****** Co nechceš, aby jiní dělali tobě, nedělej Ty jim.******

Pokud přicházíš na tento svět s vědomím, že jsi milován, a odcházíš se stejným pocitem, vše, co bylo mezi tím, se dá překousnout.
(Kalendář od Marušky)


Září 2017

Na divadle

28. září 2017 v 15:22 | Jarmila* |  Herci a osobnosti

Včera večer jsme byly s dcerou na divadelním přestavení v kině v Chotěboři. Občas sem zavítají herci se zájezdovým představením - pro 4-5 herců. Výprava scény bývá také skromná. Jednak není na jevišti tolik místa a druhak se kulisy pak rychleji uklízejí.
Nyní k nám přijeli herci z Divadla v Rytířské z Prahy. Hráli hru Úhlavní přátelé. Jde o komedii. Bližší informace - zde.
Moc dobře jsme se všichni v sále pobavili.
Jen já, blbec, jsem si zapomněla doma naslouchátko, takže jsem slyšela asi polovinu dialogů. Věděla jsem dopředu děj, tak mi to zase tolik nevadilo.
Herci odvedli vynikající výkon. Nejvíc se mi líbila Nela Boudová a Radek Holub, ale Tereza Kostková i Miroslav Vladyka byli dobří.
Nakonec se po představení podepisovali (až na Mirka Vladyku, který pospíchal za další prací) a vyfotili se s některými návštěvníky. Nechtěla jsem zdržovat, tak jsem focení vynechala. Nechala jsem si jen podepsat program. Od Nely Boudové jsem dostala fotku s věnováním.
Během představení jsem nefotila. Jen připravenou scénu a děkovačku. Fotky z představení jsou z webových stránek Divadla v Rytířské.
Večer jsme si s dcerou pěkně užily.


Zde vypadá Radek Holub civilně. U nás měl obličej celý rudý, prý se spálil na dovolené (byl namaskován). Smějící se

Přeji všem krásný prodloužený víkend! Usmívající se
Sobotní návštěva

27. září 2017 v 16:01 | Jarmila* |  Rodina

V sobotu odpoledne se vnučky se svými dcerkami vydaly na okružní jízdu - navštívit prarodiče. Nejprve byly u babičky a dědy v Nové Vsi a pak u nás.
Když přijely, pravnučky spokojeně spinkaly.


Vlevo je Adélka a vpravo Theuška.Adélka se na odstrojování moc netvářila. Vadilo jí buzení ze spánku. Má suprovou mašli!


Adélka po příjezdu domů. Vrhala vražedné pohledy, protože měla přetržené spaní a byla z návštěv unavená.Thea byla v klidu. Měla krásné jahůdkové botičky-ponožky.

U nás šly holky z ruky do ruky. Chovala teta, vnučka Vendulka i vnuk Martin (to jsem se tedy divila) a já. Jen děda se pouze podíval. Možná měl obavy, aby jim něco svýma velkýma rukama neudělal.
Před odjezdem se obě ještě nabaštily. Hlad se nedá odkládat. Dávaly to hlasitě najevo.
V sobotu se chystá velké zapíjení obou ratolestí. Je pozvaná celá velká rodina.
To budou holky jak v Jiříkově vidění. Smějící se

... rostou ...

25. září 2017 v 18:31 | Jarmila* |  U nás

Včera se konečně můj muž dočkal! Syn měl volno, tak vyrazili ráno a odpoledne do lesa. Manžel nasbíral hodně malých pravých hříbků. Říkal, že viděl hodně malých a že se na ně vypraví ve středu. Snad bude mít kamarád čas.
Večer jsme měli smaženici, něco šlo do sušičky a dnes na omáčku. Mňam, ta byla!
Než jsem se dopoledne rozkoukala a chtěla vyfotit košík s houbami, byly zpracované. Večer už jsem to stihla.Na omáčku.První várka usušená.

Odpolední úlovek.
"Táta a syn".

