****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Září 2016

Bylinky na čtvrtý týden v září

26. září 2016 v 7:19 | Bohumil Bednář |  Babiččiny bylinky

Pelyněk pravý - Artemisia absinthium


Celá rostlina, nejvíce však rozkvétající nať, obsahuje množství silic a hořčinů.
Silice působí protikřečově, dezinfekčně, protiprůjmově, podporují vylučování žluči, hořčiny zvyšují sekreci žaludečních šťáv, proto se nálev z pelyňku užívá při problémech se žaludkem či žlučníkem.
Nesmí se ale předávkovat, neboť může vyvolávat až poruchy centrálního nervstva, dlouhodobé užívání může přivodit dokonce zblbnutí, proto je v některých zemích výroba a pití absintových likérů, aperitivů a vín zakázána.
V těhotenství je nutno pelyňku se vůbec vystříhat, vyšší dávky překrvují pánevní orgány a mohou způsobit porušení plodu nebo potrat.Obrázek: internet


Oznámení

21. září 2016 v 6:43 | Jarmila* |  Co přinesl život

Dnes ráno jsem odjela do nemocnice v Havl. Brodě na internu. Moje nohy jsou stále oteklé i přes užívání odvodňovacích léků.
Už si mě tam chtěli nechat v úterý, ale neměla jsem sebou vůbec nic, tak jsem na revers odjela domů spakovat věci a léky.
Chtěla bych totiž vědět v čem je zakopán pověstný pes, že se můj stav nelepší.
Doufám, že si mě tam nebudou chtít nechat dlouho, jako příklad pro výuku mediků. Smějící se

Tak tu nezlobte, buďte hodní a vzpomínejte v dobrém! Mrkající

Výstava šitých panenek a loutky

20. září 2016 v 12:51 | Jarmila* |  Zajímavosti

Včera odpoledne jsem navštívila v Městské knihovně v Chotěboři výstavu panenek a loutky.
Odcházela jsem z výstavy nadšená. Panenky byly překrásné. Obdivovala jsem zpracování detailů - různé výšivky na kostýmech, opravdové titěrné sklady na zástěrce, různé ozdoby atd. Asi se ještě půjdu podívat.


Výstava začíná panenkami paní Mileny Uhrové, pokračuje pí. Irena Přeučilová, pak pí. Lýdie Šerá, za ní má své výtvory pí. Monika Žilková, která vše uzavírá. Jedna vystavovatelka má krásnější panenky než druhá. Až vás oči přecházejí!
Kdo to má do Chotěboře blízko, rozhodně stojí zato výstavu navštívít.
Dám sem jen pár obrázků pro ilustraci, ostatní jsou v Galerii - zde. Jsou trochu na přeskáčku, protože je tak seřadilo pojmenování, ale snad to nevadí.
Špatně se mi fotily panenky ve vitrínách. Nemohla jsem dát foťák na sklo, protože všude byly nataženy šňůry, asi aby návštevníci neohmatávali vystavené panenky.
Nevyfotila jsem ani zdaleka všechny. I tak je jich dost. Některé fotky budou možná méně ostré, klepaly se mi z té krásy ruce. Mrkající Usmívající se


Šašek paní Uhrové zahajuje prohlídku.
Pak se mi moc líbil Čenda a u něj bábinka (také má klapačky jako já Smějící se).


Jen si musím dokoupit kostkované bačkory. Smějící se


Dáma v červeném je úžasná. Trochu démonická.
Také dáma s kloboučkem, jak jsem si ji pojmenoval, je kouzelná.


U ní jsem vyfotila i detail kloboučku a kytice. Má nádherně vyšívanou trupovou část.


Touto panenkou Moniky Žilkové výstava končí.


Přeji vám všem hezký den! Usmívající se

Bylinky na třetí týden v září

19. září 2016 v 7:04 | Bohumil Bednář |  Babiččiny bylinky

Ostropestřec mariánský - Silybum marianum


Plody ostropestřce pomáhají zejména při nemocech či poškození jater, ke kterým dochází např. při žloutence, mononukleóze, cirhóze či nejrůznějších otravách - alkoholem, drogami, průmyslovými jedy nebo houbami.
Požívání prášku z mletých plodů nebo pití odvaru urychluje regeneraci postižených jater a ovlivňuje tvorbu žluči, proto působí pozitivně i na celkovou látkovou výměnu.Obrázek: internet


Katastrofa na Bílé Desné - před 100 lety

18. září 2016 v 16:12 | www.jizerske-hory.cz |  Zajímavosti

Protržená přehrada Desná


Protržená přehrada Desná byla vybudována na řece Bílé Desné v Jizerských horách. Stavba v nadmořské výšce 806 m.n.m., ležící nad obcí Desná v Jizerských horách v katastrálním území obce Albrechtice v Jizerských horách byla dokončena v roce 1915. Přehrada se 18. září 1916, zhruba po roce existence, protrhla a smetla část obce Desná. Jedná se o největší katastrofu v rámci protržení přehrady v Čechách.
To mělo katastrofické následky. Povodňová vlna způsobila nejen obrovské materiální škody, ale vyžádala si i 65 lidských životů.
Jedná se o unikátní zbytky protržené přehrady, jejíž nevhodná technologie stavby po katastrofě sloužila pro bezpečnější výpočty dalších přehradních konstrukcí, budovaných po roce 1916.
V roce 1996 byla prohlášena za kulturní památku. Dodnes se z hráze dochovala šoupátková věž, zbytky hráze a podzemní štola, kterou se odváděla voda do sousední nádrže Souš.

Konstrukce

Desná byla přehrada se sypanou hrází zbudovaná na řece Bílá Desná za účelem zabránění povodním. Pro sypanou hráz se stavitelé rozhodli, protože pevná skála, do které by bylo možné ukotvit hráz betonovou (gravitační typu Intze), ležela příliš hluboko pod vrstvami usazenin. Během stavby byla zemina v tělese hráze vždy po navršení 40 cm zhutňována válcováním. Aby výpustní štola se šoupátkovou věží nesedala, byla uložena na betonový rošt. Výpustní potrubí ve štole mělo vnitřní průměr 80 cm, bylo na jednom konci uzavíratelné ze šoupátkové věže a na konci druhém ze šoupátkové komory na vzdušné straně hráze.

Technické parametry

•výška hráze: 13,16 m
•šířka paty hráze: 54 m
•šířka koruny hráze: 5,2 m
•délka hráze v koruně: 172,80 m
•kóta koruny hráze: 820 m
•kubatura hrázového tělesa: 310 920 m3
•délka kaskády od bočního přelivu: 40,00 m
•kóta dna nádrže v nejnižším místě údolí: 806,34 m

Historie stavby

O stavbě přehrady se začalo vážně uvažovat již v roce 1902, stavba však byla zahájena až 17.10.1912. Stavbu řídil Emil Gebauer, dozorem nad ní byli pověřeni August Klammt a Karel Podhajský (po protžení přehrady spáchal sebevraždu). Ve dnech 18.-20.8.1913 byla stavba vážně poškozena intenzivními dešti. Po začátku první světové války byl kvůli vysoké inflaci nucen investor - "Vodní družstvo pro stavbu přehrady na Černé Desné" - ke značným úsporným opatřením, která se na kvalitě stavby rozhodně podepsala. Přes tyto těžkosti byla stavba v září roku 1915 dokončena a 18.11.1915 komisí vedenou Ing. K. Podhajským také zkolaudována.

Katastrofa

Dne 18. září 1916 v 15:30 upozornili kolem procházející dřevaři hrázného na pramínek vody o průměru asi 2 cm tryskající z hráze. Přehrada v té době ještě nebyla zcela napuštěná a obsahovala jen 290 000 m3 vody. Zděšený hrázný zavolal do kanceláře vodního družstva. Přítomný Ing. Gebauer, správce stavby, mu nařídil okamžitě otevřít oba havarijní uzávěry a přehradu vypustit. Hrázný se společně s několika dělníky pokusil rozkaz splnit, ale nakonec jej bortící se hráz přinutila opustit šoupátkovou místnost, aniž by tento úkon dokončil (oba uzávěry se otevřely pouze z poloviny). To se stalo v 15:55. V 16:00 byl informován poštovní úřad v Desné, že "nějaký čas poteče korytem více vody". V 16:15 přišla nová zpráva, oznamující protržení hráze a také žádost o alarmování hasičů a vyklizení obce. V 16:15 se dlažba na návodní straně začala propadat a po další půlhodině se propadla až ke dnu. Zůstala pouze vrchní část ve tvaru mostu a i ta se za několik okamžiků zřítila do divokého proudu. Voda se z přehrady valila 18 m širokou průrvou a brala s sebou stromy i s kořeny. Po půl hodiny tak proudilo do údolí 150 m3 vody za sekundu. Když voda dorazila do Desné, nebyla její evakuace ani zdaleka ukončena a mnozí se ještě snažili zachránit příbuzné a majetek v zasažené zóně. První stavbou, kterou voda z přehrady smetla, byla velká panská pila, kde s sebou vlna vzala připravené dříví. To pomohlo (jako beranidla) rozbít všechny domy stojící vlně v cestě. Velké množství vody a trosek sice zachytila železniční trať a viadukt v dolní části Desné, záplava však i tak postihla celé Tanvaldsko.
Rozsah škod byl v celém Rakousku-Uhersku ojedinělý. 95 rodin s 380 příslušníky bylo bez přístřeší, 1020 osob bez možnosti zaměstnání, 370 občanů ztratilo veškerý majetek. 29 obytných domů a 11 brusíren skla zmizelo ve vlnách a 62 domů a závodů bylo vážně poškozeno. Druhý den bylo 59 osob nezvěstných. Škody byly odhadnuty na několik milionů korun.

Zdroj: www.jizerske-hory.cz
Další informace na: http://www.jizerky.eu/bila_chron.php

Všechny fotografie o Protržené přehradě jsou v Galerii - zde.


♠♠♠♠♠

Pár vtipů

17. září 2016 v 15:09 | Jarmila* |  Vtipy

Při sobotě je třeba si uplakané počasí zpestřit troškou humoru.


Nalezeno na FB, bohužel nevím už stránku.


Ze stránky Jenprozeny.cz (FB).


Stránka Kolínský Pres (FB).

Doufám, že vás alespoň jeden vtip pobavil a vyloudil úsměv na vaší tváři.

Přeji všem krásný víkend! Usmívající se
Liduškám - přání k svátku

16. září 2016 v 0:12 | Jarmila* |  Svátky
Všem Liduškám přeji k jejich svátku všechno nejlepší, hodně štěstí, lásky, pohody
a hlavně zdraví. Usmívající se ☼ ♥
Jarmila

Rozkvetla vzácnost!

14. září 2016 v 13:57 | AHA, autor: ČTK, wer |  Příroda

Kvést tuhle rostlinku jen tak někde neuvidíte... (Foto mistoproprirodu.cz)


Na čtyři sta vzácných hořečků nahořklých (na snímku) vykvetlo na louce u Velkého Vřešťova na Trutnovsku.
"Rostlina, která se před sto lety vyskytovala téměř běžně na suchých pastvinách, nyní přežívá v posledních desítkách lokalit," uvedl Jan Moravec z Českého svazu ochránců přírody.
Zákonem chráněný hořeček je zhruba 30 cm vysoká, mírně rozvětvená bylina se světle fialovými zvonkovitými květy, kterých může být na jedné rostlině i několik desítek.Nádherná květina!

Přeji všem hezké odpoledne! Usmívající seBylinky na druhý týden v září

12. září 2016 v 6:34 | Bohumil Bednář |  Babiččiny bylinky

Měsíček lékařský - Calendula officinalisMěsíček patří mezi dodnes nejpoužívanější léčivky. Není divu - hojí popáleniny, rány, vnější i vnitřní záněty, bércové vředy, likviduje plísně, bakterie a infekce.
Obklady nebo mast z měsíčku léčí křečové žíly, jako kloktadlo se může použít při afekcích v dutině ústní.
Vnitřně zvyšuje sekreci žluče, ovlivňuje činnost jater, napomáhá při léčbě astmatu, kašle, upravuje menstruaci, zlepšuje činnost srdce při mírném poklesu krevního tlaku, podle některých prací i omezuje růst nádorového bujení (zejména dělohy, prsu a zažívacího ústrojí.Obrázky: internet

Ostružiny

10. září 2016 v 12:04 | AHA, autor: růž |  Zdraví

Černý zázrak: 10 důvodů, proč si dát ostružiny!

Ostružiny jsou malý černý zázrak. (Foto:Profimedia.cz)

Jsou zdravé, chutné a právě teď jich jsou plné lesy a zahrady. Ostružiny jsou malý černý zázrak. Aha! vám prozradí, čím pomáhají našemu zdraví i jak je správně využít.
1. Zpomalují množení nádorových buněk, hlavně u rakoviny střev, plic a prsu.
2. Pomáhají proti stárnutí.
3. Udržují imunitní systém ve skvělém stavu.
4. Působí proti průjmu a při žaludečních problémech.
5. Urychlují hojení ran.
6. Zaženou rýmu, nachlazení, angínu i kašel.
7. Zbavují menstruačních bolestí.
8. Zlepšují stav cévního systému.
9. Ulevují při křečových žilách a hemoroidech .
10. Zvyšují prokrvení při poruchách erekce.

Důležitá je barva
Ostružiny v sobě ukrývají spoustu minerálů a vitaminů. Obsahují vitamin C, vitaminy skupiny B, fosfor, železo, hořčík, vápník, kyselinu listovou, karoten, draslík a bioflavonoidy. A čím mají plody sytější barvu, tím víc prospěšných látek obsahují.
Zdravé listí
Zdravé je i ostružinové listí. Léčí průjem, záněty a krvácení v trávicím a močovém ústrojí. Kloktání pomáhá při aftech a dalších zánětech v krku a ústech. Koupele v odvaru z listů pak poslouží při kožních onemocněních. Čaj z něj pomáhá při rýmě, nachlazení, bolestech v krku, angíně, zápalu plic, vysokém tlaku i ateroskleróze.
Čas na čaj
Příprava čaje je jednoduchá. Lžíci usušeného listí ostružiny zalijte čtvrt litrem horké vody, nechte 5 minut odstát. Pak už stačí jen slít a pomalu pít.
Vsaďte na přírodu
Pokud chcete, aby ostružiny pomohly vašemu zdraví, musíte za nimi do lesa. Nejzdravější jsou totiž listy a plody planě rostoucích rostlin.
Nejsou pro každého
Čerstvé ostružiny nemůže jíst úplně každý. Odpustit by si je měli lidé se záněty střev, žaludku a žaludečními vředy nebo poruchami činnosti žlučníku.

Chutnají čerstvé i mražené
Jak je zpracovat?
*Čerstvé - jsou výborné samotné jako ozdoba lehkých jogurtových a tvarohových dezertů. *Zmrazené - skvěle chutnají v koláčích, rozmixované v koktejlech nebo v dřeních.
*Sirup - uvařte si sirup a budete mít ke zdravé pochoutce přístup celý rok.
*Džemy, marmelády a želé - výborné jsou na palačinkách, lívancích i na chlebu s máslem.

Ostružinové mojito
Potřebujete: 4 lžičky hnědého cukru, 2 limetky, grenadinový sirup, hrst ostružin, několik lístků máty, ledovou tříšť, perlivou minerálku.
Do čtyř skleniček dejte po lžičce hnědého cukru a lžíci grenadinového sirupu. Pokrájejte limetky a také je rozdělte do skleniček. Doplňte ostružinami, mátou a rozdrťte. Přisypte ledovou tříšť a zalijte minerálkou. Milovníci alkoholu můžou přidat bílý rum.
Dobrou chuť!
Přeji vám krásný víkend! Usmívající se

Nová sovička

6. září 2016 v 17:40 | Jarmila* |  Moje sbírky

Úplně jsem zapomněla na novou sovičku a její kamarádku, kterou jsem si koupila, když jsme s dcerou vybíraly dárek k jejím narozeninám.
Zatím co dcera si vybírala dárek - keramiku, koupila jsem si také něco pro potěšení.
Líbila se mi sovička a pro její kukuč beruška. Mají obě oči trochu u sebe nebo dokonce šilhají, ale mě byly sympatické. Smějící se
Ač beruška nepatří mezi sovy, ale dám je spolu. Jinak bych musela založit další složku, protože mám asi tři berušky. Nehodlám je ale sbírat.


Přeji hezký večer! Usmívající se
Bylinky na první týden v září

5. září 2016 v 6:43 | Bohumil Bednář |  Babiččiny bylinky

Meduňka lékařská - Melissa officinalis


Droga z nadzemní části meduňky je ceněná především jako uklidňující prostředek, nejvíce účinný při rozmanitých neurózách, např. žaludečních a srdečních, ale i u lehčích forem neurastenie, depresí, proti migréně či u alergií nervového původu - např. astmatu vyvolaného stresem.
Mírně snižuje krevní tlak, zpomaluje tep a potlačuje bušení srdce.
Příznivě ovlivňuje trávení, léčí plynatost i průjmové infekce, uvolňuje křeče a napětí svalstva, při bolestivé menstruaci i v klimakteriu.
Obklady tiší revmatické opuchliny, pohmožděniny a krevní podlitiny.Obrázek: internet


Mladý rehek

3. září 2016 v 18:15 | Jarmila* |  Zahrádka

Odpoledne jsem trhala ostružiny, protože mě honí mlsná a chci s nimi upéct koláč. Smějící se
Pak jsem zamířila ke komuli, že ostříhám odkvetlá květenství. Najednou zjišťuji, že mám společnost.
Pomalinku se blížit poskoky mladý rehek. Koukal na mě svými korálkovými očky a něco zobal. Pak si vyskočil na trámek pod ostružinami. Pozoroval okolí.
Když jsem ho vyfotila, otočil se ke mě zády. Asi si říkal, co mě bude bába fotit.
Už několik let hnízdili rehci na lampě u přístavku. Letos si asi vybrali vistárii, která se rozrostla do obřích rozměrů a nyní podruhé letos kvete.
Musíme jí přesadit, protože úplně svými výhony zničila pergolu.
Doufám, že přesazení přežije ve zdraví a za pár let bude zase tak veliká a hlavně kvetoucí.


Sedí v mezeře mezi výhony ostružin.Přeji hezký večer a pohodovou neděli! Usmívající se
Aloe

1. září 2016 v 11:25 | neznámý |  Zdraví


Zázračná aloe léčí spáleniny i obezitu. Jak ji pěstovat?

Aloe považovali za zázračnou rostlinu už ve starověku. Účinně hojí popáleniny a léčí mnoho nemocí. Pomáha také v boji s obezitou. O tom, že umí hojit popáleniny a odřeniny, se všeobecně ví. Ale tušíte, že je to účinný lék také na vysoký krevní tlak, obezitu, působí preventivně proti rakovině a má spoustu dalších "doktorských" vlastností, pro které se jí říká zázračná rostlina?

Aloe roste skoro sama, potřebuje minimální péči

Aloe je přes 200 druhů, ale pro léčebné účinky se pěstují především tři z nich: Aloe pravá (vera), kapská a stromovitá.
Můžete ji koupit v květinářství, nejjednodušší je ale získat odnož nebo řízek od známých.
Květináč by měl mít šířku poloviční délky listů. Rostlina má ráda propustnou lehkou půdu.
Ideální je 1 díl kompostu, 1 díl listové půdy a 1 díl písku. Vyhovuje jí umístění na slunném místě, v létě ji můžete venčit na balkoně, terase nebo na zahradě. Zalévat ji stačí jednou týdně, ale unese, když ji ponecháte svému osudu třeba při dlouhé dovolené. Vhodné je několikrát do roka aloe přihnojovat hnojivy pro sukulenty a kaktusy. Na zimu se doporučuje přemístit ji do chladnější místnosti, pozor ale na teploty pod nulou, ty nepřežije! Nejčastější chyby při pěstování:
•Rostlina přímo nesnáší průvan.
•Nesmíte ji také přelévat.
•Nerada bydlí i tam, kde je příliš vlhký vzduch.
•Chřadne, pokud nemá dostatek slunečních paprsků.
•Nelíbí se jí těžká nepropustná půda.
•Teplota venku nebo v místnosti nesmí klesnout pod bod mrazu.

Odkud se aloe vzala?


Pro léčebné účinky ze z mnoha druhů pěstují předevšim tři: Aloe stromová, aloe vera a kapská.
Vystopovat, odkud aloe pochází, je obtížné. Pravděpodobně ji už ve starověku z jižní Afriky postupně rozvezli do celého světa obchodníci. Její léčivé účinky znali ve starém Egyptě, kde je zobrazována v hrobkách, užívali ji Římané i Řekové, zmínky o ní najdete i v Bibli. Stejně tak ji ale mayské ženy využívaly pro získání hladké a jemné pleti, její hojivé účinky při léčbě popálenin znali také Indiáni ze Severní a Střední Ameriky. Jde tedy o rostlinu, kterou už před mnoha tisíci lety uctíval celý svět.
Co možná nevíte: Gel pracuje pro zdraví jako tým
Čistý gel z listů aloe obsahuje na 75 složek, potřebných pro lidský organizmus. Je to například obrovský rozsah vitamínové řady, z nichž nejdůležitější jsou vitamíny C, E a A. Je
také jedním z mála rostlinných zdrojů vitamínu B12, který potřebují vegetariáni a vegani. Z 22 aminokyselin, které lidské tělo potřebuje, jich aloe obsahuje 18, včetně všech osmi, které náš organizmus neumí sám vytvořit. Obsahuje také celou škálu minerálů, cukrů, enzymů, mastných kyselin, lignin, saponiny a antrachinony (ty tiší bolest a mají antibakteriální a antivirové vlastnosti). Tento koktejl.výživných a léčivých látek je unikátní v tom, že všechny složky působí jako tým a navzájem zvyšují své účinky.

Co všechno tento "zelený doktor" léčí?


Z aloe užívejte jen vnitřní gelovitou hmotu - kožnatý obal listů může působit dráždivě. Asi nejznámější je využití výtažku z aloe v kosmetickém průmyslu. Působí totiž blahodárně na pokožku, kterou zvlhčuje a zjemňuje, zpomaluje i tvorbu vrásek. Ale nejen to - gel, který z listů získáte, urychluje hojení popálenin, opařenin a jizev, tlumí také bolest a to i do hloubky pod kůží. Můžete ho použít po poštípání hmyzem - působí navíc protisvědivě. Má i desinfekční účinky, léčí plísně, lupénku a řadu dalších kožních nemocí. Působí podobně, jako steroidy, ale bez vedlejších účinků.
Užívat se může i vnitřně, ať už v podobě sirupu nebo třeba likéru. Aloe je známa svými léčivými účinky při mnoha potížích zažívacího traktu, pomáhá při migréně, působí preventivně proti rakovině a podpůrně při její léčbě.
Léčí také hypertenzi, předchází kornatění tepen, pomáhá při bolestech kloubů. Má na organizmus také antioxidační a čistící vliv. Poslední výzkumy navíc ukazují, že pomáhá i při léčbě obezity. Upravuje trávení a na úkor tukových zásob přispívá k vytváření svalové hmoty.Přeji vám hezký den! Usmívající se