****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Červenec 2013

Najdi kočku! 30

31. července 2013 v 13:25 Piškuntálie

Rozluštění z 17. července 2013:Kočky jste objevili celkem rychle. A nyní další dva obrázky:Přeji bystré oko! Dnes je to lehké. Smějící seFoto: FB - Bydlím u své kočky

Diplom od Milušky

31. července 2013 v 11:42 Různé

Miluška dala na svůj blog hádanku. Upravila dvě fotky a my jsme měli hádat, co na fotce původně bylo. Mě se podařilo uhodnout jednu fotku. Za to jsem získala diplom. Byly i takové skvělé hadačky, které uhodly obě fotky - např. Máří Kosáček - Maruška. Srdečně ji gratuluji k 1. místu.


Milušce moc děkuji za diplom a zábavnou soutěž. Usmívající se


Co umí okurky

30. července 2013 v 13:23 Zdraví

Okurky se nehodí jen k zavařování. Už naše babičky z nich vyráběly pleťové masky. Málokdo ale ví že hojí spáleniny, pomáhají při bolestech a ani ty nejméně chutné, hořké okurky bychom neměli vyhazovat. Působí prý totiž proti nádorům.

1. Hojí spáleniny

Spálilo vás sluníčko? Pokud nemáte nic jiného po ruce, nakrájejte okurku a přiložte na bolavá místa. Skvěle je ochladí.

2. Pomáhají při bolestech

Bolí vás hlava nebo pálí oči? Pak si zkuste přiložit na čelo nebo na oční víčka kolečka okurek.

3. Zabíjejí bakterie ve střevech

Okurky obsahují enzym erepsin, který štěpí bílkoviny a zabíjí bakterie a parazitující červy. A k tomu ještě navíc umí čistit střeva.

4. Prospívají pleti

Vitamin E, který je také obsažený v okurkách, chrání buňky před volnými radikály.

5. Jsou skvělé při hubnutí

Jejich využití v nízkokalorických odtučňovacích dietách podporuje kyselina tartronová, která zabraňuje přeměně škrobů v organismu na tuky.

6. Zbavují tělo zplodin

Vysoký obsah vody a vhodný poměr draslíku a sodíku způsobuje, že okurky dokážou pročistit ledviny a orgány, které odvádějí moč z těla.

7. Pomáhají při dně

Tím, že mají odvodňovací účinky, vyplavují okurky škodlivé látky z tkání. Proto se okurky doporučují i lidem trpícím dnou. Navíc mají dobrý vliv i na krevní tlak.

8. Zdravá slupka

Slupka obsahuje antioxidanty a protein peroxidázu, který nejen působí jako anti oxidant, ale zlepšuje stav nemocných cukrovkou a omezuje nebezpečí srdečních chorob. Ale pozor! Před jídlem musíte okurku důkladně omýt ve studené vodě.

9. Působí protinádorově

Hořké látky, které nám v okurkách nechutnají, údajně působí na růst nádorů. Kromě toho podobně působí i kukurbitacin typu C, který má navíc i protizánětlivé účinky.

10. Semínka plná vlákniny

Důležitá pro lidské tělo jsou i okurková semínka. Obsahují totiž důležitou vlákninu a mají dobrý účinek na střeva.

11. Rychle zasytí

Při konzumaci okurek se brzy dostavuje pocit sytosti, což pomáhá při odtučňovacích dietách.

Tip: Jak rychle zhubnout
Stačí jednou denně vynechat svačinu a místo toho sníst samotnou okurku. Když pak ještě zařadíte občas do jídelníčku nízkotučný tvaroh s nastrouhanou okurkou a trochou soli, budete už za pár dnů určitě o kilogram lehčí.
Okurky, jako obecně každá zelenina, mají nízký obsah kalorií a přitom zasytí.

Levná kosmetika z vlastních zdrojů

Maska z okurek
Budete potřebovat: 1 bílek, 1 salátovou okurku
Postup: Z bílku ušlehejte tuhý sníh a poté do něj vmíchejte dvě lžíce rozmixované okurky. Pokud je okurka hodně vodnatá, přebytečnou vodu sceďte. Naneste na pleť a nechte dvacet minut působit. Poté smyjte vlažnou vodou.

