****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Červenec 2014

Dnešní odpoledne 1

28. července 2014 v 21:53 U nás

Dnes přišel den, kdy jsem musela navštívit opět své lékaře. Jednalo se naštěstí jen o kontroly.
Když jsem ve 13,25 hod. přišla na zastávku autobusu, na západě se to bouřkově mračilo. Udělala jsem dvě fotky oblohy spolu s pšenicí. Docela jsem se divila, že ještě není posekaná. Ale pole na druhém konci vsi také ještě nejsou. Buď není obilí ještě zralé nebo mají kombajny práci jinde.Docela mi ty mraky dělaly starost. Nechtělo se mi courat po Chotěboři v lijáku nebo bouřce.
Autobus přijel celý opršelý a řidič říkal, že na Klokočově pěkně leje. Ale dojeli jsme do města bez kapky deště. Počasí, ač se mraky pilně houfovaly tu na jedné, tu na druhé straně, vydrželo celé odpoledne. Jen bylo příšerné vedro. Sotva jsem se vlekla. Doma jsem vypila po návratu půl konve čaje.
Ale ještě k Chotěboři. Když jsem dorazila k pí. doktorce, tak mě mile překvapil plot u sousední parcely. Pamatujete, jak jsem fotila plot z drátů s petkami? Nyní tam stojí pěkný, fungl nový plot. Ještě kousek zbývá dodělat.Když jsem odbyla kontrolu, tak jsem seděla u okna a čekala na odvoz domů. Z nudy jsem fotila kaštany na protější straně ulice a mraky.Kaštany už rostou a zrají.


Opět hrozící mraky. Ale nebylo z toho nic.
Navečer se přihnal pěkný liják. Trochu osvěžil a zchladil vzduch. Je to úleva.

Přeji hezký zbytek večera! Usmívající se


Moje orchideje

25. července 2014 v 21:32 Pokojové květiny

Mám pár orchidejí, které letos opakovaně kvetou. Většinou mám bílé. Proto bych ráda jinou barvu, ale má to háček. Není místo.
Při focení jsem se dost kroutila, abych získala pěkný záběr. Nemám je kam přenést, abych je pěkně vyfotila. V zimní zahradě, kde jsem je dříve fotila, bylo vedro, pálilo tam sluníčko. Nechtěla jsem orchideje trápit, tak jsem je fotila na místě, kde je mám celý rok. Snad se věc podařila.Na okně to nebylo ono, tak jsem ji dala na stůl v jídelně.
Miniorchidejku jsem musela do z.z. přenést. V obýváku bylo kvůli zataženým žaluziím málo světla.
Trochu jsem ji mázla.
Jedna velká bílá mi před pár dny dokvetla, ale má nasazená poupata. Teď jsem zjistila, že se jeden květ otevřel (v 17,45 hod.).
Dostala jsem ji v březnu k narozeninám a kvetla do začátku července. Vytrvalkyně!
Nedalo mi to a šla jsem květ vyfotit. Cvakla jsem dvě fotky a klekly baterie. Mám v šuplíku náhradní. Nějakým podivným zázrakem se vypařily a nikdo je nemá (nejčastěji si je půjčuje vnuk). Nezbylo mi nic jiného než článek uložit a baterky dát do nabíječky. Nyní jsou nabité a mohla jsem fotky stáhnout.
Zkoušela jsem orchidej fotit na okně, ale v protisvětle to nebylo ono. Tak orchidej putovala na stůl. Tam se mi podařila jen jedna fotka.
Orchidejka má ještě neotevřená poupata, tak doufám, že pokvete dlouho.Tak to je moje krasavice. Foťák chytl nějaký narůžovělý odstín. Ach jo! Dnes se nedaří.

Mějte hezký večer a pohodový víkend! Usmívající seProcházka zahrádkou 1

23. července 2014 v 19:14 Zahrádka

V pondělí jsem honem oběhla zahrádku, protože se chystalo na déšť. Nakonec z toho bylo snad jen 5 kapek.
Některé fotky nejsou nic moc. Spěchala jsem a světlo také nebylo dobré. Tak jen pro ilustraci.


Vistárie si dala říct a nasadila květy. V pondělí začala kvést. Pro srovnání dnešní snímek.


Je to foceno z okna s přiblížením. Proto je fotka neostrá.


Tady je květ.


Fialový clematis, který má dnes svou barvu. Minule mu foťáček vnucoval spíš růžovofialovou.


Vedle spoře kvete růžový clematis.Juka v těch vedrech rychle odkvetla. Ještě jsem ji chytla za 5 minut 12.Růžový a bílý flox.Oměj šalamounek.Hortenzie mi udělala velkou radost. Má pár květů. Sice malých, ale po dubnovém mrazu jsem nedoufala v žádný. Mráz rostlinu dost popálil.Můj milovaný jinan.A nakonec komule. Ve skutečnosti má fialové květy. Foťák barvu opět zkreslil.
Tentokrát na ní motýli nebyli. Jindy je v jejich obležení.