Snad bude houbařská vášeň mého muže letos uspokojena. Já mám smůlu, mě nevezmou sebou. Také jsem ráda chodila na houby, ale teď už je to s pohybem po lese pro mě problém.


Bylinky - šalvěj lékařská

25. září 2017 v 6:34 | Ivana Kabeláčová |  Babiččiny bylinky


Šalvěj lékařská - Salvia officinalis L.

Je další léčivkou z rodu hluchavkovitých, která je celkem běžnou trvalkou, kvetoucí od května do července. Její listy se rovněž používají jako koření.
Šalvěj se v léčitelství používá pro své protizánětlivé, antivirotické a antibakteriální účinky. Zabraňuje průjmům.
Omezuje pocení, zejména je-li nervového původu, jako např. při nočním pocení v klimakteriu nebo v pubertě.
Pozor dávejte na správné dávkování, neboť při vyšším množství působí šalvěj toxicky.

Šalvějový čaj
Potřebujeme: 2 lžíce sušené šalvěje, špetku třezalky, máty a meduňky a 500 ml vody.
Nejprve dáme vařit vodu, v níž 3 minuty povaříme šalvěj. Vše odstavíme, přidáme ostatní byliny a necháme 10 minut vyluhovat.
Následně čaj slijeme a ještě vlažný pijeme.
Obrázek: internet


