close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.

(Kalendář od Marušky)


Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Tetřev hlušec

22. září 2013 v 17:31 |  Zvířátka


Tetřev hlušec, legenda Šumavy

Naše lesy neukrývají pouze chutné houby, ladné srnky a hravé veverky, ale i podivuhodné ptáky, jako je tetřev hlušec. Svým nádherným zjevem i velikostí budí úžas, pozoruhodný je i jeho život. V horských lesích však tetřevů přežívá již jen malý zbytek…
Tetřev hlušec (Tetaro urogallus) kupodivu není hluchý. Tedy až na výjimečný čas na přelomu dubna a května, kdy toká. V zápalu toku, který začíná na větvi a pokračuje na zemi, ve fázi, která se nazývá broušení, opravdu nevnímá okolí a neslyší. Zvukovody mu na chvíli ucpou tělíska, která je patrně chrání před vysokými ultrazvuky, které tokající tetřev vydává. Divoký tanec se spoustou výskoků střídá s pózováním na větvích či pařezech, a nakonec se každé ráno spáří až se třemi jeho výkonem uhranutými slepicemi.

Proč tetřevi téměř vymizeli?

Probíhají pokusy na záchranu a reintrodukci tetřeva nejen na Šumavě, ale také v Krkonoších, zatím však nejsou příliš úspěšné. Tetřevům škodí i celoroční turistický ruch.
Impozantní tetřev je u nás bohužel na pokraji vyhubení. Zatímco v 18. století patřil mezi běžnou a oblíbenou lovnou zvěř a ještě v roce 1935 byl početní stav tohoto krásného lesního ptáka odhadnut na 12 000, v současnosti přežívá již pouze v šumavských lesích a počet ptáků zde nepřekračuje stovku!
  • Tetřev totiž dovede žít pouze v prosvětlených jehličnatých či smíšených lesích s dostatkem potravy, kterou mu skýtají především rozličné bobule v bylinném podrostu.
  • Zároveň potřebuje statné stromy s vodorovnými větvemi, kde by mohl tokat a nocovat, tůňky a potůčky, ze kterých by mohl pít.

To vše mu dovede poskytnout přirozený jehličnatý či smíšený horský prales, nikoli monokultury mladých, tenkých smrků, kde není podrost téměř žádný.
Velký úbytek tetřevů nastal již po druhé světové válce. A na vině nebyl pouze úbytek přirozeného prostředí, ale také intenzivní lov. Teprve v roce 1978 byl lov tetřeva konečně zakázán, to už ale v lesích přežívalo sotva 500 kusů.

Samostatná lesní kuřátka

Tetřev se navíc i pomalu rozmnožuje. Oplodněná samička naklade každé jaro do hnízdní jamky na zemi 5 až 12 vajec, která pečlivě zahřívá a hlídá. Snášku však může zničit jestřáb i divoké prase, čerstvě vylíhlá mláďata jsou také citlivá na nepřízeň počasí a většina jich v prvém roce zahyne. A to přesto, že jsou brzo samostatná a schopná po tetřevím, trochu těžkopádném způsobu létat již za pouhých deset dnů po vylíhnutí.

Kamínky po jídle místo piva

Kromě bobulí tetřev sezobne i žaludy, hmyz i drobné obratlovce, pochutná si na mravenčích kuklách. V zimě se pak musí spokojit s pupeny a mladým jehličím stromů. Aby potravu lépe strávil, prokládá ji občas drobnými kamínky, které ji v žaludku pomáhají rozmělnit.

Zdroj: Receptář
Autor: Jana Bucharová
Foto: Receptář

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jitka Jitka | Web | 22. září 2013 v 17:37

Tetřev je krásný pták i ta jeho slepička je krasavice. ;-)

2 verca verca | Web | 22. září 2013 v 17:46

Pravda je to krásný pták :-)  :-)

3 Jarka Jarka | Web | 22. září 2013 v 18:43

Nevěděla jsem, že to má tetřev až tak nahnuté, doufejme, že z našich lesů nevymizí úplně, je pták - fešák. :-)

4 děda tik tak děda tik tak | Web | 22. září 2013 v 19:26

Opravdu zajímavý pták, zvláště jak popisuješ jeho hluchotu při tokání. Je to příznačné srovnání s lidskou povahou, kdy začne jedinec tokat. To je pak také ke svému okolí úplně hluchý, a někdy dokonce i slepý. :-)  :-D

5 Natty Natty | Web | 23. září 2013 v 7:05

Jarmilko, nikdy jsem tohoto krasavečka neviděla, ale na obrázku je opravdu krásný a dokonce i jeho "ženuška". :-D Znám jen to přísloví o tokání :D Pěkný nový týden.

6 Hanka Hanka | E-mail | Web | 23. září 2013 v 20:56

Tetřeví kohoutek i slepička jsou nádherní ptáci. Na vlastní oči jsem je asi neviděla a zřejmě už neuvidím. Turistický ruch je úplně zlikviduje. :-( To, co se děje v našich horách, je nad moje chápání. ??? Ma si prostě neumíme vážit přírody!
O tokání a hluchotě tetřevů vím a líbí se mi, co k tomu napsal děda tik tak, to je svatá pravda. ;-)
Článek je opět velice zajímavý a poučný, Jarmilko. :-)

7 Hanka Hanka | E-mail | Web | 23. září 2013 v 20:57

[6]: Oprava: My si ... ;-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama