****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Říjen 2014

Hladinové čidlo

30. října 2014 v 19:43 U nás

U rybníka jsem vyfotila zajímavé zařízení a zapomněla jsem vám ho ukázat.
Jedná se hladinové čidlo, které hlídá velkou vodu. Ještě je ve vsi jedno - na Blatnickém potoce. Je to součást protipovodňového opatření, které tu bylo realizováno v r. 2009 až 2010.
Čidlo má anténku (ta není proti tmavému pozadí moc vidět), kterou vysílá signál, že hladina stoupá. Dále solární kolektor. Další zařízení nebudu popisovat, protože tomu nerozumím. Čidlo je umístěno na stavidle rybníka. Přístup je zamezen řetězem. Snad to bude dostačující a nikdo toto prospěšné zařízení nezničí.
Koukám nyní do Galerie a zjišťuji, že jsem vám u článku o rybníku zapomněla ukázat jediný ořešák, který zbyl z výsadby kolem silnice na Čečkovice. Stojí nedaleko mostu přes odvodňovací kanál.


Nebo jsem ho možná měla přiřadit k článku o výsadbě stromů. Už je to jedno. Jen by bylo škoda ořešák nezveřejnit, líbí se mi.Výsadba u Klimše

29. října 2014 v 13:29 U nás

Když jsem byla na procházce u rybníka, upoutalo mou pozornost množství zatlučených kůlů na poli u silnice. Dozvěděla jsem se, že tam bude vysazeno množství stromů (topoly, buky, břízy, okrasné keře, lísky atd.). Na zalévání je počítáno s rozpočtem 400 tisíc Kč ročně. To by byl slušný džob. MrkajícíSmějící se
Je to prý na žádost občanů, kteří bydlí u křižovatky, protože jim od nového kravína (také jsem o něm psala) jde k obydlím zápach. Hlavně z nádrží na kejdu.
V létě, když chcete relaxovat na zahrádce, určitě nic příjemného.
Jenže mezi kravínem a obydlenými domy je louka, benzínka, rybník a silnice. Výsadba stromů je jaksi stranou. Pochybuji, že to bude účelné. Vítr obyčejně víc vane od východu, pak výsadba ztrácí smysl. Když fouká od západu, tak nejdříve foukne na stromy a pak už není žádná bariéra.
Snad investor a navrhovatel projektu věděli, co činí.
Snažila jsem se zakreslit do mapy situaci. Trochu se mi třásla ruka při kreslení plochy výsadby. V mapě chybí onen rybník. Je na soutoku dvou potůčků nad loukou a benzínkou.


Obytné domy jsou až za silnicemi směrem na východ.

Takto vypadala výsadba (spíš kolíkování) v sobotu 18. října. Zdaleka nebyly kůly zatlučeny všude.
Stromky zasázené - pondělí 27. října. Zkraje jsou stromy dost daleko od sebe, ale netuším, co je to za druh. Pak mi připadá výsadba velmi hustá. Kůly jsou blízko sebe. Podle pracovnice, co stromy sázela, dali kůly prý víc od sebe, měly být ještě blíže. To to chci vidět, až stromy vyrostou. Bude to džungle. Jestli to prý lidé nerozkradou (to říkala paní, co sázela).
(V pozadí je vidět nový kravín a za ním je další a teletník, před kravínem - to zelené - jsou nádrže na kejdu).
Když nic, tak tu budeme mít prales, který sice nebude bránit zápachu, ale bude vyrábět kyslík a lapat prach ze silnic.
Mějte se sluníčkově! Jen se nám dnes po obědě někam schovalo. Usmívající se


Dnes - Chotěboř a u nás

27. října 2014 v 14:51 U nás

Dopoledne mě syn dovezl k pí. doktorce na kontrolu. Měla jsem jet odpoledne, ale jsou školní prázdniny a nejezdí všechny autobusy. Odpoledne bych v Chotěboři dlouho trčela, což se mi nechtělo.
Když jsem vyšla od doktorky, nebylo nic moc počasí. Neodolala jsem a vyfotila kaštany, které v ulici rostou. Už jsou bez listí a navíc tmavé v pošmourném počasí. Listí se zatím drží na dvou lípách.Když jsem obešla vše, co jsem potřebovala, zašla jsem do Solety. To je obchod v Chotěboři na náměstí, kde koupíte řezané květiny, hrnkové květiny, různé ozdoby, svíčky, blbinky, obrázky, umělé květiny, vsadíte si sportku, koupíte pečivo nebo si dáte dortík a kávu. Ještě jsou na výběr chlebíčky, obložené chleby, cukrovinky a další nápoje. Tam většinou skončím, protože se tam příjemně čeká na autobus. Dám si něco od cesty a okukuji zboží. Dnes se mi tam líbily dušičkové věnce pro svou jednoduchost. Nejsou neúměrně nazdobené.
Když jsem v poledne dojela domů, vyfotila jsem oblohu na severovýchodě, kde byla modrá obloha s mráčky. Sluníčko hezky svítilo. Na jihozápadě už to tak pěkně nevypadalo. Tam se víc mračilo.

Aktuálně se zatáhlo a vypadá to spíš na déšť.
Ještě jsem vyfotila novou výsadbu, tu ukáži jindy.

Mějte se hezky, já jdu odpočívat. Smějící se
Obrázky pro pobavení

25. října 2014 v 23:58 Vtipy

Dnes to bude trochu pel-mel. Pár obrázků, které se mi líbily.


(Kavárna u Růžového Slona - FB)


(Máme rádi kočky - FB)


(www.ulistein.de)


A jako bonus fotka našeho kocourka, kterou udělala vnučka Vendulka.


Užijte si pěkně neděli a vyspěte se dorůžova! Usmívající se
Lhotecký rybník

22. října 2014 v 22:03 U nás

Konečně se dostávám k rybníku, který jsem v sobotu navštívila. Byla jsem zvědavá na změny a hlavně jsem si chtěla vyfotit podzimně zbarvené břízy. Ty mě trochu zklamaly, protože neměly krásné zlatavé listí. Spíš jsem měla strach, jestli nebude opadané.
Rybník prošel renovací v rámci protipovodňového opatření - klik a klik.
Nyní je už úplně napuštěný a zarybněný. Alespoň tak soudím podle tří rybářů - otce se syny.
Tak se se mnou podívejte. Nejprve fotky z příchodu k rybníku a něco krajiny v okolí.Pohled na kopec, kde stojí kaplička. Dříve byl kopec porostlý třešňovým sadem. Ještě tam několik stromů je. Líbily se mi barvy a mraky na obzoru (těsně nad polem).


Pohled do dálky. Na obzoru je Chotěboř.


Doubky na hrázi už od výsadby dost povyrostly.


A už část rybníka.Olše pod rybníkem.


Dolní Lhotka, která dala rybníku jméno. Nad vsí je smíšený les, který vždy na podzim hraje všemi barvami.Přepad, který odvádí vodu do odtokového kanálu.


Přešla jsem silnici a z mostu vyfotila odtokový kanál. Moc vody v něm neteče. Ale kdyby přišla velká voda, bude určitě plný.To už je kanál focený ze spodní silnice mezi dvěma obcemi. Máte to i s mým portrétem. Smějící se


To je pokračování pod mostem. Kanál ústí do řeky Doubravky. (foceno proti sluníčku).
Ještě mám pár fotek od rybníka, ale ty ukáži v samostatném článku. Už tak je tento dlouhý.

Mějte se hezky! Usmívající se


"Letecký den"

21. října 2014 v 17:39 U nás

V sobotu jsem při focení rybníka zachytila i pár letadel.Šmouhy od gripenů, které byly příliš vysoko.
Pak se mi podařilo cvaknout jedno menší dopravní letadlo.


To otočilo a letělo zpátky. Jenže než jsem stačila vytáhnout foťák, skoro mi uletělo. Navíc foceno proti sluníčku (upraveno).


Musela jsem fotku hodně oříznout, protože se mi tam zase pletly dráty elektr. vedení.
Příště už se podíváme k rybníku.

Mějte se hezky! Usmívající se


Barvy podzimu

18. října 2014 v 18:09 Příroda

Dnes jsem byla fotit Lhotecký rybník, ale ten ukáži, až stáhnu a upravím fotky. Zatím vám jen ukáži barvičky na psím víně a škumpě u nás v ulici. Ty jsem cvakla jen tak mimochodem.Psí víno vyfocené v 15,12 hod., když jsem vyrážela k rybníku.Totéž psí víno v 16,16 hod. Foceno týmž digitálem. Jen sluníčko svítilo z jiného úhlu.
Krásné barvy. To už je jediná škumpa v ulici. Všichni ostatní se už této plevelné rostliny zbavili.

Mějte hezkou neděli! Usmívající se
Nová Ves u Chotěboře - brána zámku

16. října 2014 v 16:42 Toulky

Dnes bude dokončení mé fotografické výpravy do N.V. Fotila jsem nově opravenou bránu do parku u zámku, kde je dětský domov. Pro porovnání mrkněte sem - klik.
Opravuje se i zídka kolem parku, který obklopuje zámek. Tu jsem tehdy nefotila.
Dost mě překvapilo, že se pracuje dlouho odpoledne a i v sobotu. O neděli nevím, to jsem osobně neviděla.
Brána značně prokoukla. Řekla bych, že se renovace dočkala u železná brána a plot. Alespoň na pohled působí nově.


Celkový pohled. Na snímku je vidět dělníka v plné práci. Bylo už po půl 5 odpoledne.


Opravený erb posledního majitele zámku ing. Aloise Mixy (jeho manželka Anna pocházela z uhlobaronského rodu na Ostravsku).


Opravený pilíř.


Detail kliky u branky.


Detail plotu.


Ještě detail branky (na štítku je jméno Ant. Wendler, Praha).


Oprava zídky. I ze se ještě pracuje (16,35 hod.).


Nakonec pohled na zlatící se javor.

To je z Nové Vsi u Chotěboře vše. Doufám, že se vám prohlídka opravených míst líbila.

Nová Ves u Chotěboře - kostel

11. října 2014 v 21:09 Toulky

Tímto bych chtěla tento článek přihlásit do Soutěže o nejhezčí sakrální stavbu, která probíhá u VendyW.Dnes si prohlédneme kostel po venkovních úpravách. Naposledy jsem o kostele psala zde - klik.
V září jsem fotila i vnitřek kostela, ale ty fotky nešly dostat z foťáku. V říjnu, když jsem se vydala kostel fotit znovu, byly dveře zavřené.
Na interiér se můžete podívat ve výše zmíněném dřívějším článku.

Trocha historie z www.farnostchotebor.cz:
Kostel sv. Jana Nepomuckéo byl postaven v empírovém slohu roku 1819. V době než byla přistavěna věž - r. 1868 od mistra Jana Rothause - byly tři malé zvonky v sanktusové věžičce, umístěné nad středem kostela.
Samotný kostel je zajímavého půdorysu ve tvaru kříže, vyplněnými kouty ramen. K budově přiléhají nižší přístavky: sakristie s předsíní a oratoře mezi rameny, takže celek tvoří osmiúhelník. Věž čtyřboká, užší, moderně gotická, s opěráky v rozích, krytá plechem. V přízemí věže je plackou sklenutá předsíň před západním vchodem.
Vnitřek tvoří centrální osmiboká loď, krytá prkenným stropem a osvětlená ve čtyřech nárožích okny čočkovitého tvaru. V koncích podélných ramen je vystavěna na západě kruchta a na východě sklenuto kněžiště, z kterého vedou vchody po obou stranách na oratoře, do sakristie a na kazatelnu.
V letech 1966-70 prošel kostel generální opravou. V roce 1985 byl pořízen dvojitý nátěr věže a oplechované střechy kostela.
Další potřebná oprava kostela vykonána v letech 2010-2011.
Pohnuté osudy mají kostelní zvony. Původně jich bylo pět, po první světové válce zůstal pouze jediný. Stejný osud však měly také dva nové zvony z roku 1934, i ty byly zneužity k vojenským účelům.
Protože za 2. světové války byly kostelní zvony odvezeny, rozhodla se obec a věřící z Nové Vsi pořídit dva nové zvony, které byly zasvěceny Panně Marii a sv. Janu Nepomuckému a které byly zavěšeny v roce 1993. Jeden zvon je zakoupen z finančních prostředků obce, druhý z prostředků farnosti.


Nejprve pár obrázků z internetu, jak vypadalo okolí kostela před venkovní úpravou. Okolí bylo osázeno stromy. U vchodu byly dvě břízy.

A nyní moje fotky:


Kolem kostela a kříže je nová výsadba stromů. Vše na mě působí takovým holým dojmem.
Za 20 let to bude vypadat jinak, snad lépe, ale to už neuvidím.Kostel v podvečer. Slunce zapadalo a šeřilo se.
Nyní pár detailů schodů a dveří.Schody jsou místy pokryté lišejníkem. Mě se ta místa líbila, proto jsem je vyfotila.


Rohož před vstupem do kostela.

Dveře, detail dveří a levá klika.


Pravá klika. Je na ní vidět větší opotřebení.

Před kostelem stojí památník obětem 2. světové války. Dříve byl pod vzrostlými borovicemi. Nyní je jaksi opuštěný v trávníku.


To je pro dnešek vše. Příště se podíváme na opravenou zámeckou bránu.

Přeji všem hezkou neděli! Usmívající se
Obrázek z internetu.


Nová Ves u Chotěboře - škola

6. října 2014 v 18:09 Toulky

Pokračuji v sérii článků o Nové Vsi. Tentokrát se koukneme na školu. Pro srovnání mrkněte sem - klik.
Škola dostala novou fasádu a zkrásněla. Bohužel byly kolem ní vykáceny vzrostlé dřeviny. Byly vysazeny nové, ale potrvá dlouho než trochu vyrostou.

Trocha historie z webu ZŠ Nová Ves: V roce 1813 zřídila majitelka zámku v Nové Vsi paní z rodů de Finů první školu, ta se nacházela dle zápisů z kronik v čísle 56. Dále škola byla provozována v č.p. 62 a 112. V roce 1904 za účasti zámeckých pánů rodiny ing. Aloise a Anny Mixových byla zahájena stavba budovy nové školy v čísle popisném 114. V těchto prostorách je škola i dnes.

Škola má jen 1. stupeň, střídavě 1. až 5. třídu nebo jen do 4. třídy. V současnosti má pět ročníků. Potom musí děti dojíždět do Chotěboře. Ale všimla jsem si, že jezdí i do Malče.
A nyní již obrázky.


Za školou je bývalý lihovar. Na komíně bylo hnízdo čápů. Pár dní před mým focením jej chotěbořští hasiči sundali a nechali jen základ. Hnízdo dokládá následující fotografie, kde ještě je.


Fotka z 18. září 2014. Komín s hnízdem.


Zadní partie školy. Fotka je také z 18. září. Foceno přes dětské hřiště. Za školou je malé hřišťátko, kde si hrály děti (asi z družiny).
Vlevo je asi sýpka. Neznám účel této budovy.Budovu školy střeží socha J.A.Komenského. Nad ním na kraji střechy vrkali dva holoubci. Než jsem zaostřila, jeden uletěl. Sledoval mě jen zbývající. Smějící se
Nová výsadba. Zatím není skoro vidět.Před školou zůstal pomník padlým v 1. světové válce.


Pro porovnání vkládám starou pohlednici, kde je vidět původní podoba školy, zámku, kostela a obchodu s hostincem. (Vypůjčeno z www.staré-pohlednice.cz, kterou jsem našla na internetu).