Najdi kočku! 45

21. července 2014 v 11:32 Piškuntálie

Tentokrát jste kočičky odhalily dost rychle.Další dva nové obrázky.Na prvním snímku jsou dvě kočky, na druhém jen jedna.
Doufám, že ta vedra neotupí vaše smysly a kočičky zase brzy najdete.
Přeji hezký nový týden! Usmívající seFoto: FB - Bydlím u své kočky

Úroda už zraje

16. července 2014 v 11:08 Příroda

V pondělí jsem musela jet do města k doktorce a kadeřnici. Protože vždy chodím na zastávku autobusu o chvíli dřív, fotím, co okolo lítá. Částečně z nudy při čekání a pak proto, že mě třeba něco zaujme. Tentokrát to byla zrající pšenice těsně u zastávky a mraky.
Rosničky předpovídaly na pondělí přeháňky a bouřky. Radost jsem z toho neměla, protože pobrat do dvou rukou tašku, berli a deštník je dost problematické. Mraky se honily, ale nakonec spadlo pár kapek jen ve městě. Jinak bylo hezky a moc teplo. Alespoň na mě.
Byla jsem šťastná, když mi moje pí. kadeřnice ostříhala vlasy. Byla jsem zarostlá a bylo mi v té kštici vedro. Nyní mám hlavičku jak makovičku. Svůj oblíbený krátký sestřih.
Vlastně jsem dlouhé vlasy nosila jen v 8. třídě. Máčela jsem konečky v polévce, což dohánělo moji matku k šílenství.
Ale to jsem odbočila. Dám sem pár fotek, které jsem při čekání cvakla.

Ty nešťastné dráty elektrického vedení.Pohled ze zastávky. Nejde se vyhnout domu a osvětlení. Musela bych zvednout hodně fotoaparát a bylo to proti sluníčku. Proto jsem fotila z útrob zastávky.

Mějte krásné letní dny! Usmívající se
Dnešní úplněk

12. července 2014 v 22:31 Příroda

Večer jsem se pokusila vyfotit úplněk. Jak naivní. Se svou zrcadlovkou to nemohu nikdy pořádně vyfotit, protože nemám teleobjektiv. I při maximálním přiblížení to není ono.
Radost nemám ani z fotek ani z úplňku. Nerozhodný To zase budu špatně spát. Leč proti přírodě nic nezmůžu.
To světle zelené roští je naše bujně rostoucí a nekvetoucí vistárie.

Tak alespoň jeden vtip od p. Kantorka. Není tam sice úplněk, ale Měsíc ano.
Obrázek z webu p. KantorkaKdyž je venku abnormální hic... 1

10. července 2014 v 17:18 Zvířátka

V pondělí a v úterý byl opět hrozný hic. Všichni jsme to řešili po svém. Někdo šel k vodě, někdo do hospůdky, někdo se držel v chládku doma a někdo nevěděl, kam by se vrtl.
Toto byl případ našeho kocourka. Chvíli ležel na prahu balkonových dveří vedoucích do zimní zahrady. Bylo poledne a vedro dostupovalo ke svému vrcholu. Nakonec usoudil, že to není pravé ořechové a zmizel v domě.Najdi kočku! 44

9. července 2014 v 18:00 Piškuntálie

Už hodně dlouho jste nehledali kočičky. Mohu zato i já, protože se mi třeba nechtělo vkládat obrázky, byla jiná témata, nebyl čas a také únava materiálu.
Dnes jsem zjistila, že jsme naposled hledali 2. dubna. To je ode mě ostuda!
Nejprve rozluštění z minula: první uhodla Kitty, pak Ruža z Moravy, Marijakes a Hanka S. I ostatní jste byly úspěšné.
Důkaz:Další dva nové obrázky. A slibuji, že vám budu dávat obrázky častěji. Ještě mám pěknou zásobu. Smějící seDnes je to opět lehké. Přeji hodně zdaru! Usmívající se

Všem přeji krásné letní dny! Usmívající se


Foto: FB - Bydlím u své kočky


Ještě dva likéry

4. července 2014 v 10:46 Recepty

Likér z máty peprné

Je dobrý proti střevním potížím.

Potřebujeme: 2 hrsti listů máty peprné, 1/4 l vodky, 1/4 l vody, 200 g cukru.

Listy z máty peprné nakrájíme nadrobno, vložíme do láhve a zalijeme vodkou.
Dáme dobře zazátkované asi na 4 dny na slunce. Pak alkohol slijeme, doplníme vychladlým cukrem svařeným s vodou na nit a likér je hotov.Likér abstinentů - likér magického součtu 22 + 22

Potřebujeme: 1 l vody (nejlépe pramenité), 22 kostek cukru, 22 zrnek kávy, 2 pomeranče, 1 tyčka vanilky.

