****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Únor 2014

Čert v Chotěboři

21. února 2014 v 15:53 U nás

V neděli, 22. prosince 2013, byla v Chotěboři slavnostně odhalena socha Čerta od sochaře Michala Olšiaka. Stojí v horní části Stromovky, v ulici F.X. Šaldy.
Bohužel jsem se na odhalení neměla jak dostat, proto přináším fotky až dnes.
Pokud se chcete podívat na fotky z odhalení, jsou k vidění - zde.
Rozhovor se sochařem o vniku sochy můžete číst - zde.

Socha čerta od akademického sochaře Michala Olšiaka vznikala ve velké garáži v areálu bývalých technických služeb v Klášterní ulici, kde ji autor postupně celou vytvořil z betonu. Traktorem z ní pak byla vytažena ven, naložena na nákladní auto a převezena do Stromovky. Tam jeřábem položena na určené místo. Její slavnostní odhalení bylo doprovázeno ohňovou show. (Text z časopisu Chtěbořské ECHO).


Přefoceno z ECHA - autoři: ing. jiří Fišera a Bc. Jana Jiráčková.

A nyní již dnešní fotky čerta hrajícícho šachy ode mne:
Detail oka.


Čert ještě ze zadní strany. Nikde jsem nenašla podpis autora.
Naproti na stromě je připevněné světlo. Asi je večer čert osvětlen, ale to nemohu potvrdit, protože jsem tam večer nikdy nebyla.
Jinak má čert dost zlostný nebo naštvaný výraz. Pro mě ale vypadá laskavě.
Jsem ráda, že jsem ho konečně mohla vidět na vlastní oči a vyfotit si ho.


Lenkám k svátku

21. února 2014 v 0:31 Různé

Všem Lenkám a Leničkám přeji všechno nejlepší, hodně štěstí, lásky, pohody, splnění jejich přání a hlavně zdraví k jejich svátku.Zajímavá výstava

19. února 2014 v 19:04 Aktuality

Na Novinkách.cz jsem si přečetla článek o výstavě - Za nejstaršími stromy metropole.
Kdo má rád staré stromy a nemá to do Prahy daleko, ať navštíví výstavu ve Škodově paláci na Praze 1. Mě osobně by moc zajímala, ale mám to trochu dál. Objednala jsem si alespoň knihu o památných stromech Prahy.


Plakát výstavy (foto Aleš Rudl).


Na stránkách http://www.prazskestromy.cz/ jsem se dočetla, že si můžete objednat komentovanou prohlídku autora výstavy Aleše Rudla.
Koho tato tématika zajímá, tak neváhejte a na výstavu se vypravte. Jistě se dozvíte mnoho zajímavostí.


Obrázek z internetu.


Včerejší ráno

19. února 2014 v 13:41 Příroda

Včera ráno jsem se musela brzo vyhrabat z pelíšku, protože mě vnuk vezl k zubaři. Mám trápení se zubní náhradou. Od té doby, co mi v prosinci dr. vytrhl stoličku, mi nesedí, dře mě do krve a vůbec mi neslouží. Už jsem tam s ní 2x byla, ale stále to nebylo ono. Včera se zadařilo.
Ráno snídám a kouknu z okna. Krásně do oranžova zbarvená obloha! Na nic jsem nečekala, popadla foťák a musela to zvěčnit. Nevadilo, že jsem vylítla ještě v košili.
Za pár minut, možná vteřin bylo po nádheře.Na této fotce je lépe vidět, že i pilot si přivstal a trénoval létání.


Výstava panenek a medvědů

17. února 2014 v 4:26 U nás

Minulý týden jsem vám slíbila, že ukáži, kde jsem se toulala před vyhodnocením soutěže. Jak titulek napověděl, byla jsem v místní knihovně na výstavě panenek a medvědů. Kromě nich byly k vidění i pokojíčky pro panenky, hračky, nádobíčko a oblečení pro panenky.
Výstava byla nádherná. Škoda, že to můj fotoaparát nedovedl pěkně zachytit. Bylo tam málo světla, protože je místnost v podkroví a přes sklo se také špatně fotí. Takže jsou fotky spíš ilustrativní.
Mě se líbilo snad všechno. Ale nejvíc sběratelkou vyrobené hračky z keramiky, panenky z dřívější historické doby (byly tam i panenky z různých filmů - jak byly přistrojené představitelky rolí) a samozřejmě medvědi.
Všechny panenky byly krásné, jen ty z bývalého SSSR měly takové divné výrazy a oči. Proto jsem je vyfotila. Jinak se mi moc nelíbily.
Nezachytila jsem úplně všechny vystavené exponáty, to by mi nestačily baterky. Tady vám ukáži jen kousek, zbytek bude v Galerii - zde.


