****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Leden 2017

Od všeho trochu

31. ledna 2017 v 11:55 | Jarmila* |  Naše hospodářství

Z pátku na sobotu se nám narodila ovečka. Je to letošní první jehně. Vnuk Martin jí pro mne vyfotil.Slečna se nechtěla fotit, schovávala se za mámu.

V neděli jsme byli u nejstaršího syna na vítání občánků. Pak jsme šli k nim do bytovky.
Před bytovkou stála ve sněhu dřevěná vyřezávaná hlava koně. Moc se mi líbila.


A nakonec vám ukáži rozkvetlý hyacint. Má krásnou lila barvu a intenzivně voní, hlavně večer.
Mějte hezký den! Usmívající se


P.S. U nás sněží a fouká protivný, studený vítr.Bylinky - lopuch plstnatý

30. ledna 2017 v 5:49 | Ivana Kabeláčová |  Babiččiny bylinky


Lopuch plstnatý - Arctium tomentosum

Jedná se o dvouletou vysokou bylinu, rozšířenou téměř po celém světě. Rostlina vytváří v prvním roce růžici přízemních listů, teprve v druhém roce kvete.
V léčitelství se využívá především kořen, listy a semena. Droga příznivě působí při poruchách trávicího traktu a celkově posiluje organismus.
Povzbuzuje látkovou výměnu, zlepšuje činnost jater a žlučníku, lze ji použít při dně, revmatismu, při močových kaméncích, při zánětech v ústní dutině a snižuje hladinu cukru v krvi.
Lza jí léčit i chronické ekzémy a jiné kožní poruchy. Silný odvar z kořene vtíraný do pokožky hlavy posiluje růst vlasů.

Čaj z lopuchu
Potřebujeme: 1 lžičku nasušeného kořene a 200 ml vody.
Kořen zalijeme studenou vodou a přivedeme k varu. Směs vaříme 15 minut a pak necháme 10 minut pod pokličkou odstát. Vše následně scedíme a pijeme 2x až 3x denně šálek.
Kúra z čaje, která se několik dní aplikuje, snižuje obsah cukru v krvi a zmenšuje jaterní únavu.
Obrázek: internet


Dny tohoto týdne

27. ledna 2017 v 12:48 | Jarmila* |  Co přinesl život

V pondělí jsem byla ve městě na kontrole u paní dr. Byla se mnou i dcera. Šly jsme pak spolu koupit nové boty, budou-li na mě nějaké mít.
Jediné boty, které teď obuju, jsou důchodky na šněrování. Kdysi jsem ji je koupila jako nouzové řešení. Pak jsem sehnala pěkné zimní boty, ale č. 41 (důchodky jsou asi 38 nebo 39, není tam nikde číslo). Jsou mi těsné, musím v nich nosit tenké ponožky a je mi logicky zima. Přijedu vždy se zmrzlýma nohama. No, ukázalo se, že ani 41 mi nejsou. Přes vysoký nárt už do nich nevlezu. A to jsem je měla asi 3x, protože pak byly mírné zimy.
Dcera má větší nohu, padnou jí jak ulité.
Od paní dr. jsme tedy zamířily do obchodu s botami. Nakonec mi byly až pánské č. 42. Smějící se Za chvíli si budu moct kupovat menší loďky. Smějící se
Po dobrém nákupu jsme zamířily do jedné kavárny, kde jsme si daly kafe a něco na zub. Probraly jsme rodinné problémy. Strávily jsme spolu příjemné odpoledne.
Další problém vyvstal s chodidly. Z nových, ale i starých bot, mě bolí chodidla. Zvlášť, když chodím po dlažbě. Hledala jsem na internetu nějaké vložky do bot. Nyní se jim říká stélky.
Našla jsem, už nevím jak, jednoho ševce na jižní Moravě, který vyrábí krásnou obuv pro diabetiky a i stélky (http://www.botyhanak.cz/). Má pobočku i v Havl. Brodě. Napsala jsem tam mail a domluvili jsme se, že tam ve čtvrtek odpoledne přijedu. Ještě, že jsem si je nenechala poslat poštou.


To jsou stélky od p. Hanáka.

