****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.

Tažení Prahou

14. května 2017 v 16:15 | Jarmila* |  Toulky

Minulý pátek, jak jsem již psala, jsem se vypravila do Prahy. Hlavně na výstavu Adolfa Borna, ale i za sestřenicí.
Kdo zná trochu Prahu, lehko si představí, jak jsem jí křižovala. Koho to zajímá, může si vzít na pomoc mapu.
Cesta začala ve Francouzské ulici. Koupila jsem si jízdenky na MHD a svezla se jednu stanici na náměstí Míru. Bylo krátce po 8 hodině ranní, zataženo, ale naštěstí nepršelo, jako celou cestu od nás do Prahy.
Vyfotila jsem si kostel sv. Ludmily (z výše uvedených důvodů je fotka dost tmavá). V parku kvetly šeříky (u nás ještě zdaleka ne).
Sedla jsem na metro a jela na Můstek něco vyřídit. Neuspěla jsem, tak jsem šla do Jungmannovy ulice, kde jsem měla záležitost dotáhnout do konce.
Pak jsem se vydala na stanici metra, která je u bývalého obchodního domu Máj (nyní My). Vedle tohoto domu byl v proluce dostavěn komplex budov Quadrio. Na maličkém náměstíčku před budovami stojí otáčecí hlava Franze Kafky. Chvíli jsem se dívala, jak se jednotlivé segmenty otáčejí.
Sestřenice mi doporučila, abych nejela metrem, ale tramvají. Spletla jsem číslo, takže jsem se projela přes Újezd, Malou Stranu na Klárov. Tam jsem přesedla na jinou linku, abych u Čechova mostu opět přestoupila na č. 17, která jede k Veletržnímu paláci (revizor Anděl by ze mě měl radost!). Od tzv. Veletržáku jsem šla Veletržní ul. k sestřenici.
Jen jsem zírala, že z bývalých obchodů jsou většinou banky a jiné pro mne neužitečné instituce.
Se sestřenicí jsme se dlouho neviděly. Mě brání v ježdění do Prahy doprava. Proto jsem byla ráda, že jsem se svezla se synem.
Když jsme téměř vše probraly, vydala jsem se na výstavu. Musela jsem to stihnout, než pojede syn domů.
Zavrhla jsem jízdu tramvají od Veletržáku a prošla ulicemi na Strossmayerovo náměstí.
Kdysi jsem totiž v této části Prahy bydlela, tak jsem si osvěžila vzpomínky. Hodně věcí se změnilo. Obchody, které prodávaly potraviny, ovoce a zeleninu zmizely. Ale potěšil mě pohled na fasády. Proti dřívějším dobám prokoukly a nejsou už v jednolité šedi.
Došla jsem na "Štrosmajrák". V rohu náměstí stojí moje "Alma mater" - tehdy základní devítiletá škola. Zde jsem měla nabírat moudrosti, naučit se číst, psát a počítat. V první třídě mě škola absolutně nezajímala, spíš jsem chodila za ni. Když se mi zachtělo a nic už nebylo jinde k prohlížení, milostivě jsem se dostavila. Na nervy byla učitelka i máma. Ale to je jiná kapitola.
Vyfotila jsem si jeden zajímavý dům a kostel sv. Antonína Paduánského. Mrzí mě, že jsem nešla dovnitř. Za celou dobu, co jsem v Praze žila, jsem tam byla jen jednou.
Nasedla jsem na tramvaj a jela na Malou Stranu. Jela jsem přes Letenskou pláň, kde vedle ministerstva vnitra stojí "můj" gympl. Bohužel nebyl dobře vidět, je zahalen lešením. V něm jsem prožila tři krásné roky.
Tramvaj sjela Chotkovými sady na Klárov, zahnula na Malostranské náměstí a dál na Smíchov. Vystoupila jsem v Hellichově ulici. Uličkami jsem došla k Muzeu Kampa v Sovových mlýnech. Tam se konala výstava, o které jsem také psala.
Pak jsem měla dilema, vrátit se do Hellichovy ulice na tramvaj nebo projít přilehlým parkem. Zvolila jsem park.
Nejprve jsem vyfotila sochy dětí, které vytvořil David Černý. Skulptury byly v obležení návštěvníků. Lezly po nich, aby si pořídili "jedinečnou" fotku. Ještě jsem vyfotila Tučňáky na Vltavě. Jedná se o žluté, plastové figury tučňáků, které ve tmě svítí. Fotila jsem i Vltavu a Staroměstskou vodárenskou věž na protějším břehu. Litovala jsem, že nesvítí sluníčko, fotky by byly hned lepší.
V parku byl pán, který vytvářel z mýdlového roztoku krásné duhové bubliny. Děti mu bubliny s radostí praskaly.
V parku stojí památný strom (chráněný) - platan javorolistý. Bylo kolem něj bláto, proto jsem nevyfotila cedulku. Bližší údaje - klik.
Potom jsem prošla kolem Werichovy vily, která je po rekonstrukci. Na úpravu čeká ještě zahrada.
Po náměstí Na Kampě jsem prošla na Karlův most (plný "tůristů", hlavně japonských, prodejců upomínkových předmětů a obrázků). Mosteckou ulicí, kde místo normálních obchodů a mé milované bylinkové lékárny, jsou samé směnárny, prodejny křišťálového skla a pekárny trdelníků, jsem došla na Malostranské náměstí. Tam jsem nasedla na tramvaj, jela jednu zastávku na Klárov a tam "zapadla" do metra - směr náměstí Míru.
Výstup z metra byla zkouška mých fyzických sil. Schody - to je můj hrob. Dolezla jsem na stanici tramvaje, jela jednu zastávku do Francouzské ulice, abych ohlásila synovi příchod.
Posílal mě do blízké cukrárny, než dodělají práci, ale já jsem řekla, že neudělám už ani krok. Měla jsem toho plné kecky.
Nyní vložím fotky, které mapují moji trasu. Vložím i odkaz na video. Natočila jsem pár vteřin otáčející se hlavu. Bohužel obraz nejde otočit. Po prvním nahrání na Youtube se mi to podařilo, ale špatně se video uložilo.
Odkaz: https://youtu.be/u7doT4N4EWQ
Na tomto odkazu je lepší video: https://youtu.be/B7ZMWuNYD0Y


