****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Listopad 2015

Svítání a betlém

30. listopadu 2015 v 14:13 U nás

Minulý týden (28. a 29.11.) jsem zachytila dvě ranní svítání.
Nečíhám na ně. Byla čistě náhoda, že jsem se vzbudila.
Svítání ze soboty slibovalo krásný den, ale později se zatáhlo a bylo zbytek dne pod mrakem.
Manžel říkal, že v Chotěboři chvílemi poletoval sníh.
Druhý den už nebylo svítání tak pěkné. Také se později zatáhlo a pršelo.

Líbil se mi úzký výběžek světla nad oranžovým svítáním. Sobota.Tady mě fascinoval úzký černý mráček nad horizontem. Neděle.

Včera odpoledne jsem dokončila betlém. Po letech jsem ho vytáhla na světlo boží.
Nemám ale dokončený adventní věnec, protože mám zlaté svíčky a stříbrné ozdoby. To jaksi nejde dohromady. Už totiž ztrácím přehled, co mám a nemám. Musím to dát do jedné krabice.
Zítra zase musím k lékaři do města, tak koupím zlaté hvězdičky a kouličky a pak snad věnec ukážu.
Tak jen samotný betlém. Je keramický.


Paní, která mi betlém vyrobila, dává figurky do misky s pískem. Zkoušela jsem to. Všechno je pak takové placaté a zadní figurky nejsou vidět. Také často padaly.
Syn mi vyrobil tento stojan s kolíky, na které se figurky nasunou.
Vím, že by se na stojan spíše hodila bílá barva. Víc by to připomínalo zimu, ale mě se tehdy líbila víc zelená.
Mám stojan přetřít nebo ho nechat takto?


Mějte hezké odpoledne! Usmívající se
Přečetla jsem

30. listopadu 2015 v 8:47 Moje četba

V sobotu jsem dočetla další knížku od Simony Monyové - Utrhnou se ze řetězu. Moc se mi líbila.
Je o dvou manželských dvojicích, kterým to neklape a ženy vyřeší situaci po svém.


Poznávají se tři týdny, milují se tři měsíce, hádají se tři léta, snášejí se třicet let a děti začnou znovu,-- tak zní definice manželství francouzského filozofa H. Taineho. Hlavní hrdinky této knihy však nemají tolik trpělivosti a chtějí svůj život změnit hned.
(Anotace)

Ukázka z knihy:

Čas sklizně
Svého muže začínám velice pozorně sledovat, což je přesný opak toho, co jsem dělala poslední léta. A pohodlně neviditelný manžel se pojednou stává děsivě skutečným i se všemi svými zlozvyky, vrtochy a projevy stárnutí. Nikdo nemládneme, opakovaně se ujišťuju v duchu.
Ale není to tak. Člověk by měl být poctivý alespoň sám k sobě. Blecha mládne! Nechává svoje takřka čtyřicetileté tělo formovat dlouhými, ukoptěnými prsty sedmadvacetiletého sochaře do podoby jeho vrstevnic. Nastavuje mu obličej, aby vyhladil všechny vrásky, které jí do unavené pleti sobecky vryla patnáctiletá dvojčata a dvaačtyřicetiletý manžel Bohdan.
"Mami, tys mi nevyžehlila to bílý tričko adidas?" vyčítavě se táže moje dcera Dominika.
"Je ti třináct, mohla by sis ho vyžehlit sama."
"A ta džínová sukně dokonce ještě není ani vypraná!"
No dokonce! "Pračku by dokázal zapnout i šimpanz," pravím klidně.
"Tak proč jsi ji nezapnula, když je to tak snadný?!" bere do ruky Dominika rovněž dlátko, aby ještě rozmnožila již značný počet mých vrásek.
"Musíš se s tou holkou furt hádat?" objeví se mezi dveřmi obýváku rozcuchaná hlava chotě.
Je potřeba mne neustále vychovávat, neb u dcerky se výchovný proces jaksi nezdařil.
Náhle mám též zoufalé nutkání cosi provést se svým životem.
Blecha si opovážlivě krade svoje těšínská jablíčka a nebojí se posledního soudu. Já byla vždycky zbabělá. Risk je mi cizí. Netoužím se radovat z uloupených plodů v sousedovic zahrádce, potřebuju sklízet úrodu na té vlastní, byť je samý pýr a kopřiva.
"Nešel bys na večeři?" přímo prahnu po sklizni.
"Jé! Já chci jít na večeři!" výská Dominika.
"Ptala jsem se táty."
Z táty je rázem paša, objímá z každé strany jednu ze svých odalisek a laskavě souhlasí s návštěvou restaurace.
"Myslela jsem, že bychom mohli jít sami dva," kuňkám nesměle.
"A proč?" diví se manžel.
Jistě, proč… Copak záleží na tom, že spolu sami chodíme leda už jen na berňák? Že jsme deset let nebyli tančit, že do kina, divadla i do restaurací za sebou jako drkotajícího kačera táhneme nevycválaný výtvor naší lásky?
"Chtěla jsem si s tebou popovídat," naléhám sama proti sobě. Dcerunka mě bude o to víc nenávidět.
"Něco důležitýho?" zasmuší se Jacek.
"Ano," říkám a nelžu. Pro mě je pojednou tenhle večer životně důležitý. Bod zlomu.
Anebo rozpadu…
"Tak cos mi chtěla tak neodkladnýho, že s náma nemohla jít Dominika?" zeptal se nevrle nad jídelním lístkem.
Ještě v autě jsem měla plnou hlavu myšlenek, bzučely tam jedna přes druhou jak včely v úlu. A najednou prázdno. Včelky uletěly. "Nebylo to nic konkrétního. Prostě mě napadlo, že už jsme si spolu dlouho jen tak nepopovídali."
"Minulou sobotu jsme byli do čtyř do rána u Řeháčků a pusu jsi téměř nezastavila," připomněl mi naše jediné společenské vyžití. Každá první sobota lichých měsíců Řeháčkovi u nás. První sobota sudých měsíců my u nich. Již osm let.
"…sami dva že jsme si dlouho nepopovídali…"
"Tak povídej," vyzval mě nadarmo. Všechno už bylo řečeno v úvodních dvou třech letech našeho manželství. Včelky pochcípaly.

Myslím, že ukázka mluví za vše. Zkuste si jí přečíst. Ale není tak humorná jako kniha, kterou jsem četla předtím. Je spíš ze života.

Mějte hezký den! Usmívající se

Pěstování Phalaenopsis neboli můrovce

27. listopadu 2015 v 1:14 Pokojové květiny

Kvetoucí orchidej u okna je skvost, který si můžete snadno dopřát! Fantastické tvary a barvy promění všední den v radost. Pro začátek si ale raději vyberte odolný a relativně nenáročný druh, vhodný pro běžné pokojové podmínky. Stálicí je v tomto směru atraktivní a dlouze kvetoucí Phalaenopsis.
Mezi nejméně náročné a nejvděčnější orchideje, vhodné i pro nezkušené, patří oblíbený Phalaenopsis, česky můrovec. Pochází z tropů Asie, kvete ve všech odstínech od bílé přes žlutou a oranžovou po purpurovou a fialovou. Květní stonek bývá velmi trvanlivými, nádherně tvarovanými a velkými květy doslova obsypán. Dobře snáší podmínky v bytech, neboť patří mezi teplomilné orchideje.


Mírné světlo a vlhký vzduch
Phalaenopsis pochází z teplých a vlhkých tropických lesů, čemuž odpovídají i jejich nároky na rovnoměrné teplo, pokud možno vlhčí vzduch a dostatečné, ale rozptýlené osvětlení - přímé sluneční paprsky je poškozují.
 • Nejvhodnější polohou bývá východně orientované okno.
 • Vzduch v teplých bytech sice bývá spíše sušší, ale to můrovci snadno vynahradíte každodenním rosením měkkou vodou.
 • Zvýšit vzdušnou vlhkost pomohou rovněž odpařovače a zvlhčovače vzduchu, nebo jednoduše misky s vodou, umístěné v bezprostřední blízkosti květiny. Na větší míse s vodou může květináč s orchidejí přímo stát. Vyplňte ji oblázky a vodou naplňte tak, aby se květináče nedotýkala - příjemná vlhkost bude stoupat přímo kolem orchideje.

V čem Phalaenopsis pěstovat?

Orchideje se přesazují nejvýše jednou za dva či tři roky, každoroční přesazování jim nesvědčí. Živiny doplňuje pravidlené hnojení.
Phalaenopsis patří mezi epifytické orchideje. V přírodě rostou na větvích stromů a živiny spolu s vlhkostí přijímají vzdušnými kořeny. V květináčích se proto pěstují v dobře propustném, velmi vzdušném substrátu s omezeným množstvím živin. K dostání jsou speciální substráty pro orchideje. Namíchat si můžete i substrát vlastní, ovšem chce to trochu trpělivosti a alchymie. Pokud se vzdušné kořeny derou na povrch květináče, nemusí vás to nijak znepokojovat. Světlo a vzduch jim svědčí. Nevadí ani, když nádobu zcela vyplní - mají jinou povahu, než kořeny běžných zemních rostlin.


Orchideje můžete pěstovat v průhledných květináčích, což je velmi efektní. Na rozdíl od běžných pokojových rostlin jejich kořeny nepotřebují tmu, ba právě naopak. Na světle i zezelenají a podílejí se spolu s listy na fotosyntéze.

Jak (ne) zalévat

Nejčastější chybou při péči o epifytické orchideje včetně můrovce bývá přelévání. Pochází sice z vlhkých tropů, ale jeho vzdušným kořenům trvale vlhká zemina nesvědčí - vždyť přírodě volně visí ve vzduchu. Následkem přelévání je nedostatek kyslíku, uhnívání kořenů a následné chřadnutí celé rostliny, a také napadení houbovými chorobami. Důležitá je i kvalita vody - orchideje budou vděčné za měkkou a odstátou, nejlépe dešťovou.

Osvědčený způsob zálivky:

Při zalévání dejte pozor, aby se voda nedostala do středu listové růžice! Celý květináč ponořte na pár minut do nádoby s měkkou vodou a nechejte okapat.
 • Tuto lázeň je vhodné opakovat jednou či dvakrát týdně, nebo také jednou za dva týdny. Záleží na teplotě, při níž orchidej pěstujete a také na ročním období. V létě a v teplejší místnosti rostliny potřebují vody více.
 • Částečné vyschnutí kořenového balu epifytickým teplomilným orchidejím nevadí, pokud nejsou suchu vystaveny příliš dlouho.