Do každého pomeranče píchneme 11x nožem a do vzniklých dírek vtlačíme pod kůru kávová zrnka. Špikované pomeranče, 22 kostek cukru a vanilku vložíme do 2,5 l sklenice, zalijeme vodou, hermeticky uzavřeme a necháme louhovat 14 dnů. Čas od času protřepat!
Po 14 dnech důkladně vymačkáme šťávu z pomerančů, přefiltrujeme a smícháme s lázní.

Jak jsem recept dostala od sestry, tak ho sem vkládám. Kdo ho chce vyzkoušet, tomu přeji mnoho zdaru.

Náš kocourek a další kočky

3. července 2014 v 13:06 Zvířátka

Dnes bude zase pěkný hic. Náš kocourek neví, kam by se schoval. Jedno z jeho oblíbených míst je v zimní zahradě (kde je mimochodem hrozné vedro) pod sušákem s prádlem. Když to tam nemůže vydržet, jde si lehnout na kobereček v chodbě.Jen na mě ospale kouknul. Jeho výraz říká: "Už tu zase ta baba lítá s foťákem a vyrušuje!"

Pár dalších fotek kočiček, které se mi líbily na FB.


Foto: FB - stránky Mňau Mňau a Máme rádi kočkyDiplom od Milušky

2. července 2014 v 14:21 Různé

Minulý týden jsem dostala od Milušky krásný diplom za uhádnutí počtu poupat opuncie.
Počítala jsem a počítala, až se mi poupata míhala před očima. Smějící se
Zatím nebyla příležitost k něčemu diplom přidat, tak ho vkládám zvlášť.


Diplom se mi moc líbí.
Miluško, velké díky! Usmívající se


Višňovka

2. července 2014 v 14:15 Recepty

Tento recept mám už léta, ani nevím, kde jsem ho vzala. Likér jsem také nezkoušela, protože tenkrát naše višeň kvetla jak blbec, ale plody žádné. Nyní už výroba likéru není aktuální. Třeba se někomu z vás hodí.

Potřebujeme: 1 kg zralých višní, 5 lžic malinové šťávy nebo sirupu, 3 hřebíčky, asi 1/3 l koňaku, 250 g cukru a 1/4 l vody.

Višně propláchneme pod tekoucí vodou, zbavíme stopek, můžeme je i odpeckovat. Pak je dáme do vymyté a vysušené litrové láhve. Do každé třetiny láhve dáme 1 hřebíček. Zalijeme nejdříve sirupem a pak koňakem, zazátkujeme a dáme asi na 4 týdny na teplé místo.
Pak dáme na pánev cukr, necháme zkaramelizovat, zalijeme vodou a za stálého míchání dobře rozvaříme na kulér (je to tmavě hnědá kapalina připravená karamelizací cukru). Vychladlý kulér nalijeme na višně s alkoholem, dobře zazátkujeme a ještě necháme proležet.
Pak procedíme do nové láhve. Višně můžeme použít do moučníku.
Ořechový likér

2. července 2014 v 13:55 Recepty

Katka hledá recept na ořechovku. Myslela jsem, že mám starý rodinný recept, ale nenašla jsem ho. Vzala jsem na pomoc starou dobrou kuchařskou knihu - Sandtnerku. Tam je tento recept, který jsem nezkoušela.

Potřebujeme: 35 ks nezralých zelených vlašských ořechů, 1 1/2 l dobré žitné kořalky nebo 1 l lihu.

Nezralé ořechy rozkrájíme, namočíme je do vody do druhého dne. Potom vodu slijeme, ořechy dáme do láhve, nalijeme na ně žitnou kořalku nebo čistý líh. Poté láhev postavíme na slunné místo a necháme stát 30 dnů.
Potom kořalku slijeme do jiné láhve a zatím uschováme. Na ořechy nalijeme čistou žitnou kořalku a čistý líh ( 1/8 l žitné kořalky a 1/4 l lihu, 5 hřebíčků, 5 cm celé skořice, 5 koleček pomerančové kůry v cukru, 1/2 kg cukru, 1/2 l vody (povaříme 15 minut). Vše přidáme na ořechy (ve vodě na nitku povařený vychladlý cukr, vaříme ve vodě asi 15 minut).
Láhev s ořechy opět postavíme na slunné místo na 14 dní. Konečně kořalku s ořechů slijeme, přilijeme do ní uschovanou kořalku, obě dohromady promícháme, přecedíme přes čisté plátno, nalijeme do lahví, zazátkujeme, zapečetíme pečetním voskem a uschováme.

Tolik paní Sandtnerová.


Ať se dílo a likér podaří!