Tento strom jsem vyfotila z Karlova mostu. Nevím, jak se jmenuje. Že by druh jasanu? Nikdy jsem takové jehnědy neviděla.

To je z Prahy vše.

Mějte hezký zbytek neděle! Usmívající se


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Katka Katka | Web | 14. května 2017 v 19:06 | Reagovat

Takovéhle tažení Prahou by mě zabilo :-D
I když vím, že by se mi i leccos líbilo. Zejména ta výstava. Odvykla jsem courání po městě a v Praze se ještě k tomu nevyznám. Jen ty notoricky známé trasy bych zvládla, ale ty davy lidí by mě taky netěšily.....
Ale ty jsi Prahy znalá, tak sis užila parádní výlet.

2 Jarmila* Jarmila* | E-mail | Web | 14. května 2017 v 19:45 | Reagovat

[1]: Katko, fakt jsem si to navzdory ošklivému počasí užila. :-)
Budu z té radostí těžit delší dobu.
A také z toho, že jsem to zvládla, protože jsem si nevěřila.

3 Čerf Čerf | E-mail | Web | 14. května 2017 v 23:38 | Reagovat

Tak tomu říkám pořádný výlet! :-) Jsi dobrá, žes to všechno zvládla.

4 Jarmila* Jarmila* | E-mail | Web | 15. května 2017 v 0:07 | Reagovat

[3]: Díky, Petře. :-)

5 Katka Katka | 15. května 2017 v 5:37 | Reagovat

[2]: Takové radosti ze sebe rozumím :-)

6 Libby Libby | E-mail | Web | 25. května 2017 v 9:21 | Reagovat

Krásná procházka Prahou, taková klidná, nikde není moc lidí :-) Je fajn, že se opravila Werichova vila, to mě těší :-) A ten strom bude asi ořešák královský ;-) Hezký den přeju :-)

7 Jarmila* Jarmila* | E-mail | Web | 25. května 2017 v 10:21 | Reagovat

[6]: Libby, děkuji za určení stromu. :-)
Nikdy jsem ho neviděla na jaře, ale vždy na podzim, když měl ořechy. Zase jsem, díky Tobě, chytřejší. ;-)  :-D
Na to, že byl pátek a odpoledne, nebylo nikde moc lidí (třeba v MHD). Asi Pražáci pracují déle. Jen na Karlově mostě bylo díky turistům lidí habaděj. I v přilehlých hospůdkách. :-D

8 Lída Lída | 29. května 2017 v 19:56 | Reagovat

To sis Jarmilko hezky prošla matičkou Prahou,a věřím, že jsi toho měla "plné kecky", ono chodit po dlažbě je horší jak jít lesem.Ale zavzpomínala sis, když tam máš kořeny, to Ti věřím. A musela jsi jít i kolem domu kde bydlí zase moje sestřenka - na Kampě, kousek od Weichova domu. Když jsem asi před 5 -6 lety tudy šla já, ještě Werichův dům nebyl tak opravený, opravdu teď prokoukl. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama