****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Červen 2016

Kotvičník zemní a mochna husí

27. června 2016 v 12:05 Babiččiny bylinky

Chtěla jsem vám pod článek o bylinkách dát fotky z Wikipedie, kde je patrný rozdíl hlavně na listech.
Bohužel Blog zase blbne a pod článkem se obrázky neobjevily. Musím tedy dát samostatný článek.


Kotvičník zemní.


Kotvičník zemní - plody se semeny.


Mochna husí.


Mochna husí - přetrhovaně lichozpeřený list. Je zespodu chlupatý.

Snad jsem vám trochu přiblížila rozdíl. Sama také znám jen mochnu. Většinou rostla na břehu potůčku nebo na vlhkém místě.

Bylinky na pátý týden v červnu

27. června 2016 v 5:47 | Bohumil Bednář |  Babiččiny bylinky

Kotvičník zemní - Tribulus terrestris
V poslední době je kotvičník populární zejména jako afrodisiakum, bývá nazýván také "rostlinnou viagrou".
Na rozdíl od rychle působícího léku se jeho blahodárné účinky na lidské libido a nárůst hladiny pohlavních hormonů u mužů i žen projeví až při pravidelném dlouhodobém užívání.
Údajně kotvičník brzdí stárnutí, zaručeně však působí močopudně, a proto se užívá při chorobách ledvin a močových cest, napomáhá např. rozpouštění močových kaménků, zvyšuje sekreci žaludečních šťáv a peristaltiku střev, pravděpodobně rozšiřuje cévy a snižuje krevní tlak.
Obrázky: internet


Čtvrteční odpoledne

25. června 2016 v 23:52 Co přinesl život

Ve čtvrtek odpoledne jsem jela do města na "rande". V tom hicu, co vládl, byla cesta autobusem za trest. Ale těšila jsem se na kamarádku, s kterou si už nějaký pátek dopisujeme. Už jsme se jednou viděly.
Zapadly jsme jako obyčejně do Kavárny Slunce. Je tam příjemné prostředí, milá obsluha a hlavně samé dobroty. Mrkající Smějící se
Měly jsme si ve vymezeném čase stále co povídat. Vyměnily jsme si i malé dárečky. Já jsem od Věrky dostala krásnou sovu do sbírky.


Sovička byla krásně zabalená.To je moje roztomilá sovča. Usmívající se
Manžel škodolibě poznamenal, že je mi podobná. No, nezabili byste ho? Smějící se

Přeji vám hezkou a trochu chladnější neděli! Usmívající se

Mišmaš

23. června 2016 v 20:01 Co přinesl život

Mám tu pár fotek v duchu Každý pes, jiná ves. Bude to dne tedy od každého něco.
Manžel líhne kuřátka jak na běžícím pásu. Ani nevím, co je to za směs.


Čerstvě vylíhlá kuřátka před deseti dny. Dnes už budou pěkně velká. Další ani nefotím, snímky by se opakovaly. Ještě předevčírem vylíhl 5 káčátek kachny divoké.

V neděli (a nejen v neděli) jsem si dělala vajíčkový salát. Do prvního jsem dala rajčata, ředkvičky, černé olivy (objevená zásoba), vejce, rukolu a majolku. Bylo to moc dobré.
Do toho na fotce jsem místo ředkviček dala salátovou okurku. Přece jen s ředkvičkami je lepší.


V pondělí jsem musela do Zásilkovny v Chotěboři pro balíček. Když jsem šla kolem květinářství, padly mi do oka japonské myrty. Rozmýšlela jsem se, jestli fialovou nebo bílou. Nakonec jsem si koupila obě. Bílá má ale drobná, nenápadná kvítka. Fialová je hezčí.
Podívejte se.
Jedna fotka je s bleskem a druhá bez.Pro dnešek vše.

Přeji vám hezký večer! Usmívající se
Sobotní ráno

21. června 2016 v 14:06 Počasí

V sobotu ráno po půl páté se mi naskytl úžasný pohled na oblohu. Bylo to minulý týden již podruhé.
Nelenila jsem, popadla foťáček a v noční košili pobíhala kolem baráku a cvakala. Jestli mě pozorovala sousedka (snad tvrdě ještě spala Smějící se), doufám, že nevolala hned Chocholouškovi.
Naštěstí jsem byla vidět jen u branky, pak mě krylo rostlinstvo nebo dům. Ostatní sousedi mají ložnice na druhou stranu.
Obloha mě velmi fascinovala, udělala bych třeba 50 fotek, ale kdo to má pak upravovat!


Schválně jsem vyfotila pouliční lampu, která ještě svítila. Bylo opravdu brzy.


Na jihozápadní straně byla obloha nejsvětlejší.
Pohledy na sever.


Severovýchod.


Pohled na východ.Opět jižní strana.


A nakonec dvě koláže.
Asi za dvacet minut po tom, co jsem se vrátila domů, bylo po představení. Slunce vystoupilo za obzorem výš a krásné barvy se vytratily.

Přeji všem hezký den! Usmívající se
Obrázek: internet


Bylinky na čtvrtý týden v červnu

20. června 2016 v 5:34 | Bohumil Bednář |  Babiččiny bylinky

Kostival lékařský - Symphytum officinale

Látky obsažené v kořeni kostivalu zmírňují bolest a podporují regeneraci tkání, pomáhají hojit zlomené kosti, léčí záněty šlach, podvrknutí, výrony, pohmožděniny, bércové vředy, popáleniny či omrzliny.
Vnitřně působí kostival hojivě na záněty žaludku a střev, ovlivňuje krevní oběh a působí mírně projímavě, uplatní se i při léčbě respiračních chorob spojených s kašlem.
Zevně se aplikuje na postižené místo obklad z jemně strouhaného čerstvého kořene nebo kašička připravená ze sušeného kořene a vody, případně kostivalová mast.Obrázky: internet


Náprstníky a něco k tomu

19. června 2016 v 13:45 Zahrádka

Dnes budu opět bojovat s Blogem.cz. Uložím si článek s tím, že mohu psát dál. Omyl, psát už nemohu nic, nepřidá se jediná věta. Navíc se objeví hláška, že Text nemůže být prázdný. Článek se neobjeví ani mezi výpisem článků. Po složitých manévrech dosáhnu publikování. Asi má Standa dovolenou, že to blbne už několik dní.

Ale vraťme se k náprstníkům. Po vyfocení prvních náprstníků mě napadlo, že udělám pár detailů. Květy hodně obletovali čmeláci, ale zachytit je byl kumšt. Zalezli do květu a já číhala, kdy polezou ven. Nakonec se mi dva podařilo zvěčnit.
Uvnitř květů se mi líbila kresba skvrn. Řekla bych, že žádná nebyla stejná.
Z fotek náprstníků jsem udělala koláže, aby se všechny vešly.
Vyfotila jsem i zrající malé jahůdky (jedna je neostrá, promiňte), pustoryl a růžovou pnoucí růžičku.


Bílý se světležlutými skvrnami.Tady jsem načapala prvního čmeldu. Smějící seA tady je druhý. Byli na mě moc rychlí. Smějící se
Pustoryl jsem chytla na poslední chvíli, už odkvétal.

Přeji všem hezký zbytek neděle! Usmívající seNěco ze zahrádky

18. června 2016 v 11:57 Zahrádka

Před deseti dny jsem nafotila pár obrázků ze zahrádky. Celou dobu se nemůžu přinutit vložit článek. Navíc mě zlobí zveřejnění. Snad se dnes bude dařit.
Kvetly zrovna krásně růžové pivoňky, růžička a náprstníky.
Pivoňky spolu s babiččinou růžičkou.


Pár pivoněk jsem si ustříhla do vázy.Kytice spolu s kočičkami a sovami.


Babiččina růžička.


Vloni mě Jitka K. nalákala na fíkovník. Letos jsem neváhala a jeden si na jaře objednala. Takto už vyrostl. Přesadila jsem ho do velkého květináče. Snad mu bude stačit.


Ještě vám zítra ukážu náprstníky. Fotila jsem detaily.

Přeji hezkou sobotu! Usmívající se


Cibule v ponožkách

16. června 2016 v 19:09 Zdraví

Opět vám přináším jednu radu, která přišla mailem. Nezkoušela jsem. Jak jsem to dostala, tak vkládám.

​Věřte nebo nevěřte, ale já se zbavila během tří měsíců zákeřné lupénky na loktech. A to jsem si dávala cibuli do ponožek na noc jen každý třetí den! Navíc - mizí mi pomalu křečové žíly na nohou a vytratil se revmatismus v prstech rukou. Po těle mi pomalu též mizí stařecké hnědé skvrny. Chůze je stabilnější, operace kolenních kloubů mohla být zatím odložena pro stabilizaci kloubového vaziva,které se začalo obnovovat. Jana Svěcená Brno​

Po dnešku budete chodiť spať každú noc už len s cibuľou v ponožkách


Čínska medicína verí, že nohy a zvlášť chodidlá sú jednou z najdôležitejších častí tela ovplyvňujúcich zdravie.
Je tomu tak preto, lebo sú nervovými zakončeniami, nazývanými tiež meridiány, spojené so všetkými vnútornými orgánmi.
Na druhej strane, cibuľa aj cesnak majú silné antibakteriálne a prečisťovacie účinky. Keď teda spojíte významnú úlohu chodidiel s vlastnosťami cibule, získate tak ideálny recept na lacnú a jednoduchú detoxikáciu. Hoci nie každý verí na meridiány a čínsku medicínu, faktom je, že všetko je prepojené nervovým systémom - a v to verí každý.

Ako to celé funguje

Na chodidlách sa nachádza približne 7000 neurónových zakončení (meridiánov), ktoré idú priamo do vnútorných orgánov.
Ide o veľmi dôležité zakončenia, ktoré sú často ignorované, pretože celý deň nosíme topánky.
A tak tieto nervy nie sú stimulované tým správnym spôsobom. To je okrem iného aj dôvodom, prečo je ideálne chodiť naboso po piesku či po nerovnom teréne, napríklad po tráve.
Ďalším výborným spôsobom, ako docieliť stimuláciu uvedených nervových zakončení, je práve pomocou cibule.
Ak si chcete prečistiť telo, nemusíte robiť nič zložité v podobe držania diéty či návštevy sauny. Jednoducho nakrájajte cibuľu na hrubé plátky, položte ich na chodidlá a na to si navlieknite ponožky.
Samozrejme, nikto od vás neočakáva, že budete takto chodiť vonku po ulici. Robte tak len doma v noci. Počas spánku potom cibuľa vykoná všetku prácu pre očistenie tela za vás.
Účinky cibule na ľudské zdravie
Je všeobecné známe, že cibuľa čistí pokožku a zabíja vírusy aj baktérie. Kyselina fosforová, ktorá sa v nej nachádza, dokáže v krvnom obehu priam zázraky. Prechodom cez kožu do krvi, táto kyselina prečistí krv aj orgány a zároveň po ceste usmrtí baktérie a iné patogény.
Obrázek: internet

Omývání ovoce

14. června 2016 v 12:18 Došlo mailem

Jak jsem koupila, tak prodávám. Sama jsem to ještě nezkoušela, protože u nás ovoce moc dlouho nevydrží. Nemáme ho totiž tolik.

Stojí to za zkoušku!
Naplňte dřez vodou, přidejte šálek octa a zamíchejte. Přidejte ovoce a nechte máčet 10 minut. Voda bude špinavá a ovoce se bude jiskřit, bude bez vosku, nebo špinavého filmu. Je to dobré také pro bobule, neboť nebudou tak plesnivět. Když to uděláte s jahodami, tak vám vydrží týdny. Kdyby se toto praktikovalo častěji a už dávno - tak jsme nemuseli mít kolem sebe tolik rakovin a obdobného svinstva.
Umývání ovoce tuto radu již delší dobu skutečně používám, i na jahody a maliny ............. jako nové, čerstvé a hlavně, vydrží v ledničce několik dní a nebojte, octem to nechutná, papriky,
rajčata, všechnu zeleninu, co koupím hodím do dřezu s octovou vodou a pak uložím do lednice, vyplatí se to !Bylinky na třetí týden v červnu

13. června 2016 v 5:23 | Bohumil Bednář |  Babiččiny bylinky

Kosatec německý - Iris germanica


V lidovém léčitelství se používá oddenek z některých druhů kosatců, dnes hlavně z pěstovaného kosatce německého.
Pro vysoký obsah silic a slizu slouží jako výborný a zároveň šetrný prostředek při odkašlávání.
Oddenek je třeba nejprve oloupat a zpracovat, neboť účinnost látek se projeví až při sušení.
Kosatce slouží jako léčivky nejen v Evropě. Asijské druhy využívá čínská medicína jako projímadlo, hadí protijed, při horečkách, plicní tuberkulóze a angíně.

Obrázek: internet


Můj společník

12. června 2016 v 13:51 Zvířátka

Tento týden má panička kocourka Macka odpolední směnu. Kocour je smutný, poléhává na lavici v jídelně nebo v manželově křesle. Vyžaduje časté podrbání.
Sedává na okně ve verandě a vyhlíží někoho z rodiny. Nebo pozoruje ulici. Jenže jsme v postranní uličce, kde se skoro nic neděje.
Když ho vyhlížení unaví, usne na botníku.
Vzala bych ho nejraději do náruče a pomazlila se s ním, ale nemá to rád. Zřejmě mu to po začátku znechutila vnoučata neustálým taháním.
Buď si někam zaleze nahoře a spí nebo je rád u mě dole, protože ví, že tady bude mít klid.
Od zítřka bude mít Pavla ranní směnu, tak si jí odpoledne užije dost a dost.V úterý večer byl tak unavený, že usnul. Hlavu na parapetu.Nejprve se na mě nechtěl podívat. Věděl, že mám zase foťák. Smějící seJeho pohled říkal: "Zas´tu ta baba otravuje!"

Mějte hezký zbytek neděle! Usmívající seVelký den - pokračování

10. června 2016 v 13:14 Rodina

Už jsem se trochu vzpamatovala ze všech dojmů a upravila fotky. Trochu vás s děním seznámím.
Den D začal sondováním předpovědi počasí.


Po desáté hodině jsme přijížděli na místo. Začalo stříkat, ale než jsme se vyhrabali z aut, trochu porovnali, tak přestalo. Nebylo úplně jasno, ale svítilo sluníčko. Nevěsta byla v klidu, protože říkala, že má počasí objednané.
Odpoledne bylo krásně. Dost účastníků se opálilo a i spálilo, když pokuřovali před dějištěm hostiny.
Ale nepředbíhejme, pěkně po pořádku.
Nejprve si matrikářka vzala doklady svědků a pak srovnala průvod.

Obřad se konal na břehu přehradní nádrže Seč, hned naproti zřícenině hradu Oheb. Přišel se podívat i konipas. Jenže byl daleko a stále mi utíkal, není moc dobře vidět.
Malinký ptáček na hraně mezi pískem a vodou blízko loďky.

A už vše začíná.Družičky obětavě sypaly růžové lístky.Sedící paní s červenou patkou je maminka ženicha. Vedle ní jeho babička.


Proslov pana oddávajícího. Vedle mě kouká kousek tatínka nevěsty a maminky s kytkou. Hoch s červenou kravatou je bratr nevěsty.Nevěsta měla připravenou krásnou podušku na prstýnky, ale nakonec se podávaly v mušličce.


Výměna prstýnků. Bohužel lepší záběr nemám, nechtěla jsem rušit pobíháním s foťákem.


První manželský polibek.


Gratulace a přípitek.
Společné focení. Na první fotce jsem byla, ale pak jsem už stávkovala. Trvalo celou věčnost, než nás fotografka srovnala a to nebylo nic pro mě.


Po obřadu jsme se přemístili na Pilnův statek, kde byla hostina a zábava.
Toto je celkový pohled na Kulturní stodolu, kde se vše odbývalo. Vlevo je budova, kde je možné přespat. Foto níže.


Fotka vypůjčená ze stránek Pilnova statku.
Na dvoře jsou krásné dřevěné vyřezávané sochy. Pár jich je ještě ve stodole. Musela jsem hodně zoomovat, proto není fotka nic moc.Přivítání novomanželů a nezbytný rozbitý talíř a zametání. Maminka novomanželky jim střepy ještě rozdupávala na malé kousky a rozkopávala do stran, aby si úklid užili.Krásné a výborné dorty.


Sólo novomanželů.

Zábava byla pěkná. Kamarádky a kamarádi novomanželky zpestřovali odpoledne různými hrami. Mezi jiným i novomanželským kvízem. Na otázku měli novomanželé zvednout pánskou nebo dámskou botu, podle toho kdo z nich má třeba hlavní slovo. Otázek byla celá řada. Musím uznat, že se odpovědi hodně shodovaly. Když ne, museli novomanželé vypít štamprle.K tanci hráli a zpívali tito dva. Název jejich uskupení neznám. Ale hráli moc pěkně.


