****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Duben 2012

Pálení čarodějnic

30. dubna 2012 v 8:00 Tradice a obyčeje


Pálení čarodějnic (také Filipojakubská noc, Valpuržina noc nebo Beltine) se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května. Jedná se o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk a zvláštní svátek. Tuto noc se lidé schází u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Na některých místech se staví májka.
Noc z 30. dubna na 1. května byla pokládána za magickou. Svátek se původně pravděpodobně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodeností a letním slunovratem. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat a skutečně je tato noc jedním z největších pohanských svátků. Lidé také věřili například v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých se daly nalézt poklady. Hlavním úkolem tohoto starého lidového svátku byla oslava plodnosti.
Na ochranu před čarodějnicemi (původně před zlými duchy a démony obecně, čarodějnice jsou až výsledkem inkvizičních procesů) se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Postupem času se z těchto ohňů stávalo "pálení čarodějnic". Zapalovala se smolná košťata a vyhazovala se do výšky. Popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody. Někdy se rozhrnutým popelem vodil dobytek k zajištění plodnosti, jindy se přes oheň skákalo kvůli zajištění mládí a plodnosti.
Zvyky a tradice českých vesnic vychází přímo z pohanství, oslavy přírody byly silně ovlivněny křesťanstvím, které se snaží pohanství vykořenit.
Podobný svátek se slaví v mnoha jiných evropských zemích (Slovensko, Skotsko, Irsko, Wales, Švédsko, Finsko, Polsko, Německo). Různé země označují tento svátek různými jmény.Zdroj a foto: Wikipedie
Stévie sladká

29. dubna 2012 v 8:17 Příroda


Stévie sladká (Stevia rebaudiana Bertoni) neboli stévie cukrová pochází z jižní Brazílie a Paraguae.
Indiáni používali lístky stévie k léčení nemocí i k slazení nápojů a pokrmů. Z jihoamerického kontinentu byla stévie přivezena do asijských zemí. Dnes se stévie pěstuje a používá po celém světě.
Dorůstá výšky až půl metru. Kořeny má válcovité. Podlouhlé, kopinaté, tmavě zelené listy svojí sladkostí mnohonásobně předčí sacharózu (řepný či třtinový cukr). Používají se čerstvé i sušené.
Komplex sladkých látek obsažený skoro v celé rostlině (vyjma kořenů) se skládá z několika diterpenických glykosidů. Pro tento komplex používáme souhrnný název steviosid. Je asi 200 - 300x sladivější než řepný cukr. Nejvíce steviosidu obsahují listy této rostliny. Kromě samotného steviosidu jsou v rostlině v menším množství obsaženy další látky se sladkou chutí, např. rebaudiosid A, který je 1,5krát sladší než steviosid, rebaudiosid C, D, E, dulkosid B a steviolbiosid.
Extrakty ze stévie bývají součástí ústních vod, protože snižují množství bakterií způsobujících zubní kaz a paradentózu, což má opět na svědomí steviosid.
Stévie byla původně jednoletou rostlinou, ale různými šlechtitelskými postupy se zařadila mezi víceleté. Tato rostlina je velmi přispůsobivá. V našich podmínkách zelená část rostliny na podzim usychá, kořen nikoliv a na jaře z něho vyrazí nové lístky. Na našich zahrádkách jí vyhovují příjemná polostinná zákoutí. V chladu, při nedostatku světla nebo při suchu se rostlina zatáhne. Na jaře, až se změní podmínky k lepšímu, znovu vyraší. Také ji lze pěstovat za oknem v květináči. V místnosti zůstane zelená celou zimu, na nedostatečně osvětlených místech vyhání velmi dlouhé výhony.
Čerstvé i sušené listy stévie lze použít k slazení nápojů, salátů, koktejlů, sladkých pokrmů. Listy lze konzumovat přímo jako cukrovinku.
Listy stévie lze příjemně doplnit meduňkou nebo citronovou verbenou.
Pokrmy oslazené stévií je nutné rychle zkonzumovat, protože v nich přítomné sladce chutnající látky nemají konzervační vlastnosti cukrů.Foto: internetDalší kuřátka

28. dubna 2012 v 10:00 Naše hospodářství

Včera jsem vyfotila další várku kuřátek, která můj muž líhne jak na běžícím pásu. Líhnutí se mu napoprvé daří - ťuk, ťuk, ťuk, abych to nezakřikla - tak sbírá vejce po známých. Pak zase některá kuřátka rozdá, protože s hejnem nejméně 100 slepiček a kohoutků by to nešlo.
Nejprve jsem je vyfotila bez blesku a potom s bleskem, aby byla dobře vidět jejich barva. Ta žlutá (až bílá) jsou o pár dnů starší než ta páskovaná. Na druh se mě neptejte, to bych musela vysondovat u manžela. Už se mi ty názvy trochu pletou.
Kuřátka byla trochu vyplašená, protože právě absolvovala čištění výběhu.

Tady to blejsklo trochu víc.


A na závěr rozkvetlá třešínka u kamarádky. Naše je ještě moc malá. Měli jsme velikou s velmi dobrými a brzkými plody, ale vloni odešla do zahradnického nebe. Byla přes 30 let stará. Já vím, někdo máte i starší, ale naše začala prosychat.Proměny Chotěboře 2

26. dubna 2012 v 15:57 U nás

Objevila jsem v časopise Chotěbořské ECHO jeden obrázek náměstí z r. 1932. Náhodou jsem dnes byla u lékařky v Chotěboři, tak jsem si pro porovnání cvakla obrázek z dnešní doby. Je trochu z jiného úhlu, ale, kdybych ho chtěla dodržet, neviděli by jste nic přes stromy. Při porovnání hlavně domů na náměstí, není patrný až tak velký rozdíl.Jak vidíte, velký rozdíl to není. V pravém rohu je vidět firmu pracující na kanalizaci. Město je plné objížděk a úprav provozu.
V porovnávacích snímcích bych ještě chtěla pokračovat, ale až se mi trochu zlepší chůze. Stále mě zlobí kolena a s nimi nemůžu mašírovat po Chotěboři.


Pár citátů slavných 1

25. dubna 2012 v 8:42 Citáty

Člověk se může rozloučit se vším, jenom ne s nadějí.
Ilja Grigorjevič Erenburg


Žalovat na osud můžeme hodně dlouho, změnit jej však nemůžeme. Stojí tvrdý jako kámen a je neúprosný. Nikdo jím nepohne ani prudkým slovem, ani pláčem, ani důvodem.
Lucius Annaeus Seneca


Ženy a kočky dělají, co chtějí, a muži a psi by se měli uklidnit a zvyknout si na to.
Robert Heinlein


Nikdy nepodceňuj sílu ženy. Žena je jako čajový sáček. Nikdy nevíte, jak je silná, dokud ji nehodíte do vody.
Eleanor Rooseveltová


Nikdy nic nevysvětlujte! Přátelé to nepotřebují a nepřátelé vám i tak neuvěří.
Elbert Hubbard


Někdy je slovo jako mocný klíč, které otvírá zámky silné jak sám osud.
Julius Zeyer


Smrti já se vůbec nebojím. Akorát mě štve, že je to na furt.
Jiří Sovák


Na světě jsou tři druhy přátel: Ti kteří nás milují, Ti, kteří se o nás starají a Ti, které nenávidíme.
Chamfort


Velký člověk projevuje svou velikost tím, jak jedná s nepatrnými lidmi.
Carlyle


Člověk má být takový k svému příteli, jaký je sám k sobě. Přítel je on sám v jiné osobě.
Socrates


Neměj hodně přátel nebo knih, ale jen nejvzácnější z nich.
Arabské přísloví


Peníze jsou sekera, která rozetne i dobrá přátelství.
Malajské přísloví


Krásné květy dlouho nevoní.
Čínské přísloví
Zamotaná česká historie

24. dubna 2012 v 16:44 Aktuality

Zamotaná česká historie: V Pelhřimově vystavují naši háčkovanou minulost


Pelhřimovské Muzeum kuriozit láká na novou zajímavost. Čerstvě totiž vystavuje neuvěřitelnou kolekci postav z české historie. Spatřit tak můžete Praotce Čecha, Kazi, Tetu a Libuši, Cyrila a Metoděje, Karla IV., husity, Rudolfa II. (včetně postavy Golema), ale i výjevy z 1. republiky (včetně T. G. Masaryka), hitlerovské okupace, totality i demokracie.Rekordmanka Lenka Bednářová s Bílou paní

Muzeum kuriozit vystavuje rekordní kolekci více než stovky postav členěných do 26 výjevů mapujících české dějiny od lovců mamutů až po současnost. Všechny figury ručně uháčkovala mimořádně zručná Lenka Bednářová z Nové Bystřice.


Lenka Bednářová se svýmí oblíbenými postavami - Kazi, Tetou a Libuší

Dílo šikovné umělkyně se nyní stalo součástí expozice Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit, která si klade za cíl upozorňovat na dovednost, nápaditost a rukodělnou zručnost Čechů - a to i v méně obvyklých oborech. Expozice se snaží lidi inspirovat k vlastním počinům a bojovat proti letargii.

700 hodin čistého času

Autorka nejrozsáhlejších háčkovaných dějin na jejich vytvoření pracovala přibližně dva roky. K vytvoření celého rozsáhlého díla, na němž rekordmanka pracovala asi 700 hodin čistého času, nebylo použito nic jiného než tři druhy háčků, jehlice na pletené doplňky postav a především 18 kilometrů příze různých barev, 380 korálků a 23 kilogramů výplně.


Jiří z Poděbrad a husité v čele s Janem Žižkou

Dějiny jsou oficiálně zaevidovány do České databanky rekordů a budou zapsány v letošním zbrusu novém vydání České knihy rekordů. Celý cyklus završuje nečeský, avšak relativně aktuální výjev "Boj s terorismem", ve kterém mohou návštěvníci spatřit Baracka Obamu a Usámu bin Ládina.


Foto: Muzeum rekordů
Zdroj: Novinky.cz


První jarní bouřka

23. dubna 2012 v 16:43 Počasí


Takhle to vypadalo, když jsme v pátek přijížděli k Zásmukům. Mraky barvy olova. Vypadalo to, že budou padat trakaře. Když jsme do toho vjeli, stěrače nestačily stírat. Blýskalo se. První jarní bouřka. Byla jsem ráda, když jsme nechali bouřku za zády.
Je to foceno za rychlé jízdy autem, proto je fotka neostrá.

Omluva

16. dubna 2012 v 14:09 Jen tak

Jak vidíte z počtu článků za duben (k dnešku 7), mám jakýsi útlum. Nedostává se témat, nálady a nápadů. Čas od času nás to potká všechny. Někdo to brzo přeskočí, ale mě se to nějak drží. Trochu za to mohou i zdravotní problémy a ode dneška i osobní.
Zatím se snažím poctivě chodit k vám na blogy. Někdy spáchám komentář, někdy nevím, co říci.
Ale slibuji, že k vám nepřestanu chodit a číst vaše článečky.
Promiňte mi, prosím, tedy tu pauzu. Snad se vše v dobré obrátí a já zase najdu chuť k blogování.
Mějte se zatím sluníčkově!


Proměny Chotěboře

13. dubna 2012 v 18:12 U nás


Dobový snímek hotelu Modrá hvězda a havlíčkobrodské křižovatky.

Hotel Modrá hvězda
Ve 2. polovině 18. století býval na místě dvůr. V roce 1924 majitelé přízemní dům přestavěli na dvoupodlažní budovu s podkrovím a pojmenovali ji hotel Modrá hvězda.
Sál v prvním poschodí se ponejvíce používal k tanečním zábavám, hostinám, přednáškám, schůzím spolků a estrádám. Ve 2. polovině 20. století se tu řadu let konala loutková představení pro děti.
Vzadu v zahradě byl fotoateliér Adolfa Štěpánka. Jeho zásluhou má město celkem pestrou fotodokumentaci budov, ulic a řeky Doubravky z období 1. poloviny 20. století.
Dnes je v sále prodejna textilního zboží. Vedle je kavárna. V přízemí je rovněž prodejna - s oděvy a botami.
V přístavbě, která je spojena se stávající budovou chodbou, je prodejna s výpočetní technikou v 1. patře. V přízemí je galanterie a drogerie. Přístavba nahradila celkem nevzhledný plácek po zboření nízkého domku.


A toto už je současný stav. Hotel Modrá hvězda a přístavba. Změnila se havlíčkobrodská křižovatka, kde byly zbourány staré, nevzhledné domy. Změnila se i auta, která jezdí kolem. Smějící se


Zde je dobový snímek rohu dnešního náměstí T.G. Masaryka a ulice Krále Jana. Zajímavý je dům knihtiskárny. Stavba, z roku 1914, měla původně dekorativní štukovou fasádu a balkon. Knihtiskárna patřila nakladateli Matěji Brzkovi.


Dnešní stav. Nevím, zda byl dům knihtiskárny zbořen nebo jen přišel o svou štukovou fasádu a balkon. Na rohu byla dlouho prodejna masa. Dnes tam koupíte kromě ryb a drůbeže i jiné potraviny.
V levé části vozovky je vidět odfrézovaný povrch. Nyní se tam zakusuje bagr do podloží a pokládají se tam kanalizační roury.
Chotěboř - rekonstrukce průtahu silnice

10. dubna 2012 v 22:21 U nás

Stavební práce začaly 15. března a skončil by měly 30. září 2012. Jde o komplexní rekonstrukci průtahu silnice městem Chotěboř. Tato akce byla mimo jiné vyvolána nutností vyměnit kanalizační a vodovodní řad pod touto komunikací. Bude prováděna výměna kanalizace a vodovodního řadu včetně přípojek do objektů, bude komplexně opravena komunikace, budována parkovací místa, nové chodníky a zpevněné plochy. Vyměněno bude také veřejné osvětlení.
Když jsem byla v Chotěboři 6. dubna, byly v plném proudu práce na náměstí T.G. Masaryka. Byla zima, lilo, takže jsem si ani nevzpomněla na fotodokumentaci.
Dnes jsem jela k zubaři (ten ras mě připravil o další dva zuby Smějící se) a náměstí už bylo zasypané. Začalo se bagrovat v ulici Krále Jana. Akce je doprovázena řadou dopravních omezení, ale za výsledek to bude stát. Chotěboř bude mít krásnou novou silnici. Část od zámku na náměstí je již hotova.
A nyní pár obrázků. Bohužel do jámy není dobře vidět, protože jsem se nemohla motat na silnici nebo výhled kryly obrovské kameninové roury. Řekla bych, že měly 1 metr v průměru.


Náměstí - všude panoval ve 14 hod. čilý stavební ruch. Vpravo dva dlaždiči dláždili chodník.

Bagr hloubí výkop, vpravo vykukují položené trubky.


Pohled zpět na staveniště z ulice Krále Jana.

Přání k Velikonocům

5. dubna 2012 v 15:50 Tradice a obyčeje


Všem přátelům, známým a návštěvníkům blogu přeji příjemné prožití svátků velikonočních a bohatou pomlázku.
Jarmila

Ještě jednou kuřátka

3. dubna 2012 v 14:02 Naše hospodářství

Dnes v noci bylo dokončeno líhnutí. Poslední opozdilci doplnili hejnečko na počet 35 kusů. Je v něm asi 5 žlutých kuřátek, hodně černých maransek a hnědých. Nedají se dobře spočítat, protože se neustále hemží. Manžel má neuvěřitelnou radost, že se mu líhnutí napoprvé podařilo.
Napřed jsem je vyfotila při krmení a potom při siestě.


Líhnou se další kuřátka

2. dubna 2012 v 11:53 Naše hospodářství

Na dnešek v noci se začala líhnout další kuřátka. Ta jsou hnědá, žíhaná.
A tohle je dvoudenní drobotina z první várky. Nyní jsem je focením vyrušila, jinak leží a spinkají.U nás vaječná krize nehrozí aneb líhnutí kuřátek

1. dubna 2012 v 11:24 Naše hospodářství

Koncem února si manžel koupil líheň na kuřata a kačenky. Stonal po ní už dlouho. Ihned začal shromažďovat oplodněná vajíčka. Pak nastal den D. 11. března vejce vložil do líhně a nastal dlouhý čas čekání. Přesně 21 dní (podle literatury).
Včera dopoledne (31.3.) se kolem 10 hodiny vylíhlo první kuřátko. Pípání naznačovalo, že nebude poslední. V 15 hodin už byly další čtyři. První kuřátka manžel asi v 19,30 přemístil do připravené provizovní odchovny. Měl velkou radost, že se mu tak dobře líhnou.
V noci přidával další vylíhlá kuřata a ráno (kolem 9 hodiny) jich bylo v krabici 20. Ještě se čeká na další tři. Tím bude první várka kompletní.


První kuřátko.
A dnes ráno je skoro plný počet.
Omlouvám se, že jsou některé fotky méně kvalitní. To ze samého rozrušení. Mrkající

Diplom od Natty - kytičkové lumpačení

1. dubna 2012 v 10:45 Různé

V březnu pro nás uspořádala Nattynka soutěž v poznávání jarních kytiček a veršování. Soutěž byla moc pěkná a zajímavá. Někdy mi dalo ráno dost práce rozhýbat mozkové závity a zplodit jednoduchý verš. Kytičky mi problém nedělaly, ty většinou dost znám.
Získala jsem krásný diplom.Nattynko moc děkuji za diplom a moc pěknou soutěž. Spolusoutěžícím gratuluji k jejich umístění a diplomům.
Všem přeji hezkou neděli! Usmívající se