Doufám, že se vám výstava líbila tak, jako mě. Usmívající seHyacint

14. února 2014 v 13:03 Pokojové květiny

Hyacint, který jsem si koupila v pondělí, krásně rozkvetl. A voní! Sice jen malinko, ale jaksi decentně. Není to žádná omamující, těžká vůně. Mám ho raději v ložnici, kde ho sice moc nevidím, ale v obýváku je moc teplo. Rychle by odkvetl.Fotila jsem ho v zimní zahradě. Tam vynikla jeho bílá barva.Pak ještě v jídelně na stole. Tam chytl odstín od ubrusu. Ale i tak je krásný. Usmívající seJaro se hlásí

12. února 2014 v 23:27 Příroda

Dnes jsem ráno obhlížela zahrádku, jestli se neklubou jarní kytičky. Zatím nic moc, ale na jednom místě se snaží sněženky. Už mají vidět kvítky. Vedle vystrkují špičky lístků narcisky a krokusy. Pnoucí růže, která je na jižní straně u zdi, má nalité pupeny.
Nerada bych, aby napadl sníh, jako na východě republiky a jaro se odsunulo na neurčito.
Odpoledne, když jsem se vrátila z města, tak jsem šla kytičky vyfotit. Šla jsem už domů, když jsem vyplašila na plotě kosa. Usadil se hned vedle na magnólii. Pomalu jsem se přibližovala a chtěla ho vyfotit. Soustředěně mě pozorovat, připraven odletět. Ale viděl jen blázna s foťákem, tak usoudil, že ještě posedí a nechá se zvěčnit. Magnólie po letním sestřihu zhoustla, ale je mezi větvemi vidět.
V pondělí jsem zapomněla vyfotit bílý hyacint, který jsem si koupila. Dnes jsem to napravila. Jen se mi trochu klepaly ruce a je to neostré.
Takže je to dnes taková všehochuť. Smějící se


Foťáček si usmyslel, že zaostří květináček a ne hyacint. Ach jo!
Dárečky 2

11. února 2014 v 12:28 Různé

Slíbila jsem vám ukázat, co jsem dostala za odměnu v soutěži ECHA.


Nahoře je taška s logem města Chotěboře, ve které všechny dárky byly. Ta obsahovala Pamětní knihu (z té jsem měla největší radost, protože mám předchozí díly a dozvím se tam mnoho zajímavého), propisku, víceúčelový kapesní nůž, Domino, číselný zámek a protiskluzovou podložku do auta.
Nůž jsem dala manželovi, protože mě takové nebezpečné věci nepatří do ruky. Podložku dám synovi, neb on má auto, já ne. Domino věnuji vnučce a zbytek zůstane mě.


Ještě jednou zblízka.

Ráno tu bylo zataženo a pršelo. Říkala jsem si, že z focení nebude nic. Ale déšť ustal a chvilkami vykukuje sluníčko. Přesto jsem dlouho hledala místo, kde dárky vyfotit.


A aby nebylo toho obdarovávání málo, dostala jsem ještě od Nattynky diplom za soutěž "Předjarního pohlazení".


Měli jsme zpočátku tajenku označenou čísly a měli jsme uhádnout slova a pak celou tajenku. Soutěž byla zábavná a potrápila náš mozek. Smějící se
Dostala jsem krásný diplom.


Nattynko, moc za něj děkuji a i za prima soutěž. Usmívající se
Spolusoutěžícím gratuluji! Usmívající se

Už je to pro dnešek všechno. Konec chlubení! MrkajícíSlavnostní odpoledne

10. února 2014 v 22:57 U nás

Dnes odpoledne bylo slavnostní vyhlášení soutěže, kterou celý rok uveřejňuje Chotěbořské ECHO. Víte už, že ráda soutěžím, takže jsem každoročním účastníkem. Letos jsem poprvé zaváhala a jednu otázku nezodpověděla. Měli jsme uhodnout jeden dům, ve kterém žila známá osobnost. Natolik město Chotěboř zase neznám, tak jsem nevěděla. Jinak jsem měla všechny odpovědi správně.
Posezení bylo zahájeno novinkou proti jiným letům. A sice hudební vložkou žáků hudební školy.
Vyhlášení zahájila předsedkyně redakční rady pí. Jana Tomášková a pak šéfredaktor p. Mgr. Stanislav Pavlíček vyhlásil vítěze. Ceny, kromě města Chotěboř (upomínkové předměty a roční předplatné ECHA), věnovali sponzoři JCS Computer (digitální fotoaparát), CEKUS (abonentní průkazy na kulturní pořady), restaurace Panský dům (večeře při svíčkách), Kavárna Chotěboř (dort) a Pivovar Chotěboř (dárkové balení piva). Oceněným dárky předávala starostka města pí. Eliška Pavlíková a zástupci sponzorů.
Děti opět zahrály pár skladeb. Hrály moc krásně.
My ostatní jsme dostali taštičku s dárky. Ty vám ukáži zítra, až je vyfotím.
Pak následovala volná zábava. Ale já jsem utekla, protože mi jel autobus.
Před touto akcí jsem byla na výstavě. Z ní také uveřejním fotky, až je upravím. Nechte se překvapit.