Nevím, jestli se mi občas třásla ruka dojetím nebo jsem špatně ostřila. Ale je fakt, že jsem neuronila slzičku, ač jsem si říkala, že to bude celá řeka. Svatby mě dojímají.
Bylo tak veselo, že nebyl na slzy čas a nálada.
Svatba se báječně vydařila!


Mašlička pro svatebčany.
Tím jsem celou svatbu uzavřela. Fotek mám víc, ale nechtěla jsem bez souhlasu dávat všechny. Doufám, že to pochopíte.
Děkuji všem, kdo dočetli až sem a rovněž za komentáře. Usmívající se


Mějte krásný den! Usmívající se


♣♠♣♠♣♠♣♠


Velký den

6. června 2016 v 22:41 Rodina

Dnes jsme se s manželem zúčastnili velkého dne naší vnučky - její svatby.
Proto, prosím, omluvte mou nepřítomnost, která ještě pár dní potrvá.
Zítra totiž musím odpoledne k zubaři.
Až se z toho všeho vzpamatuji a upravím fotky, ještě nějakou přidám.
Zatím se mějte moc hezky. Usmívající se

Bylinky na druhý týden v červnu

6. června 2016 v 5:49 | Bohumil Bednář |  Babiččiny bylinky

Kopřiva dvoudomá - Urtica dioica


Použití kopřivy je velmi rozmanité, zvláště bývá ceněna pro své účinky na činnost jater, žlučníku a ledvin, podporuje metabolismus, léčí cukrovku a zároveň působí proti chudokrevnosti.
Pomáhá při léčbě kožních onemocnění (i lupénky), revmatu a astmatu, mírní záněty, zastavuje krvácení a urychluje hojení ran.
Účinkuje proti virům, zvláště chřipkovým, podporuje činnost slinivky a vaječníků, tvorbu mateřského mléka, působí močopudně a proti průjmově.
Odvar z kořene se užívá k masážím pokožky hlavy proti vypadávání vlasů.Obrázek: internet


Mišmaš nejen z dneška

3. června 2016 v 16:06 Počasí

Nejprve začnu minulým týdnem - vládla vedra. Náš kocourek toho měl, jak se říká, plné kecky. Po vyhřátí kožíšku v zimní zahradě sebou "plácl" na koberec a chladil se.
Také jsem toho měla dost a vytáhla jsem větrák.Dnes odpoledne jsem byla nucena jet do města. Moc se mi nechtělo, protože počasí bylo nejisté, ale potřebovala jsem nutně zásah kadeřnice a pedikérky.
U zastávky autobusu jsem fotila mraky. Ze všech stran se mračilo, hrozil déšť. Přesto jsem v pořádku dojela do města, absolvovala stříhání, pak zařídila nějaké nákupy. Když jsem vycházela z lékárny, začalo pršet. Než jsem došla k pedikérce, měla jsem záda a nohy mokré. A to jsem měla deštník! Zavolala jsem tedy vnučce, jestli by mě odvezla domů, protože sedět někde s mokrou halenkou se mi dvě hodiny nechtělo.
Nejprve pár záběrů u nás.


Sever, západ, východ i jih - všude mračouni.


To už jsem v Chotěboři. Cestou k pedikérce jsem vyfotila Městskou knihovnu, která dostává novou fasádu.


Už jsem doma! Můj hyacint, který jsem v březnu dala do speciální vázičky, se najednou probudil a začal růst. Jestli ještě pokvete, to se nechám překvapit.
Jsem ráda, že jsem všechno tak dobře stihla. Až na to zmoknutí. Nerozhodný


Přeji hezké odpoledne! Usmívající se


Bylinky na první týden v červnu

1. června 2016 v 5:37 | Bohumil Bednář |  Babiččiny bylinky

Kopr vonný - Anethum graveolens


Kopr je znamenitá bylina, známá již od starověku. Tlumí zažívací obtíže, nadýmání a křeče, slabý vývar z něj lze podávat i kojencům jako šetrné projímadlo.
Jeho konzumace je ideální pro kojící ženy, neboť zvyšuje laktaci a jeho tišící protikřečové účinky přecházejí do mléka.
Odvar z kopru bývá pro své močopudné vlastnosti doporučován při onemocnění ledvin, stimuluje trávení, tiší kašel a zahání nespavost.
Semena kopru obsahují vitamíny C, A, množství vonných silic a mnoho minerálních látek.
Koupel s koprovými semeny posiluje nehty i vlasy, olej získaný z plodů se přidává do mýdel.Obrázek: internet