že jsem měla vykoukané oči už po hodině a nestíhala jsem nic. Písmo jde zvětšit, já vím. Ale nevím, kde u něj na co chmátnout a nerada bych mu něco pokazila. A taky má monitor pomalu na druhé straně pokoje. Jak to mám s brýlemi na čtení přečíst? Prostě a jasně, není nad vlastní PC, kde už to mám tzv. v ruce a monitor u nosu.

Růžový hyacint - 2011

24. března 2011 v 17:48 Pokojové květiny
V úterý jsem vyfotila růžový hyacint, který jsem si asi před měsícem koupila. Nádherně kvete a voní na celý barák. I když stál na okně, vytáhl se a začal se kácet. Musela jsem ho podepřít žabičkovým zápichem.
Tak se potěšte se mnou.
Chudák, je celý křivý. Žabička mu sluší, má růžovou sukýnku.

Pranostika na sv. Gabriela - 24. března

24. března 2011 v 7:57 Tradice a obyčeje

Je-li mráz na svatého Gabriela, bývají žně veselé.


Obrázek: V. Sedláček

Noemova archa trochu jinak

23. března 2011 v 13:05 Vtipy
Tohle snad ani vtip není, ale nenašla jsem jinou rubriku. Možná Různé.

Pán řekl Noemovi: "Za šest měsíců na zem sešlu déšť, který bude trvat čtyřicet dní a nocí. Voda zaplaví celou zemi, hory i údolí, a všechno zlé bude zničeno.
Chci, abys postavil archu a zachránil pár zvířat od každého druhu... Tady na ni máš plány."
Šest měsíců uplynulo jako voda. Obloha se zatáhla a začal padat déšť. Noe seděl na dvorku a plakal.
"Proč jsi nepostavil Archu, jak jsem ti přikázal?" zeptal se ho Bůh.
"Odpusť mi, Pane, " řekl Noe. "Snažil jsem se seč jsem mohl, ale stalo se tolik věcí! Plány, které jsi mi dal, město neschválilo a tak jsem musel nechat udělat nové. Pak jsem měl další problémy, protože město tvrdilo, že Archa je nepovolená stavba, takže jsem musel běžet na katastr sehnat si k ní povolení. Lesnická správa požadovala povolení ke kácení stromů a byl jsem žalován Ochranáři zvířat, když jsem se snažil pochytat ta zvířata. Ministerstvo životního prostředí požadovalo vyjádření o ekologických důsledcích záplavy. Vnitro ode mě chtělo předběžné plány šíření vody. Na finančním úřadě zablokovali má aktiva, protože tvrdili, že se snažím vyhnout placení daní tím, že opustím zemi. Úřad práce měl podezření, že ilegálně zaměstnávám Ukrajince, takže jsem musel dokazovat opak. Je mi líto, Pane, ale nemohu Archu dokončit dříve než za pět let."
Najednou přestalo pršet, obloha se vyčistila a vysvitlo slunce. Noe se podíval vzhůru a zeptal se: "Pane, znamená toto, že nebudeš ničit náš svět?"
"Správně," odpověděl Bůh. "Úřady to už udělaly za mě.."

Pan Novák

22. března 2011 v 12:51 Vtipy

Kočáry z Havlíčkova Brodu

22. března 2011 v 8:00 Zajímavosti
Na okraji Havlíčkova Brodu se nachází zakázková dílna Exnar, která se specializuje na výrobu koňských kočárů různých typů, historických kočárů a postrojů pro koně. Hlavní činností je výroba a renovace kočárů a postrojů pro koně. Vyrábějí tu kočáry na zakázku, náhradní díly a doplňky. Provádějí i opravy kočárů.
Vyrábějí vozy a kočáry všech typů, pro zábavu a volný čas, pro sportovní ježdění nebo pro kondiční trénink. Renovují staré historické kočáry, ale vyrábějí i nové typy.
Zákazník si může vybrat typ kočáru z osvědčené klasiky - Gig, Viktorie, Mylord, Phaeton, Vis a Vis, Landauer, Glasslandauer, poštovní dostavník Drag, starý americký dostavník Condor aj. V poslední době jsou oblíbené kočáry na vzduchových kolech, které zaručují pohodlné a bezpečné ježdění.
Výroba není jednoduchá, vše se vyrábí ručně. Vyrábějí kola, doplňky, které jsou vyžadovány pro jízdu na komunikacích, hydraulické brzdy, elektroinstalaci i blinkry.
Na zhotovení dostavníku je třeba 2 tisíce pracovních hodin, záleží na složitosti. Kočáry se vyrábějí z dřeva, kterého musí být dostatek. Musí být uloženo nejméně deset let. Používá se hlavně jasan a dub.
Jejich kočáry si zahrály i v několika filmech (např. Piráti z Karibiku, Santa má bráchu) a vlastní je i známí herci.
Firma má spokojené zákazníky po celém světě. Jejich vozy a kočáry jezdí v Rakousku, Německu, Švédsku, Švýcarsku, Belgii, Itálii, USA, Rusku, na Slovensku a samozřejmě v České republice.
Dostavník Concord
Dámský kočár Damenphaeton
Dostavník Dracula
Grimmův kočár
Mylord
Bryčka
Saně
Lampa ke kočáru


Foto. firma Exnar

Trpaslíček

21. března 2011 v 12:47 Vtipy
"Já jsem malý trpaslíček, tady mám kyblíček a jdu k vám krást!"
Nastane ticho a pak se ozve: "No, u nás toho moc nenakradeš, ale zkus to v Maďarsku."
Tak se trpaslík přesune do Maďarska a zas povídá: "Já jsem malý trpaslíček, tady mám kyblíček a jdu k vám krást!"
"Ale trpaslíku, tady není nic, co by sis mohl odnést, to musíš do Čech, tam se krade ve velkém".
To zní trpaslíkovi slibně, a tak přijede do Čech, a povídá: "Já jsem malý trpaslíček ... á kurva! Kde mám kyblíček???!!!"

Pranostika na sv. Benedikta - 21. března

21. března 2011 v 7:53 Tradice a obyčeje

Na svatého Benedikta má se sít ječmen a cibule.


Obrázek: V. Sedláček

Tisá skála

20. března 2011 v 11:57 Toulky
Tisá skála je zajímavý skalní útvar o nadmořské výšce 392 metrů, který se nachází asi 5 km od Golčova Jeníkova. Je to poměrně výrazný kopec v okolní ploché krajině. Jde o ryze přírodní výtvor se souborem periglaciálních tvarů, které jsou pozůstatky doby ledové, kdy zde docházelo k mrazovému zvětrávání ortoruly. Pod vrcholem se nachází rozsáhlé kamenné moře.
Vznik skal však lidé připisují ďáblovi, který zde kameny ze vzteku nad poctivostí místních obyvatel rozházel.
Skála je porostlá stromy, převažuje lípa, javor a dub.
Za silnicí, severně od Tisé skály, je možné vidět další kuriozitu - téměř metrový vodopád. Stejně jako spousta drobných kaskád vznikl, když se velké kusy balvanů dostaly až do koryta Bratčického potoka.
Tisá skála - severní okraj
Kamenné moře pod vrcholem

Foto: Wikipedie

Pranostika na sv. Jáchyma - 20. března

20. března 2011 v 7:47 Tradice a obyčeje

Na svatého Jáchyma skončila se už zima.


Došlo k nejhoršímu

19. března 2011 v 19:12 Různé
Protože jsem měla příští týden být mimo domov a nemohla bych tudíž psát nic na tento blog, přednastavila jsem si pár článků. Ty si budete moci postupně přečíst. Nemůžu vám však odpovídat na komentáře, protože se stalo něco, čeho jsem se dlouho bála. Slušně řečeno podělal se totálně můj PC. Toto vám píšu z PC mého vnuka, který mě sem občas příští týden pustí, abych si přečetla, co píšete. To se teprve uvidí. Snad se dopustím i pár komentářů, ale nespoléhejte na to. :D
Můj PC půjde asi do generální opravy, to se uvidí v pondělí.
Mějte se zatím všichni pěkně, pokud možno sluníčkově.

Pranostiky na sv. Josefa

19. března 2011 v 8:20 Tradice a obyčeje

Josefova širočina ničí poslední ledy.

Svatý Josef naštípe dříví a Panna Maria zatopí.

Svatý Josef s tváří milou končí zimu plnou.

Je-li na svatého Josefa vítr, potrvá čtvrt roku.

Svatého Josefa vítr z Moravy - bude hodně trávy;
a když z polské strany - bude zrní i slámy.