****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Srpen 2016

Včerejší odpoledne

30. srpna 2016 v 19:21 | Jarmila* |  U nás

Včera odpoledne jsem byla na skok ve městě. Potřebovala jsem barvy do tiskárny. Když jsem vystoupila z autobusu a podívala se k západu, viděla jsem pěkně tmavé mraky. Doufala jsem, že nezmoknu. Marně.
Voda padala z nebe i na zemi.


Vodotrysk v parku na náměstí nezklamal a pracoval.
Snažila jsem se u kašny v parku vyfotit kalinu a její plody. Foukal ale veliký vítr a i přes dva pokusy, se mi to nepovedlo. Snad budu příště úspěšnější.To už pršelo o trochu víc. I se zablesklo.
Po příjezdu k nám jsem trochu zmokla. Pršelo pak pěkně ještě hodinku.

Kytice

30. srpna 2016 v 12:26 | Karel Jaromír Erben |  Básničky

Kytice


Zemřela matka a do hrobu dána,
siroty po ní zůstaly;
i přicházely každičkého rána
a matičku svou hledaly.

I zželelo se matce milých dítek;
duše její se vrátila
a vtělila se v drobnolistý kvítek,
jímž mohylu svou pokryla.

Poznaly dítky matičku po dechu,
poznaly ji a plesaly;
a prostý kvítek, v něm majíc útěchu,
mateřídouškou nazvaly.

Mateřídouško vlasti naší milé,
vy prosté naše pověsti,
natrhal jsem tě na dávné mohyle -
komu mám tebe přinésti?

Ve skrovnou já tě kytici zavážu,
ozdobně stužkou ovinu;
do širých zemí cestu ti ukážu,
kde příbuznou máš rodinu.

Snad že se najde dcera mateřina,
jíž mile dech tvůj zavoní;
snad že i najdeš některého syna,
jenž k tobě srdce nakloní!


Bylinky na pátý týden v srpnu

29. srpna 2016 v 6:00 | Bohumil Bednář |  Babiččiny bylinky

Mateřídouška úzkolistá - Thymus serpyllum


Kvetoucí nať mateřídoušky zvyšuje obranyschopnost organismu proti infekčním chorobám, jako je chřipka či nachlazení.
Blahodárně působí při bronchitidě i astmatu, napomáhá trávení a tlumí nadýmání i koliky, působí močopudně a redukuje menstruaci.
Má i neurastenické účinky, posiluje nervy, mírní deprese, nervově podmíněné závrati, migrény a šumění v uších.
Díky výrazným antiseptickým účinkům pomáhá zevně na špatně hojitelné rány, vředy či spáleniny od slunce.
Také působí antirevmaticky a proti dně.Obrázek: internet

Měsíček lékařský

26. srpna 2016 v 12:04 | Zahradnická kuchařka |  Zdraví

Měsíček lékařský - zdraví, které máte na zahrádce. Naučte se ho zpracovat na mast a nebo léčivý olej!
Tato zářivá léčivka pochází z jižní Evropy a Orientu, ale podle některých vědců se rozšířila do Evropy z Mexika, kde ji používali Aztékové k magickým obřadům.
Měsíček byla magická rostlina v aztéckých rituálech a křesťanství jeho kultovní význam využilo během Dušiček (Svátek zesnulých). Oranžové květy zdobí domácí oltáře a hroby a zářivá barva ukazuje duším zemřelých cestu na zem. Měsíček propojuje svět živých a mrtvých. Arabové měsíček zase dávali koním pro zlepšení krevního oběhu a Římané jím nahrazovali šafrán.
Měsíček lékařský je jednoletá bylina 50 - 80 cm vysoká. Stonek a listy jsou chlupaté, lepkavé a v úboru z nich vyrůstají oranžově žluté květy. U nás roste jako pěstovaná bylina v zahrádkách i na polích nebo zplanělá na rumištích. Není téměř zahrádka, v níž by se na některém záhonu neusmívaly žluté a zářivě oranžové úbory měsíčku. Jsou tak efektní, že je možné zařadit měsíček mezi nejkrásnější květiny. Přitom velmi dlouho kvetou a dobře se drží i ve váze, proto je jejich oblíbenost oprávněná. Většina pěstitelů snad ani neví, jaká léčivá síla se v této květinové kráse skrývá.


Bez měsíčkových květů a z nich připravené masti si svou bylinkovou lékárničku ani nelze představit. Měsíček je lehce dostupný a dobře se sbírá. Kvete od června do podzimu. Při sběru za suchého, slunného dne se sbírají výhradně květy, a to okrajové lístky bez terče a zákrovu. Někdy se ale sbírá i celý úbor. Suší se ve stínu a uměle do teploty 40 °C, bylinu je třeba chránit před světlem. Je dobré dávat přednost co nejtmavším, oranžovým květům, neboť jsou účinnější než světle žluté. Kdo v létě zaváhá, může si měsíček koupit v lékárně.
Obsahuje hlavně silice, saponiny, flavonoidy, hořčinu kalenden, slizy, kyselinu salicylovou a vitamín C. Hlavní použití měsíčku je zevní, osvědčuje se na těžko se hojící rány a vředy, většinou ve formě masti. Velmi dobře pomáhá při drobných poraněních a bolestech okolo nehtů, což také mohlo dát základ jeho slovenskému pojmenování (nehtík lekársky). Květní plátky rozvařené v sádle jsou velmi dobré i na křečové žíly, krevní podlitiny, otoky, proleženiny, osvědčují se také proti plísni na nohách. Pro doplnění širokých účinků měsíčku lze doporučit jeho použití i do sedacích koupelí při zánětu tlustého střeva a v kosmetice, kde se využívá jeho schopnosti zjemňovat pleť.
Zajímavou vlastností měsíčku je, že při každém vnějším použití podpoří jeho účinky i vnitřní užívání, to znamená pít současně měsíčkový čaj v obvyklém dávkování. Při vnitřním použití se účinnost měsíčku rozšiřuje i na choroby jater a žlučníku. Patří mezi nejlepší rostliny, pokud jde o prevenci rakoviny a podporu její léčby, především rakoviny žaludku, jater, tlustého střeva, dělohy, kůže a prsu. Pro ženy je významný tím, že tlumí bolesti v době menstruace, týden před jejím začátkem je vhodné pít denně obvyklou dávku měsíčkového čaje nebo oleje.


Aby byl výčet příznivých léčebných účinků měsíčku úplný, je třeba zmínit ještě jeho schopnost uklidňovat centrální nervovou soustavu a zlepšovat činnost srdce. Při tolika dobrých vlastnostech má ještě jednu navíc - můžeme ho bez obav užívat i dlouhodobě.

Měsíčková mast: 4 hrsti čerstvých květních úborů měsíčku spolu s horní částí natě nadrobno nasekáme a vložíme do půl kilogramu rozpuštěného vepřového sádla. Necháme přijít k varu. Pozor, silně kypí, proto použijeme velkou nádobu - ještě dobře promícháme, prohřejeme a odstavíme. Přikryté necháme stát přes noc. Potom mast trochu zahřejeme a přefiltrujeme ji přes lněné plátno. Dobře vytlačíme (zbytek můžeme použít na obklady, například při křečových žilách) a nalijeme do vhodné láhve. Mast skladujeme v ledničce.

Měsíčkový olej: stejným způsobem jako měsíčková mast se dá udělat i měsíčkový olej, jen místo sádla použijeme buďto olivový či slunečnicový olej (zase 0,5 l oleje na 3 hrsti měsíčkových květů).

Využití v kuchyni: květy můžete využít k dozdobení salátů či pomazánek. Díky jeho nahořklé pikantní chuti se s ním dá částečně nahradit koření do polévek. Jestliže chcete připravit žlutou rýži a nemáte koření na dochucení, nevěšte hlavu, chuť podobající se šafránu jí lze při vaření dodat přidáním nasekaných okvětních lístků. Jelikož látky obsažené v měsíčku povzbuzují tvorbu žluče, stimulují činnost žlučníku a dopomáhají k lepšímu trávení, je dobré přidávat čerstvé listy i na kuřecí či vepřové maso. Zpestřit si o lístky měsíčku můžete také chuť jednoduchého jídla, jako je třeba chleba s máslem. Určitě budete překvapeni!


Proč se musí měsíček sušit za šera?

Měsíček na světle rychle ztrácí své účinné složky, proto je vhodné zajistit při sušení byliny co nejvhodnější podmínky. Totéž platí i pro skladování. Ne nadarmo je měsíček označován jako přírodní antibiotikum a významný antioxidant. Zbavuje tělo různých "vetřelců" a volných radikálů, čímž chrání buňky našeho těla před poškozením.

Jak připravíme ideálně koncentrovaný čaj z měsíčku?

Ideální poměr je 1 vrchovatá lžička sušené drogy na hrnek horké vody. Teplý čaj pijeme 1 - 2 denně, nálev používáme jako kloktadlo nebo na obklady.

Jak náročný je měsíček na pěstování?

Pěstování měsíčku lékařského je snadné, rostlinka je nenáročná. Pro pěstování měsíčku lékařského je vhodné slunné stanoviště a půda s dostatečným množstvím živin a vláhy, nesnáší přemokřenou půdu. Měsíček lékařský můžeme snadno vypěstovat ze semen. Semena měsíčku lékařského srpovitého tvaru volně vyséváme přímo do záhonu. První poupátka se objeví po 10 týdnech. S výsevem můžeme v mírnějších oblastech začít už na podzim, květy se pak na jaře mohou objevit už o měsíc dříve. Rostlinu je dobré zaštípnout, aby se rozvětvila. Půdu okolo rostliny kypříme. Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy. Za sucha zaléváme. Když mu zajistíme dostatek slunce, oželí i pár dní bez zalévání. Kvete nepřetržitě celé léto. Během vegetační doby můžeme dosít další semínka, kvetení ještě prodloužíme. Na podzim jdou snadno sebrat z rostlin vyzrálá semena. Někdy se měsíček množí sám výsevem.

Autorka: MUDr. Ing. Bc. Markéta Kastnerová, Ph.D.Přeji vám hezký den! Usmívající se


Rekordní perla v kůlně

24. srpna 2016 v 12:58 | Blesk |  Zajímavosti

Filipínský rybář měl 10 let v kůlně perlu v hodnotě 2,4 miliadry Kč, aniž by to tušil!
Objekt, který kdysi náhodou vylovil z moře, je největší perlou nalezenou v historii lidstva - váží neskutečných 34 kg a měří 67 centimetrů! Dosavadní rekord překonala pětinásobně!Docela by mě zajímalo, co a kdo s perlou podnikne. Jestli jí rozřeže na menší kousky a vyrobí nějaké ozdoby? Na náhrdelník se, podle mého soudu, nehodí.

Přeji hezký den!Usmívající se

Obrázky: internetCo je u nás nového?

23. srpna 2016 v 11:39 | Jarmila* |  U nás

V pátek odpoledne jsem šla gratulovat kamarádce k narozeninám.
Cesta k nim vede kolem hřiště, které patří Sokolu. V květnu se stavěla víceúčelová hala. Je tam možné odložit nepotřebný a hlavně nebezpečný odpad. Doufám, že už se nebude povalovat někde v křoví.
Vyfotila jsem halu a přidala video ze stránek naší obce - zde.


Po gratulaci a popovídání jsem šla navečer domů. Na drátech elektrického vedení se shromažďovaly vlaštovky.
To už je podzim vážně hodně blízko. Jak se říká - za dveřmi. Nerozhodný
Mám ho ráda, když je takové "babí léto". Ale nemám ráda plískanice a nedostatek světla.


Přeji vám hezký den! Usmívající se
Bylinky na čtvrtý týden v srpnu

22. srpna 2016 v 5:50 | Bohumil Bednář |  Babiččiny bylinky

Máta - Mentha


Stejně jako máta peprná i ostatní druhy máty odstraňují křeče, zvláště trávicího ústrojí, povzbuzují jeho činnost a odstraňují nadýmání.
Zároveň máta podporuje funkci jater, slinivky a žlučníku, proto se preventivně užívá zejména u chorob těchto orgánů.
Odvar působí protizánětlivě a svíravě, mírně snižuje krevní tlak.
Pokud nepotřebujeme využít léčivé vlastnosti mentolu, dáváme mátě klasnaté přednost před mátou peprnou pro mírnější působení.
Zevně lze máty použít v koupeli při nervových onemocněních, revmatismu a při kožních vyrážkách.
Často se konzumuje jako čaj v kombinaci s dalšími bylinami.Obrázek: internet

Trocha humoru

20. srpna 2016 v 13:47 | Jarmila* |  Vtipy

Pro odlehčení jsem vám vybrala pár vtipů z nejmenovaného starého časopisu.
Snad vám zpříjemní sobotní odpoledne.


Manželka s výhrůžným výrazem a válečkem v ruce: "Pamatuješ, drahý, jak jsi v létě byl tři na rybách?!
Tak před chvílí volala štika, že už má jikry!"

xoxoxox

Táta Kohn jde se svým synem Izákem na procházku a syn říká: "Tati, koupíš mi zmrzlinu?"
"A proč chceš hned tak drahou věc, synku?" ptá se otec.
"Víš, táto, já mám dnes páté narozeniny a tys řekl, že až mi bude pět, koupíš mi zmrzlinu," říká syn.
"No tak dobře, ale jen malý kopeček, protože je drahá," odpoví táta a koupí zmrzlinu.
Na patnácté narozeniny říká Izák tátovi: "Tati, koupíš mi pivo?"
"Ty ses zbláznil. Po zmrzlině pivo?" odpoví otec.

xoxoxox

Policisté vidí známou firmu, jak vleče po ulici velký kufr.
"Co to máš v tom kufru?" ptá se člen hlídky.
"Ještě nevím," odpoví notorický zloděj.

xoxoxox

Smrt přišla na ples seniorů.
Uklonila se před jednou z účastnic a říká: "Dobrý den, smím kosit?"

xoxoxox

Chuck Norris jednou navštívil Panenské ostrovy.
Dnes už jen Ostrovy.

xoxoxox

"Co udělá blondýna, když jí na prsu vyroste chlup?
Koupí si o chlup větší podprsenku."

xoxoxox

Přijde kostlivec k výčepu a říká: "Jeden rum a hadr."

xoxoxox

Je jeden soused na návštěvě u druhého. Oba bydlí ve stejných garsonkách a tomu prvnímu se líbí, jak má ten druhý vytapetováno. Tak se ho ptá: "Kolik jsi na to kupoval rolí tapet?"
"Osmnáct."
Po týdnu se opět zastaví na návštěvu a říká: "Člověče, jak jsi to dělal, mně zbylo osm rolí!"
"To souhlasí, mně taky."

xoxoxox

Víte, jak odblokovat zablokovaný počítač?
Stisknete ctrl + alt + delete a odentrujete to desetikilovým kladivem.

xoxoxox

Chlubí se žirafa zebře: "Nedovedeš si představit, jak je úžasné mít dlouhý krk! Ukousnu si z palmy - a dlouze, opravdu dlouze vychutnávám!
Dám si panáka - a každý doušek mě hřeje po celou tu dlouhou dobu, kdy klesá krkem."
Zebra uznale kývne hlavou a pak se zeptá: "A už jsi někdy zvracela?"

xoxoxox

Běží blondýna za papamobilem.
Papež ji uvidí a říká ochrance: "Zastavte ovečce naší, určitě chce rozhřešení."
Ochranka: "Ale ne, určitě je to převlečený terorista."
Tak se to opakuje třikrát.
Nakonec papamobil zastaví, blondýna s vyplazeným jazykem doběhne a říká: "Jednu kakaovou a jednu vanilkovou, prosím vás."
Přeji hezký víkend! Usmívající se

Barevný hřbitov

19. srpna 2016 v 20:24 | Jarmila* |  Zajímavosti

Dnes mám pro vás trochu morbidní téma. Mailem mi přišly obrázky mexického barevného hřbitova. Protože je obrázků velké množství, vybrala jsem některé a nasoukala je do koláží.
Jiný kraj, jiný mrav. Hroby jsou opravdu hodně barevné.


Yucatán je jedním z 31 mexických států, rozkládající se na stejnojmenném poloostrově. Nedaleko města Cancun se rozkládá národní park Xcaret. Jedním z jeho nejvyhledávanějších objektů je mayský hřbitov.


Je to uměle vybudovaný symbolický hřbitov mající rysy společné pro hřbitovy mayské i křesťanské.
Na návrší tvořeném sedmi terasami (počet dnů v týdnu), je 365 náhrobků (dní v roce). Od hlavního vchodu vede 52 schodů (týdnů v roce).
Tento hřbitov je nazýván jako "most do ráje."
Při vyslovení slova hřbitov a smrt většině Evropanů trochu zamrazí. V Mexiku je tomu jinak. Zní to možná trochu morbidně, ale je radostí se mezi mayskými hroby procházet. Hýří barvami, jeden je žlutý, druhý červený, další třeba strakatý. Na každém hrobě je nějaká malá stavba, zase zářící barvami. Smrt je tady součástí života.
Vedle sebe tu nacházíme jak symboly mayské (stromy, voda - jako zdroj života, mušle pro komunikaci s bohy), tak symboly katolické, (kříže a růžence). Symboly jsou i osobní věci, "mrtvých", jako jsou lodě, láhve, trubky, klaksony, atd., vše ve velmi pestré prostředí.
Náhrobky jsou velmi různorodé, krásně zdobené individuálním způsobem, s použitím různých barev, tvarů a materiálů.
V den "Všech svatých" jsou k účasti na oslavách zvány duše předků. Nikdo nesmí být smutný. Hoduje se, pije, tančí.
Dušičky - Diá de los muertas - slaví celá země, rodiny přichází na hřbitovy, sedí celý den u hrobu svých předků, popíjí tequilu, pojídají tortilly a tacos, baví se, dokonce na hřbitovech i tancují. Známý mexický spisovatel, nositel Nobelovy ceny, Octavio Paz v eseji Labyrint osamělosti napsal: "Pro Pařížana, Newyorčana a Londýňana je smrt slovo, jemuž se všichni vyhýbají, protože spaluje rty. Naproti tomu Mexičan ho vyhledává, hladí, hýčká, oslavuje, spí s ním. Je to jeho zamilovaná hračka a jeho nejvěrnější milenka...." Dušičky a oslavy na hřbitovech jsou pro Mexičany prostě velkou společenskou událostí. Obchody se na tuto akci připravují několik měsíců dopředu, všude si můžete koupit třeba koláčky ve tvaru smrtky.
Dušičky, tady mají úplně jiný charakter než u nás: pečou se a prodávají sladkosti ve tvaru lebek, všude jsou vidět veselí kostlivci, v každé domácnosti či kostele nebo hotelu je "oltář" pro zemřelé, ke kterému se přikládá všechno, co lidé obecně či konkrétní lidí měli rádi. Tedy i láhve s něčím dobrým, plno jídla, hračky, apod. Hřbitovy jsou plné lidí, kteří tam u hrobek svých blízkých a vlastně spolu s nimi hodují a veselí se. Vše je vyzdobeno květinami, především žlutooranžové barvy. Ženy a holčičky se krásně oblékají.
Dušičky se tady nedrží dva dny, ale 2-3 týdny.
Velký význam má pro zdejší občany i den následující, tj. třetí listopad, kdy duše zesnulých prý za úsvitu putují zpět do svého světa. (Tragicky zemřelí až 30. listopadu.) Zajímavá je i jedna z tradic, jež se vztahuje k tomuto listopadovému dni. Kmotřenci obdarovávají své kmotry výslužkou a ti jim zase na oplátku věnují buď nějakou součást oblečení, nebo plátno či peníze. Nejlepším dárkem, který můžete od svého přítele z Mexika na Dušičky dostat, je prý marcipánová lebka s vlastním jménem na čele.
Dle mayské tradice jsou zde i podzemní části hřbitova.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxKonečně žně!

16. srpna 2016 v 18:30 | Jarmila* |  U nás

V pondělí odpoledne jsem jela do města a tak jsem od zastávky vyfotila čilý ruch na polích. Konečně začaly žně i tady!
Některá pole byla posekána a vesele se balíkovala sláma, až se prášilo za traktory. Pod lesem pracovaly kombajny o stošest. Jen kousek pole, těsně za čekárnou, zůstal neposekán. Obilí je tam dost polehlé, tak si ho asi kombajnéři šetřili.


Na vzdálenějším poli bylo posekáno, sláma nabalíkována a odvážela se ke kravínu.
Odvoz slámy. V pozadí, pod lesem, jsou vidět kombajny.Na poli nad silnicí se balíkovalo, až se prášilo.


Pole za čekárnou.Balíky slámy na poli. Foceno z autobusu a hodně přiblíženo, proto je fotka neostrá.

Přeji všem hezký večer! Usmívající seObrázek: internetBylinky na třetí týden v srpnu

15. srpna 2016 v 5:40 | Bohumil Bednář |  Babiččiny bylinky

Mák setý - Papaver somniferum


Mák působí tlumivě na dýchací orgány, takže se využívá především jako prostředek proti chorobám dýchacích cest.
Je také výrazně tišícím prostředkem při bolestech. Již staří Egypťané ho využívali jako sedativum.
Pro svůj významný podíl vápníku by měli semena máku jíst hlavně starší lidé ohrožení řídnutím kostí.
Omamné účinky máku byly známy již v době antiky, proto byl dokonce zasvěcen Hypnovi (lat. Somnus) - řeckému bohu spánku.
Obrázek: internet

Sovy do sbírky

14. srpna 2016 v 12:36 | Jarmila* |  Zvířátka

Od Alenky-Signory jsem dostala do sbírky sov pár fotek, které nafotila na hradě Rabí.
Některé jsem určila podle Naturfoto.cz, ale ostatní neznám. Google moc nepomohl, protože tam jsou většinou podobné sovy, ale ne identické a navíc jsou názvy v angličtině a překlad je dost krkolomný.
Jestli je někdo z vás zná, prosím, napište mi jméno do komentářů. Děkuji.
Mockrát děkuji i Alence, že si na mě vzpomněla, sovy vyfotila a poslala mi je.


Tato je mi zvlášť sympatická. Je díky peří trošku bachratá a mrkla. Smějící se
Řekla bych, že je to sova pálená.Snad kalousi ušatí.


Puštík bradatý.


Puštík bradatý s dravcem (asi orel).


Tohle bude asi nějaký výr nebo výreček.


U této vůbec jméno netuším (podle oušek asi také kalous). Má ale krásně vlnkované bříško.

Alenko, moc děkuji! Usmívající se

Přeji všem hezkou neděli! Usmívající se


Čtvrteční odpoledne

12. srpna 2016 v 20:10 | Jarmila* |  U nás

Ve čtvrtek odpoledne jsem se vypravila do města. V úterý mi Maruška upravila nehty na nohou. A včera mě paní Naďa ostříhala.
Jsem teď jak vyměněná. Smějící se Ještě bych potřebovala vyměnit své bolavé nohy. Jisté zlepšení tu je, ale do ideálu to má daleko. Stále mě bolí a otékají.
U zastávky autobusu jsem tradičně vyfotila lán pšenice. Ta tam snad bude stát a místy ležet do soudného dne. Koukala jsem z autobusu, že i další pole kolem obce jsou ještě neposekaná.
U Hranic je obilí silně polehlé. To se bude špatně sekat.
Kromě pšenice jsem vyfotila i mraky, které hrozily deštěm, ale nakonec z toho nic nebylo. Udělalo se hezky a teplo.
Ve městě nic nového nebylo. Jen už je půl fasády na Knihovně Ignáta Herrmanna hotová. Nechám si focení, až bude celá budova nově opravená. Pak bude krásně na křižovatce svítit.
Po ostříhání a nákupech jsem šla k dceři, protože bude mít narozeniny a chtěla jsem se domluvit na dárku. Měla jsem něco vyhlédnuté, ale zatím jsme koupi odložily. Prý otevřeli blízko OÚNZu nový obchod s keramikou. Tak se tam v pondělí podíváme a třeba do jejich nového domu něco vybereme.
Večer mě zeť vezl domů. Nad lesem Železných hor se vznášel balon. Vyfotila jsem si ho na poslední chvíli. Než jsem schovala foťáček do pouzdra, byl fuč.
Musela jsem ho hodně přiblížit, byl vysoko a daleko. Navíc bych měla na fotce samé domy z ulice.
Vypadalo to, že je to ten samý, který jsem fotila v Chotěboři.

Foceno v protisvětle, proto jsou fotky tmavé.Pro dnešek vše.

Přeji vám hezký den! Usmívající se

Motýli na keři

12. srpna 2016 v 11:14 | Jarmila* |  Zahrádka

V úterý dopoledne jsem číhala u "motýlího keře" na dlouhozobku. Ta se ani neukázala. Zato pár baboček nasávalo sladkou šťávu z květů komule.
Motýli se špatně fotí. Chvilku neposedí a jak jsem se přiblížila, uletěli. Přesto se pár fotek podařilo. Babočka paví oko pózovala nejlépe, přilétla i babočka admirál, kopřivová a bodláková (?, snad jsem jí určila dobře).
Možná bude víc příležitostí, až se o víkendu oteplí. V chladnu se motýlům moc nechce létat.


Fotky jsem hodně ořezávala, protože na "roští" není tak hezký pohled. Smějící se
Všem přeji hezký den! Usmívající se


Nové sportovní zařízení

9. srpna 2016 v 13:09 | Jarmila* |  U nás

Minulý měsíc nainstalovali sokolové na nevyužívaný tenisový kurt cvičební nářadí. Určitě ho využijí všechny věkové kategorie. Také se na některé chystám, že je vyzkouším. Zatím k nim není přístup, protože je na ploše čerstvě zasetá tráva.
Jednoznačně chválím, protože každý nemůže hrát na vedlejším kurtu s umělým povrchem tenis, košíkovou nebo nohejbal.
Já už se rozhodně nemůžu honit za jakkoli velkým kulatým nesmyslem, už na to nemám. Ale trochu se protáhnout ještě snad svedu.Je zde i stůl na ping-pong. Tedy nic pro mě. Ale vedle je lavička, tak budu alespoň koukat, jak to jde těm mladším. Smějící se Mrkající
Po výdeji kalorií si klidně můžu dát kousek koláče s kanadskými borůvkami, protože lesní nemám.
Koláč jsem pekla v neděli večer podle receptu Jarušky - Tiché pošty. Musím recept pochválit. Je jednoduchý, jen zavrtíte suroviny v misce a hodíte na plech. Je (lépe řečeno byl) výborný.Přeji všem hezký den! Usmívající se


Bylinky na druhý týden v srpnu

8. srpna 2016 v 5:28 | Bohumil Bednář |  Babiččiny bylinky

Maceška trojbarevná - Viola tricolor
Účinné látky, obsažené v nati, usnadňují odkašlávání, působí příznivě na vylučování moči a urychlují odchod odpadních látek z organismu.
Celkově aktivují látkovou výměnu a léčivě ovlivňují vyrážky, zvláště u dětí.
Violka dobře účinkuje při cévních chorobách, podporuje prokrvení periferních vlásečnic včetně oční sítnice nebo v ledvinách.
Podporuje usazování vápníku v kostech, působí proti alergiím a otokům, tlumí krvácení do tkání.
Zevně se ve formě koupelí doporučuje při ekzémech a alergických vyrážkách.Obrázky: internet

Hlohyně

6. srpna 2016 v 14:07 | Jarmila* |  Zahrádka

V dnešním televizním pořadu Hobby naší doby - letní speciál hovoříl ing. Vlastimil Šindelář o hlohyni. Jeden divák se dotazoval, proč má na podzim na keři vždy černé kuličky.
To mi připomnělo stejný problém, jaký jsme měli my. Bohužel jsme si tehdy nevěděli rady. A přitom bylo řešení tak jednoduché. Použít chemii (prostředek proti houbovým chorobám) a postřikovač.
Původně jsme si hlohyni zasadili k verandě, aby zakryla trochu nevzhledný sokl, ale hlavně tam bylo místo a já jsem toužila po větvičkách s červenými bobulkami. Ty bych použila na podzim domů na dekoraci do vázy a něco nechala pro ptáčky, kteří v ní hnízdili každým rokem.
Hlohyně každý rok krásně na jaře kvetla, s plody byla potíž.
Ze stejného důvodu (kvůli oranžovým bobulím a léčivým účinkům) jsme si zasadili i rakytník. Jenže nám nikdo neporadil, že musíme mít samčí a samičí rostliny. V tomto směru jsme byli začátečníci. Bobulek jsme se ani od rakytníku nedočkali.
Znala jsem kdejakou kytku, ale keře moc ne. Ne, že bych nevěděla název, ale spíš pěstování.
Milou hlohyni jsme vykopali a zasadili habry. Dělají parádu, musíme je zastřihovat, ale kromě zelených listů nemají žádné ozdobné bobule.
Když jsme sázeli hlohyni, neexistoval internet, nebylo kde sehnat informace. Ale i chybami se člověk učí.A nyní pár slov o pěstování hlohyně od Franty - zahradníka:

Hlohyně - Pyracantha coccinea

Je rostlina pocházející ze Středomoří a patřící do čeledi růžovité. Stálozelená, dekorativní dřevina, kterou můžeme pěstovat v okrasných zahradách, na terase, v zahradních nádobách, ale sloužit nám může i jako živý plot nebo ozdoba zdí. Název vznikl z řeckého pyr - oheň a Acantha - trn.
Hlohyně je keřovitá, velmi oblíbená rostlina, jednak pro svůj vzhled, nelze přehlédnout pestrost jejich květů a plodů, ale i pro svojí nenáročnost.
Kvete od května do června, kdy je obalená bílými květy a v době zrání, což je v září až řijnu se na ní vytvářejí žluté, oranžové či červené plody. Žluté plody poskytuje odrůda Soleil d´ Or, oranžové jsou výtvorem odrůdy Kasan, Orange Glos, Orange Charmer a Teton a červené charakterizují odrůdu Red Column nebo Red Cushion. Její plody na ní vydrží dlouho, dokonce snesou i mrazy.
Nejen plody jsou dekorativní částí rostliny, jsou to i tmavě zelené, lesklé listy, které mají pilovitý tvar a v zimě neopadávají. Její větvě jsou trnité. Hlohyně bývá často zaměňována se skalníkem, který též má barevné plody a lesklé listy. Hodí se i na výsadbu živých plotů, které jsou po několika letech zcela nepropustné.
  • pěstování hlohyně není náročné, lze ji pěstovat na více způsobů, snadno jej zvládne i pěstitel začátečník
  • sázíme na slunné, nebo mírně zastíněné místo, v případě nasazení do stínu je negativně ovlivněno kvetení
  • sázíme do dobře propustné půdy, zahradní zeminy nebo hlinitopísčité země, je schopná se přizpůsobit i méně kvalitní půdě (neúrodné), ale dá se očekávat pomalější růst
  • je to vytrvalá rostlina snášející dobře sucho, mrazy a znečištěné ovzduší, ne však ledový vítr
  • množíme výsevem semen nebo dřevitými řízky v létě nebo na podzim s kouskem dřeva
  • v našich podmínkách dosahuje výšky 2 - 3 metrů a rostě poměrně hustě
  • pro docílení upraveného a dekorativního vzhledu můžeme pravidelně zastřihávat
  • za silnějších mrazů namrzá, ale dobře se regeneruje (po seříznutí rychle a dobře obroste)
  • v zimě slouží jako potrava drobného ptactva
  • starší keře špatně snášejí přesazování
Co se škůdců týče, hlohyně jsou na tom poměrně dobře.
Mšice mají tendenci napadat mladé výhonky, proti kterým je snadné zasáhnout.
Závažnějším problémem bývá houbová nemoc, která napadne listy, plody a vytvoří se na nich černé skvrny. Jedná se především o starší výsadby, nové odrůdy je šlechtěno k vyšší odolnosti proti této nemoci. Proti strupovitosti jsou odolnější žluté a oranžové odrůdy.
Na hlohyni, kterou zdobí její barevné bobule s okouzlujícími listy, bude jistě každý z nás pyšný a tato rostlina bude chloubou každého zahrádkáře a pěstitele.

Zdroj: franta-zahradnik.cz
Přeji všem hezký víkend! Usmívající se


Bylinky na první týden v srpnu

1. srpna 2016 v 6:16 | Bohumil Bednář |  Babiččiny bylinky

Lopuch větší - Arctium lappa
Kořen lopuchu se užívá vnitřně i zevně a má mnoho prospěšných účinků, např. pomáhá při rekonvalescenci a proti tzv. jarní únavě.
Významně povzbuzuje látkovou výměnu, zlepšuje činnost jater a trávicího traktu, má močopudné a potopudné účinky.
Lopuch lze použít při dně, revmatismu, při močových kamenech, při zánětech, vředech, snižuje hladinu cukru v krvi.
Je schopen vyléčit i chronické ekzémy a jiné kožní poruchy vzniklé v důsledku špatné látkové výměny. Silný odvar vtíraný do pokožky hlavy podporuje růst vlasů, čerstvé a pomačkané listy či šťáva hojí rány, pohmožděniny, vředy a akné.
Obrázek: internet