Setkání zahájila pí. Jana Tomášková. Vedle ní (v kravatě) sedí místostarosta ing. Zdeněk Janovský a vedle něj starostka pí. Eliška Pavlíková. V pruhovaném tričku je p. Mgr. Stanislav Pavlíček.
(Trochu to mám neostré, bylo málo světla).


Vystoupení žáka hudební školy. Paní, která se dívá do objektivu vyhrála druhou cenu. (Snad mě paměť neklame). Na stole leží taštičky s dárky pro ostatní soutěžící.

Bylo to milé odpoledne. Škoda, že jsem se nemohla zdržet.Svatojánský chléb v kuchyni

10. února 2014 v 7:46 Recepty


Svatojánský chléb v kuchyni: karobový perník a poleva


Rozemletím vnitřní dužniny pražených lusků svatojánského chleba se získá takzvaný karob, který má široké použití. Tmavý prášek připomíná kakao, má sladkou lahodnou chuť a příjemnou vůni.
Čerstvý karob vůní připomíná datle. Zakoupit jej lze především prodejny zdravé výživy. Karobová mouka je zdrojem hodnotných bílkovin a po poradě s dětským lékařem ji můžete podávat i malým dětem, které trpí alergií na kravské mléko, sóju nebo nesnášejí lepek.


Využití karobu v kuchyni

 • Ve směsi s fíky slouží jako kávovinová náhrada.
 • Slouží jako chutné přírodní sladidlo (obsahuje až 50 % cukru).
 • Obarví a aromatizuje nejrůznější sladké i slané pokrmy a nápoje.
 • Míchá se s medem, přidává se do čokoládových tyčinek, pečiva, koktejlů, omáček pro grilovaná masa či k pečeným fazolím.
 • V receptech lze karobem nahradit kakao v poměru 1:1, při přípravě čokolády je poměr 3:1 ve prospěch karobu.

Karobová poleva

Potřebujeme:
120 g kokosového tuku nebo másla
120 g cukru
polévkovou lžíci karobu
5 lžic mléka
2 polévkové lžíce solamylu


Jak na to

Všechny suroviny smícháme, vložíme do vodní lázně a krátce povaříme. Používáme na dorty, perníky nebo různé řezy.

Karobový perník

Potřebujeme:
šálek polohrubé celozrnné mouky
šálek hladké mouky
šálek cukru
půl malého balení vanilkového cukru
lžíci karobu
prášek do pečiva
1 dl oleje
2,5 dl mléka nebo vody


Jak na to

Smícháme mouku, cukr, karob a prášek do pečiva.
Přidáme olej, zamícháme a pak přilijeme mléko.
Nalijeme do moukou vysypané formy a pečeme v troubě nebo v remosce asi 25 minut. Špejlí zkusíme, je-li těsto propečené.
Ještě teplý perník vyndáme z formy a posypeme moučkovým cukrem.
Do těsta také můžeme přidat ořechy, sušené ovoce nebo trochu mleté směsi koření (badyán, kardamon, anýz, hřebíček, skořice a fenykl).


Zdroj: Receptář, autor: Jarmila Teplíková


Svatojánský chléb

9. února 2014 v 20:17 Příroda

Svatojánský chléb, rohovník, jako pokojová rostlina


Rohovník je v teplých krajích statným stromem. Jeho semena odedávna slouží jako potrava i pochoutka, jsou sladká a mají lahodnou chuť i vůni. Velmi snadno také klíčí, proto můžete svatojánský chléb pěstovat i jako zajímavou rostlinu doma v květináči. V létě se mu bude dařit na terase či zahradě.
Rohovník obecný (Ceratonia siliqua) pochází z Palestiny a ze Středozemí. Je to stálezelený strom až patnáct metrů vysoký, s hnědou rozpraskanou kůrou. Má tmavě zelené, lesklé, kožovité, sudozpeřené listy. Plodem jsou ve zralosti tmavohnědé, široké tuhé lusky, obsahující tvrdá hladká semena.