Zaklepejtete patami o podlahu a budete zdraví…

23. září 2017 v 15:39 | Došlo mailem |  Zdraví

Jak jsem "koupila", tak prodávám. Článek mi dnes došel mailem, nezkoušela jsem to.
V Sovětském svazu bylo mnoho jednoduchých a přitom geniálních řešení, ale oficiální medicína jim nebyla nakloněna. Například efektivně působící vibrogymnastika akademika Alexandra Mikulina je schopna zbavit svaly přebytku kyseliny mléčné a zlepšit krevní oběh.
Akademik Orbel postižený infarktem byl velmi vděčný Alexandrovi Mikulina za tuto vibrogymnastiku, s jejíž pomocí si vyléčil své staré srdce a zlepšil krevní oběh. Toto cvičení působí nejen na velké tepny a žíly nohou, ale i na kapiláry, které se nejčastěji ucpávají. A stačí jen zaklepat - udeřit patami několikrát o zem.
Takže ve stoje zvedněte paty 1 - 2 cm od podlahy a rázně jejich spusťte na podlahu. Tímto způsobem pohání krev vzhůru po cévách a žilách a nenecháváte ji stagnovat. Pokud budete toto cvičení dělat mnohokrát (30 rázných zaklepání o podlahu 5 krát denně) stěžovat na bolesti nohou si nebudete.
Alexander Alexandrovič Mikulina (1895 - 1985) - konstruktér leteckých motorů, hlavní konstruktér Moskevského závodu na výrobu leteckých motorů. Na důchodu byl stejně neklidným a tvůrčím člověkem. Začal se věnovat problematice zachování zdraví a navrhl řadu nových myšlenek, jejichž část se využívala v sanatoriích při léčbě pacientů.
Ve svých 76 letech se zapsal na Lékařskou fakultu, kde v roce 1975 složil zkoušky na výbornou a následující rok obhájil disertační práci. Všechny své medicínské nápady zkoušel na sobě a přesto, že ve středních letech měl velké problémy se zdravím, dokázal zregenerovat svůj organismus a dožít se 90ky.
Ve své knize píše: "Komplex ranních fyzických cvičení bezdůvodně nenazývají" zarjadkoj "(nabíjením). Ve skutečnosti je to nabíjení čerstvostí, bodrostí a aktivitou na celý den. Dokonce i trénovaní lidé, fyzicky silní, zabývající se intenzivní duševní prací, po několika hodinách práce začínají cítit tíhu v hlavě, prostě se mozek unaví.
Já navrhuji jednoduché cvičení, které mohou provádět i lidé s omezením na běh a rychlou chůzi. Pokud se zvednete na prstech nohou tak, aby se paty odlepily od podlahy alespoň na jeden centimetr, a rychle se pustíte dolů, tak pocítíte úder, otřes. Přitom proběhne totéž, co i při běhu a chůzi: díky "klapkám" v žilách dostane krev další impuls pro vzestupný pohyb. "
Toto cvičení autor nazval "vibrogymnastikou". Takové otřesy by měly být prováděny ne častěji než jednou za sekundu. Po třiceti cvičeních je třeba dát si pauzu 5 - 10 sekund. Nesnažte se zvednout paty více než 1 - 2 centimetry nad podlahu. Cvičení od toho nebude účinnější, ale způsobí jen zbytečnou únavu nohou.
Velmi časté otřesy jsou také k ničemu, protože v meziskořepinové prostoru žil se nestihne nahromadit dostatečné množství krve a její vlna nedosáhne následující "patro". Autor vzpomíná příklad s lahví naplněnou kapalinou, pokud bude nalita pouze do poloviny, tak zátku se nepodaří vyrazit, protože hydrodynamický úder bude velmi slabý.
Při každém cvičení je třeba provádět maximálně 60 otřesů. Provádějte je rázně, ale ne tak dramaticky, aby byly bolestivé. Otřesy by měly být takové, jaké příroda vytvořila při běhu. Přitom vibrogymnastika nepředstavuje žádné riziko pro páteř, což potvrzují i desítky let praxe.
Během dne se doporučuje opakovat cvičení 3 - 5 krát za jednu minutu. Vibrogymnastika je vhodná pro lidi se sedavým prací, is prací ve stoje. Tíha v hlavě, která vzniká z přílivu krve v důsledku dlouhé a namáhavé duševní práce, prochází díky vibrogymnastike. Vysvětluje se to tím, že setrvačné síly intenzivně pohánějí krev v žilách od hlavy do srdce.
Únava prochází po minutě cvičení vibrogymnastiky při výstupu do kopce. Tyto minutové cvičení se doporučuje provádět každých 150 - 200 metrů výstupu. Velmi efektivní jsou tato cvičení při dlouhých pěších pochodech.
Vibrogymnastiku je možné přiřadit k léčebným druhem terapeutických cvičení. Pokud se toto cvičení provádí pravidelně, tak chlopně v žilách přestanou být "tiché". Otřesy organismu stimulují důrazněji pulzování krve v žilách, eliminují hromadění toxinů a krevní sraženiny v okolí chlopní v žilách. Otřesy organismu jsou efektivní pomoc při prevenci a léčbě různých onemocnění vnitřních orgánů, prostředek na prevenci trombózy a dokonce i infarktu.

Přeložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

www.biosferaklub.info/zaklopte-patami-o-podlahu-a-budete-zdravi/#more-13924


♣♣♣♣♣♣

Dnešní dopoledne

22. září 2017 v 16:55 | Jarmila* |  U nás

Ráno jsem jela na kontrolu k paní doktorce do města. Vše je v pořádku. Abych uklidnila zvědavce.
Nic zajímavého k focení nebylo. Leda bych vám byla vyfotila uzavírky chodníků kvůli stavebním pracem. Byla jsem rozladěná, nechtělo se mi místa obcházet, proto jsem prolezla a prošla s tím, že mi může něco spadnout na hlavu. Už jí mám dost otlučenou, tak jsem neměla strach, že by nevydržela. Mrkající Smějící se
Až když jsem šla na autobus, v rychlosti jsem cvakla barokní dům na náměstí.
Tento měšťanský dům je jediný, který si na náměstí dochoval svůj vzhled z doby před požárem v roce 1832. Původně renesanční dům byl přestavěný v roce 1812 do pozdně barokní podoby. Průčelí domu je tříosé , podkroví dvouosé. Barokní štít je členěn pilastry s čabrakami a zdoben volutami. V horním obloukovém štítu je možno spatřit pekařský znak s letopočtem 1529. Na domě je umístěna pamětní deska hudebníka Františka Buttuly, který se zde v roce 1820 narodil. V letech 1901 1948 zde bydlel známý chotěbořský knihkupec, vydavatel a učitel hudby Karel Míšek (1870-1948). Po roce 1989 v přízemí domu byl obnoven provoz krámku, prodávaly se zde noviny, později zelenina a nakonec dárkové zboží. Dům je vyklizený. (Zdroj: http://www.historickasidla.cz).
Vloni dům koupil Spolek Dobrá společnost, který pořádá celou řadu akcí - Čtenářské dílny, Dobropiknik, Sousedskou výměnu či promítání dokumentů. Jeho cílem je aktivně se podílet na kulturním a společenském dění v Chotěboři. (Zdroj: https://givt.cz/dobra-spolecnost-zapsany-spolek)
Spolek nejprve opravil útroby domu, aby měl kde pořádat své akce. Na jaře začala oprava fasády. Ještě není dodělané přízemí.
Rozhodně dům zkrásněl. Porovnejte si snímek ze srpna 2014 a z dneška.
V ulici vpravo se opravuje kanalizace. Blíž jsem nestihla jít, protože autobus už najížděl na zastávku.
Dům vyfotím, až bude kompletně hotový.

Udělala jsem si radost a kromě barevného netřesku jsem si koupila chryzantému. Padla mi do oka a moc se mi líbí. Mám jí v zimní zahradě, aby vydržela dlouho kvést.


Celý den se počasí drželo. Bylo zataženo, ale nepršelo. Zato před půl hodinou začalo.
Je mi to fuk, už nikam nemusím. Vláhy je třeba.
A navečer si přitopíme. Mrkající Smějící se

Mějte se hezky! Usmívající se
Konec sezóny

19. září 2017 v 16:59 | Jarmila* |  Naše hospodářství

Hotovo! Finito! Konec sezóny melounů!
Uzrálo nám jich několik na poli. Byly sladké, šťavnaté.
Vzhledem ke globálnímu oteplování, budeme sázet melouny i příští rok. Zaručeně uzrají. Sluníčko svítí, teplo je až moc, žádný problém. Voda na zalévání také je.
Tohle zbylo z toho posledního. Zásadně používám k jejich konzumaci nůž a lžíci. Nejsem žádný troškař. Smějící seTolik melounů, jako letos, jsem snědla snad před 35-ti lety. Tehdy měl jeden pán ve vedlejší vsi pojízdnou prodejnu a melouny vozil. Děti pro ně jezdily skoro denně. V naší prodejně, aby meloun tenkrát hledal se svíčkou.
Letos jsem si také užila. Syn mi kupoval melouny cestou z práce. Manžel si občas ukrojil kousek. Jeho melouny moc nevzrušují. Vůbec všechno ovoce. Ale miluje švestky! Bohužel ty v tekutém stavu. Ještě někdy ve formě koláče.
Mě by spíš vyhovovalo bydlet někde na jihu Evropy, kde je ovoce a zeleniny spousta. V létě bych nic jiného nejedla.
Možná mám nějakou stopu v genech po babičce ze Slovinska. Žila blízko Mariboru, kde jsou spíš hory. Nevím, co se tam dalo vypěstovat. Určitě tam bylo tepleji než v Čechách.


Přeji hezký zbytek chladného dne! Usmívající se

Bylinky - šťovík kyselý

18. září 2017 v 6:20 | Ivana Kabeláčová |  Babiččiny bylinky


Šťovík kyselý - Rumex acetosa L.

V Čechách jde víceméně o plevel, ale málokdo ví, že má tato rostlina i léčebné účinky. A ve starověku dokonce sloužila jako zelenina při přípravě pokrmů.
V léčitelství působí příznivě na vyprazdňování střev, obsahem železa ovlivňuje krvetvorbu.
Stejně jako vratič je využíván i ve zvěrolékařství jako lék posilující zažívání a střevní potíže.
Šťovíky jsou zdrojem cenných látek.
Jako zelenina a koření se používají pouze čerstvé listy.
Sbíráme a konzumujeme je před květem brzy zjara.

Šťovíkové smoothie
Potřebujeme: 1 banán, 1 jablko, 1 hrst šťovíkových listů a 300 ml vody.
Banán a jablko (neoloupané) rozmixujeme, přilijeme vodu a nasypeme do mixéru listy šťovíku. Vše důkladně rozmixujeme a nalijeme do sklenic.

Obrázek: internet


Přání Liduškám

16. září 2017 v 12:32 | Jarmila* |  Svátky


Přeji všem krásný den! Usmívající seJe hotovo!

14. září 2017 v 11:40 | Jarmila* |  Naše hospodářství

Manžel, kromě jiného zpracování, si připravil papriky na zavařování do oleje. Je tam sice i sladkokyselý lák, ale i olivový olej. Recept neznám. Lák na okurky zná každý. Nevím, podle čeho to muž dělal.
Když něco kutí v kuchyni, mám přísný zákaz vstupu, protože ho ruším. To ženy znají, také to nemají rády, když se někdo stále motá v kuchyni, když vaří. Já také ne, protože mě to plete. Nevím, co jsem tam už dala a co ne. Ale to jsem odbočila.
Takto měl jeden den připravené papriky ve sklenicích a večer je zavařoval. Manžel je moc šikovný a když se rozhodne, že něco udělá, nejede přes to vlak. Ale nutit se nedá. Musí chtít sám.
Zavařeno! Usmívající se

Přeji všem hezký den! Usmívající se
Zpracovávání úrody

11. září 2017 v 17:35 | Jarmila* |  Naše hospodářství

Manžel pokračuje ve zpracovávání úrody. Nejprve přišly na řadu dvě velikánské cukety.
Muž v noci, když nemůže spát, brouzdá po netu a ovjevil recept na kandovanou cuketu - zde.
Ty veliké se nehodily na řízečky, bramboráky, lečo. Proto se rozhodl zkusit tento recept.
Nejprve cuketu vařil, nechal poté odstát a přidal 2 láhve ananasové šťávy. Potom cuketu scedil a po oschnutí dal do sušičky sušit.
Máme z toho sklenici kandované cukety, která se bude hodit do pečení. Stejné množství dal mladým.
Cuketa je dobrá i na mlsání.


Cuketa v sušičce. To tmavé je část kůry.


Cuketa usušená a rozložená na tácu.


Z vařené cukety slil tuto a menší láhev šťávy.

Včera mi přinesl další meloun, který vyrostl na poli. Jeho konzumaci si vezmu na starost sama. Smějící seMeloun má 4 kg.

Dnes manžel donesl domů kbelík paprik. Část chce zavařit, z části uděláme lečo a něco se sní syrové.
Žlutá paprika měří 28 cm a červená (nahoře) 23 cm.Zatím je to z našeho pole vše.

Přeji hezký zbytek dne! Usmívající se

U nás začalo odpoledne pršet.


Bylinky - maliník obecný

11. září 2017 v 6:07 | Ivana Kabeláčová |  Babiččiny bylinky


Maliník obecný - Rubus idaeus

Maliník je vytrvalý keř s plazivým kořenem, ze kterého vyhání nové prutovité jalové výhony. Tyto výhonky v následujícím roce dřevnatí a vyrůstají z nich výhonky boční a květonosné. Maliník kvete v květnu a červnu, květy jsou bílé, plodem je malina, což je souplodí peckoviček.
Nálev z maliníkových listů má močopudné a svíravé účinky, také uvolňuje křeče, stimuluje hladkou svalovinu trávicí trubice a podporuje trávení.
Také ho lze využít při kašli a nachlazení a k snižování teploty.

Malinový likér
Potřebujeme: 1 kg čerstvých malin, 1 l 40-60 % alkoholu, 500 ml vody, 1 g skořice, 1 l cukrového sirupu (recept na přípravu třeba zde).
Natrhané maliny rozmačkáme a zalijeme destilátem i vodou a přidáme skořici. Nálev necháme po dobu 10 dní uležet v lednici.
Poté směs přecedíme přes plátýnko, přidáme cukrový sirup a necháme ustát.
Obrázek: internet


Hopsaštrase D1 má dnes narozeniny

8. září 2017 v 16:29 | Kateřina Baranová |  Zajímavosti


Nejstarší, nejdelší, nejvytíženější a nejnebezpečnější. Ale také nejpomalejší… Taková přízviska za desetiletí dostala dálnice D1.
Její stavba začala po dvou přerušeních přesně před padesáti lety, 8. září 1967.
První z úseků vedl jen z Prahy do Mirošovic.
Vše tehdy začalo setkáním u základního kilometrovníku 0,000. Tehdejší zástupci vlády na něj symbolicky poklepali kladívkem.


Slavnostní zahájení stavby českých dálnic 2. května 1939.


Poklepání na nultý kilometrovník dálnice.


Následně se na stavbu sjely obrovské stavební stroje, které začaly budovat první československou dálnici.První úsek, měřící 21 km, z Prahy do Mirošovic byl uveden do provozu o čtyři roky později.

Rozdílná doprava

V té době byly v kařdém směru tři pruhy. Značily se původně žlutou barvou. To aby se dálnice lišila od ostatních silnic.Po Vídeňské úmluvě v roce 1973 se barva změnila na dnešní bílou.
Dálnice vše urychlovala, byla zde totiž neomezená rychlost.
Nebyla svodidla mezi vozovkami a až na výjimky ani na krajnicích.
Zajímavé bylo plánování trasy v Posázaví. Tam se např. Za první republiky připravovala stavba velkého mostu 70 metrů nad Sázavou. Pak z toho sešlo a na místě je jen menší most.
O benzinku bylo tehdy těžké zavadit, jediná byla u Průhonic.
Dálnice se po letech změnila na tankodrom, drncalo to čím dál více. Generální rekonstrukce začala v květnu 2013, dokončena by měla být v roce 2020.
Díky využití nejnovější stavební technologie, která asfalt nahrazuje betonem, máme na dálnici záruku deset let a i po jejím vypršení by měla dál sloužit bez větších omezení.


Dálnici lidé nazývají různě:
hopsaštrase, největší placené parkoviště, cvakozubka, nejdelší zpomalovací práh, vlnitý plech a matka českých dálnic.

Autor termínu

Slovo "dálnice" je odvozeno se sousloví dálková silnice. Vymyslel ho štábní kapitán Karel Chmel. Poprvé bylo použito v roce 1938.


Mrva na dálnici

První roky provozu bylo o dálnici skutečně dobře postaráno. Nadstandartní péče zakázala solení, vozovka byla rozmrazována pomocí chlévské mrvy. Na každém padesátém kilomettru stálo středisko správy a údržby dálnice.

Kořeny mezi válkami

Dálnice má své počátky už v meziválečném Československu. První návrhy se objevily ve 30. letech. Stavba byla několikrát zahájena a poté přerušená kvůli druhé světové válce a později, po roce 1948, pro nezájem komunistů. Proto jsou dodnes poblíž dálnice nedostavěné úseky. Příkladem je třeba Hitlerův most, který je dodnes nedostavěný. Je k němu zakázán přístup, a tak ztrácí na svém významu.


Hitlerův most.


Kolona aut na dálnici.

Dálnici D1 přeji k padesátinám její úspěšnou rekonstrukci a následnou spokojenost řidičů!


Fotky: internet

Přání pro Marušky

8. září 2017 v 1:56 | Jarmila* |  Svátky


Mějte hezký den! Usmívající seDočkali jsme se!

6. září 2017 v 17:26 | Jarmila* |  Rodina

Včera ve 14,25 hodin se nám (manželovi a mě) narodila pravnučka Thea. Fintila se velmi dlouho, vnučce prošel i druhý termín. Už jsme byli skoro všichni na nervy. Mužští si to tak ale neberou.
V pondělí šla vnučka do porodnice, že se v úterý domluví s lékaři na případném vyvolání porodu. Nejsem příznivec této metody. Malá asi také ne, proto se začala v noci z pondělka na úterý hlásit na svět.
Celá rodina má s Thei radost. Obě - vnučka i malá jsou zdravé a v pořádku.


Prý jen spinká. Smějící se

Bylinky - ostružiník křovitý

4. září 2017 v 5:27 | Ivana Kabeláčová |  Babiččiny bylinky


Ostružiník křovitý - Rubus fruticosus

Ostružiníku je několik druhů, ale ostružiník křovitý je druh, který je v Čechách běžně označovaný jako ostružiny.
V letních měsících se sbírají mladé lístky, které mají v tomto období největší účinky.
Pročišťovací účinky má zejména kořen, který pomáhá při onemocnění močových cest a ledvin, podporuje vylučování moči, pročišťuje krev a pomáhá při zánětech dýchacích cest.
Čaj z listů užíváme při žaludečních a střevních potížích, např. při katarech střevního traktu a jako prostředek proti průjmům.

Imunitní čaj
Potřebujeme: 50 g listu třezalky, 50 g listu lesních jahod, 30 g listu ostružiníku, 10 g listu borůvčí, 5 g jalovčinek, 5 g oddenku kozlíku a 500 ml vody.
Dvě lžíce směsi zalijeme vodou, přivedeme k varu a 3 minuty vaříme. Poté necháme na 15 minut odstát pod pokličkou, přecedíme a pijeme nalačno.
Obrázek: internetTvrz Proseč

3. září 2017 v 13:41 | Jiří Svatoš |  Toulky

Na okraji vesnice Proseč na Humpolecku se až do dnešních dní dochovaly zbytky tvrze založené pravděpodobně ve druhé polovině 14. století. O jejích osudech mnoho nevíme.
Historikové totiž až dosud neobjevili ani jediný písemný pramen, který by se přímo o tvrzi zmiňoval.
Její dějiny tak můžeme rekonstruovat pouze na základě poznatků o jejích pravděpodobných majitelích. Roku 1391 listiny zmňují regionální šlechtice, bratry Ondřeje, Hrocha a Beneše z Proseče. Žádná starší zmínka o tvrzi není, právě tyto tři sourozence proto historikové považují za její zakladatele.
V následujících desítkách let Proseč rychle měnila majitele. Zpravidla jimi byli neznámí a chudí šlechticové. Za zmínku stojí např. bratři Jan a Jaroš z Proseče, kteří se v roce 1415 připojili ke stížnosti proti upálení mistra Jana Husa.
Svůj už dříve nevalný význam tvrz dál ztrácela na přelomu 15. a 16. století.
Nedlouho před rokem 1543 si ji koupili majitelé nedaleké Lipnice Trčkové z Lípy.
V té době už ale na tvrzi nejspíš nikdo nebydlel, dobové listiny totiž připomínají pouze přilehlou vesnici. Přesné okolnosti zániku Proseče ale dodnes známé nejsou.
Do současnosti se z tvrze dochovala pouze část věže. Nachází se v těsné blízkosti rodinných domů, její okolí proto bylo při novodobé výstavbě výrazně změněno. Nedochovaly se proto žádné zbytky bývalých hradních příkopů nebo valů.
Zbytky tvrze se nacházejí v jižní části vesnice Proseč.
Turisté se k ní můžou dostat po červené turistické značce z Humpolce nebo po zelené značce z Řečice nebo z Kaliště.


Na zbytcích věže jsou zřetelné stopy požáru (vpravo z boku). Je proto pravděpodobné, že tvrz v 15. století nebo v 16. století vyhořela.


Obrázky: internet