close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.

(Kalendář od Marušky)


Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Srpen 2012

Vzácný úlovek houbaře

2. srpna 2012 v 13:18 Příroda

Amatérský houbař Lukáš Bartoň z Prahy strčil do kapsy všechny žijící mykology České republiky! S manželkou Kateřinou se na Šumavě jen tak rozhlíželi po lese, jestli rostou houby. A jak tak Lukáš bloumal mezi stromy, doslova zakopl o fialovou houbu, kterou neuměl přesně zařadit.


Vzal ji tedy s sebou a její fotku dal na internet. Záhy ho začali kontaktovat odborníci: "Pane, nalezl jste neuvěřitelnou raritu - stročkatec kyjovitý, lidově kančí zub!" Tuhle houbu z českého lesa ještě nikdo nepřinesl, zdokumentována byla jen čtyři místa jejího výskytu na Moravě a na Slovensku. A to ještě před dlouhými 80 roky!
Stročkatec je nejen opravdová rarita, ale i výborná pochoutka. Jen nepatrná hrstka odborníků ví, kde rostou a ještě méně z nich ho jedlo. Chuťově je mnohem lepší než liška nebo pravý hřib. "Věděl jsem, že je to něco liškovitého. I to jako liška vypadá," popisuje Lukáš, který se s manželkou v houbách velice vyzná.
Hned jak úlovek zveřejnil na internetu, začali se mu ozývat odborníci a ptali se, kde kančí zub našel. "Domluvili jsme se a na místo společně vyrazili a vše zadokumentovali. Bylo jich tam snad třicet," usmívá se Lukáš. Přesné místo, kde je našel, ale veřejně prozradit odmítá. "Dosud byla zadokumentována jen čtyři naleziště, pan Lukáš objevil další dvě, kilometr od sebe vzdálená. Jde o obrovskou senzaci," jásá mykolog Václav Burle.
Je to houba doopravdy vzácná, a tak se spíše nesbírá. Nechává se na místě, aby se mohla dál šířit výtrusy. "Místa, kde rostou, jsou zdokumentovaná hlavně na Slovensku a na Moravě," potvrdil Baier.
Díky Lukášovi nově i v Čechách, na Šumavě.

Zdroj: AHA
Foto: Lukáš Bartoň