Pěstování ze semínka

Rohovník snáší jen krátkodobý mráz do - 5 °C.
Rostlina se dobře množí ze semen, která vyséváme do malých květináčků. Semena klíčí velmi snadno a brzy. Rohovník je pohledná a nenáročná pokojová či přenosná rostlina, plodů se však dočkáme jen u stromů ve velkém skleníku.
 • Rohovníku se daří na světlejším místě, v létě mu svědčí pobyt venku.
 • Přes zimu mu bude nejlépe při teplotách mezi 5 až 10 °C.
 • Během léta vyžaduje hojnou zálivku, v období zimního klidu zálivku mírnou. Nadbytek vody může způsobit uhnívání kořenů!


Svatojánský chléb na miskách vah

Jako potravinu lidé využívají zralá semena rohovníku odedávna. Lusky pak sloužily jako krmivo pro hospodářská zvířata. Semena měla však ještě další zajímavé využití. vyloupnutá z rohovníkových lusků mají všechna zhruba stejnou váhu (asi 0,25 gramu), proto je také k jemnému vážení používali lékárníci a klenotníci. Jedno semeno představovalo jeden karát (z řeckého karátion - malý roh, jemuž se rohovníkový lusk podobá). Od roku 1907 mezinárodně používaný metrický karát odpovídá hmotnosti 0,2 gramu.

Všestranný, zdravý, sladký karob

V receptech lze karobem nahradit kakao v poměru 1:1, při přípravě čokolády je poměr 3:1 ve prospěch karobu.
Rozemletím vnitřní dužniny pražených lusků svatojánského chleba se získá takzvaný karob, který má široké použití.
 • Ve směsi s fíky slouží jako kávovinová náhrada.
 • Slouží jako chutné přírodní sladidlo (obsahuje až 50 % cukru).
 • Obarví a aromatizuje nejrůznější sladké i slané pokrmy a nápoje. Míchá se s medem, přidává se do čokoládových tyčinek, pečiva, koktejlů, omáček pro grilovaná masa či k pečeným fazolím.


Čerstvý karob vůní připomíná datle. Zakoupit jej lze především prodejny zdravé výživy. Karobová mouka je zdrojem hodnotných bílkovin a po poradě s dětským lékařem ji můžete podávat i malým dětem, které trpí alergií na kravské mléko, sóju nebo nesnášejí lepek.

Pro Receptář speciál napsala Jarmila Teplíková


Dárečky

5. února 2014 v 14:05 Jen tak

Dostala jsem k svátku spoustu gratulací. Mailem i s obrázky, SMS-ky, na FB, telefonicky, osobně a i poštou. Moc všem za ně děkuji. Potěší, když na člověka myslí jeho přátelé.
Od synů jsem dostala krásné kytky.


Od staršího tu vlevo a druhou od mladšího. (Dnes se mi špatně fotí, je málo světla).Dárečky od Janičky M. Ty mě nejvíc překvapily, potěšily a dojaly. Vůbec jsem je nečekala.
Jani, moc, moc děkuji. Usmívající se


Přání od Hanky S.


Přání od Hanky J.


Přání od Lidušky J.


Přání od Věrky S.


Přání od Romanky.


A růžičku od Jáji z FB.


Přání od Katky.

Všem moc děkuji za přání a nádherné obrázky. Usmívající se

Mějte hezký den! Usmívající se


Diplom od Natty za "lumpačení"

2. února 2014 v 16:39 Různé

V lednu byla u Nattynky zajímavá a zábavná soutěž. Prověřily jsme si své znalosti o zdravém způsobu života.
Získala jsem krásný diplom. Nattynko, moc za něj děkuji a rovněž za soutěž. Usmívající se


Všem spolusoutěžícím gratuluji k výsledkům a diplomům. Usmívající se


Balanční podložka

2. února 2014 v 0:23 Zdraví

U Nattynky jsem se v lednové soutěži nechala inspirovat zdravotní pomůckou - balanční podložkou. V zimě trávím víc času u počítače, tak jsem chtěla něco udělat pro své tělo. Proto jsem nelenila a objednala si tuto pomůcku.
Musím říct, že se na ní dobře sedí, rovnám si pěkně záda. Ale za nějakou dobu mě začnou čudlíky tlačit a musím na chvíli podložku vyhodit stranou. Doufám, že si časem zvyknu ji nechat na židli nastálo.Mám šedé křeslo, tak mi barva pěkně pasuje. Smějící se