Výživa orchidejí

Nejvhodnější jsou čtrnáctidenní intervaly od jara do podzimu a polovina běžné dávky hnojiva pro pokojové rostliny, které nesmí obsahovat vápník. Jistotu budete mít se speciálním hnojivem pro orchideje. V zimním období lze dávky ještě snížit či intervaly prodloužit. Phalaenopsis sice zimní klid ani snížení teploty nevyžaduje, ale v zimě se mu přeci jen dostává méně světla a jeho aktivita je nižší. Pokud však kvete, hnojte stejně jako v létě.


Opakované kvetení a seřezávání stvolu

Kvetení podporuje snížení pokojové teploty o 5° během jednoho zimního měsíce, alespoň na noc. Zrovna tak prospěšné je letnění.
Odkvetlý stonek proto neseřízněte celý, ale nejníže v jeho spodní třetině - nad třetím nebo čtvrtým očkem. Pod místem řezu často vyraší nový a kvetení se opakuje. Ale když stvol zůstává pěkný a zelený i po odkvětu, není třeba jej stříhat vůbec, někdy znovu rozkvete jeho prodloužená část.


Pro Receptář: Martin Zoun, spoluautor Jana BucharováPohrajte si!

26. listopadu 2015 v 9:38 Různé

Mezi články, které mi chodí mailem, se dnes objevil odkaz na stránku, kde si můžete ozdobit vánoční stromeček podle svého vkusu.
Ozdoby si můžete i zakoupit.
Pokud si rádi hrajete, koukněte sem.
Takto vypadá jejich stránka.Přeji vám hodně zábavy a hezký den! Usmívající se
Dnešní odpoledne - úterý 1

25. listopadu 2015 v 14:26 U nás

Pokračuji v odhalování mého druhého cíle včerejší cesty do města.
Šla jsem do Městské knihovny Ignáta Herrmanna na výstavu obrazů pana Bohuslava Jirky.
Již jsem tu jednou pár obrázků měla - z výstavy betlémů v chotěbořském zámku.
Tato výstava je obsáhlejší.

Pan Bohuslav Jirka žije v Chotěboři, ale narodil se 3.12.1943 na Novém Ransku u Ždírce nad Doubravou.
V roce 2002 (po rodinné tragédii) začal své pocity vyjadřovat barvami a štětcem.
Nejprve maloval zátiší a květiny.
Později začal malovat to, co důvěrně znal - Železné hory, Doubravku, rybník Řeku a další známá i neznámá místa Vysočiny.
Maluje také obrázky z milované Dalmácie v Chorvatsku. Tam jezdí často na dovolenou.
Během třináctiletého období namaloval 300 děl a dílek. Vystavoval 12x - např. vánoční výstava v zámku Chotěboř, v Koryčanech, Ždírci nad Doubravou, Rváčově, Hlinsku v Čechách, v Havl. Brodě, Malči, Dolní Krupé, Libici nad Doubravou atd.
(Z anotace jeho výstavy)

Nyní vám ukáži pár obrázků, které mi bylo dovoleno vyfotit.Dominanta Chotěboře - kostel sv. Jakuba Staršího.
A dva obrazy z milované Dalmácie a Bosny.Názvy obrazů, prosím, po mě nechtějte. Některé si pamatuji a některými si nejsem jistá.
Musím na výstavu ještě jednou a napsat si je, protože to mě včera nenapadlo.
Půjdu ráda, protože výstava stojí za opakované shlédnutí.
Obrazy nemám vyfoceny všechny a z těch, co mám, jsem dala jen pár. Nechci pokoušet dobrou vůli vystavovatele a vystavovatelů (knihovny).
Doufám, že se vám ukázka líbila.

Mějte hezký den! Usmívající se

Dnešní odpoledne - úterý

24. listopadu 2015 v 19:20 U nás

Dnes odpoledne jsem se vydala do města za určitými cíli. Jeden vám ukáži už dnes a druhý možná zítra - podle času.
Začalo to krásným slunečným odpolednem.


Pohled ze silnice k zastávce autobusu směrem na západ. Obloha skoro bez mráčku.
První cíl - Lékárna U Havlíčka. Je tu moc milá paní magistra a ceny příznivé. Chodím sem nejraději.
Lékárna je v prvorepublikové vile, o které už jsem psala - zde. Nad oknem je z barevných kachliček obraz Karla Havlíčka Borovského. Bohužel je to foceno v protisvětle, proto je fotka tmavší.
Dál jsem pokračovala po nákupech a k druhému cíli.
Šla jsem kolem keřů, kde si pěkně štěbetali ptáčci. Nebylo je vidět, ale hezky slyšet. Asi probírali příchod zimy. Smějící se
Ptačí řeči nerozumím, protože se bojím hadů a kousek jejich jazyka jsem nepozřela a v životě nepozřu. Holt nebudu jako Jiřík z pohádky.


V Chotěboři bylo víc sněhu, hlavně chodníky ve stínu byly kluzké. Dost foukal vítr.
Nedá se nic dělat, chotěbořští jsou skoro o 120 m výš než naše ves.
Pro dnešek vše! Jsem uťapaná, půjdu si natáhnout "krovky". Smějící se

Mějte hezký večer! Usmívající se
Podzimní zahradní romance s chryzantémou, listopadkou

24. listopadu 2015 v 10:30 Zahrádka

A ještě jednou chryzantémy.


