****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Duben 2013

Magnolie a ostatní ze zahrádky

30. dubna 2013 v 15:01 Zahrádka

Dnes chvílemi svítí sluníčko, tak jsem šla na zahrádku vyfotit rozvité tulipány a mou lásku - magnolii. Přitom jsem cvakla ještě pár drobností a sousedovic krásně rozkvetlou třešeň a višničku. Ta je obalená.Broskvička nám v zimě hodně pomrzla, má jen dva kvítky. Ale jinak se má k světu. Tak snad příští rok.


To je pro dnešek vše.

Přeji vám krásný 1. máj!


Dnešní odpoledne

29. dubna 2013 v 19:21 U nás

Odpoledne jsem se vypravila na kontrolu ke své lékařce v Chotěboři. Tam jsem jela autobusem. Na náměstí mě vyzvedl zeť, protože pí. doktorka má ordinaci na okraji města. Tam bych asi nedošla. Pak mě zeť odvezl až domů, protože autobus mi ujel a další jel až v podvečer. Co bych tam celé odpoledne dělala, když se mi špatně chodí. Obhlížet obchody mě nebaví.


Ordinace pí. doktorky je v prvním patře. Na veterinární klinice by si se mnou nevěděli rady. Smějící se


Z této strany je vchod.


Tento jezevčík mi dost nadával, když jsem fotila budovu. Nakonec zjistil, že mu ode mne nebezpečí nehrozí, že mu nepolezu do "zelí", tak jen přihlížel.


Svérázný plot už znáte ze zimních fotek. Zřejmě budování nového ještě není na pořadu dne.


Nezbytné zařízení u každé novostavby - kadibudka.

To je pro dnešek vše. Nikde jinde jsem se nepohybovala, tak nebylo co fotit. Kolem domů je stavební materiál a hromady hlíny. Zahrádky ještě nejsou upravené. Ono toho na Vysočině zase tolik nekvete. Viděli jsme jen krásně rozkvetlé forsýtie.Další hedvábničky

27. dubna 2013 v 12:06 Naše hospodářství

Ještě vám dnes ukážu další várku hedvábniček. Pípají a veselé pobíhají v bedně na chodbě. Až povyrostou, půjdou do větší bedny do sklepa a pak na naše hospodářství.
Jen omluvte kvalitu fotek. Nějak mi nefungoval blesk. Jen u jedné fotky.
Drobnosti ze zahrádky

27. dubna 2013 v 11:57 Zahrádka

Šla jsem honem vyfotit rozkvétající magnolii než začne pršet. Jenže jsem v tom fofru zapomněla vyfotit květ zblízka. Ale znáte ho z jiných blogů, tak mi to určitě prominete. Moc toho nekvete. Červené tulipány se teprve chystají. Kvete mi jen jeden žlutý.
Skalku jsem zlikvidovala už na podzim, protože na to fyzicky nestačím. Nyní na jaře se přesazovaly jen cibuloviny, které na skalce zůstaly. K mému velkému údivu přežil řádění i hlaváček. To mi udělalo velkou radost. Snad přežije i přesazení.
A nyní pár obrázků.
Bergénie se zatím chystá ke kvetení.Květ mahonie.


Vedle se také chystá ke kvetení mandloň.


Za domem kvete forsýtie.

A jediná skalnička, která je vsazená v korytě - tařička.


To je ze zahrádky všechno.

Vějíře

24. dubna 2013 v 21:22 U nás

V Městské knihovně v Chotěboři je výstava vějířů. Již jsem jí navštívila, ale tehdy jsem nic nevyfotila, protože se mi vybily baterky. Dnes jsem to napravila, jak jsem slíbila. Jen fotografie se mi nelíbí. Jsou takové zelené. Jestli to bylo osvětlením, nevím. Možná nekvalitní foťák nebo fotografka.
Text ze stránek MK:
Zajímavou výstavu vějířů paní Pavlíny Markové najdete v podkroví MK.
První zmínky o vějířích pocházejí z Babylónie, Sýrie, Indie, Egypta a Ameriky. První využití našly vějíře při rozdmýchávání ohně, při odstraňování plev od zrna, odhánění hmyzu nebo k ochlazení a ochraně před sluncem. Málo známou skutečností zůstává použití vějířů jako zbraní. K tomu byla zapotřebí určitá úprava samotného vějíře. Podobně jako vznikla květomluva, tak se postupem času dokonce utvořila tzv. vějířová mluva, kterou dámy mohly něco naznačit svému nápadníkovi. Například přiložením složeného vějíře na ústa dávaly najevo svou touhu po políbení, pokud měly složený vějíř položený na levé ruce, znamenalo to, že by si rády zatančily, zatímco v případě vějíře položeného na ruce pravé bylo předem jasné, že o tanec nemají zájem. Rychlé zavírání a otevírání vějíře značilo nervozitu oné dámy.


Tento je focený s bleskem, světlo se odráželo ve skle, tak jsem blesk vypnula. Přesto se na některých snímcích zrcadlí okolí.Součástí výstavy byly i vyšívané kapesníčky, kabelky, klobouky, panenky i zlaté střevíčky.

Všechny vějíře jsou k vidění v Galerii - zde.
Výstava se mi moc líbila. Líbilo by se mi žít v době, kdy se vějíře běžně používaly. Tehdy byla móda víc ženská.
Přečetla jsem 2

23. dubna 2013 v 15:09 Moje četba

V noci jsem dočetla další knihu Hany Whitton - Zimní královna.

Krásná, bystrá, vzdělaná a ohnivá Alžběta Stuartovna, jediná dcera krále Jakuba I., hrála již od útlého věku stěžejní roli v diplomatické hře svých rodičů, kteří ji chtěli výhodně provdat, aby tak zajistili britskému impériu ještě výhodnější mocenské postavení. Volba padla na Fridricha Falckého, kterému bude zanedlouho nabídnuta česká koruna.
(Popis distributora).
Kniha pojednává o mládí Alžběty Stuartovny. Ale jen velmi krátce. Hlavní děj se rozvíjí jejím sňatkem s Fridrichem Falckým, jejich životem v Heidelbergu; a hlavně příjezdem do Čech a korunovací Fridricha za českého krále a Alžběty za českou královnu. Popisuje jejich život v Čechách, Fridrichovu neschopnost vládnout a následný útěk po bitvě na Bílé Hoře z Čech.
To je ve zkratce děj. Nechci více prozrazovat, abych vám nekazila požitek z případné četby. Mě se kniha líbila, přečetla jsem jí takřka jedním dechem. Kdo má rád knihy H. Whitton, ať si jí přečte. Mě se tato autorka moc líbí. Hlavně se něco vždy dovím a donutí mě to k tomu, že si vyhledám podrobnosti na internetu.Najdi kočku! 20

22. dubna 2013 v 14:46 PiškuntálieTady je rozluštění! Dám vám další dva obrázky, protože venku prší, tak je na hledání čas.Hodně zdaru v hledání. Dnes je to lehké.Foto: FB - Bydlím u své kočky

Den Země

22. dubna 2013 v 13:44 | Wikipedie |  Příroda

Den Země je den věnovaný Zemi, který se každoročně koná 22. dubna. Tento svátek je ovlivněn původními dny Země, které se konaly při oslavách jarní rovnodennosti, 21. března, a oslavovaly příchod jara.
V moderním pojetí jde o ekologicky motivovaný svátek, upozorňující lidi na dopady ničení životního prostředí, a rozvíjející diskuzi o možných cestách řešení. V poslední době byla několikrát vyslovena myšlenka, že by svátek bylo lépe posunout na letní slunovrat, protože by hezké počasí přilákalo více lidí. Nezdá se však pravděpodobné, že by se našla vůle měnit již zavedené datum.
První Den Země byl slaven v San Franciscu. Tato oslava byla pravděpodobně zamýšlena nejen jako ekologicky zaměřený svátek, ale i jako levicově orientovaný happening bojovníků proti válce ve Vietnamu. Kampaň s tímto svátkem spojená si kladla za cíl přenést otázku ekologie do politických kruhů. Cílem bylo zvýšit energetickou účinnost, recyklovat odpadky a hledat obnovitelné zdroje energie.Text: Wikipedie
Foto: internet

Najdi kočku! 19

20. dubna 2013 v 14:45 Piškuntálie

Rozluštění minulého hledání.Doufám, že jste všichni našli. a další dva obrázky.


Najdi psa!


Hodně zdaru!Foto: FB - Bydlím u své kočky

První fialky

19. dubna 2013 v 15:00 ZahrádkaRychlené prvosenky

15. dubna 2013 v 12:48 Zahrádka


Rychlené prvosenky: Jak prodloužit dobu květu a přesazovat na zahradu?

Primulky jsou vděčné jarní květiny, vyšlechtěné v mnoha zářivých barvách. Rychlené ze skleníků nejsou drahé, přesto by byla škoda je vyhodit a nezkrášlit s nimi zahradu po další jara.
V přírodě a na zahradách začínají nakvétat podle počasí během března až dubna, v obchodech bývají v prodeji rychlené primulky i dříve. Bohužel po odkvětu většinou skončí v popelnici, přitom je na jaře můžeme přesadit do zahrady či do květináčů a mohou nám dělat radost i několik let.