Ale, abych začala od začátku. Ve čtvrtek odpoledne jsem jela do Chotěboře a pak jsme s vnučkou jely do Havl. Brodu.
Byl krásný den. Fotky od mého oblíbeného místa u Klimše.


Po poli se podle stopy prohánějí běžkaři.Nebe skoro bez mráčku.

V Chotěboři jsme s dcerou něco nakoupily a pak jely do H.B. Pobočku jsme našly hned. Pán, který zboží prodává, mi přinesl stélky ukázat. Hned jsem viděla, že to není nic pro mě. Stélky jsou tvrdé jak šutr. Stojí, bratru, 661 a 450 Kč a přitom by mi zničily nohy. S nepořízenou jsem odešla.
Dcera zavelela, že se jede k Deichmannovi v nákupní zóně. Tam se mi líbily hned několikery stélky. Slečna mi pak předložila stélky s paměťovou pěnou za 149 Kč. Vyzkoušela jsem je v botách. Paráda. To je teď pochozeníčko! Hned jsem si je nechala. Tím jsme vlastně obstaraly vše, co jsme potřebovaly a jely domů.


Mé nové "lodě".


Vnitřek už s novou stélkou.


Bota a stélka. Nyní mám nohy jak v pokojíčku.

Na zpáteční cestě jsme se stavily na nákup v chotěbořském Tescu. Koupila jsem si, kromě jiného, domů kousek jara - hyacint. Podle cedulky by měl být fialový. Jsem zvědavá.


Už víc jak týden mi doma dělá radost svými květy další orchidej. Žlutozelená. Nyní kvetou kromě jedné všechny, co mám.


Lépe mi vyfotit nešla. Nechtěla jsem jí přenášet do zimní zahrady, kde je většinou fotím. Je tam zima, pokud nesvítí sluníčko. Klepala se mi ruka, podle neostrosti snímku. Mám ještě jeden, ale je dost tmavý. Ale je ostřejší, dám ho přece jenom i sem.


Pro dnešek vše. Vidíte, že to byl nabitý týden. A to ještě nekončí. V neděli jdeme s manželem na vítání občánků. Nejstaršímu synovi se v květnu narodila dcera Eliška, naše deváté vnouče.
Pak budu týden ležet a rozdýchávat všechny události. Smějící se Takhle rušno nemívám často. Občas si své všední dny zpestřuji návštěvami lékařů. Smějící se


Mějte nádherný den! Usmívající se
Hvězdník

26. ledna 2017 v 10:26 | Daniela Dušková |  Pokojové květiny

Hvězdník: atraktivní kvetoucí pokojovku vypěstujete z cibule


Hvězdník je ideální květina do bytu. Pokud má dostatek světla, nevadí mu ani suchý vzduch. Cibule jsou k dostání květinářstvích. Jak ji nakupovat, vysadit a jak hvězdník pěstovat?
Hvězdník, někdy také nesprávně nazývaný amarylis, pěstujeme z dosti velké cibule, kterou můžeme zejména v zimě a v předjaří snadno sehnat v zahradnické prodejně. Z cibule vyrůstá silný dutý stonek, který nese několik obřích zvonkovitých květů v barvách od čisté a elegantní bílé, přes dominantní rudou, romanticky růžovou, hravě oranžovou až po různě žíhanou.

ORLIO / Shutterstock.com

Kupujte jen kvalitní cibule

Mnohdy se prodávají v dárkových dekorativních papírových krabičkách, které dobře poslouží i jako netradiční dárek, jenže do nich není vidět. Proto si je před koupí necháme otevřít a cibuli si prohlédneme. Přednost mají velké, pevné cibule bez známek poškození nebo napadení patogenem. Znakem vitality je narašený malý kousek zeleného listu. Ale pozor, pokud je rostlina narašená moc, nekupujeme ji, protože stonek vyrůstající ve tmě může být nekvalitní, slabý, zdeformovaný a žlutavý.

Sarycheva Olesia / Shutterstock.com

Výsadba cibule

Pro pěstování se nejlépe hodí květináč jen o něco málo větší než cibule. Dobře vypadají nádoby hliněné, vyzkoušet ale můžeme i plastové.
Cibuli vyjmeme z obalu a rovnou ji zasadíme.
Můžeme ji nejprve nechat přes noc ve vlažné vodě, aby nasákla a rašila o něco rychleji.
Důležitý je i správně zvolený substrát. Cibuloviny obecně milují propustnou, písčitou zem. Neměla by chybět drenáž, ideální je vrstvička keramzitu nebo hrubého štěrku. Horní část cibule musí asi z třetiny vyčnívat nad povrch substrátu.
Po výsadbě a mírné zálivce květináč postavíme na světlý okenní parapet teplotami 22-25°C.

Alina Kuptsova / Shutetrstock.com

Pěstování

Až do vytvoření poupat zaléváme jen velmi mírně, po rozkvětu můžeme zálivku zvýšit. Jakmile začne rašit květní stvol, rostlinou postupně otáčíme, aby se nevytahovala na stranu za světlem. Při nedostatku světla se stvol může pod tíhou květů ohýbat, čemuž předejdeme oporou, například tenkou bambusovou tyčkou. Květy vydrží déle, přeneseme-li květináč do chladnější místnosti.
Stvol po odkvětu odřízneme a jen velmi mírnou zálivku udržujeme zbytek rostliny. Mnozí pěstitelé hvězdníky v tomto stavu "uklízejí" na méně exponované místo, ale není to správné, rostlině totiž zůstanou listy, takže stále potřebuje dostatek světla.
Přes léto hvězdník letníme: květináče s cibulemi odneseme do zahrady a občas je pokropíme. Cibule hezky zesílí a zmohutní.
Počátkem září zálivku zcela ukončíme a všechny zelené části necháme uschnout a cibuli zatáhnout. Necháme ji v květináči, jen ji přeneseme na suché místo s teplotou okolo 15°C.

weera.otp / Shutterstock.com

Zhruba po třech měsících můžeme celý koloběh pěstování zase zopakovat. Cibuli vyjmeme z květináče, důkladně ji oklepeme a zbavíme volných slupek. Můžeme ji přesadit do původního květináče, ovšem zeminu včetně drenáže musíme vyměnit. Od zasazení do květu uplyne 6 až 8 týdnů, kvetení lze tedy podle potřeby dobře načasovat. Doba výsadby je vhodná kdykoliv v období od konce listopadu do února. Později vysazené cibule mají více světla a méně se vytahují.

Alina Kuptsova / Shutterstock.com

Amarylis, nebo hvězdník?

Cibule, které ve většině případů kupujeme, patří hvězdníku (Hippeastrum) pocházejícímu z Jižní Ameriky. Mohutné květy rostou na dlouhém stonku po 2-5 v široké paletě barev. V jeho domácím prostředí je běžné období sucha, kdy je cibule zatažená a odpočívá. Proto i my, pokud chceme být s pěstováním úspěšní, musíme dodržovat vyzkoušený pěstební postup. Amarylis (Amyrilis belladona) je hvězdníku podobný. Jeho květy jsou ovšem užší a cípatější a jemně růžové. V interiéru se nepěstuje příliš často, můžeme se s ním ovšem setkat v zahradní výsadbě.

Zdroj: Receptář
Bylinky - celer miřík

23. ledna 2017 v 6:34 | Ivana Kabeláčová |  Babiččiny bylinky


Miřík celer - Apium graveolens

Je dvouletá bylina z čeledi miříkovité a je pěstována jako kořenová zelenina pro své bulvy a listy. Listy, zvlášť jejich řapíky, se vybělují, aby měly křehčí chuť.
Celer obsahuje bílkoviny, silice, puriny, glycidy, apiin, cholin, vitamíny B1, B2, PP a asi 7 mg vitamínu C ve 100 g hmoty; z minerálních látek především vápník, sodík, draslík, hořčík a fosfor.
List celeru působí protizánětlivě a močopudně, působí příznivě na činnost ledvin, povzbuzuje chuť k jídlu, je vhodný pro revmatiky a diabetiky, uklidňuje a podporuje trávení, zpevňuje cévy. Doporučuje se při obezitě, neboť urychluje látkovou výměnu, a působí i jako zdraví neškodné afrodiziakum.

Tišící směs
Potřebujeme: 50 ml čerství celerové šťávy, 20 ml octa, 30 ml převařené vody a lžičku soli.
Směs promícháme a namočíme do ní obklad, který přikládáme na zanícenou kůži. Na ní necháme obklady působit až do jejich uschnutí.
Obrázek: internet

Bylinky - kopr vonný

16. ledna 2017 v 6:17 | Ivana Kabeláčová |  Babiččiny bylinky


Kopr vonný - Anethum graveolens

Tato jednoletá bylina se používá jako zelenina, koření i jako léčivka. Užívají se celé rostliny kromě kořenů, tedy nať, listy, kvetoucí okolíky, zralé i nezralé semeno.
Čerstvá sesklízí do svazečků 15 až 20 cm vysoká mladá nať. Ke konzervování se sklízí nať až ve fázi prodlužovacího růstu, to vše až do doby květu. Kopr se navíc výborně suší.
Koprový čaj působí tišivě při zažívacích obtížích a nadýmání.
Díky svým močopudným vlastnostem je doporučován na ledvinová onemocnění.
Podporuje laktaci, tvorbu žaludečních šťáv, tiší kašel, pomáhá při nespavosti.
Nehty posiluje koupel s koprovými semeny, jejichž žvýkání způsobuje sladší dech.

Koprový čaj
Potřebujeme: 2 lžičky drcených semen z kopru a 250 ml vody.
Drcená semena kopru přelijeme vroucí vodou a necháme 10 minut spařit pod pokličkou. Poté scedíme a vlažný pijeme.
Čaj je vhodný na žaludeční potíže, ale i na nespavost, kdy se pije 1 šálek před spaním.

Obrázek: internet

Středa odpoledne

15. ledna 2017 v 23:16 | Jarmila* |  U nás

Ve středu odpoledne jsem vyrazila na poštu a potom nad školu nafotit něco "sněhových" fotek.
Šla jsem do kopečka a to dost opatrně, protože jsem měla klouzavé boty. Nejhorší bylo vylézt na oranici. Bylo to na mé nohy dost vysoko, ale zdolala jsem to (dřív nikdy oranice tak vysoko nebyla).
Udělala jsem pár obrázků. Bylo chvíli po 15. hodině, ale sluníčko se začalo schovávat za mraky a mě už zábly nohy. Tak jsem sbalila fidlátka a že půjdu domů.
Problém nastal, jak slézt z oranice na cestu. V horším případě bych to sjela po zadku, ale měla jsem na krku foťák, o který jsem se bála. Nakonec se zadařilo. Dala jsem fotoaparát do brašny a pomalu se spouštěla ze svahu. Čekala jsem každou chvíli jízdu po zadní části těla. Trochu to jistila francka, ale jen do té doby, než se bodec obalil sněhem. Naštěstí jsem byla skoro dole.
Přaštila jsem holí o plot, nabalený a zledovatělý sníh spadl a já mohla pokračovat po uklouzané části cesty. Konečně jsem byla dole.
Foukal studený vítr a začalo přituhovat. Byla jsem zmrzlá jak drozd.
Zavrhla jsem nápad jít na pokec ke kamarádce a "upalovala" domů. V manželových botách mi to moc nešlo (půjčil mi je, protože neobuju žádné své boty do sněhu).
Doma jsem si uvařila kotel zázvorového čaje a zahřívala nohy. Tiše jsem doufala, že výpravu neodstůňu. Dopadlo to dobře.
Pohled od kraje pole. Pak jsem popošla, ale v oranici zakryté sněhem to spíš bylo o úraz nohy.


Pohled na Kapličku, kterou lze jen tušit pod velkou lípou.


Pohled na pásmo Železných hor až k Třemošnici.Nesmí chybět bříza.Sluníčko jde spát, jdu také. Mrkající Smějící se

Moje orchidejky

13. ledna 2017 v 13:18 | Jarmila* |  Pokojové květiny

K focení kvetoucích orchidejí mě popostrčil článek Jarušky - Tiché pošty.
Jakoby se květiny mezi sebou domluvily a daly se do kvetení. Některé jsem také fotila na okně, protože by byl problém je přesouvat jinam.
U strakaté orchideje, o které jsem psala zde, jsem musela použít i blesk. Druhý den pěkně svítilo sluníčko, orchidej víc rozvila květ, tak jsem jí vyfotila znovu.
Dělají mi, holky moje, radost! Usmívající se
V té zimní šedi je to trochu barviček.


Bílá miniorchidejka. Pokud mě paměť neklame, byla při koupi jemně růžová. Ale je možné, že barvu zkreslil fotoaparát. Koukám, že i tato má růžový nádech. Ve skutečnosti je sněhově bílá.Fialové miniorchidejky.


Nějak jsem se nemohla trefit s květy doprostřed. Musela jsem se u toho dost natáhnout a kroutit.


Moje "straka" s bleskem. A druhý den bez blesku. Nakonec jsem jí musela dát na stůl.

Mějte hezký den! Usmívající sePřečetla jsem

11. ledna 2017 v 22:38 | Jarmila* |  Moje četba

Před Vánocemi jsem dočetla Poslední soud od Jindřicha Šimona Baara. Ze začátku mi trochu trvalo než jsem se do knížky začetla. Je napsána archaickou češtinou a s výrazy v místním nářečí. Jakmile jsem toto zdolala, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Četla jsem každou volnou chvilku.
Děj vám před časem nastínila Kitty - Diviznačka, která mi knihu poslala. Nebudu ho tedy opakovat.
Pokud by měl někdo zájem o přečtení této knihy, napište Kitty. Ráda vám jí pošle.Předevčírem jsem dočetla knihu kolektivu autorů (Zuzana Burešová, Aleš Cibulka, Jana Cíglerová, Markéta Dobiášová, Jana Klusáková, Šárka Kubelková, Jan Lacina, Alena Müllerová, Simona Oktábcová, Petr Slavík, Nataša Slavíková, Iveta Toušlová a Alexandra Vebrová) 13. komnata 2.
Je to vlastně přepis vysílání ČT s dovětky autorů jednotlivých příběhů.
Těžko říct, jestli na mě víc zapůsobilo vyprávění Stanislava Fišera, Jana Přeučila, Jitky Zelenkové nebo Heleny Štáchové. Každého mám ráda po svém způsobu. Rozhodně jim jejich osudy nezávidím. Museli kolikrát prokázat velkou odvahu a vůli.
Celkem je v knize třináct příběhů. Všechny protagonisty vidíte na obálce knihy.


Bylo to zajímavé čtení a hlavně ne bulvár.
Obrázky: internet


Prosba

10. ledna 2017 v 15:28 | Jarmila* |  Co přinesl životOpravdu už mě mrazivé období nebaví! Kdyby alespoň svítilo sluníčko!
Ani kolem poledne nevyleze teploměr k nule.
Sice sníh netaje, ale mrazivý vítr také není to pravé ořechové.


Mějte hezký zbytek dne! Usmívající se
Bylinky - kontryhel obecný

9. ledna 2017 v 6:25 | Ivana Kabeláčová |  Babiččiny bylinky


Kontryhel obecný - Alchemilla vulgaris

Tato vytrvalá bylina se vyskytuje téměř po celé Evropě.
Účinné látky obsahuje nať nebo listy, které se sbírají od května do září a suší se běžným způsobem ve stínu, co nejrychleji a ve slabých vrstvách.
Kontryhel je důležitou rostlinou užívanou proti průjmům, střevním katarům, při silné menstruaci, špatném trávení, nadýmání či katarech dýchacích cest.
Zevně se používá k omývání špatně se hojících ran, ekzémů, bércových vředů, ke kloktání při zánětech dutiny ústní a k výplachům při krvácení z nosu a výtocích.
Vnitřně se používá zápar nebo odvar z dvojnásobného množství drogy oproti záparu.

Odvar z kontryhelu
Potřebujete: 3 lžičky suché řezané natě na 250 ml vody.
Nať zalijete studenou vodou, necháte přejít varem a odstavíte z vařiče. Po uplynutí 15 minut scedíte do šálku a můžete pít. Při silné menstruaci se doporučuje pití směsi z kontryhelu a řebříčku v poměru 1:1.

Zápar
- byliny vhodíme do vařící vody
- přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Obrázek: internet


Zima v Chotěboři

8. ledna 2017 v 15:52 | Jarmila* |  U nás

V pátek jsem se svezla se synem do Chotěboře k Marušce na pedikúru. Už jsem cvakala nehty o dlažbu. Smějící se Však jsem u ní dlouho nebyla. Teď má nohy jako nové. Smějící se
Syn si zařizoval své a zase se pro mě u Marušky stavil a jelo se domů.
Díky tomu, že udělal zastávku na náměstí, měla jsem možnost udělat pár obrázků ze zasněžené Chotěboře (z auta).
Tady je sníh na okraji silnice špinavý, ale v okrajových částech města krásně bílý.

Mějte hezký zbytek neděle! Usmívající seTrochu humoru, ale i pravdy

5. ledna 2017 v 7:12 | Jarmila* |  Došlo mailem

Vybrala jsem pár obrázků s vtipy, ale i pravdivými výroky. Snad vás pobaví jako mě.
Mějte hezký den! Usmívající seMilovaná teta

4. ledna 2017 v 17:05 | Jarmila* |  Rodina

Dnes by slavila moje milovaná teta 81. narozeniny. Bohužel se jich už nedožila. Zemřela vloni v březnu.
Měla jsem jí moc ráda. Byla vždy usměvavá, vlídná, ohromně pohostinná, chápající a pomáhající.
Chodila jsem k nim moc ráda už od školních let. Bylo u nich útulno a legrace.
S její dcerou jsem jako gymnazistka chodila v neděli odpoledne do loutkového divadla. Sestřenici bylo +- 5 let a vždy jsme si představení užily. Chodily jsme do Říše loutek a do Divadla Spejbla a Hurvínka.
Teta byla také velká milovnice květin. Malou zahrádku měla plnou zajímavých rostlin. Další měla v zimní zahradě a další v bytě. Ráda mi o nich vyprávěla.
Vyznala se i v různých bylinkách, tak uměla poradit.
Radila mi třeba i v osobních věcech, když už jsem byla sama vdaná a měla děti.
Nezapomenu, jak mi jednou maskovala cucflek na krku, aby to máma neviděla. Smějící se Myslím, že si to stejně řekly. Tehdy jsem chodila na gymnázium a měla velkou lásku.
Jsem jí za všechno moc vděčná a je mi po ní velmi smutno. Plačící
Zapálila jsem ráno svíčičku a jedna plane neustále v Chrámu.cz
Mám její fotku nad počítačem a často se na ní dívám a vzpomínám.
Papája

3. ledna 2017 v 17:27 | Daniela Dušková |  Zdraví

Ochutnejte papáju, ovoce andělů. Je lahodná a pomáhá při dietě

Dužina papáji je výjimečně jemná a přímo se rozplývá na jazyku. Chuť je sametově sladká, ne každému však papája voní. Plod je třeba nechat nejprve dozrát, pak pečlivě odstranit semena.
Zralý plod papáji má žlutooranžovou slupku. Kupujeme je však zelené a doma je necháme na teplém a světlém místě dozrát. Po rozkrojení nejprve odstraníme semena, která jsou uprostřed, a poté krájíme samotnou dužninu na plátky jako meloun, slupku seřízneme nožem. Dužnina je jemná, sladká, trochu připomíná cukrový meloun. Krištof Kolumbus plody pojmenoval "ovoce andělů". Plátky papáje chutnají jako dezert i samotné, výborně se hodí také do ovocných salátů, zvláště v kombinaci s citrusovými plody nebo s rybízem. Jsou vhodné i do koktejlů a smoothies. Tipy na labužnické recepty najdete zde - http://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/zelenina/papaja-ctyrikrat-jinak-s-krevetovou-naplni-i-ve-zmrzline/

Nitchakul Sangphet / Shutterstock.com

Ovoce vhodné při dietě

Papáje obsahují vitaminy B1, B2, B5, C, provitamin A, vitamin E, hořčík a vápník a enzym papain, který v lidském těle pomáhá štěpit bílkoviny na aminokyseliny. Papája se stejně jako ananas v rozumné míře doporučuje při boji s nadváhou.

SOUTHERNTraveler / Shutterstock.com

Strom nebo pokojová rostlina?

Papája (Carica papaya) pochází z vlhkého tropického pásma Střední Ameriky. Rostlina dorůstá až do výšky deseti metrů a bohatě plodí. Semínka můžete zasít a papáju pěstovat i doma. Do deseti metrů nevyroste, ale rozhodně bude nevšedním společníkem a možná se jednou dočkáte i vlastních plodů.
Bylinky - řepík lékařský

2. ledna 2017 v 6:54 | Ivana Kabeláčová |  Babiččiny bylinky


Řepík lékařský - Agrimonia eupatoria

Řepík byl používán k magii a léčení již od dob Plinia staršího. Jeho květy mají kořeněnou vůni, připomínající meruňky.
V moderním léčitelství se řepík využívá na poruchy ledvin, jater, močového měchýře a syndrom podrážděných střev. Je mírně svíravý.
Pomáhá při žlučníkových obtížích, má protizánětlivé a vysušující účinky.
Řepík je vhodný i pro nejmenší děti, často se používá k léčbě "novorozeneckého a kojeneckého akné".

Řepíkový čaj
Potřebujete: 100 g řepíku, 100 g svízele, 100 g mařinky vonné a 250 ml vody.
Jednu lžičku směsi zalijete vodou, necháte spařit a krátce vyluhujete. Poté scedíte a pijete denně 1 šálek na lačno a přes den maximálně 2 šálky po doušcích.
Obrázek: internet


Příprava bylinných léčebných prostředků

1. ledna 2017 v 12:40 | Léčitelé.com |  Babiččiny bylinky

Pro upřesnění, jak připravovat bylinné prostředky, dávám sem popis ze stránky Léčitelé.com. Někdy v tom sama nemám jasno.

Nálev
- připravené bylinky polijeme vařící vodou
- přikryjeme
- necháme 5 - 10 minut máčet
- nikdy nevařit !!!
Odvar
- byliny vložíme do studené vody
- za stálého míchání vaříme stanovenou dobu
- odstavíme popř. scedíme
Zápar
- byliny vhodíme do vařící vody
- přikryjeme a 5 minut mírně povaříme
Macerát
- byliny zalijeme studenou vodou
- necháme macerovat při pokojové teplotě na 10 - 12 hodin
- scedíme

Bylinné tinktury
- připravuje se máčením řezaných bylin v lihu nebo vhodném alkoholu (např. vodka,..)
- obvykle se připravuje v poměru 1:10, tj. 1 díl bylin a 10 dílu lihu.
- zpravidla odstavíme na 1 týden při běžné pokojové teplotě za občasného protřepání.
- scedíme.

Bylinky - řebříček obecný

1. ledna 2017 v 6:38 | Ivana Kabeláčová |  Babiččiny bylinky


Řebříček obecný - Achillea millefolium.L

Latinský název dal rostlině bájný Achilles, který prý řebříčkem ošetřoval rány v trojské válce. Její české jméno však vzniklo podle tvaru lístků, neboť připomínají starý řebřík pouze s jedním středovým ráhnem. Lidově je znám také jako husí jazýček, zaječí chléb, Achillova bylina, žebřík či myší ocásek.
V lidovém léčitelství se používá na zlepšení chuti k jídlu, povzbuzuje vylučování žaludečních šťáv a zvýšení tvorby žluče. Působí močopudně, desinfekčně, antisepticky, utišuje kašel, podporuje hojení a kladně působí i na krevní oběh. Účinně tlumí krvácení a potlačuje křečovité bolesti během menstruace. Ze řebříčku se sbírá kvetoucí nať nebo květní úbory před rozkvětem.

Odvar na koupele a obklady
Potřebujete: 6 lžic řezané natě na 500 ml vody.
Deset minut povaříte a necháte vychladnout. Odvarem oplachujeme krvácející a otevřené rány, otoky a pohmožděniny. Koupel pomáhá při hemoroidech.
Jako výplach můžete odvar použit při zánětu dásní a k odstranění zápachu.Obrázek: internet