****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Únor 2013

Dva největší ciferníky ve střední Evropě

28. února 2013 v 15:49 Zajímavosti

Najdeme je v Třebíči a Velkém Meziříčí. Kostel sv. Martina v Třebíči se může pochlubit ciferníkem o průměru 550 cm a rafijemi dlouhými od středu 234 cm a 174 cm, věž kostela sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí zase má největší prosvětlený ciferník o průměru 420 cm.
Zmiňované věže můžete navštívit:
Věž kostela sv. Martina v Třebíči
  • červen - srpen
denně 10 - 12, 13 - 18 hodin
  • květen, září
denně 10 - 12, 13 - 18 hodin
  • říjen - duben
pouze na objednání, objednávky tři dny předem na tel. 568 610 021
  • mimosezónní prohlídky jsou možné v rámci otevírací doby ITC Malovaný dům
Věž sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí
  • červen - srpen
pondělí až sobota 9 - 17 hodin a neděle 13 - 17 hodin.


Kostel sv. Martina v Třebíči (foto FVybíral).


Kostel sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí (foto internet).

Text: Petr Novák

Najdi kočku! 10

26. února 2013 v 18:18 Piškuntálie

Rozluštění minulých obrázků.Tedy na té zdi ji snad neměl šanci najít nikdo. Já sama jsem jí tam neviděla.

Další dva.Nyní jsou lehké.

Zítra tu spíš nebudu než budu, tak aby jste se měli čím bavit.Foto: FB - Bydlím u své kočky

Pro Blanku

26. února 2013 v 14:57 Zvířátka

Blanka chtěla, abych našeho kocourka víc fotila. Tak jsem dnes udělala pár snímečků. Dnes je nějaký smutný. Děti nejdou ze školy a on stále čeká. Vyhlíží je z okna nebo to čekání raději zaspává u mě pod stolem.


Vtipy na úterý

26. února 2013 v 14:52 Vtipy

Před obchodem je hrozná fronta, všichni netrpělivě čekají, až otevřou. Najednou přihopká králík, všechny předběhne a hrne se ke dveřím. Jak to vidí medvěd, rozčílí se, popadne ho za uši a vyhodí až na konec fronty.
Za chvílí vidí králíka znovu, jak se snaží dostat dopředu. Zase ho vyhodí na konec fronty.
Po třetí, když se králík blíží ke dveřím obchodu, bručí si pro sebe: "Já snad dneska neotevřu!"


Venkovský lékař se vrátil z honu. "Jak jsi dopadl?" ptá se manželka.
"Dva zajíci a čtyři noví pacienti!"


"Dobrý den, paní Nováková, tady vám nesu toho vašeho kanárka." "Ale Pepíčku to není můj kanárek, to je tvoje kočka." "Já vím, váš kanárek je uvnitř."


Přijde strážník za velitelem a říká: "Pane veliteli, tady v tomhle hlášení máte chybu. Máte tu napsáno fčela."
Velitel se podívá: "No, máte pravdu, má tam být fčera."


Jede blondýna autem po dálnici a zastaví ji policistka - také blondýnka. "Paní řidičko, prosím vaše doklady."
Blondýnka je trochu vystresovaná, sáhne do kabelky a omylem podá policistce místo řidičáku zrcátko. Policajtka se do něj koukne a povídá: "Jé, to jste měla říct rovnou, že jste taky policistka. Můžete jet."


Jede žena taxíkem, ale taxikář jede jako prase. V tom hustém provozu jde skutečně o život. Žena už to nemůže vůbec vydržet a tak povídá: "Prosím vás, mohl byste dávat trochu pozor? Mám doma sedm dětí!"
Taxikář na to: "Tak vy máte doma sedm dětí a MNĚ budete říkat, abych si dával pozor!"


Povídá novomanžel kamarádovi: "Řeknu ti, ta moje tchyně, ta by stála za hřích..."
"To je tak hezká?"
"Počkej, to jsi mě špatně pochopil. Já nemyslel 'NESESMILNÍŠ'... já myslel 'NEZABIJEŠ'...


"Ahoj Mařenko, dlouho jsem tě neviděla, jak se máš, co rodina?"
"Ále, celkem to jde, dcerka se vdala moc dobře. Ten její hodně vydělává, takže holka je doma, ráno nemusí vstávat, pak sedí u holiče, pak se sejde s kamarádkami na kafe a dortík, večer s mužem na večeři do restaurantu. No zkrátka super. No a co syn?"
"Ten neměl takové štěstí. Furt v práci. Vzal si mrchu, která se jen válí, vysedává u holiče, kafrá s kamarádkama po kavárnách a ani večeři mu neudělá, takže jí jen po hospodách."


On a ona v posteli: "Opravdu mě miluješ?" - "Samozřejmě, Karle!" - "Ale já jsem Milan!" - "Můj bože, promiň! Vidíš, jak jsem zapomětlivá? Myslela jsem si, že dnes je středa...!"


"Proč jste byl vlastně ve vězení?"
"Jel jsem příliš pomalu."
"Snad příliš rychle, ne?"
"Ne, ne, pomalu. To auto totiž nebylo moje."


Baví se dva kutilové: "Přestav si, že u mě včera ve tři v noci zvonil soused! Nekecám, ve tři v noci přišel a zazvonil... Jsem se tak lekl, že mi normálně vypadla vrtačka z ruky!"


Blondýna přide do drogerie: "Máte něco proti molům?" - "Naftalínové kuličky." - "Prosím deset."
Druhý den přijde ta samá blondýna a koupí 20 kuliček, třetí den 60.
Prodavačka se ptá: "Na co tolik naftalínu? To máte tolik skříní?" - "Ne. Víte ale jak je těžké takového mola trefit tak malou kuličkou?!"


Valentýnskej:
Přijde mladík do cukrárny a ptá se prodavačky:
"Máte perníkové srdce s nápisem Jsi moje jediná?"
"Ano, máme."
"Tak pětkrát."


Jede blondýna v autě za náklaďákem. Když je na semaforu červená, blondýna vystoupí, jde za řidičem a říká: "Dobrý den, já jsem Zuzana a ztrácíte náklad." Řidič mlčí a jede dál. Na dalším semaforu jde zas blondýna za řidičem a říká: "Dobrý den, já jsem Zuzana a ztrácíte náklad." Naskočí zelená a řidič jede dál. Na třetím semaforu, kde je zase červená blondýna zastaví a jde za řidičem: "Dobrý den, já jsem Zuzana a ztrácíte náklad." Řidič už to nevydrží a říká: "Dobrý den, já jsem Karel. Je zima. Sypu."


Pepíček se ptá maminky: "Táta říkal, že pocházíme z opice, je to pravda?"
"Nevím, Pepíčku, já všechny příbuzné z tátovy strany neznám!"

Můj věrný společník

25. února 2013 v 18:00 Zvířátka

Náš kocourek, když chce mít klid od tahání, vždy někam zaleze. Nejčastěji ke mě pod stůl s počítačem.Nevyrušovalo ho ani moje focení. Dál klidně spal. Vendulka ho hledala na obvyklých místech, ale pod stolem ho neviděla.
Někdy ho donese a kocourek mi zalehne půl stolu včetně myši. To mám rázem po všem.
Dnes odjeli všichni do Chotěboře. Napřed je kocourek hledal. Pak mi chtěl vyskočit na klín, ale zarazila ho klávesnice, tak spadl. Urazil se a šel si lehnout na taburet a čekal. To bylo radosti, když se Vendulka vrátila.Zlatý viklan v Myanmaru

25. února 2013 v 15:41 Cestování

Zlatý viklan zázračně popírá gravitaci. Na

vrcholku skály ho prý drží Buddhův vlas

Ať na něj koukáte z jakéhokoli úhlu, máte pocit, že popírá veškeré fyzikální zákony. Zlatý viklan na hraně skály Kyaiktiyo. Má přes sedm metrů, pagoda na něm zrovna tak a pokrývá ho nemalé množství zlata, které září hlavně při východu a západu slunce. To je také koncentrace buddhistických mnichů, poutníků i běžných turistů v celém areálu vůbec největší z celého dne. Vzniká tu koktejl kultur, který je snad stejně fascinující jako viklan sám.


Zlatý viklan, nebo chcete-li Zlatá skála je jedním ze symbolů Myanmaru. Ohromný skalní blok pokrytý zlatými lístky se podloží dotýká jen nepatrnou částí své plochy, stojí navíc na nakloněné rovině a člověk má nutně pocit, že se každou chvíli musí zřítit na terasu s poutníky pod ním. Viklan ale nespadne.
Proč? Podle věřících, kterých se tu denně scházejí sta a sta, jednoduše proto, že je ve více než sedmimetrové stúpě na vrcholu ukrytý jeden z Buddhových vlasů - a ten prý drží celý kolos v naprosté rovnováze. Ostatně právě Buddhův vlas je jedním z důvodů, proč je toto místo jedním z nejposvátnějších v celé Barmě. Většina turistů sem nicméně primárně vyráží spíše za fascinujícím pohledem na skálu popírající gravitaci než za duchovnem.


Vpravo černý masív "Člunu."

Několikahodinová cesta na vrchol

Cesta pro ně, stejně jako pro poutníky, obvykle začíná ve vesnici Kinpun - a z té je to k viklanu zhruba pět hodin pěší chůze. Někteří se na pochod skutečně vydají po svých - jiní využijí služeb zdejších "dopravců". Po kovové konstrukci člověk vyleze na upravenou korbu nákladního automobilu, bagáž hodí do drátěné klece v zadní části a pak se necelou hodinku kodrcá po klikaté cestě vzhůru, do místa zvaného Yatetaung.
A z něj už ho žádné auto dál neodveze. Většina turistů odsud vyráží na asi hodinovou cestu vzhůru po svých. Menšina pak využívá služeb zdejších nosičů. A ti vám neodnesou jen zavazadla - na nosítkách se totiž může nechat čtveřicí mladíků na vrchol vynést i kterýkoli turista. Cena takové služby se tu odvíjí od toho, kolik vážíte.


Zlatý viklan nasvícený v noci.

Do areálu Zlatého viklanu se vchází branou, kterou hlídají dva lvi, cizinci tu také musejí zaplatit vstupné. Dál na ně pak čeká vydlážděné prostranství (které se, když naplno svítí slunce, mění ve výheň) a na něm obchody, kde člověk může zakoupit ovoce k obětování, svíce, zvonečky a vonné tyčinky, a další menší zlacené chrámy, které na našince mohou působit jako kýč.
V areálu narazíte také na ohromný černý kamenný masív - podle legendy to prý byl člun,který vyzvedl Zlatý viklan ze dna moře, dopravil ho na horu a následně zkameněl.


Zlatý viklan za východu slunce.

Ženám dotyk zakázán!

A pak už je tu samotný viklan. Jenže pozor - přiblížit se k němu a dotknout se ho smí pouze muži - ženám je dovoleno pouze z uctivé vzdálenosti pozorovat a modlit se. Muži mají naopak tu výsadu, že smí na viklan umístit drobounký lísteček zlata.
Viklan je nicméně stejně nejpůsobivější z plošin a teras, které jsou v jeho okolí. A navíc je z nich výhled i na okolní kopce a srázy, které jsou pokryté desítkami dalších drobnějších stúp. Ostatně, výhled na ně má člověk už ve chvíli, kdy stoupá na vrchol k viklanu.
A pokud člověk jen trochu může, měl by si na vrcholu Kyaiktiyo počkat na východ nebo západ slunce. To se vzduchem nese zpěv mnichů a poutníků, vůně tyčinek a kouř ze svíček. Atmosféra, kterou tahle kombinace vykouzlí spolu s měkkými paprsky slunce, které se opírají o Zlatý viklan, je magická.


Autor: Lucie Štěrbová & Tomáš Cikán
Foto: Rebecca Stanek, Hybernator, Yves Picq


Kočičí vtipy

24. února 2013 v 15:17 Vtipy

Pár kočičích vtipů, které jsem našla na internetu.


A ještě dva obrázky, které se mi líbily.Přeji všem hezkou neděli!


Zdroj: internet a www.ulistein.de

Keře s ozdobnými plody

23. února 2013 v 14:07 Příroda

Keře s ozdobnými plody II: jedlé a zdravé

Dřeviny s ozdobnými plody jsou jako šperky, které podzimní zahradě dodají šmrnc. Mnohé slouží pouze pro okrasu. Ale můžete pěstovat i keře, jejichž plody jsou dekorativní, jedlé, chutné i zdravé zároveň!
Zatímco okrasné dřeviny, jež nesou lákavé a půvabné, ale jedovaté plody, nelze pěstovat na zahradě, kde pobíhají malé děti (nebo je nezbytné je dobře ohradit), u dřevin s jedlými plody se nemusíte vůbec ničeho obávat. Přinášejí okrasu i užitek v jednom, což je ideální kombinace. Mnohé u nich jsou nejen jedlé, ale i léčivé. Proč nemít přírodní pohlednou lékárnu na vlastní zahradě?


Pro zdraví i pochutnání

Rakytník obecný (Hippophae rhamnoides) je díky svým zelenošedým listům a zářivě oranžovým plodům dokonalým okrasným keřem až stromkem. Pěstuje se však spíše pro užitkovou hodnotu plodů, které jsou napěchované vitamíny, minerály a dalšími cennými látkami. Mnohé studie prokázaly jejich výjimečný vliv na zdraví a posilování imunity. Nenáročnému rakytníku se daří v lehčích, propustných půdách na slunném místě. Je dvoudomý - abychom se dočkali plodů, je třeba pěstovat keře samičí i samčí rostlinu.
Půvabný okrasný i užitkový stromek je mišpule obecná (Mespilus germania). Na podzim na nízké, deštníkovité korunce dozrávají pěkné, typicky tvarované malvičky. Plody mišpulí mají jednu zvláštnost: chutné jsou až po přemrznutí. Připomínají pak pikantní marmeládu, jsou měkké a voňavé.

I okrasné šípky jsou plné vitamínů

Sadové, keřové růže jsou krásné nejen v době květu, ale i na podzim, kdy se obsypou červenými šípky. Půvabná je i obyčejná planá růže, na zahradě se však lépe uplatní její atraktivnější sestry. Například z růžových květů růže Moyesovy (Rosa moyesii) se na podzim urodí záplava rudých šípků lahvovitého tvaru. Na zahradě by neměly chybět takzvané ovocné, dužnoplodé růže, které se pyšní velkými a chutnými šípky. Například oranžovočervené šípky odolné a nenáročné růže svraskalé (Rosa rugosa), jsou veliké, chutné a bohaté na vitamín C a další prospěšné látky. Mají stejné využití, jako šípky plané růže. Můžeme z nich uvařit dobrou marmeládu - při sběru i zpracování ocením jejich velikost. Posilující a lahodný šípkový čajje z nich rovněž výtečný - stačí je usušit.


Znovuobjevené keře pro pestrou, plodnou zahradu

Červené plody hlohu (Crataegus) na pozadí tmavých listů přímo září. Jsou nejen krásné, ale i léčivé - uklidňují srdce a snižují krevní tlak. Příznivé účinky na zdraví mají plody (hložinky) hlohu obecného (C. oxycantha), i vápnomilného hlohu jednoblizného (C. monogyna) a dalších příbuzných druhů.
Krásné a zdravé plody plné vitamínů, podlouhlé, karmínově červené peckovičky, nabízí dřín (Cornus mas). Jeteplomilný a vyžaduje zásaditou půdu. Šarlatově se zbarvují i plody dřišťálu obecného (Berberis vulgaris). Jsou zdravé a bohaté na vitamín C. Pozor ale na to, že v době nezralosti jsou jedovaté.
Plody hlošiny úzkolité (Eleagnus angustifolia), bělavé, soudečkovité peckovice, jsou sice rovněž dobrým zdrojem vitamínu C, ale mají, na rozdíl od předchozích plodů, nevýraznou chuť.
Tmavomodré malvičky temnoplodce - arónie (Aronia melanocarpa), chutnají ptákům i lidem. Arónie, černá jeřabina, má plody sice trochu natrpklé, ale v době zralosti sladké. Jsou zdravé i léčivé - snižují krevní tlak a pomáhají i při cukrovce.


Hloh obecný.


Mišpule.


Svída.


Autor: Jana Bucharová (Receptář)
Diplom od Milana - české filmy

23. února 2013 v 13:51 Různé

Zase jsem získala u Milana na FB v soutěží určování českých filmů diplom. Doufám, že vás moc mým chlubením neunavuji. Nedávám to sem kvůli chlubení, ale abych věděla po letech, že jsem neměla dutou hlavu. Smějící seBažant stříbrný

22. února 2013 v 15:42 Naše hospodářství

Naši chlapi (manžel, syn a vnuk) se zbláznili do chovatelství okrasných ptáků. Mají různé druhy. Dnes vám představím bažanta stříbrného. Mají ve stejné voliéře ještě diamantového, ale venku byla jen samička. Druh se schovával v boudičce.
Samotná samička.A nyní samička bažanta diamantového.To je pro dnešek z našeho dvorku vše.Najdi kočku! 9

21. února 2013 v 7:52 Piškuntálie

Nejprve vyluštění minulých obrázků:A další dva obrázky k hledání kočky.Hodně štěstí!Foto: FB - Bydlím u své kočky

Nejstarší strom stárne

20. února 2013 v 15:29 Příroda

Americký topol sítinovitý vyhání z kořenů stále nové a nové kmeny. Jeho nadzemní část se tak pořád obnovuje.Kmeny obvykle nežijí déle než 150 let. Kořeny pod zemí mají podstatně delší život. Jejich nejstarší části jsou staré celá tisíciletí. Rekordní stromy mohou mít kořeny staré snad až milion let. Takové topoly mají desetitisíce nadzemních kmenů, zabírají plochu přes 40 hektarů a jejich celková hmotnost se blíží sedmi tisícům tun.
Aspirují tak na několik rekordů - patří k nejstarším a zároveň i největším organismům naší planety. Vědci nyní zjistili, že ani tito topoloví stařešinové nejsou imunní proti stárnutí. V jejich buňkách se hromadí defekty dědičné informace, což se projevuje ztrátou životaschopnosti. Čím je strom starší, tím méně například produkují jeho květy pylu.


Autor: Jaroslav Petr
Foto: fotobanka Shutterstock
Citronovo - česnekový zázrak

18. února 2013 v 18:16 Zdraví

Dostala jsem mailem tento recept:

Doba přípravyDoba přípravy: 30 minut

Suroviny:

5 celých citronů
30 stroužků českého česneku
1 litr vody

Postup

Citróny umyjeme v horké vodě a nakrájíme je na malé kousky.
Česnek oloupeme a nakrájíme na půlky. Všechno dohromady umixujeme na kaši.
Tu nalejeme do vody a necháme projít varem. Hned pak odstavíme. Přecedíme (propasírujeme) přes sítko a nalejeme do láhve. Skladujeme na chladném místě, nejlépe v ledničce.

Poznámka

Užívání:
Pijeme denně 2 cl před jídlem (t. j. 1 malé štamprle). Buď ráno před snídaní nebo před obědem.
Tuto lacinou a neškodnou léčivou kúru by měl člověk zopakovat každý rok.
Zápach česneku není vůbec cítit. Účinek citrónu s česnekem se projeví naplno.
Odstraňuje to vápník a tuk usazený v těle a v cévách. Posiluje srdce, upravuje tlak. Po 3 týdnech pití pocítíte v těle příjemné omlazení.
Zvápenatění a vedlejší příznaky jako je zhoršený zrak nebo sluchové potíže se postupne zmenšují a odcházejí. Po 3 týdnech užívání by měl človek kúru na 8 dní přerušit a potom zase 3 týdny pokračovat. Potom se dostaví pronikavý úspěch.
Člověk může zase dobře spát a nemusí v noci běhat na záchod. Vápnik se rozpustil.
Užívá sa tako jako prevence proti rakovině štítné žlázy. Výsledky jsou vynikající. A jedna paní se vyhla operaci srdce, protože tuk a vápník v cévách se po kúře rozpustil. Lék se také osvědčil při vypadávaní zubů-paradentóze.
AutorAutor: Dooga

Pár vtipů o kočkách

18. února 2013 v 7:48 Vtipy


A jedna pěkná kočička nakonec.
Zdroj: internet a www.ulistein.de


Najdi kočku! 8

17. února 2013 v 11:43 Piškuntálie

Nejprve rozluštění z minule.Je neděle, tak si budeme zase hrát. Smějící sePřeji hodně zdaru v hledání a příjemně prožitou neděli!Foto: FB - Bydlím u své kočky

Diplom od Milana 1

17. února 2013 v 11:39 Různé


Další diplom do sbírky. Tentokrát jsme měli určovat letopočty.


Vzpomínky

16. února 2013 v 18:00 Rodina

Nedávno jsem si koupila skener na digitalizování fotek z kinofilmu. Jednou odpoledne za asistence vnuka Martina jsem se pustila do zkoušky. Jde o fotky mých dětí z roku 1975 a 1976. Už je nedokáži zpětně přesně určit. Ještě, prosím, omluvte kvalitu fotek. Film je už značně opotřebovaný. Také je někdy špatně foceno starým foťákem. Budu ve skenování dále pokračovat, protože jsem fotky nalepila každému dítěti do alba a předala jim je. Nyní nemám žádnou fotku.


Zde jsou všichni pohromadě. Nejstarší je Martin, pak je Naďa a nakonec Petr.Takhle se Petr vždycky vymódil a tahal mi pouzdro od foťáku.


Na procházce v lese. Naďa měla zlomenou klíční kost.


Na procházce za vsí.
Jediná chvíle, kdy to naše "šídlo" bylo chvíli v klidu.


Protože jinak si přistavil pod nohy náklaďák a rozvěcel a zhasínal.


V létě za bytovkou.


Všechno, co jezdilo, bylo jeho láskou. Běhal za traktory a zdravil řidiče.


Australské jezero s růžovou vodou

16. února 2013 v 7:32 Příroda

Přírodní kuriozita - australské jezero s růžovou vodou

Mělké slané jezero Hillier (Lake Hillier) je kvůli své růžové vodě velkou turistickou atrakcí. Najdete ho ostrově Middle Island v soustroví Recherche v západní Austrálii. Jezero leží v hustě zalesněné oblasti, je dlouhé asi 600 m a lemuje ho pás bílé soli.
Už v roce 1950 se vědci pokusili zjistit důvod jeho růžového zbarvení. Domnívali se, že se v jezeře žije řasa Dunaliella salina, která ve slané vodě produkuje červené barvivo, jež zbarvilo dorůžova i jezero ležící u nedalekého města Esperance. K jejich velkému překvapení ale ve vzorcích jezerní vody nebyly nalezeny žádné stopy po řasách. Barva se navíc nemění ani poté, když vodu z jezera odeberete do nádoby a necháte ji odstát. Za více než půlstoletí usilovné vědecké práce jsou odborníci vlastně na začátku a důvod růžového zbarvení zůstává stále záhadou.
První zpráva o "růžovém jezeře" pochází z roku 1802. Během cesty do Sydney ho zde objevil britský hydrograf a mořeplavec Matthew Flinders.

Zdroj: paranormal-news
Největší motýl na světě

14. února 2013 v 10:24 Zvířátka

Attacus atlas je velký motýl z čeledi saturniidae, který se vyskytuje v tropických a subtropických pralesích Jihovýchodní Asie.


Z pohledu celkové plochy rozpětí křídel 400 mm čtverečních, je považován za největšího motýla na světě. Rozpětím křídel od 25-30 cm patří také mezi největší motýly. Samičky jsou o poznání větší a těžší než samečci.
Říká se, že motýl dostal své jméno po bohu Atlasovi z řecké mytologie, nebo kresbě na jeho křídlech, která připomíná mapu. V Hong Kongu jej zase pojmenovali "motýl s hadí hlavou", podle zakončení předních křídel, jejichž špička připomíná hadí hlavu.
V Indii jsou tito motýli chováni pro své hedvábné vlákno, ale jejich produkce je v porovnání s příbuzným Bourcem morušovým zanedbatelná. Hedvábí motýla Attacus atlas je vylučováno housenkou jako přerušované vlákno, které má hnědou barvu a je podobné vlně. Vlákno má vyšší životnost a je známo jako fagara.

Popis
Poštovní známka s motýlem A.atlas

Na křídlech motýla A. atlas převažují jsou žlutohnědé až můry kaštanové barvy s trojúhelníkovitými průsvitnými "oky" na obou předních i zadních křídlech. Jaký mají tato oka význam není jasné, ale předpokládá se, že slouží k zastrašení přirozených nepřátel. Jejich těla jsou chlupatá a neúměrně malá ve srovnání s jejich křídly. Vzory a zbarvení se mezi jednotlivými poddruhy liší. Sameček se od samiček odlišuje menší velikostí, zúženými křídly, a většími a huňatějšími tykadly.
Samci ani samice nemají úplně vyvinuté ústrojí k přijímání potravy a proto po 1-2 týdenním životě imaga přežívají pouze z tukových zásob, které si vytvořili ještě jako housenky.


Motýl vyfocený v Himalájích. Foto Sandesh Kaduri.

Zdroj: Wikipedie
Foto: Wikipedie