Prvosenky ze skleníků

Rychlení prvosenek probíhá ve sklenících s přesně regulovanou teplotou, intenzitou a dobou světla i výživou rostlin a umožňuje produkovat kvetoucí rostliny i mimo přirozenou dobu kvetení.Jak se těšit z květů rychlených primulek co nejdéle?

Pokud je koupíme čerstvě nakvetlé, vydrží v dobrých podmínkách (světlé místo s teplotami 15-20 °C) kvést asi 3-5 týdnů. Vyšší teploty dobu kvetení zkracují až na několik dnů a nízká intenzita světla negativně působí na celkový stav rostlin (blednou a vysilují se). Zeminu bychom měli udržovat stále mírně vlhkou - při nedostatku vody rychle vadnou listy i květy, pokud ovšem květináčky trvale stojí v misce s vodou, zahnívají kořeny.

Výsadba na zahradu

Když doma petrklíče odkvetou, můžeme je za příznivého počasí (při teplotě minimálně 10 °C) vysadit na zahradu na polostinné až slunné místo. Pokud jsou rychlené rostliny dostatečně silné, zdravé a pěstované za dobrých podmínek, mohou nasazovat poupata ještě i v době, kdy je vysazujeme ven, takže pokvetou i na novém stanovišti. V době květu rostliny pravidelně každých 14 dní hnojíme.


Substrát je vhodné vyměnit

Primulky bývají často zasazené do tzv. rašelinových množárenských substrátů. Jejich výhodou je, že se s nimi v zahradnických závodech snadno pracuje a za ideálních pěstebních podmínek v nich rostliny po určitou dobu velice dobře prosperují. Z hlediska dlouhodobého pěstování však takový substrát vhodný není, protože je velice chudý na živiny a častým hnojením se rychle zasoluje a tím znehodnocuje. Problémy bývají i s udržením správné vlhkosti - při přelití tyto substráty dlouho drží vodu a snadno se "rozbahní", a naopak po přeschnutí vodu špatně nasávají. Pokud tedy chceme, aby primulky kvetly delší dobu, musíme je přesadit.
  • Substrát pro výsadbu do nádob i na zahradu by měl být výživný a propustný (např. směs zahradního kompostu, písku a rašeliny v poměru 3:2:1).
  • Při sázení je dobré většinu původního rašelinového substrátu z kořenového balu opatrně oklepat a kořeny rozvolnit.


Nový substrát s výrazně jiným "vodním režimem" by totiž prosychal jinak než původní substrát. Rostlina by pak snadno mohla uhnít nebo naopak zaschnout a také prorůstání kořenů do substrátu s celkově jinou strukturou by byla mnohem pomalejší než ve vyrovnaném prostředí.

Nechejme se překvapit

I když dodržíme všechny zásady pěstování a o přesazené rostliny se správně postaráme, nebudeme mít nikdy jistotu, že přežijí zimu nebo že příští rok vykvetou opět stejným květem. Rychlené primulky jsou často až několikanásobní kříženci, vytvoření pro co nejrozmanitější barvy, tvary i velikosti květů, a jejich "rodokmenu" se těžko dopátráme. Mohou tak mezi nimi být jak rostliny, které si své vlastnosti udrží po několik let, tak choulostiví jedinci, kteří zimu nepřežijí nebo po jednom či dvou letech zplaní a barvu květů zcela změní.

Autor: Martin Zoun (Receptář)
Moje amarylis

14. dubna 2013 v 16:03 Pokojové květiny

V březnu se objevilo v úžlabí listů poupě mojí červené amarylis. Listy vyhnala i bílá, ale poupě zase nikde.


11. dubna se objevily dva květy.


13. dubna se začaly rozvíjet.


A takto vypadají dnes. Mám z nich ohromnou radost.Ještě pohled do květů.


Výstava vějířů

11. dubna 2013 v 16:25 Zajímavosti

Na včerejší odpoledne jsem byla objednaná ke své kadeřnici. Můj vlasový porost už nutně potřeboval zásah nůžkami.
Když mě kadeřnice v mezích možností zkrášlila, rozhodla jsem se absolvovat nějaké nákupy.
Cestou kolem městské knihovny jsem viděla plakát, že se tam koná výstava vějířů. Tomu jsem nemohla odolat. Pracně jsem se o berli vydrápala do druhého patra. Náhodou jsem zastihla paní knihovnici, od které jsem se dozvěděla, že výstava bude teprve zítra zahájena. Ale když už jsem se vyšplhala nahoru, že mě nechá vějíře prohlédnou a vyfotit. Rozsvítila mi, abych na vše dobře viděla. Zašla jsem k první vitríně a udělala první fotku. Pak mi můj digitálek slavnostně oznámil, že je vybitá baterie. To jsem se dost naštvala. Taková štrapáce a houby z toho. Náhradní baterie jsem samozřejmě neměla.
Tak jsem zdvořile poděkovala paní knihovnici a šla dolů. V pondělí mě čeká výstup do druhého patra znovu. Přece si tak krásnou výstavu nenechám ujít.
Tak se zatím musíte spokojit s jedinou fotkou. Vějíř je dost špatně vidět, protože je to foceno přes sklo a ještě nějaký průsvitný obal.


Jednotlivá žebra jsou z perleti.

P.S. Asi jsem včera trumfla Otavínku v ušlých krocích. Zapomněla jsem je počítat. Ale podle toho, jak mě dnes bolí nohy, jich bylo hodně. Smějící se


Přečetla jsem

8. dubna 2013 v 12:47 Moje četba

Včera jsem dočetla knížku Ludmily Vaňkové - Žena pro třetího krále. Nemusím zdůrazňovat, že se mi dobře četla.
Pojednává o královně Richenze, známé spíše jako Eliška-Rejčka. V patnácti letech byla provdána za českého a polského krále Václava II. Jeho náhlá smrt jí způsobila nejen hluboký zármutek, ale vystavila jí nepřátelství Přemysloven (Anny a Elišky; dcer z prvního Václavova manželství). Před nepřízní manželovy rodiny se po zavraždění mladého krále Václava III. zachránila dalším sňatkem s králem Rudolfem Habsburským. Toto manželství však netrvalo dlouho.
Rozpoutal se boj o přemyslovský trůn a Richenzu mohl zachránit jen útěk s milencem habsburského rodu. Uchýlila se do jednoho ze svých věnných měst. Vzepřela se tak očekávání, že vstoupí do kláštera. Po zbytek života ji ochraňoval a miloval první muž království
pan Jindřich z Lipé.


Tomu, kdo má rád historické romány, mohu knihu jen doporučit.


Hedvábničky

8. dubna 2013 v 2:18 Naše hospodářství

Musím vám ukázat, jak povyrostla od 31. března kuřátka hedvábniček. Střídají doby, kdy čile pobíhají po bedně a zobou kuřecí krmnou směs a kdy spí stulené jedno k druhému. To se mi nepodaří vyfotit, protože, jak nadzvedneme víko bedny, hned se probudí a utečou do jednoho rohu.


Fotka je z této soboty. Když se krmí, krásně u toho pípají. Kdo ví, co si vypravují?


Diplom od Jarušky

6. dubna 2013 v 18:48 Různé

Jaruška - Tichá pošta uspořádala na svém blogu soutěž - zde. Celkem nebyl problém uhodnout pohádkové kostýmy. Jen osmička mě potrápila. Přesto jsem si vysloužila diplom.


Jarušce moc děkuji za krásný diplom a ostatním spolusoutěžícím gratuluji. Usmívající se


Najdi kočku! 18

6. dubna 2013 v 15:26 Piškuntálie

Rozluštění z předešlého hledání.Zde jste kočky našli skoro všichni. A nyní dva další obrázky.Přeji ostrý zrak!Foto: FB - Bydlím u své kočky

Crater Lake v Oregonu

5. dubna 2013 v 7:08 Cestování

Crater Lake National Park je americký národní park a nachází se ve státě Oregon. Byl založen v roce 1902 a je pátým nejstarším národním parkem v USA a jediný ve státě Oregon. Park zahrnuje kalderu Crater Lake, pozůstatky zničené sopky, vyhaslé sopky a lesy.
Jezero je v nejhlubším místě 592 metrů hluboké. Je nejhlubší ve Spojených státech, druhé nejhlubší v Severní Americe a deváté nejhlubší na světě. Vzniklo při vulkanické činnosti propadem Mont Mazama. Má téměr symetrický tvar (kruh). Jeho voda má zářivě modrý odstín a je doplňována pouze ze sněhových nebo dešťových srážek.


Text a foto: Wikipedie a internet


Najdi kočku! 17

4. dubna 2013 v 19:12 Piškuntálie

Rozluštění z 25. března.Dobrým směrem se ubíraly myšlenky těch, co si všimli satelitu. Na téhle barabizně je instalován satelit a ten zrovna zachytil známý pořad Anamal Planet Má pekelná kočka a nebo jiný pořad o kočkách, třeba Toma a Jerryho, že Misha Straus?
Byl to chyták!

Další dva obrázky.Přeji vám úspěch!Foto: FB - Bydlím u své kočky

Co to je?

4. dubna 2013 v 14:56 Piškuntálie

Uhodnete co to je za předmět a k čemu slouží?
Hodně zdaru v hádání!


Aktualizace 5.4.2013: Rozluštění hádanky je, že se jedná o odstraňovač chloupků v nose.