Účinek: čistí porézní pleť, vyhlazuje vrásky a omlazuje ochablou pokožku


Čisticí tonikum
Budete potřebovat: 1 menší okurku 1 kysanou smetanu
Postup: Odkrojte dva plátky okurky, zbytek nastrouhejte do kysané smetany. Takto vytvořenou pleťovou vodou očistěte obličej. Následně si dejte dva čerstvé plátky na oči. Patnáct minut odpočívejte. Pak obličej opláchněte.

Účinek: osvěží pleť, stáhne póry a zklidní oteklé oči

Míchané nápoje

Zdravý koktejl
Budete potřebovat: čerstvou mátu, šťávu z jednoho citronu, cukr, celer, mletý černý pepř, 1 salátovou okurku, sůl
Postup: Celer nastrouhejte a čerstvou mátu nasekejte. Oloupejte okurky a rozpulte. Z okurek odstraňte měkkou dužinu se semínky. Poté okurky nakrájejte na kousky a rozmixujte. Z citronu vymačkejte šťávu. Okurky smíchejte s citronovou šťávou, osolte, opepřete a dle chuti oslaďte a dochuťte celerem. Hotový koktejl dejte vychladit.
Nakonec ozdobte snítkou máty a podávejte.

Okurkový gin
Budete potřebovat: 1 dl ginu, 2 dl toniku, 6 - 8 kostek ledu, 2 - 3 lžičky salátové okurky
Postup: Okurku nakrájejte na drobné kostičky a ty dejte do sklenice. Přidejte led, gin a tonik. Napichovátkem jezte nasáklou okurku a pak pomalu popíjejte.

Zdroj: Blesk pro ženy


Velmi stará borovice

29. července 2013 v 11:02 Příroda

Methuselah, je 4841 let stará borovice.Je to nejstarší známý non-klonální organismus na Zemi.
Nachází se v Bílých horách Kalifornie, přesná poloha je tajemství s cílem chránit ji před veřejností.


Wikipedie uvádí, že borovice je stará 4844 let. Dokonce byla objevena starší borovice (5063 let) v pralese Bristlecone Pine v Bílých horách v Kalifornii.

Foto: internet


Čína - kruháč pro pěší

28. července 2013 v 16:52 Architektura

V Číně ve městě Lujiazui byl vybudován kruháč pro pěší. Kruhový objezd pro auta neskýtá mnoho bezpečí pro pěší. Přecházení lidí by způsobovalo dopravní problémy. Proto byl nad kruhovým objezdem vybudovám kruháč pro pěší. Chodci jsou v bezpečí. A navíc se kruháč stal turistickou atrakcí města.


Foto: došlo mailem


Střípky ze zahrádky 2

28. července 2013 v 10:31 Zahrádka

Na zahrádce mi toho už moc nekvete. Radost mi udělala wistárie, která letos hodně pomrzla. Myslela jsem, že už se nevzpamatuje. Objevilo se i pár květů.
Juka má své nejlepší dny za sebou. Letos se vyznamenala, kvetla na osmi stvolech.Hortenzie konečně plně kvete. Má však bohužel jen jeden květ.

Přeji vám hezkou neděli! Usmívající se


Žertovné obrázky a vtipy

26. července 2013 v 10:41 Vtipy

Nemám žádný námět na článek. Mám jiné starosti a blog zanedbávám. Navíc mi to v tomhle hicu vůbec nemyslí. Už by ta vedra mohla přestat. Stačily by normální letní teploty. Je hrozné sucho, u nás včera ani nekáplo.
Tak alespoň pár hezkých obrázků pro zlepšení nálady.Nejsem velká parádnice, ale takovou róbu bych brala. Smějící seStarý, dobrý Renčín.


Smějící se

Přeji vám, aby vás obrázky pobavily a vy jste měli hezké letní dny! Usmívající seZdroj: internet

Úplněk a náměstí

23. července 2013 v 16:56 U nás

Včera večer se mi líbil vycházející měsíc, který je v úplňku. Snažila jsem se ho co nejvíce přiblížit, ale lépe to můj digitál neumí. Speciální objektiv nevlastním. Líbily se mi spíš barvy než detaily.


Dnes ráno jsem jela k zubaři. Moc se mi nechtělo. Jednak ráno déle spím a pak mě děsilo vedro. Nedělá mi dobře na průdušky.
Když mi p. doktor zaplomboval zub, šla jsem si koupit ovoce a zmoženě se usadila na lavičku do stínu. Vlastně jsem udělala dobře, protože než bych měla nový termín, byl by kaz větší.
Tak jsem cvakla dva snímky ospalého parku na náměstí. Moc lidí ve městě nebylo a kdo mohl, ukrýval se ve stínu.
Park je kolem dokola osázen krásnými trvalkami, ale neměla jsem sílu je obcházet a fotit. Mohu vám říct, že je tam krásně. V kašně funguje vodotrysk. Je to příjemné osvěžení - pohled na vodu.Mějte se hezky a užívejte léta!