Tím jsem splnila slib, že ukáži školu v novém hávu. Dřív to nešlo, protože v obci frézovali vozovku a všude bylo rozkopáno. Letos v létě se dokončoval chodník a úpravy kolem školy. Chtěla jsem počkat, až to bude ťip-ťop. Moc se nezadařilo, protože se zase kope kvůli kanalizaci. Snažila jsem se dopravním značkám a páskám co nejvíce vyhnout.

Nový most v Nové Vsi u Chotěboře

5. října 2014 v 0:31 Toulky

Naposledy jsem ve větším rozsahu fotila Novou Ves u Chotěboře 3. října 2011 - klik.
Budu vám nové focení trochu dávkovat po částech. Můžete porovnat, co se za tři roky změnilo.
Dnes tedy nový most, který silničáři budovali převážně o loňských prázdninách. Začali, pokud se dobře pamatuji, někdy v červenci a skončili v listopadu.
Most byl kompletně opraven. Starý kamenný most byl nahrazen železobetonovým. A řekla bych, že byl i trochu rozšířen.
Podívejte se tedy na dílo stavbařů.


Tento pohled se vám naskytne, když vystoupíte z autobusu.Pohled z mostu na Novoveský potok, který protéká Zámeckým rybníkem, vsí, teče do rybníku Soldát a dále do Vísky, kde se vlévá do Doubravky.Tyto dva snímky jsou z druhé strany mostu, kdy potok teče dále do vesnice. Fotila jsem je 18. září, když začala stávkovat zrcadlovka.
Tím jsem vám ukázala most snad ze všech stran.Barvy podzimu a jeden nesmysl

3. října 2014 v 17:54 Příroda

Dnes odpoledne jsem se vypravila znovu do Nové Vsi u Chotěboře, protože fotky, které jsem nafotila minule, se nepodařilo obnovit.
Už jsem měla fotky nafocené, když mi to nedalo, vytáhla jsem digitálek a vyfotila jeden dům. Patří podnikateli, který po prvotním zbohatnutí, musel dát najevo svou jinakost. Zrekonstruoval dům a přistavěl věžičku. Zblízka to vypadá ještě hrozněji.
Víc, bohužel, dům nešel přiblížit. To digitálek nezvládá a čas nebyl, abych šla blíž. Navíc je ves trochu rozkopaná, protože se buduje kanalizace.


Snad ten "architektonický zázrak" vidíte.


A nyní trochu podzimních barev. Takto se začínají barvit třešně na kopci, kde stojí kaplička.
A ještě krásně zbarvené psí víno na jednom plotě a u nás na buxusu.
Je to hodně nazoomováno, proto je fotka málo ostrá.
Doufám, že "babí léto" vydrží a já ještě nafotím nějaké barvičky.

Mějte se hezky! Usmívající se

Najdi kočku! 51

3. října 2014 v 12:51 Piškuntálie

Nejdřív odhalily kočičky Jitule a Maryša. Gratuluji! Usmívající se
Rozluštění:A dva nové obrázky:Dnes jsou oba lehké. Myslím, že s nimi nebudete mít velkou práci.

Přeji hezké podzimní dny! Usmívající seFoto: FB - Bydlím u své kočky


Diplomy

3. října 2014 v 12:45 Různé

Už pomalu 14 dní válím ve složce diplom od Janky a pár dní od Natty.
Musím je vytáhnout na světlo boží. Smějící se
Pak si dáme zase nějakou kočičku.


Nejprve diplom od Janky za cestovatelské hádání.
Jani, moc děkuji. Udělala jsi mi radost krásným diplomem s ještě hezčím srdíčkem. Usmívající se


Tento je od Nattynky za broučkové hádání a lumpačení.
Je také moc krásný. To už je u Natty zvykem, že vytváří kouzelné diplomy.
Nattynko, moc děkuji. Usmívající se
Takové je radost sbírat! Mrkající Smějící se