Chryzantémy rozzáří zahradu v době, kdy už se většina květin uložila k odpočinku. A jsou dokonce jedlé a léčivé. Jak je pěstovat a přimět k bohatému kvetení?
Chryzantémy (Dendrathema) čítají vícero druhům a mnoho vyšlechtěných odrůd. Můžeme pěstovat chryzantémy až metr vysoké, ale také drobnější variety, dorůstající 30 cm. Květy jsou vyšlechtěny ve formě jednoduché i plné, v různých tvarech a velikostech a ve všech barvách a odstínech kromě pravé modré. Varieta chryzantémy určuje i to, zda bude vykvétat již koncem léta a začátkem podzimu, nebo opravdu až v samotném listopadu.


Pěstování chryzantém
 • Chryzantémám se daří na slunném a před větrem chráněném místě. Teplo na sklonku léta a podzimní sluneční paprsky je povzbuzují k bohatému a dlouhému kvetení.
 • Půdu potřebují neutrální nebo slabě zásaditou, humózní, může být i těžší.
 • Řada odrůd určených pro pěstování na záhonech je proti mrazu relativně odolná (nepatří však mezi ně většina velkokvětých chryzantém), bez zimní ochrany se však neobejdou - ideální je vrstva chvojí, pod ním případně lehce nakupené listí či sláma. Chryzantémy pod peřinou necháváme až do konce dubna, neboť mladé výhonky jsou velmi citlivé na zrádné jarní přízemní mrazíky.
 • Další ochranu před mrazem jim poskytneme, pokud rostliny přes zimu ponecháme celé a staré stonky sestřihneme až na jaře - i uschlé květiny mají svůj půvab.
 • Chryzantémy jsou velmi vděčnými květinami k řezu, s dlouho trvanlivostí.
Správná péče přináší bohatství květů

Pokud si přejeme bohaté květy, vyplatí se rostlinám věnovat dostatek péče.


U velkokvětých odrůd, jejichž květní úbory mohou dosáhnout až 20cm, dosáhneme největších květů, pokud opatrně odstraníme postranní poupata a ponecháme na každém vrcholovém výhonu pouze jediné. Zaléváme je pouze ke kořenům, aniž bychom smočili listy, a vystříháme se přemokření.
 • Postranní výhony vylamujeme.
 • V červenci rostliny přihnojujeme hnojivy bohatými na dusík, aby vytvořily mohutné a košaté trsy.
Listopadky mnoha tváří

Půvabné jsou takzvané koreánky, chryzantémy s jednoduchými květy. Ve Šlapanicích vyšlechtili odrůdy s hezkými ženskými jmény - fialovou Magdu, bílou Marii, červenou Elišku či oranžovou Vladěnku.
Kulovité a plné květy mají například variety Fairie, jež je tmavě růžová, zvláště velké květy má bílá Adeline.
Mezi variety s obrovskými květy patří například meruňkově zbarvená, plnokvětá Bronze Mayford Perfection, která dorůstá až výše jednoho metru. Je nádherná, avšak poměrně choulostivá.


Barevné květy i listy

Půvab listopadek mohou podtrhnout i listy. Například Chryzantéma ze skupiny Rubellum, varieta Emperor of China, má stříbřitě růžové květy se zvlněnými korunními lístky a karmínovým nádechem uprostřed květu, a rovněž karmínově zatónované listy, které se vybarvují nejsytěji právě v při vrcholu kvetení.

Odkud pocházejí?

Domovina chryzantém je Čína a Japonsko - již zde byly pro svou krásu s oblibou pěstovány. Postupně se rozšířily i dále a nyní se chryzantémy pěstují doslova po celém světě.
V Číně byla chryzantéma velmi ceněna a pokládána za symbol věčného života, v Japonsku považována za květinu hodnou císaře. Její motivy často zdobí tradiční čínský porcelán i textilie, staré japonské obrazy.
Podle staré čínské legendy se jeden císař doslechl o květině věčného mládí a rozhodl se ji získat. Měla růst na Dračím ostrově a utrhnout ji mohlo pouze dítě - když tedy dětská výprava s císařem dorazila na Dračí ostrov, nalezli tu krásnou zlatou chryzantému.


Podzimní čaj z chryzantémy

Ze semen si můžeme vypěstovat i takzvané jedlé chryzantémy, asijské speciality, která slouží jako zdravá zelenina na saláty se specifickou, větrově kořenitou chutí.
Chryzantémy byly ve staré Číně ceněny nejen pro svou krásu, ale používány i jako léčivé rostliny - květy, listy i kořeny sloužily k přípravě nálevů a odvarů upevňujících zdraví. Užívaly se především při infekcích a horečce, pro posílení jater a zraku. Příznivé účinky má chryzantéma i při vysokém krevním tlaku a cukrovce. Nálev z listů chryzantém, do kterého se přidávají i kvítky, je velmi osvěžující.

Receptář: autor Jana BucharováChryzantémy v květináči, krásné a léčivé

23. listopadu 2015 v 22:28 Zahrádka

I když už hlavní sezóna chryzantém skončila, mohou se vám některé údaje hodit.Drobnější odrůdy chryzantém jsou ideální pro pěstování v nádobách. Můžete je zakoupit v zahradnictvích i květinářstvích, odkud na podzim doslova září. Je to dobrá investice - chryzantémy mohou vydržet i do dalších let.
Nízké chryzantémy (listopadky) se záplavou drobných květů jsou ideální pro pěstování v nádobách. Jsou nádhernou ozdobou teras a balkónů, dvorků i zahrádek, schodů. Podzimní zápraží díky nim může být takové, o jakém jste vždy snili. Ale i pokud nemáte zahrádku, můžete si barvy listopadek dopřát. Pro interiér se nejvíce hodí drobnokvěté listopadky malého vzrůstu. V interiéru, na zahradě i terase jsou nejpůsobivější seskupení více variet s květy různých barev. Můžete barvy skládat podle ladících tónů, nebo naopak do kontrastu… Chryzantémy jsou vyšlechtěné do mnoha krásných tváří, proč toho nevyužít?


Odrůdy pro pěstování v nádobách

Do květináčů se nejvíce hodí především chryzantémy typu "multiflora", tedy nízké a drobnokvěté odrůdy vyšlechtěné v Evropě. Oblíbená je například také "Delaware" s červenými květy, žlutě kvetoucí "Yellow delaware" či sněhově bílá "Blanche Poiteviné Supreme".

Co s chryzantémou v květináči přes zimu?

Když se odkvětlé kvítky chryzantém pravidelně zastřihávají, rostliny budou tvořit stále nové a pokvetou mnohem déle.
Před příchodem mrazů je třeba rostliny i s nádobou schovat a nechat přezimovat na světlém, ale bezmrazém místě. Teplota by se měla ideálně pohybovat mezi 5°-8°. Vzduch by zde měl být suchý, zalévejte jen minimálně.
V březnu rostliny přemístěte na světlé místo s teplotou mezi 12°- 15° a postupně zvyšujte zálivku. Pravděpodobně již nedosáhnou stejné vitality jako loni, což ale nevadí - stačí, když zimu přežijí, abyste si z nich na jaře mohli odebrat řízky.


Namnožte si chryzantémy

Matečnou rostlinu můžete povzbudit umístěním na slunném místě, zálivkou a mírným přihnojením.
Chryzantémy se vyplatí přes zimu uchovat. Pokud věnujete trochu času poměrně snadnému namnožení řízkováním, nebudete příští podzim již muset chryzantémy kupovat - budete mít mnoho spoustu vlastních.
 • Během dubna odstřihněte z výhonků vrcholové řízky a nechejte je zakořenit v substrátu s příměsí rašeliny a písku. Nejlépe zakořeňují pod krytem z perforované průhledné plastové nádoby či fólie, a ve stínu. Teplota by se ideálně měla pohybovat mezi 15°- 20°, substrát udržujte stále mírně vlhký.
 • Přibližně po měsíci můžete zakořeněné sazeničky přesadit do nádob či na záhonek.
 • Ještě rychlejší a jednodušší variantou je nechat řízky zakořeňovat již v konečné nádobě. Pro větší variety se hodí nádoby s průměrem kolem 20 cm, malým stačí poloviční - vhodné jsou vždy spíše nižší a širší rozměry, nelži úzké a vysoké.
 • Substrát by měl mít podobné složení, jako u záhonových druhů. Ideální je kvalitní, výživná zemina s 15% jílu, který kořenům zajistí potřebnou stabilitu.
 • Důležité je sázet řízky i sazenice do vlhkého substrátu. Posléze je zalívejte důkladně, ale pozor na vyplavení. Zakořeňování a dalšímu růstu také neprospívá příliš hluboká výsadba.


Zaštipování pro košatý růst

Přibližně po třech týdnech po přesazení řízků, až rostliny povyrostou alespoň o 3 cm, zaštípněte vrcholek za 4-6 lístkem, aby sazeničky narostly do hustých a košatých keříků. Větší a pozdně kvetoucí odrůdy můžete v průběhu června, nejdéle do poloviny července, zaštípnout ještě jednou.
Chryzantémy potřebují pravidelnou a dostatečnou zálivku a neustálé přihnojování:
 • na jaře a v létě hnojivem s dostatkem dusíku
 • při nasazování poupat s důrazem na obsah draslíku.

Pro příští podzimní květy

Poupata, která se začnou tvořit již v září, jsou poměrně citlivá na mráz - krátkodobý pokles teploty mírně pod nulu by sice měly vydržet, ale pokud hrozí déletrvající přízemní mrazíky, umístěte je raději do skleníku, nebo alespoň na vyhřáté místo (u jižně orientované zdi a podobně), případně na noc překryjte bílou netkanou textilií. Květináč si můžete vzít i domů, na okenní parapet - v teple pokvete dříve, avšak při teplotě výrazně přesahující 16° květy nevydrží tak dlouho.


Šálek chryzantémového čaje

Chryzantémy byly ve staré Číně ceněny nejen pro svou krásu. Nálev z květů, listů i kořenů se užíval především při infekcích a horečce, pro posílení jater a zraku. Příznivé účinky má chryzantéma i při vysokém krevním tlaku a cukrovce. Nálev z listů chryzantém, do kterého se přidávají i kvítky, je velmi osvěžující.

Zdroj - Receptář: autor Jana Bucharová
Pranostiky na 4. listopadový týden

23. listopadu 2015 v 5:55 Tradice a obyčeje

Svatý Kliment zimu oblibuje, svatý Petr ji ucezuje. (23.11.)

Chodí-li svatá Kateřina po ledě, chodí svatý Štěpán po blátě. (25.11.)

Na svatého Josafata lepší kožich nežli vata. (27.11.)

Studený listopad - zelený leden.


Foto: internet

Přijel Martin, ale trochu pozdě

22. listopadu 2015 v 12:09 Počasí

Dnes ráno přijel Martin na bílém koni. Ale trochu pozdě a navíc někde cestou ztratil sílu.
Před devátou hodinou trochu propagačně zasněžilo, aby za chvíli nebylo po bílých vločkách ani památky.
Přimělo mě to jednak k vyfocení "chumelenice" a druhak k nasypání slunečnice do krmítka.
Sýkorky a ostatní to kvitovaly s povděkem, soudě podle návštěvnosti budky.
Jen se mi je nedaří pěkně cvaknout, jako třeba Emě, protože střecha je dost velká a stíní.Opravdu nic moc. Závěje se nekonaly. Smějící se

Přeji všem krásnou neděli! Usmívající se

Co jsem přečetla za noc

20. listopadu 2015 v 22:53 Moje četba

U Blanky jsem narazila na nabídku knížek Simony Monyové. V naší knihovně byla k mání zatím jen knížka - Já o koze, on o voze.
Knížka humorně podává rozdíl mezi myšlením ženy a muže.
Každopádně jsem se u ní pobavila a splnila mé očekávání a účel (oddychové četby).
Vlastně jsem jí "zhtla" přes dnešní noc. Nemohla jsem spát, tak jsem se začetla.
Pokud si chcete odpočinout od starostí a pobavit se, mohu ji doporučit.Mějte pohodový víkend! Usmívající seObrázky: internet

Nové záclonky

20. listopadu 2015 v 14:41 Jen tak

Minulý týden mi přišel katalog zásilkového obchodu s bytovým textilem. Je od firmy JIMI textil od Volyně. Již několikrát jsem si od nich objednala záclony, ubrusy apod. Vždy jsem byla moc spokojená.
Na tom by nebylo nic světoborného, ale dnes chci chválit, a to hodně.
Padly mi do oka vitrážové záclonky s 3D efektem.
Mám totiž v kuchyni na okně jedny starší a lezou mi na nervy. Tehdy jsem jejich kraje založila a prošila na stroji. Asi tušíte, co se stalo. Ano, jsou na krajích zkroucené.
Tak jsem si řekla, že si koupím nové a přestanu se dívat na tu hrůzu.
Jen jsem trnula, jak budou ustřižené, aby se mi dobře zakládaly kraje. Jsou totiž v metráži a ne hotové.
Tady musím pochválit jmenovitě paní J. Kratochvílovou. Ustřihla mi je parádně. Přesně vedle svislého žebrování, takže jen pro jistotu obšiji kraje, aby se netřepily. A v ruce, aby se zase nekroutily.
Mám nahoře záclonu vcelku, 45 cm vysokou. Dole musím mít dvě, protože je okno půlené. Tam je záclonka š. 50 cm a vysoká 60 cm. Budou navlečené na tyčce.
Na okně ještě nejsou, protože nemám hotovo (musím šít za denního světla, večer na to dobře nevidím) a také by se proti světlu špatně fotily.
Vyfotila jsem tu malou na koberci, abyste viděli vzorek.


Musíte si ji představit otočenou o 90°. Tak bude viset.

Ještě jednou velký dík JIMI textilu! Usmívající se

Jako bonus vám přikládám dnešní fotku kocourka. Loudil tak o drbání a hlazení, že mi skočil na křeslo a málem vlezl až do snídaně. Nechápe, že nemám vždy čas, kdy jemu se to hodí.


Dopoledne je doma sám, tak přijde k nám dolů a chce se mazlit.
Na můj domácí ohoz moc nekoukejte. Víte, že se říká: "Zelená, modrá, pro blázna dobrá!" Smějící se

Mějte hezké, i když upršené, odpoledne! Usmívající se


P.S. Pro zájemce dám odkaz na internetové stránky obchodu - zde.
Včera a dnes

19. listopadu 2015 v 13:28 U nás

Včera ráno jsem musela na kontrolu k lékařce (jinak by mě v tuto hodinu nikdo nedostal z postele).
V 7 hodin vypadala obloha na východě hrozivě. Foukal velký vichr a celý den se pak honily mraky po obloze. Chvilkami mezi nimi vysvitlo sluníčko, ale to byly opravdu krátké chvíle.Dnes je zataženo, fouká trochu vítr a poprchává.
Asi toto nevlídné počasí přimělo našeho kocourka přijít se mazlit. Potvora, přes týden se pořádně neukázal!
Dnes bych mu samým drbáním prodřela kožich. Smějící se
Napřed se před foťákem schoval, ale potom chuť k podrbání vyhrála a manželovi zapózoval.

Mějte pěkné odpoledne! Usmívající se
Vánoční cukroví

17. listopadu 2015 v 19:17 Recepty

Možná je to ještě brzy, ale narazila jsem v Receptáři na článek, který se vám možná bude v něčem hodit. Raději ho dám hned, než na něj zapomenu.


Tipy a recepty na skvělé vánoční cukroví

Víte, kdy začít péct cukroví, aby na Štědrý den bylo nejchutnější? Každý druh má svůj čas. Stejně jako nejvhodnější teplotu pečení; v článku najdete tabulku. A řadu drobných důležitých tipů pro vánoční pečení.
Někdy stačí maličkost a to, s čím jsme si léta nevěděli rady, je vyřešeno.
 • Přidáme lžičku octa a náhle šleháme sníh na pusinky jako nikdy předtím.
 • Posypeme utěrku moukou a těsto na závin bez potíží vytáhneme do milimetrové síly.
 • Přidáme do vajíčka trochu mléka a povrch vánočky se zlatě zaleskne...
Tři neděle pilné práce

Jednotlivé druhy pečiva připravujeme postupně, aby všechny byly právě kolem 24. prosince nejchutnější.
 • Zhruba tři neděle před Štědrým dnem začínáme péci zázvorky, perníčky, vanilkové rohlíčky, medvědí tlapky a kokosové cukroví.
 • Další neděli pečeme cukroví ze světlého i tmavého lineckého těsta, které nevyžaduje tak dlouhou dobu na rozležení.
 • Týden před vánočními svátky přijdou na řadu marokánky, cukroví z bílkových těst, nepečené cukroví, vyrobíme také polevy a náplně a ozdobíme jimi pečivo.
V předvečer Štědrého dne pečeme vánočky a o Štědrém dnu jablkový závin.


Plán pečení usnadní internetový rozcestník

Někdo peče totéž cukroví rok co rok podle několika osvědčených rodinných receptů, jiný rád sem tam přidá něco nového a dalšímu adventní čas ani nestačí na to, aby napekl a vymodeloval všechny možné druhy vánočního cukroví podle svých představ.
V každém případě se hodí mít po ruce přehled receptů na cukroví, ať už toho tradičního, nebo nového, které se chystáme vyzkoušet. Stačí se podívat s měsíčním předstihem a naplánovat si, čím vším si osladíme letošní vánoční svátky.
V internetovém Receptáři máte jeden takový, samozřejmě internetový přehled receptů na cukroví, k dispozici. Má jednu velikou výhodu. V diskuzích pod recepty najdete čtenářské zkušenosti, rady, doporučení nebo i další varianty přípravy toho kterého druhu cukroví. Vítán je každý nový postřeh.


Které teploty pečení se hodí pro různé druhy pečiva
100°C (sušení)
nižší bílkové pečivo (laskonky), které se po upečení plní krémem či šlehačkou
130-150°C (pečení při nízké teplotě, spíše sušení)
sněhové pečivo s ořechy, placičky a hromádky
160-170°C (pečení při nižší střední teplotě)
šlehaná (třená) tuková těsta a dorty ve vyšší vrstvě
170-190°C (pečení při střední teplotě)
pečivo kypřené kypřicím práškem, pečivo s medem, perník ve vyšší vrstvě
190-210°C (pečení při vyšší střední teplotě)
drobné vánoční cukroví, tvarované kynuté pečivo, koláče pečené ve formách, štoly, vánočky
210-225°C (pečení při vyšší teplotě)
piškotové rolády, pečivo z listového těsta, drobné pečivo s vyšším obsahem tuku
225-250°C (pečení při vyšší teplotě)
listové těsto v různých variantách, pečivo z pálené hmoty (odpalované těsto), záviny
250-300°C (vysoká teplota)
rychlé a prudké zapečení sněhových hmot na předpečeném moučníku apod.

Pohodlné dělení mandlí

Oloupané mandle vložíme do čisté studené vody a necháme je asi hodinu namočené. Potom je už snadno rozdělíme na poloviny. Z vody je vybíráme promnutím mezi palcem a ukazovákem, pokud se přece jen nerozdělí, pomůžeme si špičkou ostrého nože.


Čokoládové dekorace snadno a rychle

Škrabkou na brambory se z čokolády dají vytvořit hobliny. Chceme-li mít hobliny větší, čokoládu rozpustíme, necháme ji ztuhnout na hladké desce a shora pak škrabkou seškrabujeme hobliny.
Jinou dekoraci získáme, když rozpuštěnou čokoládu necháme stéci na pečicí papír a tvoříme z ní různé tvary, např. spirály. Vrstva čokolády nesmí být příliš silná. Papír pak na 15 minut vložíme do mrazáku. Výslednou ztuhlou dekorací pak můžeme ozdobit dort nebo zmrzlinový pohár.

Domácí marcipán

Mandle spaříme, oloupeme a velmi jemně nakrájíme. Smícháme je s cukrem a přidáme vidličkou napěněný bílek. Třeme tak dlouho, až vznikne vláčná hmota. Je-li řídká, přidáme cukr, v opačném případě ještě trochu bílku.
Hotovou hmotu vyválíme do válečku, zabalíme ji do potravinářské fólie a uchováváme v chladu. Pak z marcipánu podle fantazie tvarujeme různé tvary.

Slavnostní monogramy
Potřebujeme:
250 g hladké mouky
140 g Hery
70 g práškového cukru
1 vejce
1/2 prášku do pečiva
citronovou kůru
kakao


Jak na to

Heru nakrájíme, přidáme vejce, prosátý cukr, hladkou mouku, do které jsme přidali 1/2 prášku do pečiva, citronovou kůru. Těsto zpracujeme na válu, třetinu obarvíme kakaem a dáme na jednu hodinu odpočinout.
Ze světlého těsta vykrájíme kolečka (mohou být i jiné tvary) z tmavého těsta vykrájíme tvořítky z umělé hmoty písmenka.
Pečeme v troubě na 180 °C. (Kolečka pečeme déle, písmenka potřebují kratší dobu.)
Po upečení natřeme základní tvary polevou z cukru a citronové šťávy. Písmenka přitiskneme ke světlým kolečkům a necháme ztuhnout. Hotové pečivo můžeme podle písmenek použít jako jmenovky hostů u svátečního stolu.

Na detailech záleží aneb tajné tipy

 • Cukroví by mělo být upečené v takovém předstihu, aby se v chladu (maximálně do 5°C) dobře proleželo a chutě a náplně se prolnuly.
 • Při zadělávání těst by měly mít všechny suroviny stejnou teplotu.
 • Těsto půjde snadno vyválet a vytvarovat, necháme-li je do druhého dne odpočinout v lednici.
 • Ideální teplota pro získání dorůžova propečeného cukroví je 180°C. Při nízké teplotě vytéká tuk, při vysoké zase těsto rychle zhnědne, ale není upečené.
 • Pečete-li cukroví již s náplněmi, nezapomeňte:
 • do marmelády přidat ovocnou šťávu a piškotové drobky,
 • ořechy povaříme v mléce či smetaně a zahustíme piškoty,
 • tukové náplně ochutíme kávou či kapkou destilátu.


Ani drobek nazmar

Zužitkovat můžeme i kousky rozlámaného pečiva, které nám zbyly. Vše vysypeme do mixéru, přidáme marmeládu, šlehačku, rum či jiný destilát (čím více, tím bude hmota šťavnatější), dobře rozmixujeme, vytvarujeme malé kuličky, nabodneme je na ozdobná párátka, namáčíme je v čokoládové polevě a vkládáme do papírových košíčků.

Lesklé cukroví

Krásně vypadá hodně lesklé cukroví. Lesku dosáhneme, když cukroví hned po upečení ještě horké natřeme oslazeným mlékem s trochou rozpuštěné škrobové moučky. Výsledek bude efektní zejména na jednoduchém cukroví zavěšeném na stromečku, na němž se pak budou krásně odrážet světla svíček.


Foto: Jiří Poláček a Hana Bílá
Pro Recepty receptáře

Pranostiky na 3. listopadový týden

16. listopadu 2015 v 5:44 Tradice a obyčeje

Počasí o svaté Alžbětě vypovídá vše o létě. (19.11.)

Jaký den na Obětování Panny Marie, taková pak zima je. (21.11.)

Stromy-li v listopadu kvetou, sahá zima až k létu.

Když krtek v listopadu ryje, budou na Vánoce létat komáři.

Foto: internet

Ráno po oslavě narozenin ředitele ZOO

14. listopadu 2015 v 19:22 Zvířátka

Došlo mi mailem pár roztomilých obrázků zvířat.
Protože humoru je třeba, podělím se o ně.Příště oslavujte s mírou nebo s Mírou! Smějící se

Přeji všem pohodovou neděli! Usmívající se
Sobota a středa - počasí

11. listopadu 2015 v 17:45 Počasí

V sobotu ráno před sedmou hodinou vypadal východ slibně. Klubal se slunečný den. Opak byl ale pravdou. Za pár minut oranžová barva zmizela a začalo pršet a pršelo celý den.
Počasí bylo akorát na hrnek s čajem a dobrou knížku.


V podobném duchu bylo počasí stejné i v neděli, pondělí a včera. Dnes se střídá polojasno s přeháňkami. Po jedné takové jsem šla na poštu.
Na východě bylo černo. Než jsem došla na hlavní silnici, mraky trochu zmizely a u pošty byly skoro pryč. Na jihu a západě bylo pár mráčků a svítilo sluníčko.
Nevím, jaká bude zima, protože pranostika na dnešní den zní:
Je-li na svatého Martina pod mrakem, bude nestálá zima, je-li jasno bude tuhá zima. (11.11.)
Asi bude nestálá, přestože mnozí předpovídají tuhou zimu.
Podívejte se na proměny oblohy.


Východní s černými mraky.


Obloha od pošty. Mraky jsou skoro pryč.


Jihozápadní s beránky.


Západní je skoro modrá. Ale v dálce se opět černalo.Od pošty jsem ještě vyfotila barevný les. Zlato na břízách u rybníka, ale i v lese ještě drží. I modříny jsou v téže barvě.
Bylo pěkné odpoledne, poměrně teplo.

Mějte hezký večer! Usmívající sePranostiky na 2. listopadový týden

9. listopadu 2015 v 5:29 Tradice a obyčeje

Svatý Teodor - mrazy lezou z hor. (9.11.)

Je-li na svatého Martina pod mrakem, bude nestálá zima, je-li jasno bude tuhá zima. (11.11.)

Když napadá sníh na zelené listí, bude tuhá zima.


Dnešní ráno

7. listopadu 2015 v 11:07 Počasí

Před sedmou hodinou byl východ takto zbarven. Ale nad ním mraky. Oranžová barva za pár vteřin zmizela a prší.
Nevadí mi to, vláhy je potřeba jako soli! Ale chtěla jsem jít fotit.
Budu tedy sedět doma a něco kloudného dělat, ač se mi nechce. Když je tohle počasí, vyprchá ze mě poslední zbytek energie. Mám raději sluníčko. To mě nabíjí.
Bohužel se z okna v přízemí nevyhnu budovám.

Mějte hezký, i když někde upršený, den! Usmívající se
Giveaway u Katie

6. listopadu 2015 v 14:40 Ruční práce

U Katie na blogu "Plníme si naše sny" je Giveaway. Soutěž o pěkné dárky. Adresa blogu: www.plnimesinasesny.blogspot.sk


Protože jsem sama nešikovná a něco tak pěkného bych neušila, přihlásila jsem se. Třeba se štěstí unaví ... Smějící se

Mějte hezké odpoledne! Usmívající se


Zkusím přidat odkaz, snad bude funkční - zde.