Boží muka

22. července 2013 v 10:13 U nás

Až nyní, když jezdíme za manželem do nemocnice, jsem si všimla Božích muk. Když tam jezdím na kontrolu, obyčejně kolem nich nejdu, proto jsem si jich dříve nevšimla.
Jsem ráda, že byla zakomponována do parku, který nemocnici obklopuje a nebyla při výstavbě zničena. Jsou jen taková prostá, ale mě se líbí.
Juka

21. července 2013 v 13:21 Zahrádka

Slíbila jsem vám, že vyfotím juku, až bude v plném květu. Ještě maličko jí zbývá, ale velký rozdíl to nebude. Letos se vytáhla, má osm stvolů. To zatím nikdy neměla. Nic jsem s ní nedělala. Dá se říct, že jí zanedbávám. Jen jí v duchu chválím. Smějící seTady jsem se pokusila vyfotit nějakého pidižlíka. Ale schovával se přede mnou a asi hlavně sluncem do stínu. Na hořejší fotce je vidět úplně nahoře.


Chystá se kvést oměj šalamounek.


Květ netřesku. Snažila jsem se si nestínit. No, nepodařilo se. Smějící se
To je pro dnešek vše.
Přeji vám krásné letní dny!


Posvátné jezero

19. července 2013 v 14:15 Cestování

Posvátné jezero indiánů je plné barevných fleků


Skvrnité jezero, kterému se v angličtině říká Spotted lake, láká turisty do kanadské provincie Britská Kolumbie. Leží blízko zdejšího města Osoyoos. Zvláštností tohoto jezera je jeho puntíkovaný vzhled, který přitahuje pozornost cestovatelů i fotografů.

Kouzelné útvary kreslí v jezeře především teplé letní počasí, které přeje průběžnému odpařování vody. FOTO: Profimedia.cz

Slaná voda "kropenatého" jezera obsahuje velké množství minerálů. Indiáni už kdysi přišli na její blahodárné účinky, a tak se do pro ně posvátného jezera chodili koupat s rozličnými kožními problémy i chorobami pohybového ústrojí. A jejich bojovníci v jezeře regenerovali svá poraněná těla.

Žádný čerstvý prašan, jen sůl z vyschlé vody. FOTO: Profimedia.cz

Voda je bohatá na hořčík, sodík a vápník. Odpařování soli a minerálů zvýrazňuje různě velké plochy kráterů, jež nápadně vykukují ze dna jezera a ani z dálky je nelze přehlédnout. Jsou zbarvené dožluta, dohněda i domodra - záleží na koncentraci zmíněných minerálů. Někdy jezero díky poprašku vysušené soli připomíná zasněženou ledovou plochu s bahenními bazénky.

Malé či větší krátery jsou rozmístěné po celé ploše jezera. FOTO: Profimedia.cz

Roztodivné jezero leží v chráněné přírodní oblasti státního parku na rozhraní kanadské provincie Britská Kolumbie a státu Washington v údolí řeky Okanogan. Koupání tady turistům není dovoleno, ale kochat se pohledem a fotit mohou dle libosti.

Zdroj: Klára Fischleinová, Novinky


Opět něco ze zahrádky

19. července 2013 v 11:34 Zahrádka

Předevčírem a včera jsem oběhla kvetoucí květiny na zahrádce. Konečně rozkvetla čechrava a chystá se juka. Včera navečer už měla hodně rozkvetlých květů. Ale počkám z fotkou do zítřka, to snad bude plně kvést.
Jinak je to bída. Je hodně sucho. Ne že bych milovala deštivé dny (klesá moje nálada), ale panující vedra se mi moc nelíbí. Mohlo by alespoň v noci trochu sprchnout.


Clematis růžový.Modrofialový. Barvy jsou zkresleny.

Ostružiník slibuje bohatou úrodu. Mňam, už se těším.
Doma mi rozkvetly bílá a žlutá orchidej. Dělají mi velkou radost. Mají ještě další poupata. Fialová se konečně chystá a žene květní stvol.
Tak to je malá ukázka mých radostí.


Nové křepeličky

17. července 2013 v 16:46 Naše hospodářství

V pondělí večer se začaly líhnout další křepelky. Včera byly přemístěny z líhně do odchovné bedny. Vypadají jako blechy. Smějící se Ale trochu větší, i když jsou o dost menší než normální kuřátka slepiček.
Asi vás už s nimi otravuji, ale mě fascinuje jejich zrod a odchov. Smutno mi určitě nebude, protože zase budou pípat.


Jediná fotka, která je focená s bleskem. U ostatních mi blesk opět nefungoval, i když jsem ho zapínala.
Mrňata se právě čile krmí směsí pro kuřátka.

Náš hlídač

17. července 2013 v 12:35 Zvířátka

Náš kocourek je vykutálený. Aby mu nic a nikdo neunikl, lehne si u nás dole mezi dveře, odkud má přehled přes všechny chodby. Když všichni odejdou z domu, přijde ke mě a lehne si vedle do křesla a spí nebo je hledá a chodí od okna k oknu.
Najdi kočku! 29

17. července 2013 v 9:56 Piškuntálie

Rozluštění:Další dva obrázky:Myslím, že dnes najdete kočky velmi brzy. Smějící se
Přeji hezký den a hodně zdaru!Foto: FB - Bydlím u své kočky

Děkanská zahrada v Pelhřimově

15. července 2013 v 7:23 Cestování

Ideálním útočištěm pro rodiny s malými dětmi je bezesporu Děkanská zahrada nacházející se kousek za kostelem sv. Bartoloměje. Součástí zahrady, založené v r. 1603, je altán, voliéra s exotickými ptáky, lavičky a v neposlední řadě i dětský koutek s prolézačkami.
Od roku 1603 náležela pelhřimovské faře. Ve třicátých letech 20. století ji značně zpustlou a zanedbanou obnovil děkan F. B. Vaněk, který zde vybudoval nejkrásnější zahradu ve městě. Kromě roubeného domku, z něhož po požáru zůstala jen část adaptovaná jako altánek, se v zahradě nacházejí různá umělecká díla. V roce 2003 sem byla umístěna boží muka, na jejichž dříku jsou vytesány reliéfy s nástroji umučení Krista, čtvercová římsa je osazena plastikou s pietou. Mozaika Kristovy hlavy od Viktora Foerstera je zasazena do žulového balvanu opracovaného Františkem Bílkem. Souvisí s objednávkou křížové cesty pro kostel sv. Bartoloměje, kterou zadával F. B. Vaněk. Jeho zásluhy o zvelebení zahrady připomíná pomník od J. Duška. Dnes zahrada slouží k příjemnému odpočinku a naleznete zde i voliéry s papoušky, křepelkami, králíky a mývalí slečnou.

Zdroj: Kudyznudy.cz


Krásná samota Františka Bernarda Vaňka

F.B.Vaněk byl kromě kněze i spisovatelem. Mimo jiné popsal, jak vznikla "krásná samota", a zmínil se o svém přátelství s Františkem Bílkem a Otokarem Březinou.
S Vaňkovým jménem je spjat i starobylý Pelhřimov. Založil zde proslulé Chrámové družstvo, které pečovalo o uměleckou výzdobu církevních staveb. V děkanské zahradě (nyní městské) nechal před osmdesáti lety postavit domek, kterému se říkalo "perníková chaloupka", samostatné zahradě pak "rajská", neboť vše, co v ní bylo, uklidňovalo mysl a léčilo ducha. Před dvaceti lety mu zde město Pelhřimov jako výraz poděkování za všechno dobrodiní, jež pro lid zdejšího kraje udělal, odhalilo pomník.
František Bernard Vaněk se narodil v chudé rolnické rodině ve Stádlci u Tábora 15. července 1872. V roce 1896 byl v Českých Budějovicích vysvěcen na kněze. V letech 1897-1902 působil jako kaplan v Pelhřimově a poté se na vlastní žádost dostává na Křemešník. Zůstal zde pět let, načež byl jmenován děkanem v Pelhřimově. V létě 1942 byl po několika vlasteneckých kázáních gestapem zatčen a poslán do Dachau, kde 1. dubna 1943 podlehl útrapám a zápalu plic.
Boží muka.


Mozaika Kristovy hlavy.


Památník F.B. Vaňka.

Foto: Kudyznudy a internetNajdi kočku! 28

13. července 2013 v 21:15 Piškuntálie

Rozluštění:Toto hádání bylo poměrně lehké a uhodli jste všichni.
Jedeme dál!Přeji hodně úspěchů!Foto: FB - Bydlím u své kočky

Křepelky opět po týdnu

13. července 2013 v 20:00 Naše hospodářství

Fotila jsem křepelky opět po týdnu. Když jsem otevřela bednu, začaly prckové létat. Měla jsem docela strach, že vyletí a budu je honit po chodbě. Tak jsem honem udělala dva snímky a zavřela víko. Už se mají čile k světu.Až se přeženou hektické poslední dny, vyfotím ještě křepelky v jejich novém bydlišti. Syn jim vyrobil pěkné klece.

Křepelky

11. července 2013 v 13:49 Naše hospodářství

V pondělí jsem vyfotila křepelky. Aby jste viděli, jak za týden povyrostly. Špatně se mi fotí. Žárovka asi brání blesku . Podařila se mi jen jedna fotka.
Křepelky baští, pobíhají po bedně a pípají. Už mají přichystanou novou ubikaci, ale ještě jsou na přemístění malé.


Noviny pod nimi jsou příliš pestré a křepeličky jsou špatně vidět.Tady už zafungoval blesk a fotka je lepší.


Vila Rieger v Chotěboři

9. července 2013 v 15:46 U nás

Chotěbořskou vilu Rieger zdobí elegantní zděné štíty


Výškově jednotná budova vily Rieger v Chotěboři je postavena v neorenesančním stylu. Sama stavba je poměrně masivní. Na pohled ji ale odlehčují zděné štíty, které odkazují na antické vzory.
Vila s adresou: Chotěboř, Tyršova čp. 548. FOTO: autorský tým Slavné vily kraje Vysočina

Na jaře 1904 se chotěbořský stavitel František Liška rozhodl postavit druhou nájemní vilu. Novostavba měla sousedit s budoucí zahradou už rozestavěné Liškovy vily s názvem Jiří Poděbradský. Od ní se odlišovala konzervativnější výzdobou.

Vilu dekoruje její název. FOTO: autorský tým Slavné vily kraje Vysočina

Stavba je jednopatrovým podsklepeným objektem. Větrníkovitě řazené vnitřní obdélné prostory zásadně ovlivnily vzhled a členitost exteriéru.
Z centrálního tvaru stavby s nízkým krovem, vybíhá ke každé světové straně nepravidelně umístěné křídlo v podobě výstupku.

Vila na snímku z roku 1911. FOTO: autorský tým Slavné vily kraje Vysočina

Nejhonosněji působila strana orientovaná do Tyršovy ulice. Zdvojené okno sjednocoval orámovaný štukový nápis Rieger.
Okenní parapet zdobí siluetový motiv balustrády, vykrojený v omítce. Hlavní plochy neorenesanční fasády jsou v patře řešeny dost neklasickým, manýristickým způsobem.

Pohled do Tyršovy ulice. FOTO: autorský tým Slavné vily kraje Vysočina

Samostatný lem, objevující se v rozích a na nárožích objektu, je nejprve přepásán parapetní římsou a pak ještě několikrát nad sebou přetnut štukovými pásy.
Roku 1907 prodal František Liška vilu textilnímu podnikateli Josefu Schäfertovi, který si na přiléhajícím pozemku postavil tkalcovnu. V sedmdesátých letech patřila vila Rieger Státnímu statku Chotěboř. Tehdy ale byly v rámci modernizace a necitlivé přístavby všechny štíty sníženy a většina ozdob otlučena.

text: Jiří Slavík

V knize Chotěboř je o této vile napsáno toto:

Vila Schäffertova - ulice Tyršova čp.548

Dům stavitele Františka Lišky z roku 1905 vlastnil od r. 1907 továrník Josef Schäffert a manželkou Karlou. Vzadu za domem a na části pozemku dnešní budovy kina se nacházel provoz tkalcovny firmy Schäffert a spol.(společníkem byl Emil Freund), vybavené nejprve ručními, později mechanickými stavy. Až do roku 1939 zde pracovalo osm až jedenáct zaměstnanců.
V druhé polovině 20. století zde bývaly kanceláře státního statku a poté kanceláře kuponové privatizace. Dnes slouží jako kanceláře soukromé firmy AUCON s.r.o.

Chtěla jsem pořídit vlastní fotky vily Rieger, ale nejsou moc kvalitní, protože jsem fotila proti sluníčku.

Tato byla focena hodně proti slunci a je tmavá. Lépe to nešlo.